טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרות – מה הן המתכרויות? התמכרויות הן הפרעות ביו – פסיכו – סוציאליות. הפתלוגיה המרכזית היא קשורה לתהליך ביולוגי ובו מעורבת הפרעה מוחית – נוירולוגית המאופיינות בהתנהגויות כפייתיות של חיפוש הגירוי המתגמל, למרות ההשלכות השליליות הכרוכות בהתנהגות זו. טיפול בהתמכרות דורש עזרה מאנשי מקצוע (פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים) מתאימים, מומחים בתחום הטיפול בהתמכרות.

מהי התמכרות בעצם?

התמכרויות הן הפרעות מוחית המאופיינות בהתנהגות קומפולסיבית / כפייתית של חיפוש הגירוי המתגמל למרות ההשלכות השליליות של התנהגות זו. התמכרויות הן למעשה תלות פסיכולוגית וגופנית נרכשת בחומר או בהתנהגות מסוימת.
התמכרויות הן בבסיסן, הפרעה מוחית במערכת התגמולים אשר מתרחשת כתוצאה מחשיפה מתמשכת לגירוי הממכר (קוקאין, יחסי מין, הימורים ועוד)
ההתמכרות היא בבסיסה התנהגות שנמשכת גם כאשר יש לה השלכות שליליות משמעותיות על האדם, בין אם על יחסיו החברתיים ובין אם על מצבו הגופני, הכספי וכו’.

לאורך זמן, האדם המכור מאבד את היכולת לשלוט בהתנהגויותיו הנובעות מההתמכרויות וההתמכרות למעשה מתחילה לנהל אותו ולקבוע את התנהגותו.
ההתמכרות היא הפרעה שמביאה לפגיעה רב תחומית בכל תחומי תפקודו של האדם, תפקוד לימודי, חברתי, זוגי, תעסוקתי, בריאותי. מדובר במחלה כרונית אך בטיפול הולם ניתן להביא להחלמה ולהתגברות עליה. מטרת ההתמכרות לרוב הוא להביא להקלה בכאב נפשי או סבל, אך במקביל היא גם גורמת לכאב ולסבל ממנו האדם מתקשה להשתחרר.

טיפול בהתמכרות מצריך עזרה ממטפל מומחה בתחום
צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים?
פנו אלינו עכשיו

מרכז רימון – התאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים
בפריסה ארצית


סוגיי התמכרויות

מהם הגורמים להתמכרות?

להתמכרות גורמים פסיכולוגיים – רגשיים, סביבתיים ופיזיולוגיים / ביולוגיים.
הגורם הביולוגי
מערב בתוכו שני תהליכים והן הבסיס המרכזי לפתולוגיה ולהשתמרות התופעה וחזרתה: הגירויים הממכרים הינם מחזקים, כלומר במגע איתם, גובר הסיכוי שהאדם ימשיך לחפשם ויחפש שוב ושוב חשיפה לאותם גירויים. זהו סוג למידה הנקרא בספרות המקצועית, למידה אופרנטית. ובנוסף הגירויים מהווים תגמול מהותי כלומר הם נתפסים כבעלי משמעות חיובית, גורמי עונג והנאה. להתפתחות של התמכרות יכולים להיות מגוון רחב של גורמים:

טיפול בהתמכרות - מרכז רימון - התאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומחים בטיפול בהתמכרות, בפריסה ארצית
טיפול בהתמכרות – מרכז רימון – התאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומחים בטיפול בהתמכרות, בפריסה ארצית

גורם ביולוגי גנטי להתמכרות

אדם ממשפחה בה נטייה גנטית להתמכרות נמצא בקבוצת סיכון מכיוון שהוא שהוא בעל נטייה מולדת ומוכנות ביולוגית לפיתוח התנהגות התמכרותית.

גורמים רגשיים-התנהגותיים להתמכרויות

העדר מיומנויות ויסות (התנהגותי ורגשי) מהוות גורם סיכון משמעותי. אירועי חיים שליליים או מצבים רגשיים קשים עלולים לגרום לסבל רב, אשר האדם מחפש דרכים להקל עליו. בהיעדר מיומנויות ויסות, עלול האדם לפנות להתנהגות ממכרת במטרה להביא להקלה כלשהי ברגשות הקשים שחווה, במקום לפנות לאיש מקצוע מומחה בטיפול בהתמכרות.

גורמים אישיותיים

ישנן תכונות ומאפיינים אישיותיים אשר עלולים להפוך אדם למועד לפיתוח התמכרות, למשל מאפייני אישיות תלותיים, אלו אנשים התלויים באחרים על מנת להירגע או לחיפוש נחמה, נטיות אישיותיות לדיכאון או חרדות, הסובלים מקושי בוויסות רגשותיהם ובמצב רוחם.

שימוש בחומרים או התנהגויות ממכרות, עשוי להביא להקלה בטווח הקצר, אך לאורך זמן עלולה להתפתח תלות בחומרים או בהתנהגויות אלה.

סוגים של התמכרויות נפוצות

התמכרות לסמים

התמכרות לסמים היא התמכרות שהגירוי המתגמל בה הוא סמים פסיכואקטיבים, כלומר חומרים הגומים לשינויים פסיכולוגים ותודעתיים. במרבית המקרים התמכרות לסמים גורמת להתמכרות פיזית והן להתמכרויות פסיכולוגיות.
ישנם חומרים רבים בעלי השפע פסיכואקטיבית, רובם נכללים בפקודת הסמים המסכונים ואסורים לשימוש ללא מרשם רופא.

על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), ניתן לאבחן התמכרות לסמים כאשר מתקיימים לפחות שלושה תנאים מהבאים:

 • תשוקה עזה או דחף אובססיבי לצרוך את הסם.
 • קושי בשליטה על מינון ותדירות השימוש בסם.
 • הופעת תופעות פיזיות כאשר לא משתמשים בסמים.
 • התפתחות סבילות לסמים. כלומר, נדרשת כמות הולכת וגוברת של הסמים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה / לאפקט דומה.
 • הזנחה של הנאות ושל תחומי עניין אחרים בשל השימוש בחומר.
 • התמדה בשימוש בסמים, למרות המודעות של האדם המשתמש לנזק הנגרם לו ולסביבתו.

התמכרות לאלכוהול

התמכרות לאלכוהול, נקראת גם אלכוהוליזם והיא התמכרות לכל דבר. התמכרות לאלכוהול מאופיינת בצריכת אלוכוהול ומשקאות חריפים רצון או צורך עז לצרוך אלכוהול, אובדן שליטה בעת שתייה וחוסר יכולת להפסיק את השימוש. תלות פיסית באלכוהול והופעת תסמונת גמילה בשעה שמנסים להמנע משתייה. הסתגלות לאלכוהול, המוביל לצורך לשתות כמות הולכת וגדלה על מנת להגיע לאותה התוצאה.
התמכרות לאלכוהול נחשבת להתמכרות הרסנית ביותר ומביאה לפגיעה במערכות רבות בגוף, לאורך זמן. בנוסף אלכוהול עלול לגרום לביצוע תאונות ואף להתאבדות. כמו כן להתמכרות לאלכוהול ישנה השפעה על הבריאות הנפשית של האלכוהוליסט וישנה השפעה הרסנית על המצב הסוציואקונומי של המכור ועל מעמדו החברתי וכן פגיעה חמורה בסביבתו וביחסיו עם הסביבה.

תהליך הטיפול בהתמכרות לאלכוהול כולל, גמילה פיזית מאלכוהול. זהו שלב, בשונה מגמילה מסמים, שעלול להיות מסכן חיים ולכן מצריך השגחה ברפואית ולעיתים שימוש בתרופות ואף באשפוזים. לתהליך הגמילה מאלכוהול שנם תופעות לוואי קשות לעיתים כגון הזיות, רעד, עוויתות, קצב לב מוגבר ולחץ דם גבוה ובמצבים מסוימים אף פסיכוזה.

התמכרות לפורנו

התמכרות לפורנו היא התמכרות התנהגותית. המשמעות היא שה”חומר” ששואפים להגיע אליו ולצרוך, הוא לא בהכרח חומר קונקרטי אלא התנהגות מסוימת שמביאה לאפקט מתגמל. בהמתכרות לפורנו מתקיימים כל הקריטריונים של התמכרות לסמים שצוינו קודם לכן:

 • תשוקה עזה או דחף כפייתי לבצע את ההתנהגות.
 • קושי בשליטה על מינון ותדירות ביצוע ההתנהגות.
 • הופעת תופעות פיזיות כאשר לא מבצעים את התנהגות.
 • התפתחות סבילות. כלומר, נדרשת תדירות (או משך) הולכת וגוברת של ביצוע ההתנהגות על מנת להגיע לתוצאה הרצויה.
 • הזנחה של הנאות ושל תחומי עניין אחרים בשל ביצוע ההתנהגות.
 • התמדה בביצוע ההתנהגות, למרות המודעות של האדם המכור לנזק הנגרם לו ולסביבתו.

טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרות – הדרך היחידה לטיפול בהתמכרות היא לרוב הפסקה מוחלטת של ההתנהגויות הממכרות והתרחקות מהגירויים אליהם התמכר המטופל.
ישנו צורך בתהליך גמילה הדורש שינוי אורחות חיים, התנתקות מהסם או ההתנהגות הממכרת, שינוי הרגלי התנהגות הקשורים לשימוש בחומרים או להתנהגויות הממכרות, לימוד ופיתוח מיומנויות ויסות רגשי והתנהגותי.
לגמילה שני חלקים מרכזיים, גמילה פיזיולוגית/גופנית מהחומרים או ההתנהגויות וגמילה רגשית/פסיכולוגית.
לעתים לשם תהליך הגמילה יהיה צורך בליווי רפואי ואף טיפול תרופתי ולעתים אף השגחה רפואית צמודה.
במהלך תהליך הגמילה ישנו צורך בליווי פסיכולוגי סוציאלי שמטרתם ללוות את המכור בהתמודדות רגשית עם תהליך הגמילה הגופנית והרגשית וכן בליווי טיפולי. מטרת התהליך בטיפול היא לעבד את החוויות שהביאו את המכור לפיתוח תלות בהתמכרות וללמוד דרכי התמודדות אדפטיביים ויעילים יותר במקום ההתמכרויות השונות בשפיתח.

שיטות טיפול מומלצות:


מדוע מומלץ לטפל בהתמכרות דווקא במרכז רימון?

הטיפול בהתמכרויות דורש מטפלים מיומנים ובעלי ניסיון בתחום. כמו כן נחוצה ואף הכרחית התייחסות מערכתית למטופל ומשפחתו, שלעתים קרובות נפגעות כתוצאה מההתמכרות.
ישנם מטפלים רבים שמציגים עצמם כמומחים בתחום, אך לאור חומרת הבעיה והקושי בהתמודדות ובהחלמה, יש לפנות למטפלים מומחים בלבד בעלי הכשרה בתחומי הטיפול ממוסדות אקדמאים מוכרים ובעלי ניסיון בתחום.
במרכז רימון אנו נדאג להפנותכם אך ורק למטפלים מנוסים שיטפלו בהתמכרות ממנה אתם או אדם קרוב אליכם סובל.
המרכז פועל בשיתוף פעולה עם מטפלים רבים ובמקרה הצורך ניתן לקבל טיפול מערכתי שיכלול כמה אנשי מקצוע, לטיפול בהשלכות ההתמכרות.
אנו במרכז רימון עורכים תהליך מיון קפדני שמטרתו לאתר מטפלים המומחים בתחומם. כמו כן נדאג להפנותכם למטפל המתאים לצורכיכם ובמידת הצורך ובמידה ולא נוצרה התאמה, נוכל להפנותכם למטפל אחר עד אשר תמצאו את המומחה המתאים ביותר.

מחפשים מומחה בטיפול בהתמכרויות?
הגעתם למקום הנכון
מרכז רימון – התאמת פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים מומחים, בפריסה ארצית
התקשרו אלינו עכשיו

המומחים של רימון ב

טיפול בהתמכרויות

עוד מאמרים בנושא

מה גורם להתקפי חרדה בהריון? מהם התסמינים? והשפעות על העובר? מה יכול לעזור? וכיצד למצוא מטפלים מומחים בתחום? תשובות לכל השאלות מאת מומחי מרכז רימון
התקפי חרדה בהריון תקופת ההריון היא תקופה מרגשת. בקרוב תהפכי לאמא לתינוק מקסים וזעיר. את עשוייה לצפות לחוות רכבת הרים רגשית במהלך ההריון או שרגשות...
טוקופוביה - מה זה? למה זה קורה? איך מתמודדים ומה הטיפול הכי יעיל. במאמר נדון בפחד מהריון דרך הצגת מקרה ודיון. כולל המלצות על מטפלות/ים מומחים
טוקופוביה – מבוא טוקופוביה היא פחד פתולוגי מהריון ועלולה להוביל להימנעות מלידה. ניתן לסווג פוביה זו כראשונית או משנית. טוקופוביה ראשונית מתוארת כפחד קיצוני של...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הקשות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא טראומטי ועצוב מאד ואין דרך נוחה או טובה...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הטראומטיות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא מצער וטרגי ואין דרך מוצלחת לפתוח מאמר בנושא...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים
התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות...
אבחון וטיפול בהתקפי פאניקה והפרעת פאניקה (Panic disorder) . מרכז רימון - מומחים בהתאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בפריסה ארצית
התקפי פאניקה והפרעת פאניקה התקף פאניקה מאופיין בהרגשה פתאומית של פחד עוצמתי שמעורר תגובות גופניות קשות, כאשר למעשה אין כל סכנה ממשית או סיבה ברורה...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים

התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת