ד”ר מרטין בוהוס – bohus dbt

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול דיאלקטי התנהגותי - טיפול DBT

ד”ר מרטין בוהוס,

פרופ’ ד”ר מרטין בוהוס, דמות מפתח משמעותית בפסיכולוגיה ובריאות הנפש. נכון ל-8 ביוני 2021, בעל רקורד מרשים של 409 פרסומים, התורמים לגורם השפעה מצטבר של 1019.5. ציון ה-RG שלו עומד על 46, עם מדד h של 62, המעיד על השפעה משמעותית בתחומו. עבודתו משתרעת על פני 259 מאמרים מקוריים, 50 מאמרים רעיוניים וסקירות, 93 ספרים ופרקי ספרים, ושש מדיות דיגיטליות.

מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT BOHUS
מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT BOHUS

bohus dbt דר’ מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT

בשנת 2020, פרופ’ בוהוס היה שותף בכתיבת מחקר על הערכת החלמה בחולי הפרעת אישיות גבולית (BPD) שעברו בעבר טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT bohus). מחקר זה פורסם בכתב העת Journal of Personality Disorders. הוא גם תרם לסקר של המאפיינים הפסיכומטריים של הגרסה הגרמנית של צורות הביקורת/התקפה והביטחון העצמי (FSCRS), שפורסם ב- Psychological Assessment.

באותה השנה; הוא היה חלק מצוות שערך מחקר על חוסר יציבות של הערכה עצמית וחוסר יציבות רגשית בחיי היומיום לאחר הפוגה מ-BPD. מחקר זה פורסם ב-Borderline Personality Disorder and Emotion Dysregulation. עבודה בולטת נוספת הייתה מחקר על ההשפעות של מתן אוקסיטוצין תוך-נאלי על אמפתיה ומוטיבציה לגישה בנשים עם BPD, שפורסם ב-Translational Psychiatry.

פרופ’ בוהוס תרם גם הוא תרומה משמעותית להבנת הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). הוא היה שותף בכתיבת מחקר על טיפול דיאלקטי בהתנהגות עבור PTSD במצגות מורכבות של PTSD בנשים שורדות התעללות בילדות, שפורסם ב-JAMA Psychiatry. מחקר נוסף שהוא תרם לו התמקד בחומרת הסוג והתזמון של התעללות בילדות שדווחה בדיעבד על נפח נשיות האמיגדלה וההיפוקמפוס, שפורסם ב-Scientific Reports.

בשנת 2019, פרופ’ בוהוס היה מעורב במחקר על עלות-תועלת של תוכנית לקידום בריאות הנפש מבוססת מיינדפולנס. מחקר זה פורסם ב-BMC Public Health. הוא גם תרם למחקר על שיפור ויסות רגשות לאחר נוירופידבק בחולים עם BPD, שפורסם ב- Neuroimage Clinical.

בשנת 2018, פרופ’ בוהוס היה שותף למחקר על השפעות פעילות גופנית על כוח השרירים, תפקוד השרירים והכושר האירובי בחולי סרטן. מחקר זה פורסם ב-British Journal of Sports Medicine…

עבודתו של פרופ’ בוהוס אינה מוגבלת לעבודות אקדמיות. הוא גם תרם לספרים ולמדיה דיגיטלית, והרחיב עוד יותר את טווח המחקר והמומחיות שלו. עבודתו השפיעה באופן משמעותי על ההבנה והטיפול בהפרעות בריאות הנפש, במיוחד BPD ו-PTSD. תרומותיו לתחום ממשיכות להיות משפיעות, ומספקות תובנות חשובות הן לחוקרים והן לעוסקים בתחום.

 

מאמרים: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32697288/

ההיסטוריה של DBT: מקור ואבולוציה:

הציר זמן DBT: מעקב אחר המקורות וההתפתחות של DBT

לטיפול בהתנהגות דיאלקטית (DBT) היסטוריה עשירה מבהירה את מקורו ומסעו האבולוציוני. פותח על ידי ד”ר מרשה לינהאן, גישת הטיפול התגלתה בתחילה כפתרון חדשני למטופלים עםהפרעת אישיות גבולית. המחקר והניסיון הקליני הנרחב של ד”ר לינהן סללו את הדרך לפיתוח של DBT, שהתפתח מאז לטיפול מוכר ויעיל למגוון של בעיות בריאות הנפש.

שורשיו של מודל טיפולי זה בשנות ה-80 של המאה ה-20, כאשר ד”ר לינהן הבין את ההכרח בשילוב אסטרטגיות קבלה ואסטרטגיות מכוונות שינוי עבור אנשים המתמודדים עם חוסר ויסות רגשי חמור. עבודתה החלוצית הדגישה את השילוב של פילוסופיה מזרחית וטכניקות מבוססות ראיות, וכתוצאה מכך לפיתוח מסגרת ה-DBT המקיפה.

במהלך השנים, DBT הוכיח את יעילותו בעבודה עם אוכלוסיות מגוונות, כולל מתבגרים, ילדים ומבוגרים. עם שלהגישה ממוקדת אדם ומבוססת מיומנויות, DBT מצייד אנשים בכלים הדרושים לניהול יעיל של רגשות, לשפר את היחסים הבין אישיים ולטפח מיינדפולנס. התפתחות זו ביישומו הרחיבה את היקף ה-DBT, ומאפשרת לו להתמודד עם מגוון רחב יותר של אתגרי בריאות הנפש מעבר להתמקדות הראשונית בהפרעת אישיות גבולית.

תוך שילוב אלמנטים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מיינדפולנס וחשיבה דיאלקטית, DBT הפך לאופן טיפולי חיוני בשימוש נרחב על ידי אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ברחבי העולם. גישה זו מתאפיינת בדגש על יצירת סביבה טיפולית תומכת והעצמת אנשים לבנות חיים ששווה לחיות.

כדי לייעל את ההשפעות הטרנספורמטיביות של DBT, על המטפלים לדבוק בעקרונות ספציפיים. אלה כוללים מחויבות לאיזון קבלה ושינוי, תוכניות טיפול מותאמות אישית, אימון מיומנויות מקיף, וייעוץ ותמיכה שוטפים למטפלים. על ידי הקפדה על עקרונות אלו, מטפלים יכולים לספק ללקוחות מרחב בטוח ומובנה לחקור את רגשותיהם ולפתח אסטרטגיות לניהולם ביעילות.

שאלות נפוצות על: ההשפעות הטרנספורמטיביות של Dbt 

מה זה DBT ואיך זה עובד?

DBT, או טיפול בהתנהגות דיאלקטית, הוא טיפול אינטנסיבי ומובנה שנועד לעזור למבוגרים, ילדים ובני נוער הנאבקים בניהול רגשותיהם העזים. היא משלבת שתי קבוצות של מיומנויות: מיינדפולנס, המסייעת לאנשים להבין ולקבל רגשות מסובכים, וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), המלמד אותם כיצד לשנות את הרגשות וההתנהגויות שלהם.

למה משמש DBT ומי יכול להפיק ממנו תועלת?

DBT מטפל בבעיות שונות, כולל חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, הפרעה דו קוטבית, הפרעות אכילה ושימוש בסמים. זה מועיל במיוחד לילדים ובני נוער העוסקים בהתנהגויות של פגיעה עצמית, שיש להם מחשבות על התאבדות או מתקשים בצורות טיפול אחרות.

מי פיתח DBT, ומה הייתה המטרה המקורית שלו?

DBT פותח על ידי Marsha Linehan, Ph.D., בשנות ה-70 כטיפול בהפרעת אישיות גבולית למבוגרים, מחלה נפשית המאופיינת בחוסר יציבות רגשית, התנהגות אימפולסיבית וקונפליקטים במערכות יחסים. ד”ר לינהן הגדיר מחדש את ההפרעה כבעיה בוויסות רגשות ופיתח את ה-DBT כהתערבות מובנית לטיפול בה.

מהם המרכיבים העיקריים של DBT למתבגרים?

DBT למתבגרים כולל טיפול אחד על אחד עם מטפל, אימון מיומנויות קבוצתיות וטיפול משפחתי. בני נוער והוריהם לומדים מיומנויות חדשות כדי לסייע בניהול רגשות קשים, לשפר את התקשורת ולפתח הרגלים בריאים יותר. לבני נוער יש גם אפשרות להתקשר למטפלים שלהם כאשר הם זקוקים לתמיכה נוספת או נמצאים במשבר.

אילו מיומנויות ספציפיות מלמד DBT?

אימון מיומנויות DBT למתבגרים מורכב מחמישה מודולים: מיומנויות מיינדפולנס (להיות נוכח ברגע והבנת רגשות), מיומנויות ויסות רגשות (התמודדות עם מצבים קשים והרגעה עצמית), מיומנויות אפקטיביות בין-אישית (שיפור אינטראקציות עם אחרים), מיומנויות סובלנות למצוקה (זיהוי ושליטה בדחפים לא יעילים), והליכה בדרך האמצעית ליכולת פשרה, ולהבין מיומנויות מרובות של פשרה.

 

 

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

טיפול דיאלקטי התנהגותי לילדים ובני נוער: ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים
ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים נקודות עיקריות: העצמת הצעירים שלנו  – ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים : DBT הוכח...
המסע של מרשה לינהאן (Dr. Marsha Linehan) מייסדת טיפול ה-DBT
המסע של דר’ מרשה לינהאן מייסדת טיפול ה-DBT התעמקות במורשת שלמרשה לינהאן: פורצת דרך בתחום הפסיכולוגיה והחדשנות של טיפול התנהגותי דיאלקטי צאו איתנו לחקירה מעמיקה...
DBT מה זה? שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של DBT דיביטי ומה ההבדל בין cbt ל dbt
שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של ה- DBT דיביטי נקודות עיקריות: לטיפול דיביטי (DBT) יש את הכוח לשנות חיים באמצעות טכניקות הטיפול היעילות...
שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי - טיפול DBT (2023)
מכאוס לרגיעה: שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי – טיפול DBT נקודות עיקריות: טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT טיפול) הוא גישה טפולית יעילה לשליטה ברגשות ולהשגת...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת