אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה – אבחון עצמי

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

יכול להיות שיש לי אוטיזם? איך נראית הפרעה בספקטרום האוטיזם אצל מבוגרים? איך אדע אם אני אוטיסט? מה עם אספרגר? נסה את שאלון האבחון העצמי הזה למבוגרים

מתקשים בסיטואציות חברתיות? חושבים שאולי יש לכם אוטיזם בתפקוד גבוה או תסמונת אספרגר? נסו לענות על השאלון לאבחון עצמי המצורף, הוא יוכל לעזור לכם למצוא תשובות או לפחות כיוונים להמשך בדיקה. שימו לב כי שאלון זה אינו עומד בפני עצמו ואינו כלי אבחוני מלא. יש לגשת לאיש מקצוע על מנת לערוך אבחון מקצועי מלא, במידה ומצאתם כי ישנה בעיה. הסימנים הבאים יכולים להעיד גם על בעיות אחרות (כגון חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד) ולכן חשובה האבחנה המבדלת ופנייה לאיש מקצוע מומחה בתחום.

מתלבטים למי לפנות?
מרכז רימון – מומחים בהתאמת אנשי מקצוע ופסיכולוגים בפריסה ארצית
התקשרו אלינו עכשיו

האם יש לי אוטיזם? אבחון אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה למבוגרים

המודעות להפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD) גדלה באופן דרמטי בשנים האחרונות, מה שמשתקף בעלייה באבחון אוטיזם – ובהבנת הציבור שאפילו בשלב מאוחר של חייו, אבחון אוטיזם יכול להציע יתרונות והקלה גדולים.

ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות שונות אחרות – המובילות לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים.
אם אתה מזהה את עצמך או אדם קרוב אלייך, בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקות הנחוצות לאבחון אוטיזם ואספרגר.

שאלון אבחון עצמי – אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה

שאלון אבחון עצמי זה הותאם ונבנה על פי השאלון לזיהוי תסמונת אוטיסטית (ASSQ) שנועד לבדוק את האפשרות לקיום ASD (הפרעה בספקטרום האוטיסטי). אבחון זה מיועד לשימוש אישי בלבד.
זהו אינו כלי אבחון. אבחון מדויק יכול להתבצע רק באמצעות הערכה קלינית. שאלון אבחון אספרגר / אוטיזם זה מיועד אך ורק לשימוש אישי.

קראו וענו בכנות על השאלות הבאות בשאלון אבחון עצמי זה. כתבו את תשובתכם.

 • האם אתה מעדיף לשחק משחקים אישיים וספורט כמו גולף, שבו כל אחד משחק לבד, למען עצמו בלבד, לעומת ספורט קבוצתי ומשחקים שבהם כולם פועלים למען מטרה משותפת?
 • אנשים אומרים שאתה מדבר כמו רובוט? שהדיבור שלך נשמע טכני מדי?
 • האם אתה תמיד נתקל בדברים, או מועד מהרגליים שלך?
 • האם אתה נהנה להמציא מילים וביטויים משלך שעשויים להיראות מוזרים בעיניי אחרים?
 • האם אתה מתקשה להבין למה אנשים מתכוונים כשהם אומרים שהם מתביישים מפני מישהו אחר?
 • האם אתה מעדיף לקרוא ספרות בדיונית על פני סוגי ספרות אחרים?
 • האם הזיכרון שלך הוא כמו “מלכודת מידע”? את זוכר פרטי מידע קטנים ועובדות שונות, אפילו עובדות שאתה לא לגמרי מבין?
 • האם בני משפחתך מתייחסים אליך בחיבה ומכנים אותך “הפרופסור האקסצנטרי”, “החכם של המשפחה”?
 • כאשר אתם מנהלים שיחה עם מישהו, האם אתם מעדיפים להסתכל על הקיר, על הנעליים שלו, או על כל מקום, רק לא ישירות בעיניים שלו?
 • תחשוב על שגרת היומיום שלך… האם היית אומר שאתה מקפיד לעקוב אחר אותו לוח זמנים בכל יום בשבוע, ואינך אוהב אירועים ושינויים בלתי צפויים?
 • גם כשאתה במקום שקט, כמו הספרייה, אתה מוצא את עצמך משמיע קולות לא רצוניים, כמו כחכוח חוזר בגרון לדוגמא?
 • האם ביטויים כמו “הסקרנות הרגה את החתול” או “אל תספור את התרנגולות שלך לפני שהם בקעו מהביצה” הם מוזרים בעינייך?
 • תמיד רצית חבר טוב, אך מעולם לא מצאת?
 • האם סבלת מהצקות או ביריונות בבית הספר היסודי?
 • האם אתה באמת (אבל ממש) טוב במיומנות כמו מתמטיקה או מוזיקה או כל נושא אחר, אך מתקשה להצליח בתחומים אחרים?
 • האם אתה מדבר עם חברים במסיבה באותו אופן שבו היית מדבר עם עמיתים לעבודה במשרד?
 • האם אתה תמיד הראשון שמבחין כאשר חבר שלך הסתפר או עשה שינוי קטן במראה שלו?

אם ענית על חלק משאלות אלה בתשובה חיובית (לפחות 2). יתכן שבאמת כמו שחשדת, יש לך תסמונת אספרגר, או קווים של התסמונת (סימפטומים חלקיים).

אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה - כיצד מאבחנים? מלאו שאלון לאבחון עצמי של אספרגר ואוטיזם. מרכז רימון - מומחים בהתאמת אנשי מקצוע באבחון וטיפול
אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה – כיצד מאבחנים? מלאו שאלון לאבחון עצמי של אספרגר ואוטיזם.
מרכז רימון – מומחים בהתאמת אנשי מקצוע באבחון וטיפול

מה לעשות אם מצאתי שאני עונה בחיוב על חלק מהשאלות בשאלון האבחון ?

ענית על חלק מהשאלות בחיוב? לפחות 2 שאלות? מומלץ שתפנה לאיש מקצוע מומחה בתחום לאבחון אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה. הסימפטומים שתוארו בשאלות, הם קווים מאפיינים וסימנים של תסמונת אספרגר ושל אוטיזם בתפקוד גבוה.
כמובן שסימנים אלו יכולים להעיד גם על דברים אחרים, אך בכל מקרה מומלץ לגשת למומחה על מנת לאבחן את הבעיה ואת הטיפול המתאים.

כיצד מטפלים בתסמונת אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה?

מכיוון שכל מקרה שונה, יש לבנות תוכניות טיפול בהתאם לצרכיו של כל ילד / מבוגר. תוכנית הטיפול צריכה להיות דינמית ומותאמת לצרכים המשתנים לאורך הזמן.

הטיפול בתסמונת אספרגר כולל בדרך כלל:

אימון במיומנויות חברתיות
התנהגות תומכת
טיפול קוגניטיבי התנהגותי
חינוך והדרכת הורים
טיפול בשיחה (טיפול רגשי, פסיכותרפיה)
רפוי בעסוק
שיעורי חינוך מיוחד
טיפול תרופתי


נכון לעכשיו, אין “תרופה” המטפלת באספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה. מטרת הטיפולים הם ללמד להתמודד עם הסימפטומים ולחזק מיומנויות חברתיות שונות וכן את היכולת לזהות סימנים חברתיים שונים ותקשורת לא מילולית. אלו יכולים לעזור לילד או למבוגר המתמודד עם אספרגר, להתמודד טוב יותר עם האתגרים העומדים בפניו. בעזרת הדרכת הורים, יכולים ההורים לילד או המתבגר עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה, ללמוד כיצד לתמוך בצורה הטובה ביותר בילדם. אנשים הסובלים מתסמונת אספרגר יכולים להסתדר טוב בלימודים ולהמשיך להיות חברים תורמים בקהילה שלהם ואף לפתח קשרים חברתיים.

מתי עלי לפנות לעזרה?

הטיפול באספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה, צריך להיעשות מוקדם ככל הניתן, כאשר מוחו של הילד עדיין בשלבי התפתחות. אם אתה מבחין בסימנים של תסמונת אספרגר או באחד מהתסמינים של הפרעת ספקטרום האוטיזם אצל ילדך, פנה לרופא הילדים. הוא או היא יכולים להפנות אותך למומחה לבריאות הנפש המתמחה באבחון הפרעות מסוג זה.

טיפול ואבחון אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה במרכז רימון

כאשר אתם פונים למומחה לאבחון או טיפול באספרגר, אתם רוצים לדעת שהגעתם לאיש מקצוע מתאים.
חשוב לכם שהוא יהיה בעל ניסיון, הכשרה מלאה ומוכרת בתחום והמלצות.
אנחנו במרכז רימון מבינים את הצורך שלכם לגמרי וכן את הקושי בחיפוש ובחירת איש מקצוע מתאים.
לכן, למעשה הקמנו את המרכז.

מטרתינו במרכז רימון היא לעזור לכם למצוא ולהתאים עבורכם את הפסיכותרפיסטים, הפסיכולוגים ואנשי המקצוע המומלצים ביותר בתחום.
חשוב לנו שאתם תגיעו לאנשי מקצוע מומחים בתחומם.

כל אנשי המקצוע, הפסיכולוגים, הפסיכאטרים והפסיכותרפיסטים עימם אנו עובדים, הם אנשי מקצוע בעלי תעודה מוכרת בתחום הטיפול הרגשי / פסיכולוגי או האבחון.

התקשרו אלינו עכשיו להתאמת איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם אהוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

המומחים של רימון ב

אוטיזם / ASD/ PDD
ד״ר אירית פנט
בת ים, חולון, פתח תקווה, צפון תל אביב, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, תל אביב
עברית

עוד מאמרים בנושא

מה גורם להתקפי חרדה בהריון? מהם התסמינים? והשפעות על העובר? מה יכול לעזור? וכיצד למצוא מטפלים מומחים בתחום? תשובות לכל השאלות מאת מומחי מרכז רימון
התקפי חרדה בהריון תקופת ההריון היא תקופה מרגשת. בקרוב תהפכי לאמא לתינוק מקסים וזעיר. את עשוייה לצפות לחוות רכבת הרים רגשית במהלך ההריון או שרגשות...
טוקופוביה - מה זה? למה זה קורה? איך מתמודדים ומה הטיפול הכי יעיל. במאמר נדון בפחד מהריון דרך הצגת מקרה ודיון. כולל המלצות על מטפלות/ים מומחים
טוקופוביה – מבוא טוקופוביה היא פחד פתולוגי מהריון ועלולה להוביל להימנעות מלידה. ניתן לסווג פוביה זו כראשונית או משנית. טוקופוביה ראשונית מתוארת כפחד קיצוני של...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הקשות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא טראומטי ועצוב מאד ואין דרך נוחה או טובה...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הטראומטיות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא מצער וטרגי ואין דרך מוצלחת לפתוח מאמר בנושא...
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים
התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים

התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת