אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה – אבחון עצמי

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה

יכול להיות שיש לי אוטיזם? איך נראית הפרעה בספקטרום האוטיזם אצל מבוגרים? איך אדע אם אני עם תסמונת אספרגר? ואולי אוטיזם בתפקוד גבוה? נסו את שאלון האבחון העצמי הזה למבוגרים.

מתקשים בסיטואציות חברתיות? חושבים שאולי יש לכם אוטיזם בתפקוד גבוה או תסמונת אספרגר? נסו לענות על השאלון לאבחון עצמי המצורף, הוא יוכל לעזור לכם למצוא תשובות או לפחות כיוונים להמשך בדיקה. שימו לב כי שאלון זה אינו עומד בפני עצמו ואינו כלי אבחוני מלא. יש לגשת לאיש מקצוע על מנת לערוך אבחון מקצועי מלא, במידה ומצאתם כי ישנה בעיה. הסימנים הבאים יכולים להעיד גם על בעיות אחרות (כגון חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד) ולכן חשובה האבחנה המבדלת ופנייה לאיש מקצוע מומחה בתחום.

מתלבטים למי לפנות?
מרכז רימון – מומחים בהתאמת אנשי מקצוע ופסיכולוגים בפריסה ארצית
התקשרו אלינו עכשיו

האם יש לי אוטיזם? אבחון אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה למבוגרים

המודעות להפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD) גדלה באופן דרמטי בשנים האחרונות, מה שמשתקף בעלייה באבחון אוטיזם – ובהבנת הציבור שאפילו בשלב מאוחר של חייו, אבחון אוטיזם יכול להציע יתרונות והקלה גדולים.

ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות שונות אחרות – המובילות לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים.
אם אתה מזהה את עצמך או אדם קרוב אלייך, בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקות הנחוצות לאבחון אוטיזם ואספרגר.

שאלון אבחון עצמי – אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה

שאלון אבחון עצמי זה הותאם ונבנה על פי השאלון לזיהוי תסמונת אוטיסטית (ASSQ) שנועד לבדוק את האפשרות לקיום ASD (הפרעה בספקטרום האוטיסטי). אבחון זה מיועד לשימוש אישי בלבד.
זהו אינו כלי אבחון. אבחון מדויק יכול להתבצע רק באמצעות הערכה קלינית. שאלון אבחון אספרגר / אוטיזם זה מיועד אך ורק לשימוש אישי.

קראו וענו בכנות על השאלות הבאות בשאלון אבחון עצמי זה. כתבו את תשובתכם.

 • האם אתה מעדיף לשחק משחקים אישיים וספורט כמו גולף, שבו כל אחד משחק לבד, למען עצמו בלבד, לעומת ספורט קבוצתי ומשחקים שבהם כולם פועלים למען מטרה משותפת?
 • אנשים אומרים שאתה מדבר כמו רובוט? שהדיבור שלך נשמע טכני מדי?
 • האם אתה תמיד נתקל בדברים, או מועד מהרגליים שלך?
 • האם אתה נהנה להמציא מילים וביטויים משלך שעשויים להיראות מוזרים בעיניי אחרים?
 • האם אתה מתקשה להבין למה אנשים מתכוונים כשהם אומרים שהם מתביישים מפני מישהו אחר?
 • האם אתה מעדיף לקרוא ספרות בדיונית על פני סוגי ספרות אחרים?
 • האם הזיכרון שלך הוא כמו “מלכודת מידע”? את זוכר פרטי מידע קטנים ועובדות שונות, אפילו עובדות שאתה לא לגמרי מבין?
 • האם בני משפחתך מתייחסים אליך בחיבה ומכנים אותך “הפרופסור האקסצנטרי”, “החכם של המשפחה”?
 • כאשר אתם מנהלים שיחה עם מישהו, האם אתם מעדיפים להסתכל על הקיר, על הנעליים שלו, או על כל מקום, רק לא ישירות בעיניים שלו?
 • תחשוב על שגרת היומיום שלך… האם היית אומר שאתה מקפיד לעקוב אחר אותו לוח זמנים בכל יום בשבוע, ואינך אוהב אירועים ושינויים בלתי צפויים?
 • גם כשאתה במקום שקט, כמו הספרייה, אתה מוצא את עצמך משמיע קולות לא רצוניים, כמו כחכוח חוזר בגרון לדוגמא?
 • האם ביטויים כמו “הסקרנות הרגה את החתול” או “אל תספור את התרנגולות שלך לפני שהם בקעו מהביצה” הם מוזרים בעינייך?
 • תמיד רצית חבר טוב, אך מעולם לא מצאת?
 • האם סבלת מהצקות או ביריונות בבית הספר היסודי?
 • האם אתה באמת (אבל ממש) טוב במיומנות כמו מתמטיקה או מוזיקה או כל נושא אחר, אך מתקשה להצליח בתחומים אחרים?
 • האם אתה מדבר עם חברים במסיבה באותו אופן שבו היית מדבר עם עמיתים לעבודה במשרד?
 • האם אתה תמיד הראשון שמבחין כאשר חבר שלך הסתפר או עשה שינוי קטן במראה שלו?

אם ענית על חלק משאלות אלה בתשובה חיובית (לפחות 2). יתכן שבאמת כמו שחשדת, יש לך תסמונת אספרגר, או קווים של התסמונת (סימפטומים חלקיים).

אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה - כיצד מאבחנים? מלאו שאלון לאבחון עצמי של אספרגר ואוטיזם. מרכז רימון - מומחים בהתאמת אנשי מקצוע באבחון וטיפול
אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה – כיצד מאבחנים? מלאו שאלון לאבחון עצמי של אספרגר ואוטיזם.
מרכז רימון – מומחים בהתאמת אנשי מקצוע באבחון וטיפול

מה לעשות אם מצאתי שאני עונה בחיוב על חלק מהשאלות בשאלון האבחון ?

ענית על חלק מהשאלות בחיוב? לפחות 2 שאלות? מומלץ שתפנה לאיש מקצוע מומחה בתחום לאבחון אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה. הסימפטומים שתוארו בשאלות, הם קווים מאפיינים וסימנים של תסמונת אספרגר ושל אוטיזם בתפקוד גבוה.
כמובן שסימנים אלו יכולים להעיד גם על דברים אחרים, אך בכל מקרה מומלץ לגשת למומחה על מנת לאבחן את הבעיה ואת הטיפול המתאים.

כיצד מטפלים בתסמונת אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה?

מכיוון שכל מקרה שונה, יש לבנות תוכניות טיפול בהתאם לצרכיו של כל ילד / מבוגר. תוכנית הטיפול צריכה להיות דינמית ומותאמת לצרכים המשתנים לאורך הזמן.

הטיפול בתסמונת אספרגר כולל בדרך כלל:

אימון במיומנויות חברתיות
התנהגות תומכת
טיפול קוגניטיבי התנהגותי
חינוך והדרכת הורים
טיפול בשיחה (טיפול רגשי, פסיכותרפיה)
רפוי בעסוק
שיעורי חינוך מיוחד
טיפול תרופתי


נכון לעכשיו, אין “תרופה” המטפלת באספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה. מטרת הטיפולים הם ללמד להתמודד עם הסימפטומים ולחזק מיומנויות חברתיות שונות וכן את היכולת לזהות סימנים חברתיים שונים ותקשורת לא מילולית. אלו יכולים לעזור לילד או למבוגר המתמודד עם אספרגר, להתמודד טוב יותר עם האתגרים העומדים בפניו. בעזרת הדרכת הורים, יכולים ההורים לילד או המתבגר עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה, ללמוד כיצד לתמוך בצורה הטובה ביותר בילדם. אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר יכולים להסתדר טוב בלימודים ולהמשיך להיות חברים תורמים בקהילה שלהם ואף לפתח קשרים חברתיים.

מתי עלי לפנות לעזרה?

הטיפול באספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה, צריך להיעשות מוקדם ככל הניתן, כאשר מוחו של הילד עדיין בשלבי התפתחות. אם אתה מבחין בסימנים של תסמונת אספרגר או באחד מהתסמינים של הפרעת ספקטרום האוטיזם אצל ילדך, פנה לרופא הילדים. הוא או היא יכולים להפנות אותך למומחה לבריאות הנפש המתמחה באבחון הפרעות מסוג זה.

טיפול ואבחון אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה במרכז רימון

כאשר אתם פונים למומחה לאבחון או טיפול באספרגר, אתם רוצים לדעת שהגעתם לאיש מקצוע מתאים.
חשוב לכם שהוא יהיה בעל ניסיון, הכשרה מלאה ומוכרת בתחום והמלצות.
אנחנו במרכז רימון מבינים את הצורך שלכם לגמרי וכן את הקושי בחיפוש ובחירת איש מקצוע מתאים.
לכן, למעשה הקמנו את המרכז.

מטרתינו במרכז רימון היא לעזור לכם למצוא ולהתאים עבורכם את הפסיכותרפיסטים, הפסיכולוגים ואנשי המקצוע המומלצים ביותר בתחום.
חשוב לנו שאתם תגיעו לאנשי מקצוע מומחים בתחומם.

כל אנשי המקצוע, הפסיכולוגים, הפסיכאטרים והפסיכותרפיסטים עימם אנו עובדים, הם אנשי מקצוע בעלי תעודה מוכרת בתחום הטיפול הרגשי / פסיכולוגי או האבחון.

התקשרו אלינו עכשיו להתאמת איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם בתפקוד גבוה ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם אהוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

המומחים של רימון ב

טיפול באוטיזם ואבחון אוטיזם

עוד מאמרים בנושא

אספרגר בקרב נשים - עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD . מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD
בשל מספר סיבות, נשים עם תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) הינן בעלות סיכוי פחות לאבחון תסמונת האספרגר נכון וסיכוי רב יותר לאבחון מוטעה. בשל מספר...
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות
עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה...
אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) ואהבה – עבור רוב הזוגות, למצוא איזון בין הצרכים והציפיות שלהם לבין הצרכים והציפיות של בן הזוג זה אתגר. בזוגיות שבה...
אספרגר וזוגיות - איך זה להתחתן עם אדם עם אספרגר? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון
אספרגר וזוגיות – מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים ברכישת כישורי חברתיים הכרחיים למערכות יחסים בשל המאפיינים המגדירים את התסמונת, התנסויות עם עמיתים במהלך הילדות והציפיות...
אספרגר / תסמונת אספרגר - מה זה אספרגר? מה הסיבות והגורמים? כיצד מאבחנים אספרגר? תשובות לכל השאלות ועוד מאת מומחי מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באוטיזם ASD
אספרגר, המכונה בעגה המקצועית, תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה), הינה הפרעת תקשורת אוטיזם (הפרעה על הקשת האוטיסטית). אוטיזם היא הפרעה התפתחותית. אנשים, ילדים ובני נוער...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת