טיפול בפוסט טראומה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בטראומה

טראומה היא אירוע בלתי צפוי, הגורם לאדם תחושות קשות וחוויה עוצמתית של כאב, פגיעה, אובדן או חוסר אונים. פוסט טראומה היא הפרעה רגשית, בה אדם ממשיך לחוות תחושות ורשמים חיים מהחוויה הטראומטית, במידה שמפריעה לתפקודו היומיומי. טיפול בפוסט טראומה עשוי לעזור למטופל להפחית חרדה, סיוטים, קשיי שינה וסימפטומים אחרים ולאפשר לו להבריא את נפשו, לשקם את חייו וליצור לעצמו חיים בריאים ומיטיבים.

מידתיות – ההבדל בין תגובה נורמטיבית לטראומה לפוסט טראומה

חוויה טראומטית משאירה חותמה על כל אדם, ההבדל בין פוסט טראומה ובין תגובה נורמטיבית לטראומה, הוא עוצמת התגובה יחסית לעצמת החוויה ומשך הזמן בו רישומה של הטראומה חי וקיים בחיי היום יום. במצב רגיל של טראומה, ההשפעות הפיזיות וההתנהגותיות יתמתנו לאיטן והחיים יחזרו לשגרתם לאחר מספר שבועות, אולם במצב של פוסט טראומה, עצמת הסימפטומים אינה יורדת והאדם עשוי אף לפתח הפרעות ובעיות נוספות.


סימנים של פוסט טראומה

נסייג ונאמר, שכל אדם הוא עולם מלא וכי התגובות והתופעות הפוסט טראומטיות רבות ושונות, יחד עם זאת, ניתן לציין כמה סימפטומים נפוצים:
קשיי שינה – שינה טרופה, סיוטים, וקושי להירדם
חוויית העולם כמקום לא בטוח ומאיים – תחושה תמידית של איום וסכנה.
עוררות ודריכות – כיוון שאדם פוסט טראומטי חש מאוים, הוא חי במצב תמידי של דריכות ועוררות ומוכן למלחמה או מנוסה בכל רגע.
הימנעות – הימנעות משהייה במקומות הקשורים לחוויה הטראומטית, הימנעות משיחה על נושאים שמזכירים את החוויה, המצב יכול להחריף עד להימנעות מיציאה מהבית, וחוסר עניין מוחלט בחיים
קשיים במערכות יחסים בחברה, בזוגיות, ובמיניות ובאופן כללי חוסר יכולת ליצור קשר רגשי ולבטוח באנשים.
דיכאון או מצב רוח ירוד
עצבנות, חוסר שקט וחוסר מנוחה, נטיה לכעס
מחשבות חוזרות על האירוע הטראומטי או חלומות חוזרים, לעיתים יתכנו גם פלשבקים, חוויה חושית של האירוע הטראומטי

מי נמצא בסיכון לפתח פוסט טראומה?

קשה לקבוע מי יסבול מפוסט טראומה ומי ישרוד את אותו אירוע טראומטי ללא נזק נפשי ארוך טווח. באופן כללי ניתן לומר שאירועים המייצרים פוסט טראומה הם אירועים בלתי צפויים ובלתי נשלטים, הגורמים לאדם סבל, כאב, תחושת איום קיומי וחוסר אונים, בין אם כתוצאה מאירועים שנגרמו על ידי מקור חיצוני או כח טבע לבין כאלו שנגרמו על ידי אם אחר כמו אירועים של פגיעה מינית, בין אם חד פעמית או חוזרת ונשנית. עצמת התגובה משתנה מאדם לאדם וקשה לצפות אותה, היכולת לפרוק רגשות ולשתף את הסביבה הקרובה במה שעובר עליך יכולה לתרום להחלמה טבעית מטראומה אך אינה ערובה לכך שאדם לא יפתח פוסט טראומה.

טיפול בפוסט טראומה

הטיפול הפסיכולוגי בפוסט טראומה מתמקד בעיבוד החוויה, בהפחתת הסימפטומים, ובהתמודדות עם דפוסים שהתפתחו כתוצאה מהטראומה. בנוסף לטיפול פסיכולוגי ניתן לשלב תרופות פסיכיאטריות, המפחיתות באופן מיידי סימפטומים כמו הפרעות שינה וחרדות, ובמקרים מסוימים שילוב של טיפול פסיכולוגי עם טיפול תרופתי הוא המענה הטוב ביותר. הטיפול הפסיכולוגי יכול להתבצע כטיפול פרטני, טיפול משפחתי, או טיפול קבוצתי.


טיפול בפוסט טראומה במרכז רימון

המפתח לטיפול פסיכולוגי יעיל, הוא מטפל מומחה והתאמה טובה בין המטפל, שיטת הטיפול והמטופל.
פוסט טראומה היא הפרעה קשה שעלולה לפגוע קשות בתפקוד היומיומי, בקשרים עם אנשים, בהרגשה ובמצב הרוח. חשוב מאד לקבל טיפול מתאים מאיש מקצוע מומחה בתחום.
במרכז רימון מגוון רחב של מטפלים מומחים. בפניה למטפל דרך מרכז רימון אפשר להיות בטוחים כי תגיעו למטפל מתאים, בעל ההכשרה והניסיון הרלוונטים.
אם אתם או אדם קרוב אליכם סובלים מפוסט טראומה, פנו אלינו בהקדם ואנו נעשה את המירב על מנת שתגיעו למטפל מומחה באזור מגוריכם.

המומחים של רימון ב

טיפול EMDR

עוד מאמרים בנושא

ההשפעה הפסיכולוגית של חיילי מילואים שחוזרים מהמלחמה: פרספקטיבה רב מימדית
תגובות תלויות דחק וסטרס: מ - ASR דרך acute stress disorder ASD ועד הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) הכירו את המורכבות של הפרעות תלויות דחק עם מדריך מקיף זה על הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ותגובות דחק חריפות ( - acute stress reaction  ASR , ASD - acute stress disorder). הכירו את הסימפטומים, האטיולוגיה והאפשרויות הטיפוליות העדכניות.
תגובות תלויות דחק וסטרס: מ - ASR דרך acute stress disorder ASD ועד הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) הכירו את המורכבות של הפרעות תלויות דחק עם מדריך מקיף זה על הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ותגובות דחק חריפות ( - acute stress reaction  ASR , ASD - acute stress disorder). הכירו את הסימפטומים, האטיולוגיה והאפשרויות הטיפוליות העדכניות.
פוסט טראומה תסמינים - הסבר מלא על תסמיני פוסט טראומה PTSD מאמר זה מיועד לעזור למבוגרים ולילדים ומתבגרים המתמודדים עם חווית פוסט טראומה לאחר משבר ומחפשים מידע לגבי פוסט טראומה תסמינים, ומידע נוסף שיוכל לעזור להם להבין מה הם חווים וכיצד זה עשוי להשפיע על הרגשות, הקוגניציות וההתנהגויות שלהם בחיי היומיום, מה הם יכולים לעשות בכדי לטפל בתסמיני פוסטראומה טוב יותר. 
לאחר אירוע טראומטי, אדוות ההלם והמצוקה משתרעות הרבה מעבר למוקד האירוע, ומשפיעות על יחידים וקהילות ברמות עמוקות. הדרך לריפוי וחוסן רצופה בהבנה, תקשורת ועזרה ראשונה נפשית יעילה. מדריך זה נועד לשפוך אור על הצעדים והמשאבים המכריעים שיכולים לסייע לאנשים בניווט דרך התוצאות הרגשיות והפסיכולוגיות של חוויות טראומטיות.
מרכז רימון מומחים בטיפול בפוסט טראומה
בעולם עמוס באי ודאות, פיתוח חוסן נפשי מתגלה כשריון בלתי נראה, הגיבור שלא מהללים אותו בסיפורי ניצחון, זהו הגיבור שעוזר לשמור ולטפח תקווה בתוך ייאוש. זו הלחישה השקטה הזו שמאיצה בנו לנסות פעם נוספת, הדחיפה הרכה לעבר מקורות הכח בין המציאות הסוערת. פיתוח חוסן רגשי הוא החוט הדק שנטווה בסיפורי ניצחון כנגד כל הסיכויים, קושר את לבם של אלה שמעזים לרקוד בגשם, ממתינים לקשת בענן. מהרוח הבלתי נתפסת של תומס אדיסון ועד לנחישותם הבלתי נכנעת של מנהיגים מודרניים, החוסן היה הרוח מתחת לכנפיים. מודל החוסן לבניית חוסן נפשי במצבי משבר שפיתחנו במרכז רימון, מתבסס על הידע והמחקרים האחרונים בתחום. אנו מציעים סדנאות חוסן לילדים, מתבגרים ומבוגרים המותאמות לצרכים שלכם. לפרטים צרו איתנו קשר:
מה זה PTSD פוסט טראומה
חשיפת הרבדים של פוסט טראומה - PTSD מה זה בעצם? הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) המוכרת גם בשם פוסט טראומה, היא מצב פסיכולוגי עמוק שמופיע אצל אנשים בעקבות חשיפה לאירוע טראומטי או מאיים. בעיה זו אינה רק "צמרמורת" חולפת של פחד; זוהי תגובה בלתי נשלטת, המתגנבת אל בין הסדקים של הנפש ולפעמים, מסתערת על חייו של האדם כמו סערה. ההשפעות וההשלכות של פוסט טראומה, PTSD, מהדהדות ופוגעות בכל תחומי החיים, דרך התפקוד היומיומי של, מערכות היחסים, התפיסה העצמית ולעתים קרובות, השקפתו על העתיד. באמצעות מאמר זה, אנו שואפים להתעמק במורכבות של הפרעת דחק פוסט טראומטית PTSD, ולשפוך אור על ביטוייה, גורמי הסיכון והדרכים הזמינות לטיפול ותמיכה.

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת