התמכרות אצל ילדים

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: טיפול בהתמכרויות

מחקר שהתפרסם באפריל 2019 ונערך באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו מצא שחשיפה לניקוטין בגילאים צעירים עלולה להגביר את הסיכון להתמכרויות בגיל מבוגר יותר. במאמר תמצאו הסבר על המנגנונים הקשורים להתמכרות אצל ילדים, סימנים לזיהוי התמכרות אצל ילדים וכמובן – כיצד תוכלו לעזור לילדכם, אם אתם חוששים שהוא מכור.

מה עשוי להגביר התמכרות אצל ילדים?

עישון בזמן הריון או ליד ילדים צעירים הוא מסוכן, זה ברור לכולנו, שעישון פסיבי עלול לגרום לבעיות רפואיות ופסיכולוגיות אצל התינוק בינקות ולאורך חייו. החוקרים שערכו את המחקר על עכברים טוענים כי המנגנונים הביוכימים שנבדקו בניסוי דומים לאלו שקיימים במח האנושי. החוקרים חשפו עכברים שרק נולדו (בשלב בו עדיין ניזונים מחלב) לניקוטין ובדקו כיצד השתנו מעגלים ביוכימיים במוח. החשיפה לניקוטין גרמה לתאים מסוימים במוחם של העכברים לעבור שינויים שבגיל מאוחר יותר הציגו רגישות גבוהה יותר לניקוטין, לעומת תאים שלא נחשפו. רגישות גבוה לניקוטין עלולה להגביר את הסיכון לנטייה להתמכרות.

אז איך זה קורה – מה בעצם גורם להתמכרות אצל ילדים?

החשיפה המוקדמת
לניקוטין גורמת להתפתחות מוגברת של קולטנים עצביים, שבגלל המבנה הכימי שלהם,
יכולים להיות מעורבים גם במעגלים עצביים אחרים כמו מעגלים הקשורים לקולטנים עצביים
של דופאמין. דופאמין הוא נוירוטרנסמיטור בעל תפקיד חשוב במערכת התגמול,
זוהי מערכת שמטרתה ליצור תחושה של עונג בתגובה לגירויים מסוימים. למערכת זו
השפעה מהותית על ההתנהגות של כל היצורים החיים, כולל בני אדם, שכן היא מגדילה את
הסיכוי לחזרה על ההתנהגות שזכתה לתגמול. בכל התמכרות, בין אם היא לחומרים
או התמכרות התנהגותית מערבת את מערכת התגמול ולכן למעשה נוצרת התמכרות.

זו הסיבה שהחשיפה לניקוטין שמביאה לעליה במספר הקולטנים העצביים, מעלה משמעותית את הסיכוי שבגיל מבוגר יותר, אותו ילד שנחשף לניקוטין יהיה מועד יותר לשימוש בניקוטין ולהתנהגויות וחומרים ממכרים אחרים.

מה החידוש פה בעצם?

אמנם זה ידוע, שעישון בזמן הריון ולאחר הלידה גורם לבעיות התנהגות אצל ילדים ונטיה לשימוש בסמים. החידוש במחקר זה הוא הבנה מעמיקה יותר של התהליך הכימי שמתרחש בתאים אשר גורם לרגישות הגבוהה שלהם לניקוטין, בשלב מאוחר יותר, בהמשך החיים וחשוב מזה הוא כי חשיפת המנגנון תוכל לאפשר המשך מחקר שיבדוק האם התהליך הפיך וכיצד ניתן לטפל בו. כלומר יתכן שתוצאות מחקר זה יתרמו לגילוי טיפול יעיל בהתמכרויות.
החוקרים מתכננים בהמשך לבדוק האם להשפעה של חומרים אחרים כמו אלכוהול או מריחואנה יש השפעה דומה. החוקרים מקווים שזה צעד נוסף בדרך להבנה, האם תופעה זו היא הפיכה והאם ניתן לתקן את הנזק בשלב בו המוח עדיין גמיש לשינויים כמו למשל בגיל ההתבגרות.

מהי התמכרות ואיך נזהה התמכרות אצל ילדים?

התמכרות היא
הפרעה בה לאדם יש צורך בלתי נשלט להשתמש בחומר מסוים או לבצע התנהגות מסוימת. לא
רק צריכה של חומרים נחשבת התמכרות, בשנים האחרונות אנו נחשפים, בעיקר בקרב ילדים,
גם להתמכרויות התנהגותיות כגון התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לשימוש באינטרנט,
לקניות, לאוכל ועוד.

ישנם ילדים שנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות של התמכרות כמו למשל ילדים עם ADHD. גם ילדים המתמודדים עם קשיים חברתיים או דיכאון נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח התמכרות.

מהם סימני האזהרה לזיהוי התמכרות אצל ילדים ?

 • כאשר התנהגות הבעייתית מתרחשת במקום תפקודים אחרים או פוגעת בהם, למשל כאשר הילד מעדיף לשחק במחשב במקום ללכת לישון או מפספס ארוחות בשביל לא לעצור את השימוש במחשב או בטלויזיה.
 • המנעות או נסיגה חברתית היא סימן חשוב שיש להיות עירניים אליו.
 • גם ירידה בציונים או בכלל בתפקוד בבית הספר, בין אם מדובר בבעיות לימודיות או בעיות התנהגות, הסתגרות, עצבנות, ריבים עם ילדים אחרים ועוד.
 • שינויים במצב הרוח – התקפי כעס או בכי כאשר אינו עוסק בהתנהגות הבעייתית ולחילופין רוגע ושלווה כאשר הוא כן עוסק בה.
 • כעס ותסכול כשאינו יכול לעסוק בהתנהגות הבעייתית.
 • עיסוק מוגזם בגורם ההתמכרות כגון מסך מחשב או טלויזיה.
 • שימוש בכספים בצורה מוגזמת או ללא רשות, בין אם זה בכדי לקנות פונקציות במשחק או לרכוש משחק חדש או על מנת לקנות חומרים ממכרים כאלו ואחרים.
 • הגיינה לקויה – התמכרות גוזלת זמן רב ולעיתים קרובות גם גורמת לחוסר אכפתיות מדברים שאינם קשורים לנושא ההתמכרות ולכן לעיתים נראה הזנחה עצמית או ירידה ברמת ההגיינה של הילד או של סביבתו.
 • פגיעה פיזית – ישנן התמכרויות שעלולות להוביל לפגיעה פיזית בגוף, למשל צפיה ממושכת במסכים עלולה לגרום לאודם ויובש בעיניים, בעיות שרירים ומפרקים באצבעות או בצוואר, תלונות על כאבי ראש הן גם סימן שיש לשים לב אליו.
 • אובדן עניין בדברים אחרים, בין אם זה בחברים או בפעילות חברתית אחרת ובין אם זה בפעילויות פנאי שהילד עסק בהן קודם לכן.
 • תוקפנות ואגרסיביות עלולות להיות סימן להתמכרות גם כן, כמו גם ריבים תכופים עם חברים או בני משפחה.

מה עושים אם הילד שלי מכור?

בדרך כלל הפתרון להתמכרות של בני נוער וילדים הוא לא הימנעות טוטאלית מהבעיה, במיוחד כשלא מדובר בצריכה של חומרים אלא שימוש בטלפון, גיימינג וכדומה.
חשוב לא להתעלם או להבליג על הבעיה כי היא עלולה רק להחמיר.

חשוב לשמור על שיח פתוח עם הילד בנושא, לגרום לו להבין שאתם לא כועסים, אלא דואגים לו. הסבירו כי אתם חוששים שהוא עוסק בפעילות בצורה מוגזמת, שפוגעת בו ולכן תאפשרו לו לעסוק בה, אך הפעם, במסגרת גבולות שאתם תקבעו.

ברור שההתחלה צפויה להיות מאד קשה, בכל זאת, אנחנו מדברים על תהליך של גמילה, אך החדשות הטובות הן שככל שעושים זאת מוקדם יותר כך הסיכוי להצליח טוב יותר ומשך הגמילה קצר יותר.
חשוב להציב גבולות ברורים ולוודא שהילד מודע להם ומקבל אותם.
במיוחד עם ילדים צעירים, וודאו שאתם לא מעבירים לילד תחושה שהוא לא מוצלח או כישלון כי הוא עלול להפנים את התחושה הזו ולשאת אותה הלאה להמשך חייו.
הדרך הטובה ביותר היא לעודד את הילד לדבוק בפעילויות מגוונות כך הוא יחווה סיפוק ממקורות נוספים.

בקרב ילדים בוגרים יותר נפוצות גם תופעות של עישון או צריכת אלכוהול. הדרך הטובה ביותר למנוע מילדכם לעשן הוא לוודא שלא יתחיל בכלל. חשוב גם כאן לדבר בפתיחות על הנזקים הנגרמים מעישון ושתיית אלכוהול ועל הסיכונים הטמונים בכך. בדרך כלל נערים מחילים לעשן כתוצאה מלחץ חברתי ואם הילד בעל בטחון עצמי מספק וקשר טוב עם הוריו, זה עשוי להיות גורם שימנע ממנו להגרר אחר חבריו.

אם גיליתם שילדכם כבר מעשן נסו לדבר איתו ולבדוק מה המניע שלו לעשות זאת, אולי מדובר בדרך לחיפוש תשומת לב.

באופן כללי עם התמכרויות והתנהגות מזיקה רצוי לשמש דוגמה אישית לילד, לא לאיים או להציב אולטימטומים, אלא לייצר שיח פתוח ולהוות אוזן קשבת. כך הילד במקום לפנות להתנהגות מזיקה יתרגל לדבר על התחושות שלו ולתעל אותם לפעילות שאינה מזיקה או הרסנית.

ומה עושים אם זה לא מספיק? איך בכל זאת מטפלים בהתמכרות?

אתם מרגישים שההתנהגות
של הילד שלכם מפריעה מדי? מסוכנת מדי? אל תהססו לפנות לאיש מקצוע מומחה בטיפול
רגשי בילדים להתייעצות.

טיפול רגשי לילדים, בליווי הדרכת הורים, עשוי להיות פתרון מאד יעיל לטיפול בהתמכרויות בקרב ילדים.

חשוב לפנות לאיש
המקצוע הנכון והמתאים, מומחה בעל ניסיון בטיפול בילדים ובטיפול בהתמכרויות.

כאשר אתם דואגים
למשפחה שלכם, אל תתפשרו על הטיפול והמטפל שתאפשרו להם.

מוזמנים לקרוא את המאמר – כיצד לבחור פסיכולוג מתאים לטיפול.

טיפול בהתמכרויות אצל ילדים במרכז רימון

אנחנו מבינים את הקושי למצוא מטפל מתאים. מאד קשה לדעת מי המטפל הכי מתאים, מה ההכשרות שנדרשות, איזה ניסיון רלוונטי ואיזה פחות. אבל אתם לא רוצים להתפשר עבור הילדים שלכם. זו הסיבה שיצרנו עבורכם את מנוע החיפוש החכם למטפלים ופסיכולוגים מומלצים – מנוע חיפוש שיעזור לכם למצוא את המטפל המתאים ביותר עבורכם.

כלי נוסף שיצרנו
במטרה לעזור לכם הוא תו האיכות של מרכז רימון – סימן זה לצד שמו של מטפל, מבטיח
לכם שמדובר במטפל בעל ניסיון רלוונטי לתחומו, בעל הכשרה מתאימה ממוסד אקדמי מוכר
ובעל המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומו.

פנו אלינו עכשיו, נשמח לעזור לכם למצוא את המטפל המתאים.

השתמשו במנוע החיפוש החכם שלנו למטפלים ופסיכולוגים מומלצים
לאיתור מומחה מומלץ לטיפול בהתמכרות אצל ילדים באזור המגורים.

המומחים של רימון ב

טיפול בהתמכרויות
ד״ר אירית פנט
בת ים, חולון, פתח תקווה, צפון תל אביב, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, תל אביב
עברית
אברמי דויטש
פתח תקווה
עברית
הראל כהן
ירושלים
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים
התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות...
אספרגר בקרב נשים - עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD . מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD
נשים עם פרופילים של אספרגר נוטות פחות לאבחן את הסיכויים לאבחון מוטעה ממספר סיבות. בנוסף, אנשי מקצוע רבים הוכשרו לזהות קל יותר ביטוי של ספקטרום...
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות
עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה...
אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
זה אתגר עבור רוב הזוגות למצוא איזון בין הצרכים והציפיות שלהם, לבין הצרכים והציפיות של בן הזוג. במערכת יחסים שבה אדם אחד נמצא על הספקטרום...
אספרגר וזוגיות - איך זה להתחתן עם אדם עם אספרגר? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון
אספרגר וזוגיות – מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים ברכישת כישורי חברתיים הכרחיים למערכות יחסים בשל המאפיינים המגדירים את התסמונת, התנסויות עם עמיתים במהלך הילדות והציפיות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים

התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות

להמשך קריאה
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות

אספרגר נשים

עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת