ייעוץ משפחתי

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול משפחתי / ייעוץ משפחתי

מהו ייעוץ משפחתי ומה ההבדל בין יעוץ משפחתי לטיפול משפחתי

טיפול פסיכולוגי מסורתי עוסק בדרך כלל בפרט, באדם יחיד ורק בעשרות השנים האחרונות החלו אנשי מקצוע ופסיכולוגים לראות במשפחה מערכת היכולה וכך גם הפרטים המרכיבים אותה להיתרם מטיפול פסיכולוגי. כתוצאה מכך כיום ישנם מטפלים רבים המתמחים בטיפול במסגרת המשפחתית העוסקים בתחום ייעוץ משפחתי.

מאז תחילת דרכו של הטיפול המשפחתי התפתחו סוגים ומודלים רבים ושונים לטיפול משפחתי / ייעוץ משפחתי. כל מודל מתבונן ובוחן את המערכת המשפחתית מפרספקטיבה שונה ומנסה לספק מענה פסיכולוגי על פי הצורך והגורם אותו מזהה כמקור הבעיה.

האם ישנו הבדל בין טיפול משפחתי וייעוץ משפחתי?

למעשה אין כל הבדל עקרוני בין המושגים טיפול משפחתי ויעוץ משפחתי, מדובר באותו סוג של טיפול בדיוק.

יש המתייחסים לייעוץ משפחתי כתהליך ממוקד וקצר וטיפול משפחתי כתהליך ארוך ומעמיק יותר, אך אין זה נכון, שכן בעת הפניה לטיפול, קשה לדעת מראש האם הייעוץ המשפחתי יהיה קצר או ארוך. אלו פרטים שניתן להבין לאחר ביצוע הערכה מקיפה של המשפחה ושל הדינמיקות בתוך המשפחה שיעשה הפסיכולוג המשפחתי או המטפל המשפחתי.

מי רשאי לעסוק בייעוץ משפחתי?

בייעוץ משפחתי הנקרא גם טיפול משפחתי רשאים לעסוק אנשי מקצוע שהוסמכו בהסמכה מוכרת בטיפול משפחתי וזוגי. אלו אנשי מקצוע מתחומי הטיפול השונים אשר למדו במסגרת מוכרת ועברו התמחות ארוכה תחת פיקוח והדרכה על מנת לקבל את הסמכתם.

מדובר תמיד באנשי מקצוע בעלי תואר שני טיפולי, כבסיס, שהמשיכו ללימודי טיפול משפחתי וזוגי.

תואר שני טיפולי נחשב: פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, טיפול בהבעה ויצירה, פסיכאטריה, ייעוץ חינוכי, קרימנולוגיה קלינית.

כלומר יועץ משפחתי יכול להיות רק איש מקצוע שלמד תואר שני טיפולי והמשיך ללימודי ייעוץ משפחתי במוסד מוכר (מוסד לימודי שהאגודה לטיפול משפחתי הכירה בו כמוסד מוסמך להכשרת מטפלים ויועצים משפחתיים).

מה זה פסיכולוג משפחתי?

למעשה אין מקצוע שנקרא פסיכולוג משפחתי, סביר להניח שמדובר בפסיכולוג שהמשיך ללימודי טיפול משפחתי מוכרים או איש מקצוע אחר שמוסמך בטיפול משפחתי.

איך ייעוץ משפחתי עובד?

התיאוריה המרכזית בבסיס הטיפול המשפחתי היא כי האדם הינו חלק ממערכת אליה הוא מגיב והיא מגיבה אליו ומשפיעה ומושפעת מהפרטים השונים במשפחה. המשפחה נתפסת כגורם מרכזי בחייהם של הפרטים המשתייכים אליה ובמידה רבה קובעת את הסתגלותו ותפקודו וכן משפיעה על התנהגותו של כל אחד מהפרטים במשפחה.

הטיפול המשפחתי מתאפיין הן בהתבוננות מערכתית רחבה והן בגמישות ואלו מאפשרים אפקטיביות רבה בטיפול. הגמישות בטיפול המשפחתי מתבטאת באופנים שונים, בין השאר בקביעת המשתתפים בטיפול או בסשן טיפולי מסויים.

ההגדרה של משפחה משתנה לאורך השנים ובין תרבויות שונות ולכן חשוב כי הטיפול המשפחתי יתחשב בהקשרים התרבותיים, בהיסטוריה המשפחתית ובהשפעת ההיסטוריה הכללית על המשפחה וכן בהגדרת המשפחה את עצמה.

במה יכול ייעוץ משפחתי לעזור?

ייעוץ משפחתי או טיפול משפחתי יעיל למקרים בהם אחד מחברי המשפחה סובל מבעיה המשפיע על המשפחה כולה, או כאשר הפרט והתנהגותו מהווים בעיה למשפחה עצמה. כמו כן יעוץ משפחתי יכול להיות יעיל מאד כאשר ישנם קשיים ובעיות בקשרים בין חברי המשפחה המשפיעים על תפקודם של הפרטים במשפחה או על המשפחה עצמה.

מצבים נוספים בהם ישנה העדפה לטיפול משפחתי הם כאשר ישנו משבר או שינוי בחיי המשפחה המשפיע על חיי המשפחה כולה, לדוגמא במצבים של גירושין, מצבים בהם התגלתה מחלה או נכות אצל אחד מבני המשפחה, כאשר משפחה חווה אובדן של חבר משפחה או משבר במעגל חיי המשפחה כגון עזיבת ילדים, הולדת ילדם, מעבר לסבתאות ועוד.

עוד מאמרים בנושא

ייעוץ זוגי לפני החתונה מציע יתרונות רבים לזוגות ששוקלים למסד את הקשר הזוגי שלהם
ייעוץ זוגי לפני החתונה מציע יתרונות רבים לזוגות ששוקלים למסד את הקשר הזוגי שלהם. טיפול זוגי לפני החתונה מספק סביבה בטוחה ותומכת לזוגות לחקור ולטפל בכל בעיה או דאגה פוטנציאלית לפני שהם הופכים לבעיות גדולות בעתיד. 

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת