דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “PPD ארוך טווח”

מחבר/ת:בחיק האם - מרכז טיפול ותמיכה רגשית ליולדת לתינוק ולמשפחה
התמחות: הריון ולידה

דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה

“כל הזמן אמרתי: הילד יגדל וזה יעבור לי, אבל זה לא עובר”…  “חיכיתי מלא זמן שההורמונים ישטפו ויתנקו לי מהגוף ואני ארגיש יותר טוב, אבל כלום לא השתנה “, “תמיד אמרתי שזה בטח בגלל שלא מצאתי עבודה, בגלל שהגוף שלי לא חזר לעצמו אחרי הלידה ובגלל שבעלי לא מצליח להבין אותי, אבל אני יודעת שזה הכל קשור עדיין ללידה”.  נשים רבות מרגישות ששנים אחרי הלידה הן עדיין סובלות מדכאון אחרי לידה שלא עובר להן. במקביל נשים אחרות מדווחות על סימפטומים אשר קשורים לתקופת הלידה שמתחילים להתפתח דווקא שנים לאחר מכן.

מה במאמר?

במאמר נדבר על מהו דיכאון מאוחר אחרי לידה והאם יש דבר כזה דיכאון אחרי לידה אחרי שנה, האם ניתן לאבחן אותו וכיצד ומה המשמעויות של דיכאון שפורץ אחרי שנה וכיצד להתייחס אליו ולטפל בו.

דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה "PPD ארוך טווח"
דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “PPD ארוך טווח”

שאלות ותשובות דיכאון אחרי לידה אחרי שנה

שאלה- האם יש דבר כזה דיכאון לאחר לידה שנמשך הרבה שנים גם אחרי שהילד/ה גדול/ה?  האם אפשר שהדיכאון לאחר הלידה יתפתח מאוחר יותר מהרגע שבו התינוק/ת הפציע/ה לעולם?

תשובה- המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות ה DSM תוחם את  תקופת הפרעת מצב הרוח הסב-לידתית לארבעה שבועות לאחר הלידה. בפועל, מחקרים רבים מדווחים על תסמינים של דיכאון שנמשכים כמעט שנתיים או שלוש לאחר הלידה. לפעמים, כשמדובר בגורמים רגשיים ולאו דווקא ביולוגיים כמו למשל, קשיים במערכות היחסים עם בן / בת הזוג או דפוסי שינה לא יציבים של התינוק, הקשיים לא יסתיימו עם השגה של איזון הורמונלי / ביולוגי של האישה לאחר הלידה, אלא יכולים להימשך גם תקופה מאוחרת יותר, גם שנה ואף שנים לאחר הלידה.  

שאלה – למה חשוב לאבחן דווקא “דיכאון לאחר לידה”? הפרעות במצב הרוח, תסכולים, תנודות הורמונליות יכולות להיות אצל כל אחד ואחת. למה זה משנה למה מייחסים אותם?  

תשובה – התסמינים של דיכאון לאחר לידה אכן דומים בביטויים שלהם לתסמינים של דיכאון מג’ורי שאינו מיוחס לשלב הקשור ספציפית להריון ולידה. עדיין, ההיריון והולדת תינוק חדש משפיעים בצורה משמעותית מאוד על האם היולדת, על בן/בת זוגה ועל כל המערך המשפחתי והחברתי שלהם.

ישנם גורמים אשר יכולים להשפיע על התפתחות דיכאון לאחר לידה שקשורים בהכרח לתקופה הספציפית זו ולא לגורמים אחרים שקשורים לאירועי חיים מורכבים אחרים, כמו למשל:

דיכאון לפני או במהלך ההריון
• אירוע חיים מלחיצים סביב זמן ההריון, כגון אלימות במשפחה, שכול, אובדן עבודה או מחלה
• חוסר תמיכה מבן זוג / בת זוג במהלך ההריון ולאחריו
• סיבוכים רפואיים במהלך הלידה
• לידה מוקדמת או ילד עם מצב בריאותי לא תקין
• רגשות מעורבים לגבי ההריון
• הריון לא רצוי


חושבת שאת סובלת מדיכאון מאוחר אחרי לידה?
התקשרי להתייעץ עם מומחה
נוכל לעזור לך להבין כיצד להתמודד עם זה

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום?
השאירו פרטים בטופס ומומחית מ”בחיק האם” תחזור אליכם בהקדם


  שאלה– האם ישנם גורמי סיכון “לדיכאון אחר לידה” “לטווח ארוך”?

  תשובה-  חוקרים זיהו מספר גורמי סיכון ל”דיכאון לאחר לידה לטווח ארוך”, אולם הם הדגישו במחקרים שלהם, שלעתים קרובות מדובר בהמשך של דיכאון שהיה קיים לפני ההיריון, ולא קבוצה חדשה של תסמינים שהתחילה בלידה או לאחריה. כפי שדובר קודם, מערכת יחסים לא טובה עם בן / בת הזוג יכולה להשפיע על התמשכות הדיכאון לאחר לידה שנים רבות אחריה. הולדת תינוקת חדש/ה יכולה לטלטל את התא המשפחתי ואת היציבות שלו ולוקח זמן רב עד שהוא מתאזן מחדש. לפעמים התא המשפחתי לא מתאזן וקיימים אחוזים גבוהים מאוד של זוגות שמתגרשים דווקא בתקופת הזמן הזאת, כאשר כל המערכת המשפחתית רגישה וזקוקה לתחושה של ביחד ועזרה הדדית. 
  כמו כן, מחקרים מראים כי אצל אנשים אשר התגובה שלהם ללחץ וקושי הינה מורכבת וקשה  ו/או שהם חסרים במיומנויות התמודדות אדפטיביות עם אירועי חיים, העמידות של הדיכאון לאחר לידה גבוהה יותר, כלומר קשה יותר לטפל בו.
  ישנם אזכורים גם לאנשים אשר יש להם היסטוריה של פגיעה / התעללות מינית, אצלם נמצא כי עוצמות הדיכאון לאחר לידה, יהיו גבוהות יותר מאשר אצל אחרים ויתמשכו לאורך זמן רב.
  כמה מחקרים העלו כי דיכאון נוטה יותר להשפיע על נשים צעירות, בעלות הכנסה נמוכה או מתרבויות מיעוט, אך הנתונים היו פחות עקביים עבור ממצאים אלו.

  שאלה – כיצד מתייחסים לדיכאון לאחר לידה לאחר שנה / ארוך טווח במחקר בעקבות הממצאים שתוארו לעיל?

  תשובה – החוקרים מדגישים כי הקריטריונים האבחנתיים לדיכאון לאחר לידה קשורים למועד ההתפרצות ולא למועד ההחלמה. בכל המחקרים ניתן לראות כיצד אנשי המחקר באקדמיה דוחקים ברופאים להכיר בכך שהסימנים לדיכאון אחרי לידה עשויים להמשך זמן רב יותר ואף להפוך לדיכאון כרוני, כתוצאה מגורמים רחבים יותר (ולא רק פיזיולוגים) וכן כי דיכאון לאחר לידה עלול להתפרץ לא רק בחודשים הראשונים לאחר הלידה. חצי שנה לאחר הלידה, כנראה אינה מספיקה כדי לאמוד תסמיני דיכאון ומומלץ לבדוק קיומו של דיכאון לאחר לידה לפחות שנתיים לאחריה.

  סרטונים בנושא דיכאון אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, חרדות בהרייון ולאחר לידה ועוד מתוך פלייליסט של “בחיק האם”

  שאלה- ומה אני עושה אם הדיכאון לאחר לידה שלי נמשך הרבה מאוד זמן ולא עובר?

  תשובה- תמיד יפה שעה אחת קודם, אבל, אף פעם לא מאוחר מידי לגשת לקבל עזרה מקצועית. לפעמים מגיעים אלינו לקליניקה נשים ומשפחות שסובלים מדיכאון שהתחיל אחרי לידה אשר מעולם לא טופל. לרוב אז הבעיות הופכות להיות רב מערכתית וככאלו, מורכב יותר לטפל בהן. דיכאון שנמשך זמן רב מתחיל להשפיע על הילדים ועל שאר בני המשפחה ולפעמים הוא יכול לתת אותותיו גם שנים רבות מאוד לאחר שהתחיל ולכן חשוב להתייחס אליו ולטפל בו.

  שאלה- למי אני יכול לפנות במידה ואני מזהה שאני סובל/ת “מדיכאון לאחר לידה”?

  תשובה- במרכז “בחיק האם” שעובד ביחד עם “מרכז רימון” ישנם מטפלים שתחום ההתמחות הספציפי שלהם הינו “המשפחה לאחר הלידה”. במרכז ישנם מטפלים אשר מיומנים לזהות, לאבחן ולטפל במצבים וקשיים רגשיים (כגון חרדה או דיכאון) הקשורים להריון וללידה, גם שנים רבות אחר כך.  כפי שהחוקרים סיכמו, לא חשובה נקודת הסיום, אלא חשוב לאבחן מתי הייתה נקודת ההתחלה ואיתה לעשות את העבודה כדי שהסיום יהיה קצר יותר ולא יפגע בכל המערכת המשפחתית ובתפקוד המשפחה ובני הזוג.


  •  קראו על תופעות פסיכולוגיות שמתרחשות לפני הלידה:
  • וכמובן על תופעות שעלולות להחמיר עם הריון ולידה:

  אל תהססו לבקש סיוע.

  במרכז רימון, בשיתוף פעולה עם “בחיק האם”, תוכלו למצוא מטפלים מקצועיים ומנוסים שונים מתחום בריאות הנפש, אשר למדו את תחום ההורות לפני הלידה ואת תחום ההתפתחות של תינוקות והם מיומנים לסייע ולעזור לנשים וגברים שסובלים ומתקשים בכל אחת מהסיבות שתיארנו קודם לכן ולמשפחותיהן.

  במרכז מטפלים:

  •  פסיכולוגים קליניים  חינוכיים והתפתחותיים,
  •  עובדים סוציאליים קלינים,
  •  פסיכותרפיסטים,
  • מטפלים באומנויות.
  • כולם מחזיקים בתואר אקדמי מוכר בתחום הטיפול במשפחה שלאחר הלידה.
  • המטפלים מגיעים מטווח גדול של איזורים ברחבי הארץ.

  “מרכז רימון” מחזיק בתו איכות אשר מבטיח למטופלים כי המטפל או הפסיכולוג הינם בעלי הכשרה פורמאלית ממוסד אקדמי מוכר, בעלי ניסיון בתחומם ובעלי המלצות.

  בהצלחה בדרך החדשה
  צוות בחייק האם


  חשוב שלא תשארו לבד
  עזרה מאת מומחים יכולה להקל עליך את ההתמודדות
  עם דכאון לאחר לידה

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום?
  השאירו פרטים בטופס ומומחית מ”בחיק האם” תחזור אליכם בהקדם


   טיפול פסיכולוגי בבעיות רגשיות הקשורות להריון ולידה במרכז רימון

   אנחנו מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכולוג והטיפול המתאים וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
   לנו במרכז רימון ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים והפסיכולוגים המתאימים ביותר עבורכם והקרובים ביותר אליכם.
   התמחינו בהתאמת פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.
   אנו עובדים עם מגוון של מטפלים רגשיים, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחיות בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
   חשוב לנו שבצוות שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
   בחירת המטפלים נעשית תוך תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלים והמטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלים רגשיים, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים.התקשרו עכשיו להתיעצות עם מומחה ללא כל התחייבות


   מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

   איך מתמודדים פסיכולוגית עם הפלה
   ב”חיק האם” מתרחבת – דרושים פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים
   דיכאון אחרי לידה גברים
   דיכאון אחרי לידה למי פונים – מי יכול לטפל בדיכאון אחרי לידה?
   דיכאון אחרי לידה שאלון / אבחון עצמי
   דיכאון לפני לידה / דכאון טרום לידתי
   דכאון אחרי לידה – כל מה שחשוב לדעת
   השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק
   התמודדות נפשית עם טיפולי פוריות
   התקפי חרדה בהריון / פאניקה
   חרדות אחרי לידה
   חרדות בהריון – אבחון וטיפול
   חרדות במהלך ההריון – איך מזהים?
   טוקופוביה Tokophobia – פחד מהריון
   טיפול בדיכאון אחרי לידה גברים
   טיפול בדיכאון לאחר לידה – מה אפשר לעשות?
   לידה שקטה
   לידה שקטה – השלכות רגשיות של לידת עובר מת
   למה כדאי לפנות “לבחיק האם” לטיפול בקשיים רגשיים לאחר לידה?
   מה זה לידה שקטה? שאלות ותשובות
   פרויקטים ייחודיים בתחום טיפול וסיוע לנשים ומשפחות לאחר לידה
   קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה
   הכנה רגשית ללידה – הכנה נפשית לאמהות ואבות לפני הריון או לפני לידה
   דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה
   דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה

   המומחים של רימון ב

   טיפול וליווי משפחות לפני ולאחר לידה

   עוד מאמרים בנושא

   דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה - מפת דרכים לזיהוי ואבחון עצמי דיכאון אחרי לידה
   סימנים לדיכאון אחרי לידה נשים וגברים הסובלים מדיכאון אחרי לידה, לעיתים קרובות מגלים תסמינים של דיכאון אחרי לידה, אך אינם מאובחנים ואינם מקבלים טיפול מתאים....
   ההכנה נפשית ללידה - הכנה רגשית וקוגניטיבית של אמהות ואבות לפני לידה או לידה ראשונה
   הכנה נפשית ללידה הכנה רגשית / נפשית ללידה או להריון ראשון.אם יש לכם שני קווים חדשים על המקלון שבודק הריון, אז מגיע לכם “מזל טוב”....
   דיכאון לפני לידה - תסמינים, סיכונים, טיפול - מאת מומחיות בחיק האם
   בסרטים ההוליוודיים יצירי התרבות המערבית, לא תראו נשים בדיכאון לפני לידה. סרטים אלה מלאים בתמונות של נשים ורודות לחיים, קורנות מאושר, שמלטפות באהבה את הבטן...
   מסתבר שתינוקות מרגישים הרבה יותר ממה שדמיינו. מהן השפעות דיכאון אחרי לידה על התינוק - מומחיות בחיק האם מסבירות את ההשפעות הרגשיות וההתפתחותיות
   השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק – במשך שנים אנשים חשבו שתינוקות לא ממש מרגישים או קולטים מה קורה סביבם. “הם עדיין קטנים, מה הם...
   טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים - בחיק האם
   למרות שבשנים האחרונות המודעות בדבר “דיכאון אחרי לידה” עלתה, עדיין אנחנו עדים לדה-לגיטימציה חברתית, כלפי גברים להיות במגע עם הרגשות שלהם ולבטא תחושות קשות ביחס...
   למה נשים בדיכאון אחרי לידה לא פונות לעזרה ואיך "בחיק האם" מרכז לליווי וטיפול בנשים ומשפחותיהן לאחר לידה יכול לסייע
   נשים רבות מגיעות לשלב הזה שבו הן שואלות את עצמן מה לעשות עם ה”דיכאון לאחר לידה” שהן אבחנו אצלן, או עם המצב הנפשי הלא מאובחן...

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת