טיפול במשחק

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהבעה ויצירה

טיפול במשחק הינו טכניקה המתמקדת בטיפול בילדים ומתבגרים באמצעות שימוש במשחקים שונים. טיפול במשחק משתייך לענף הטיפולי המכונה “טיפול בהבעה ויצירה”.

מהו טיפול במשחק?

טיפול במשחק הינו טכניקה שלרוב מיושמת בטיפול רגשי בילדים בגילאי 3-12. גם ילדים צעירים יותר ומבוגרים יותר, כמו גם משפחות וזוגות יכולות ליהנות מטיפול במשחק. טיפול במשחק מאפשר לילדים לבטא את חוויותיהם ורגשותיהם באמצעות משחק טבעי, כמעט ללא הכוונה. עצם תהליך המשחק הינו תהליך מרפא.
המשחק עבור ילדים הינו אמצעי טבעי, חשוב ואף מהותי בהתפתחותם דרכו הם לומדים להכיר את עצמם ואת סביבתם החברתית.
בקרב ילדים, המשחק מהווה דרך קלה וישירה לתקשורת וביטוי של תהליכים רגשיים ונפשיים. דרך משחק, ילדים מבטאים את עצמם, את רגשותיהם ומחשבותיהם, גם הכמוסים והנסתרים ביותר.
טיפול במשחק לרוב מתרחש בחדר מותאם לטיפול בילדים, המכיל משחקים מגוונים המתאימים לגילאים שונים ולרוב יסודר באופן בטוח, מתאים ונח לילדים לשהות בו. במהלך משחק חופשי המטפל יכול להתבונן בדרך המשחק של הילד, בבחירותיו, ובאופן המשחק הייחודי לו. דרך התבוננות זו, מטפל המומחה בטיפול במשחק יכול ללמוד רבות על עולמו הרגשי של הילד ובהמשך גם לעזור לו לעבד דרך המשחק נושאים רגשיים המעיקים עליו, משפיעים על תפקודו ופוגעים בו או בסביבתו.
טיפול במשחק הינו צורה של ייעוץ או פסיכותרפיה (טיפול רגשי) המיושמת בעיקר עם ילדים צעירים ומאפשר טיפול, שיפור או מניעה של בעיות רגשיות שונות.
טיפול במשחק יכול לשמש למטפל מומחה בתחום גם לאבחון והערכה של בעיות רגשיות.
ישנן טכניקות שונות לטיפול במשחק אשר משתמשות במשחק עם ילדים בדרכים שונות בכדי לעזור לילד לבטא ולפתור בעיות רגשיות והתנהגותיות שונות.

למי מתאים טיפול במשחק?

טיפול במשחק נמצא בשימוש בקרב מטפלים מקצועיים ומומחים בתחום מזה עשרות שנים. מחקרים מקצועיים שונים בתחום מצאו כי טיפול במשחק יכול להיות כלי יעיל ביותר להתמודדות ופתרון בעיות רגשיות והתנהגותיות מגוונות בקרב ילדים, ביניהם טיפול בטראומה, טיפול בחרדות ופחדים, טיפול בבעיות התנהגות, טיפול בכעסים והתפרצויות זעם, טיפול בהרטבה והתלכלכות, טיפול בהפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה, טיפול בבעיות חברתיות ובעיות בביטחון העצמי, טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, טיפול באוטיזם והפרעות שונות בספקטרום האוטיסטי ועוד.

מי יכול לעסוק בטיפול במשחק?

בטיפול במשחק יכול לעסוק אך ורק איש מקצוע שלמד את מקצוע טיפולי במוסד אקדמי מוכר. לימודי טיפול במשחק אינם לכשעצמם מקנים רישיון או אישור לעסוק בטיפול רגשי דרך משחק. לימודי המקצוע מצריכים רקע אקדמי ומקצועי קודמים.
הלימודים כוללים לימוד מעמיק של תיאוריות בפסיכולוגיה, התפתחות, יסודות בהבנת המשפחה והורות ועוד תחומים רבים.
טיפול במשחק נלמד רק במוסדות אקדמאים להשכלה גבוהה.
לימודי טיפול במשחק כוללים שעות ארוכות של התנסות (סטאז’) והדרכות מאנשי מקצוע בכירים בתחום.
מטפלים העוסקים בטיפול במשחק לרוב מחויבים לחוק או איגוד מקצועי המפקח על רמת ההכשרה שלהם ומקפיד על עמידת המטפל בחוקי האתיקה כלפי מטופליהם ועוד.
איש מקצוע שעוסק בטיפול במשחק צריך להיות בעל מקצוע טיפולי בסיסי כגון:
עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, טיפול בהבעה ויצירה, פסיכיאטריה.- אלו המקצועות המוכרים ונלמדים במוסדות אקדמאים מוכרים ומפוקחים על ידי החוקים והנהלים המקצועיים הרלוונטיים.
איש מקצוע מומחה, לרוב ידע לעשות שימוש בכלים וטכניקות מגוונות וידע למצוא את הדרך המתאימה לכל ילד או אדם לטיפול בו.

מדוע דווקא במרכז רימון?

טיפול משחק כולל מגוון רחב של כלים טיפוליים ונעשה על ידי מטפלים מומחים בטיפול בילדים ונוער. על מנת להתמקצע בתחום זה על המטפל להיות בעל תואר אקדמי ותעודה המעידה על תואר קודם בתחום הטיפול. עם זאת, שדה הטיפול הינו שדה פרוץ ולא מבוקר מספיק על ידי הגורמים הרלוונטיים. בחיפושים באינטרנט ואף ברשתות החברתיות השונות ניתן בקלות רבה (רבה מדי) להגיע למטפל שלא עבר את ההכשרה המתאימה או שאינו בעל תעודה המעידה על לימודים וניסיון קודמים בתחום.
אנו במרכז רימון עובדים אך ורק אנשי מקצוע מומחים, בעלי תעודות מוכרות ובעלי ניסיון מתאים, כל מטפל בתחום עיסוקו והתמחותו.
הצטרפות מטפל למאגר המטפלים במרכז מצריכה מהמטפל לעבור בחינה מעמיקה ורחבה של ניסיונו, הכשרותיו, תעודותיו ועוד. כל מטפל נדרש להציג המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומו, המכירים את עבודתו המקצועית. אנשי המקצוע במרכז רימון הם בעלי ניסיון והמלצות מוכחות.
בנוסף, אנו במרכז מרכזים מגוון גדול של אנשי מקצוע ממקצועות שונים ונוכל לעזור ולהפנותכם למטפל המתאים לבעיה עימה אתם או ילדכם מתמודד. מטפלי המרכז מוכנים לייעץ לכם בכל נושא. בהשארת פרטים תועברו למומחים מתאימים באזור מגוריכם ותוכלו להתייעץ עימם.

המומחים של רימון ב

טיפול בהבעה ויצירה
תו איכות מטפלים מרכז רימון
אור יהודה, בני ברק, בת ים, גבעת שמואל, גבעתיים, גני תקווה, חולון, יהוד, יפו, סביון, פתח תקווה, צפון תל אביב, קריית אונו, ראשון לציון, רמת גן, תל אביב
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים - בחיק האם
למרות שבשנים האחרונות המודעות בדבר “דיכאון אחרי לידה” עלתה, עדיין אנחנו עדים לדה-לגיטימציה חברתית, כלפי גברים להיות במגע עם הרגשות שלהם ולבטא תחושות קשות ביחס...
מהי התמכרות לסמים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. מומחי המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מסבירים.
במאמר נדבר על מהי התמכרות לסמים, סוגי התמכרויות נפוצים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. וכמובן נמליץ על מטפלים ופסיכולוגים...
איזה מידע תוכלו למצוא במאמר?מה זה קנאביס, איך משתמשים בקנאביס / גראס ומהן ההשפעות שלו, מהי התמכרות לקנאביס (מריחואנה) ואיך נזהה התמכרות לקנאביס ולסיום –...
מה גורם להתקפי חרדה בהריון? מהם התסמינים? והשפעות על העובר? מה יכול לעזור? וכיצד למצוא מטפלים מומחים בתחום? תשובות לכל השאלות מאת מומחי מרכז רימון
התקפי חרדה בהריון תקופת ההריון היא תקופה מרגשת. בקרוב תהפכי לאמא לתינוק מקסים וזעיר. את עשוייה לצפות לחוות רכבת הרים רגשית במהלך ההריון או שרגשות...
טוקופוביה - מה זה? למה זה קורה? איך מתמודדים ומה הטיפול הכי יעיל. במאמר נדון בפחד מהריון דרך הצגת מקרה ודיון. כולל המלצות על מטפלות/ים מומחים
טוקופוביה – מבוא טוקופוביה היא פחד פתולוגי מהריון ועלולה להוביל להימנעות מלידה. ניתן לסווג פוביה זו כראשונית או משנית. טוקופוביה ראשונית מתוארת כפחד קיצוני של...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הקשות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא טראומטי ועצוב מאד ואין דרך נוחה או טובה...
מהי התמכרות לסמים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. מומחי המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מסבירים.

התמכרות לסמים

במאמר נדבר על מהי התמכרות לסמים, סוגי התמכרויות נפוצים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. וכמובן נמליץ על מטפלים ופסיכולוגים

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת