טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT עם מתבגרים

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: סוגי טיפול

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנקרא גם טיפול CBT, הוא סוג של טיפול פסיכותרפי (טיפול רגשי לילדים) המתמקד בקשר שבין המחשבות והרגשות להתנהגות. מטפליי CBT, מסייעים למטופלים לשנות דפוסי התנהגות ומחשבה מזיקים. במצבים רבים משמש הטיפול הקונטיבי התנהגותי לטיפול בבני נוער. טיפול כזה יכול לסייע במצבים שונים כמו הפרעות אכילה, התמכרויות ושימוש בסמים ואלכוהול, טיפול בחרדה, טיפול בדיכאון, בעיות לימודיות ובעיות חברתיות  ועוד.

העקרונות הבסיסיים של טיפול CBT לבני נוער

טיפול קוגנטיבי התנהגותי CBT עם מתבגרים, מבוסס על ההנחה שיש קשר הדוק בין המחשבות והרגשות להתנהגות. למשל נער שחושב על עצמו, שאינו מקובל חברתית, יחוש חרדה, שתתבטא בהתנהגות מסוגרת ומרוחקת. מכיוון שהנער מתנהג בצורה כזו הוא לא יצור אינטראקציות חברתיות, מה שעלול לחזק אצלו עוד יותר את האמונה שאינו מקובל. טיפול CBT למתבגרים מנסה לשבור את המעגל הזה על ידי שינוי המחשבה או ההתנהגות.
מטפל ב-CBT לבני נוער יערער את ההנחות השליליות הללו על ידי תרגילים התנהגותיים, שניתנים כמשימות הביתה, מחוץ לתחום הטיפול עצמו. למשל בדוגמה שלנו, הנער שחושב שאינו מקובל יקבל משימה לפתח שיחה עם לפחות חמישה אנשים שונים במהלך השבוע. במידה והוא יצליח יש סיכוי שחוסר האמונה שלו בעצמו ייחלש בהדרגה. בנוסף, המטפל יעבוד איתו על שינוי דפוסי מחשבה, שיכול להפחית את עוצמת החרדה שהוא חווה.

מחפשים פסיכותרפיסט או פסיכולוגית מומלצת למתבגרים?
תנו לנו לעזור לכם
אנו נמצא עבורכם את הפסיכותרפיסטית או פסיכולוג הנוער המומלצים והמתאימים ביותר עבורכם
התקשרו אלינו עכשיו

איך טיפול קוגניטיבי התנהגותי עם מתבגרים עובד?

מתבגרים מפתחים לעיתים אמונות ודעות מעוותות על עצמם. טיפול קוגנטיבי התנהגותי לנערים עוזר להם להתעמת ולשנות את העיוותים הללו. לדוגמה, נערה שמאמינה שהיא חסרת ערך תחפש לכך עדויות מחזקות מהסביבה כמו למשל ציון גרוע במבחן או חברה שלא חוזרת אליה בטלפון. מטפל CBT למתבגרים, יעזור לה לזהות את דפוסי המחשבה הלא רצויים הללו, שיכולים להדרדר אף למצב של הפרעה נפשית. כדי לעשות זאת, המטפל ישאל אותה שאלות רבות ויבקש ממנה לנהל יומן על מנת לזהות בעצמה את המחשבות השליליות שחוזרות על עצמן. בהמשך, הטיפול ייעשה שימוש בטכניקות ספציפיות, שמטרתן ללמד את המטופל לשנות בעצמו את ההתנהגות והמחשבות הלא רצויות.

היתרונות בטיפול קוגנטיבי התנהגותי לנוער

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מלמד בני נוער כיצד לפרש ולהבין בצורה שונה את הסביבה שלהם ואינטראקציות שונות בחייהם. בניגוד לסוגי טיפול רגשי אחרים, טיפול CBT הוא טיפול יחסית קצר ולעיתים מספיקים אפילו מספר טיפולים מצומצם כדי לטפל בבעיה ספציפית. זהו סוג טיפול ממוקד מטרה שבא לפתור בעיות נוכחיות בהווה. מטפל CBT לבני נוער כנראה לא יפנו לחפש את המקור לבעיה בילדות המוקדמת ולא יחפשו משמעויות נסתרות, במקום זאת המפגשים מתמקדים לשנות מצב בעייתי שקיים כעת.
טיפול קוגנטיבי התנהגותי עם בני נוער, יכול להועיל מאוד בשיפור התקשורת, טיפול בפוביות, שינוי מחשבות המובילות לפגיעה עצמית, שיפור ההערכה העצמית ועוד.

מרכז רימון טיפול cbt עם מתבגרים ועוד
מרכז רימון טיפול cbt עם מתבגרים ועוד

כיצד למצוא מטפל קוגניטיבי התנהגותי לבני נוער

אם ילדכם מתמודד עם קשיים נפשיים או התנהגותיים פנו לרופא המשפחה או לייעוץ אחר. מטפל CBT ירצה לראיין אתכם ואת ילדכם במטרה להבין את הבעיה הנוכחית בה רוצים לטפל. לאחר מכן במהלך המפגשים יכול להיות שאתם או בני משפחה אחרים תתבקשו להצטרף לחלק מהפגישות.
טיפול קוגנטיבי התנהגותי CBT עם מתבגרים, כולל כמעט תמיד גם שיעורי בית – משימות שונות לביצוע מחוץ לזמן הטיפול. תמיכת ההורים בביצוע המשימות הללו יכולה לסייע רבות. היו בטוחים שאתם סומכים על המטפל אותו בחרתם עבור ילדכם וחושבים שהוא מתאים.

בבחירת מטפל מאד מאד חשוב שתשימו לב שאתם פונים למטפל המתאים ביותר, מטפל או מטפלת בעלי ניסיון בתחום, בעלי הכשרות ממוסדות אקדמיים מוכרים ורציניים והמלצות. כשמדובר במשפחה שלכם, אתם רוצים לדעת שאתם פונים למקום המתאים ביותר מבלי להתפשר.

אנחנו במרכז רימון, מבינים את החשיבות בבחירת מטפל CBT לנוער ואת הקושי באיתור מטפל מומחה ומתאים. זו הסיבה שפיתחנו את הכלים שיעזרו לכם למצוא את המטפל הכי מתאים עבורכם מבלי להתפשר. מוזמנים להשתמש במנוע החיפוש החכם שלנו למטפלים ופסיכולוגים מומלצים. בעזרת מערכת זו תוכלו לחפש מטפל שעונה בדיוק לצרכים שלכם באזור מגוריכם. בנוסף, תוכלו לדעת על פי תו האיכות שלנו למטפלים, כי המטפל שבחרתם עומד בסטדנרט המחמיר שקבענו, כלומר שהמטפל למד במוסדות מוכרים, שלמטפל יש ניסיון בתחום זה וכי הוא קיבל המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומו.

מטפלים מומלצים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT למתבגרים

נשמח לעזור לכם למצוא את המענה המתאים והטוב ביותר
עבורכם ועבור הילדים שלכם
התקשרו עכשיו להתייעצות עם מומחה

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT לילדים ונוער

עוד מאמרים בנושא

קוגניטיבי – הבנה מעמיקה של תהליכים וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי   מבוא – קוגניטיבי פירוש המונח “קוגניטיבי” מתייחס לתהליכי מחשבה והבנה, הכוללים תפיסה, זיכרון, למידה, ופתרון בעיות....
טיפול CBT יעיל לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות. גלו את עקרונות הטיפול הפסיכולוגי cbt ושיטותיו לטיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים. מה זה cbt? קראו עכשיו!
מדריך מקיף לטיפול CBT   טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (טיפול CBT) הוא כלי עוצמתי ויעיל להתמודדות עם מגוון רחב של בעיות פסיכולוגיות. היכולת של CBT לסייע במגוון...
טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT
ד"ר מרטין בוהוס, פרופ' ד"ר מרטין בוהוס, דמות מפתח משמעותית בפסיכולוגיה ובריאות הנפש. נכון ל-8 ביוני 2021, בעל רקורד מרשים של 409 פרסומים, התורמים לגורם השפעה מצטבר של 1019.5. ציון ה-RG שלו עומד על 46, עם מדד h של 62, המעיד על השפעה משמעותית בתחומו. עבודתו משתרעת על פני 259 מאמרים מקוריים, 50 מאמרים רעיוניים וסקירות, 93 ספרים ופרקי ספרים, ושש מדיות דיגיטליות. bohus dbt דר' מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT בשנת 2020, פרופ' בוהוס היה שותף בכתיבת מחקר על הערכת החלמה בחולי הפרעת אישיות גבולית (BPD) שעברו בעבר טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT bohus). מחקר זה פורסם בכתב העת Journal of Personality Disorders. הוא גם תרם לסקר של המאפיינים הפסיכומטריים של הגרסה הגרמנית של צורות הביקורת/התקפה והביטחון העצמי (FSCRS), שפורסם ב- Psychological Assessment.
טיפול דיאלקטי התנהגותי לילדים ובני נוער: ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים
ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים נקודות עיקריות: העצמת הצעירים שלנו  – ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים : DBT הוכח...
המסע של מרשה לינהאן (Dr. Marsha Linehan) מייסדת טיפול ה-DBT
המסע של דר’ מרשה לינהאן מייסדת טיפול ה-DBT התעמקות במורשת שלמרשה לינהאן: פורצת דרך בתחום הפסיכולוגיה והחדשנות של טיפול התנהגותי דיאלקטי צאו איתנו לחקירה מעמיקה...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת