מכאוס לרגיעה: שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי – טיפול DBT

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול דיאלקטי התנהגותי - טיפול DBT

מכאוס לרגיעה: שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי – טיפול DBT

נקודות עיקריות:

 • טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT טיפול) הוא גישה טפולית יעילה לשליטה ברגשות ולהשגת יציבות רגשית. DBT משלב אלמנטים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ותרגולי מיינדפולנס כדי לעזור לאנשים לנהל את רגשותיהם בדרכים בריאות והסתגלות.
 • חוויות הטיפול ב-DBT יכולות להשתנות, אך אנשים רבים מדווחים על שיפורים משמעותיים בוויסות הרגשי, ביעילות בקשרים בין אישיים וברווחה הכללית. DBT מספק מיומנויות ואסטרטגיות מעשיות שניתן להשתמש בהן בחיי היומיום כדי להתמודד עם רגשות ומצבים מאתגרים.
 • ל-DBT מגוון רחב של יישומים והוא יכול להועיל לאנשים עם מצבים נפשיים שונים, כגון הפרעת אישיות גבולית, דיכאון, חרדה והתמכרות לסמים. זה יכול גם להועיל לאנשים הנאבקים בחוסר ויסות רגשי וקושי לשמור על מערכות יחסים בריאות.
שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי - טיפול DBT (2023)
שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי – טיפול DBT (2023)

מבוא – מה זה DBT טיפול דיאלקטי התנהגותי

טיפול דיאלקטי התנהגותי (טיפול DBT) מציע גישה טרנספורמטיבית לחקר רווחה רגשית, המבשרת מעבר מכאוס לרגיעה. על ידי רתימת העקרונות של טיפול זה, אנשים יכולים להשיג שליטה ברגשותיהם ולטפח יציבות רגשית. טפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) מצייד אנשים בכלים וטכניקות יעילים לנווט באתגרי החיים, לטפח חוסן וצמיחה אישית. עם הדגש שלו עלמיינדפולנס, ויסות רגשי, יעילות בין אישית וסובלנות למצוקה, DBT מתגלה כמכשיר בטיפוח רווחה רגשית. אפשר לצאת למסע טרנספורמטיבי לעבר איזון והרמוניה רגשית על ידי אימוץ האופציה הטיפולית הזו.

אחד ההיבטים הייחודיים של טיפול דיאלקטי התנהגותי DBT הוא שילובו של גישות טיפוליות שונות, השואבות תובנות מהןטיפול קוגניטיבי התנהגותי, שיטות מיינדפולנס ופילוסופיה דיאלקטית. שילוב זה של תיאוריות ופרקטיקות מאפשר לאנשים לפתח מערך מיומנויות מקיף לניהול רגשותיהם ביעילות. DBT מסמיך אנשים להגיע לאיזון עדין בין אימוץ רגשותיהם ויצירת שינוי חיובי בחייהם על ידי התמקדות באופי הדיאלקטי של רגשות ובמשחק הגומלין בין קבלה לשינוי. דרך העדשה הדיאלקטית הזו, אנשים יכולים להבין טוב יותר את רגשותיהם, מה שמוביל למודעות עצמית מוגברת, קבלה וצמיחה טרנספורמטיבית.

דוגמה נוקבת לכוחו הטרנספורמטיבי (טרנספורמציה = שינוי) של טיפול DBT הוא הסיפור של שרה. מושפעת מרגשות סוערים ונאבקת בהתנהגויות הרס עצמי, שרה היתה לכודה במעגל של כאוס וייאוש. דרך המסע שלה בטיפול התנהגותי דיאלקטי (טיפול DBT), היא למדה לזהות ולתייג את רגשותיה, לתרגל מיינדפולנס ולפתח אסטרטגיות יעילות לוויסות רגשות. שעות נוספות,  הכאוס הרגשי של שרה התפוגג, ותחושת רוגע וביטחון עצמי החליפו את המצוקה הקודמת שלה. על ידי טיפוח חוסן רגשי ויישום המיומנויות המעשיות שנלמדו ב-DBT, שרה התגברה על התמודדויותיה הרגשיות וחוותה צמיחה אישית ותחושת תקווה מחודשת. הסיפור שלשרה משמש עדות לכוחו הטרנספורמטיבי של טיפול דיאלקטי התנהגותי  וליכולתו להנחות אנשים לעבר רווחה רגשית והגשמה אישית.

הבנת הטיפול התנהגותי דיאלקטי

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) הוא כלי רב עוצמה להבנה וניהול רגשות. זה מלמד אנשים לווסת את רגשותיהם ביעילות, מה שמוביל לנפש רגועה ומאוזנת יותר. על ידי לימוד מיומנויות DBT, אנשים יכולים לקבל תובנה לגבי הרגשות שלהם ולפתח אסטרטגיות התמודדות בריאות. עם התמקדות במיינדפולנס, סובלנות למצוקה, ויסות רגשות ויעילות בין אישית, DBT מספק גישה מקיפה להבנה וניווט במורכבות הרגשות.

חשוב לחקור טכניקות DBT וליישם אותן בחיי היומיום כדי לחוות את היתרונות של שליטה רגשית. אל תפספס את ההזדמנות לשפר את הרווחה הרגשית שלך עם DBT.

חוויות של DBT

בחקר התחום שלטיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), אנשים יכולים לצאת למסע טרנספורמטיבי מכאוס לרגיעה. DBT מציע חוויות ייחודיות המסייעות בשליטה ברגשות, טיפוח ויסות רגשי וטכניקות מיינדפולנס. באמצעות טיפול זה, ניתן להשיג חוסן, ללמוד מיומנויות תקשורת יעילות ולאמץ חיים מאוזנים ומספקים יותר. DBT מספק מרחב בטוח לצמיחה והעצמה אישית, עוזר לאנשים לנווט במצבים מאתגרים בחוסן ובחסד. היא מציידת אנשים בכלים מעשיים לניהול רגשות, לבנות מערכות יחסים בריאות יותר ולהשיג שלווה ורווחה פנימית.

גישה טיפולית זו מטפלת ביעילות בדאגות שונות של בריאות הנפש, והופכת אותה למשאב רב ערך עבור אלה המחפשים צמיחה אישית ויציבות רגשית. ראוי לציין כי DBT הואטיפול מבוסס ראיות שנחקרה ואושרה בהרחבה, ומספקת לאנשים דרך מוכחת לקראת שליטה רגשית ורווחה (הפניה: ‘מתוהו ובוהו לרגיעה: שליטה ברגשות באמצעות טיפול דיאלקטי התנהגותי’).

יישומים של DBT

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) הראה את יעילותו ביישומים שונים, עוזר לאנשים לנהל את רגשותיהם ולהשיג תחושת רוגע.

להלן חמישה תחומים מרכזיים שבהם ניתן ליישם טיפול התנהגותי דיאלקטי DBT:

 1. ויסות רגשי: DBT מצייד אנשים עם הכישורים לזהות ולנהל את הרגשות שלהם ביעילות. זה מלמד אותם טכניקות לווסת רגשות עזים, ומפחית את הסבירות לפעולות אימפולסיביות.
 2. יעילות בין אישית: טיפול דיאלקטי התנהגותי dbt מתמקד בשיפור מיומנויות תקשורת ומערכות יחסים. זה עוזר לאנשים לנווט ולפתור קונפליקטים, להציב גבולות ולשפר את האינטראקציות החברתיות הכוללות שלהם.
 3. סובלנות למצוקה: DBT מלמד אנשים להתמודד עם מצוקה ולסבול רגשות קשים מבלי להזדקק להתנהגויות מזיקות או הרס עצמי. הוא מעודד מנגנוני התמודדות בריאים ובניית חוסן.
 4. אימון מיינדפולנס: טיפול דיאלקטי משלב טכניקות מיינדפולנס, המסייעות לאנשים להיות נוכחים ומודעים יותר למחשבותיהם ולרגשותיהם. זה מוביל לשיפור השליטה הרגשית וליכולת גבוהה יותר להגיב במקום להגיב.
 5. טיפול בהפרעת אישיות גבולית (BPD): DBT פותח במקור לטיפול באנשים עם BPD. הוא נמצא כיעיל ביותר בהפחתת תסמינים של הפרעה זו, שיפור היציבות הרגשית ושיפור הרווחה הכללית.

בנוסף, טיפול DBT מדגישה את החשיבות שלאימות ותמיכה, יצירת מרחב בטוח עבור אנשים לחקור ולעבד את רגשותיהם. על ידי שילוב העקרונות של DBT, אנשים יכולים לפתח מנגנוני התמודדות בריאים יותר, לשפר מערכות יחסים ולחוות תחושת רווחה רבה יותר.

טיפ מקצועי: חיוני לעבוד עם מטפל מיומן בעת ​​בחינת היישומים של DBT. הם יכולים לספק הדרכה, תמיכה והתערבויות מותאמות אישית המבוססות על צרכים אישיים.

תהליך טיפול DBT

תהליך טיפול DBT טיפול דיאלקטי התנהגותי משתמש בטכניקות להפוך סערה רגשית למצב של רוגע. על ידי יישום מיומנויות התמודדות ספציפיות, אנשים יכולים ללמוד לווסת את רגשותיהם ולשפר את רווחתם הכללית.

תהליך הטיפול ב-DBT מעצים אנשים לפתח אסטרטגיות יעילות לניהול רגשותיהם ומערכות היחסים שלהם, מה שמוביל בסופו של דבר לחיים מספקים ומאוזנים יותר. כדי לעסוק באופן מלא בתהליך הטרנספורמטיבי הזה, אנשים מעודדים לבקש תמיכה והכוונה מאנשי מקצוע מוסמכים שיכולים לספק את הכלים והמשאבים הדרושים להצלחה.

אל תפספס את ההזדמנות לשפר את הרווחה הרגשית שלך באמצעות טיפול DBT. קח את הצעד הראשון לקראת חיים רגועים ומספקים יותר היום.

תמיכה ואימון DBT

טקסט: תמיכה ואימון DBT: גישה פורצת דרך לוויסות רגשות

תמיכה ואימון DBT, שיטה מהפכנית הנגזרת מטיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), מציע סיוע רב ערך בשליטה ברגשות.

להלן שש נקודות מפתח על תמיכה ואימון DBT:

 • פיתוח מיומנויות: תמיכה ואימון DBT מספק הכשרה מקיפה במיומנויות שמטרתה להגביר את האינטליגנציה הרגשית והמודעות העצמית. אנשים לומדים טכניקות יעילות לניהול רגשות מעיקים ולפתח אסטרטגיות התמודדות בריאות יותר.
 • אימות ואמפתיה: תמיכה ואימון DBT מבטיח סביבה בטוחה ותומכת בה אנשים מרגישים שמעו ומבינים אותם. אנשי מקצוע מאומנים מציעים אימות ואמפתיה, ומטפחים תחושת שייכותוקידום רווחה רגשית.
 • ניתוח התנהגות: באמצעות תמיכה ואימון DBT, אנשים מקבלים תובנות חשובות לגבי מחשבותיהם, רגשותיהם ומעשיהם. על ידי בחינת דפוסי התנהגות, הם יכולים לזהות טריגרים, לחזק התנהגויות חיוביות ולהחליף את המזיקות בחלופות בריאות יותר.
 • טיפול פרטני: תמיכה ואימון DBT מכירים בכך שהחוויה של כל אדם היא ייחודית. אנשי מקצוע מתאימים תוכניות טיפול כדי לתת מענה לצרכים ספציפיים, תוך שילוב של מפגשי טיפול פרטניים עם אימון קבוצתי במיומנויות כדי לספק תמיכה מקיפה המותאמת לכל אדם.
 • אימון טלפוני: בנוסף לפגישות טיפול פרטניות, DBT Support and Coaching מציע אימון טלפוני. משאב יקר זה מאפשר לאנשים לחפש הדרכה ותמיכה במצבים בזמן אמת, ועוזר להם לנווט ברגשות מאתגרים וליישם אסטרטגיות התמודדות יעילות.
 • המשך תמיכה: תמיכה ואימון DBT מכירים בכך שההחלמה היא תהליך מתמשך. הוא מספק תמיכה וסיוע לטווח ארוך, ומבטיח לאנשים את המשאבים הדרושים כדי לקיים את התקדמותם ולהמשיך לפתח חוסן רגשי.

יתרה מכך, תמיכה ואימון DBT מדגיש את החשיבות של בניית ברית טיפולית חזקה וטיפוח מערכת יחסים שיתופית בין הפרט למטפל ה-DBT שלו. שותפות זו מטפחת צמיחה, משפרת את המוטיבציה ומעצימה אנשים לקחת אחריות על הרווחה הרגשית שלהם.

כאשר עוסקים בתמיכה ואימון DBT, שקול את ההצעות הבאות:

 1. תרגול מיינדפולנס: עיסוק בתרגילי מיינדפולנס בונה מודעות לרגע הנוכחי, ומאפשר לאנשים להתבונן ברגשותיהם ללא שיפוט. תרגול זה מקדם ויסות רגשי, מפחית התנהגויות אימפולסיביות ומשפר את הרווחה הכללית.
 2. יישם טכניקות סובלנות למצוקה: תמיכה ואימון DBT מצייד אנשים בטכניקות סובלנות למצוקה המאפשרות להם לנווט רגשות עזים ביעילות. טכניקות אלו כוללות פעילויות להרגעה עצמית, תרגילי קרקע והסחת דעת מרגשות מציפים.

על ידי שילוב הצעות אלו בחיי היומיום, אנשים יכולים להשיג בהדרגה שליטה על רגשותיהם ולטפח תחושת רוגע וחוסן. הגישה ההוליסטית של תמיכה ואימון DBT מספקת את הכלים והתמיכה הדרושים כדי לצאת למסע טרנספורמטיבי לעבר רווחה רגשית.

סיכום

טיפול התנהגותי דיאלקטי: השגת שליטה על רגשות

בעולם של סערת רגשות,טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) מתגלה כאור מנחה. על ידי מתן אסטרטגיות יעילות לניהול הרגשות של האדם, DBT מצייד אנשים עם הכלים הדרושים כדי לנווט בכאוס ולמצוא רוגע פנימי.

DBT, גישה טיפולית שפותחה במקור על ידי פסיכולוג מרשה לינהן, מדגיש שילוב של קבלה ושינוי. באמצעות טכניקות שונות כגון מיינדפולנס, סובלנות למצוקה, ויסות רגשי ויעילות בין אישית, אנשים צוברים את הכישורים לזהות ולווסת את רגשותיהם ביעילות.

יתרה מזאת, הצלחת ה-DBT נעוצה במעשיות וביכולת הסתגלות שלו. זה יכול לתת מענה למגוון רחב של חוסר ויסות רגשי, כוללהפרעות מצב רוח, התנהגויות של פגיעה עצמית והפרעת אישיות גבולית. על ידי התאמת תוכניות טיפול לצרכיו הייחודיים של כל אדם, DBT מבטיח טיפול אישי ומקיף.

היבט מכריע של DBT הוא הכללת פילוסופיה דיאלקטית. פילוסופיה זו מקדמת את הרעיון להחזיק בשני מושגים סותרים לכאורה – קבלה ושינוי – בו זמנית. על ידי יצירת איזון בין קבלה של עצמך לבין חתירה לצמיחה אישית, אנשים יכולים להשיג יציבות רגשית ותחושת רווחה.

DBT חולל מהפכה בתחום הפסיכותרפיה בכך שהציע גישה מבוססת ראיות, יעילה לשליטה ברגשות. אינספור סיפורי הצלחה משמשים עדות להשפעה המשנה את חייהם על אנשים הנאבקים בחוסר ויסות רגשי.

כמה עובדות על “מתוהו ובוהו לרגיעה: שליטה ברגשות באמצעות טיפול דיאלקטי התנהגותי”:

 • ✅ טיפול בהתנהגות דיאלקטית (DBT) הוא סוג של טיפול בדיבור המבוסס על טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).
 • ✅ DBT מותאם במיוחד לאנשים שחשים רגשות בעוצמה רבה.
 • ✅ מטרת DBT היא לעזור לאנשים להבין ולקבל את רגשותיהם הקשים, ללמוד מיומנויות לנהל אותם ולבצע שינויים חיוביים בחייהם.
 • ✅ DBT מסייע בטיפול בהפרעת אישיות גבולית (BPD) ובבעיות אחרות, כולל בעיות סמים ואלכוהול, בעיות אכילה והתנהגות פוגענית.
 • ✅ טיפול DBT יכול להיעשות במסגרות קבוצתיות או במפגשים אישיים עם מטפל, ובדרך כלל כולל למידה של מיומנויות בתשומת לב, סובלנות למצוקה, יעילות בין אישית וויסות רגשות. 
 • מקור: Linehan, Marsha M. (2020). Building a Life Worth Living: A Memoir. Random House Publishing Group. ISBN 978-0-8129-9462-9.

שאלות נפוצות בנושא מכאוס לרגיעה: שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי

מהם המרכיבים של טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT)?

טיפול דיאלקטי התנהגותי מורכב מטיפול פרטני, טיפול קבוצתי, אימון מיומנויות ואימון משברים טלפוני. טיפול פרטני כולל מפגשים שבועיים עם מטפל DBT כדי לטפל במטרות ובחסמים אישיים. טיפול קבוצתי מתמקד בהוראת מיומנויות כגון מיינדפולנס, סובלנות למצוקה, יעילות בין אישית וויסות רגשות. מפגשי אימון מיומנויות הם כמו מפגשי הוראה, ומטלות בית ניתנות לתרגול מיומנויות בחיי היומיום. אימון משבר טלפוני מספק תמיכה בין הפגישות כאשר יש צורך בעזרה מיידית.

למי מתאים טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT)?

DBT מתאים לאנשים שחווים רגשות עזים ורוצים ללמוד איך לנהל אותם. זה יכול להועיל לאנשים עם הפרעת אישיות גבולית (BPD) ואלה עם בעיות סמים ואלכוהול, בעיות אכילה או התנהגות פוגענית. ילדים ובני נוער יכולים גם הם ליהנות מ-DBT. עם זאת, חיוני להתייעץ עם רופא או מטפל כדי לקבוע אם זה הטיפול הנכון עבורך בהתבסס על הצרכים והנסיבות שלך.

למי טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) אינו מתאים?

DBT עשוי שלא להתאים לאנשים שאינם מחויבים לבצע שינויים חיוביים בעצמם או שאינם מוכנים לעשות את העבודה הנדרשת בטיפול. ייתכן שהוא גם לא מתאים למי שמעדיף להתמקד בעברם ולא בהווה ובעתיד שלהם. בנוסף, אנשים מסוימים עשויים למצוא את זה מאתגר להשתתף במפגשים קבוצתיים ולהעדיף טיפול אחד על אחד, שאינו תמיד זמין. התייעצות עם רופא או מטפל יכולה לעזור לקבוע אם DBT מתאים לך.

במה ניתן לטפל בטיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT)?

DBT פותח בתחילה עבור הפרעת אישיות גבולית (BPD) אך הראה גם יעילות בטיפול במצבים אחרים. זה יכול לעזור להתמודד עם בעיות כמו התמכרות לסמים ואלכוהול, הפרעות אכילה והתנהגות פוגענית. חלק משירותי NHS מתחילים גם להציע DBT לילדים ולמתבגרים. המחקר ממשיך לחקור את היתרונות של DBT עבור מצבי בריאות נפשיים שונים.

מהם העקרונות הטיפוליים של טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT)?

העקרונות הטיפוליים של DBT מתמקדים בהבנה וקבלת רגשות מסובכים, לימוד מיומנויות לנהל אותם וביצוע שינויים חיוביים בחיים. הטיפול מדגיש את התפיסה הדיאלקטית לפיה ניתן להשיג מטרות הפוכות לכאורה, כמו קבלה ושינוי, ביחד. מטרת DBT היא לעזור לאנשים להבין טוב יותר את רגשותיהם, לווסת אותם ביעילות ולהחליף התנהגויות לא מועילות בהתנהגויות מסתגלות יותר.

מה חיוני למטופל לדעת על טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT)?

המטופלים צריכים לדעת ש-DBT הוא טיפול מדבר המבוסס על טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) אך מותאם באופן מפורש לחוויות רגשיות אינטנסיביות. DBT יכול לספק לאנשים את הכישורים לרכוב דרך גלי דיכאון ולנהל רגשות מבלי להזדקק להתנהגויות מזיקות. למרות שעבודה קבוצתית מעורבת לעתים קרובות, חלק מהמטפלים עשויים להציע מפגשים אחד על אחד על בסיס זמינות. כל מפגש נמשך בדרך כלל 45 עד 60 דקות, ומשימות בית, כגון מילוי כרטיסי יומן, ניתנות לרוב כדי לעקוב אחר ההתקדמות ולזהות דפוסים.

 

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT
ד"ר מרטין בוהוס, פרופ' ד"ר מרטין בוהוס, דמות מפתח משמעותית בפסיכולוגיה ובריאות הנפש. נכון ל-8 ביוני 2021, בעל רקורד מרשים של 409 פרסומים, התורמים לגורם השפעה מצטבר של 1019.5. ציון ה-RG שלו עומד על 46, עם מדד h של 62, המעיד על השפעה משמעותית בתחומו. עבודתו משתרעת על פני 259 מאמרים מקוריים, 50 מאמרים רעיוניים וסקירות, 93 ספרים ופרקי ספרים, ושש מדיות דיגיטליות. bohus dbt דר' מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT בשנת 2020, פרופ' בוהוס היה שותף בכתיבת מחקר על הערכת החלמה בחולי הפרעת אישיות גבולית (BPD) שעברו בעבר טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT bohus). מחקר זה פורסם בכתב העת Journal of Personality Disorders. הוא גם תרם לסקר של המאפיינים הפסיכומטריים של הגרסה הגרמנית של צורות הביקורת/התקפה והביטחון העצמי (FSCRS), שפורסם ב- Psychological Assessment.
טיפול דיאלקטי התנהגותי לילדים ובני נוער: ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים
ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים נקודות עיקריות: העצמת הצעירים שלנו  – ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים : DBT הוכח...
המסע של מרשה לינהאן (Dr. Marsha Linehan) מייסדת טיפול ה-DBT
המסע של דר’ מרשה לינהאן מייסדת טיפול ה-DBT התעמקות במורשת שלמרשה לינהאן: פורצת דרך בתחום הפסיכולוגיה והחדשנות של טיפול התנהגותי דיאלקטי צאו איתנו לחקירה מעמיקה...
DBT מה זה? שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של DBT דיביטי ומה ההבדל בין cbt ל dbt
שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של ה- DBT דיביטי נקודות עיקריות: לטיפול דיביטי (DBT) יש את הכוח לשנות חיים באמצעות טכניקות הטיפול היעילות...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת