אוטיזם / ASD – הגדרה / מה זה אוטיסטי

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

אוטיזם, או הפרעה על ספקטרום האוטיסטי (ASD), מתייחס למגוון רחב של מצבים המאופיינים באתגרים וקשיים בכישורים חברתיים, התנהגויות חוזרות ונשנות ובעיות שפה ותקשורת לא מילולית.

הגדרה – מה זה ASD

אוטיזם או הפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD), זהו מונח המתייחס למגוון רחב של מצבים המאופיינים באתגרים בכישורים ומיומנויות חברתיות, התנהגויות חוזרות ונשנות, קשיי שפה ותקשורת לא מילולית. על פי המרכז לבקרת מחלות בארה”ב, כיום בארה”ב כ -1 מכל 54 ילדים אובחן ב ASD.

אנו יודעים כי אין סוג אחד של שאין תסמונת אוטיסטית אחת, אלא תת -סוגים רבים, המושפעים מאד משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. מכיוון שהפרעה על הספקטרום האוטיסטי היא הפרעה על ספקטרום רחב, לכל אדם הסובל מ ASD יש חוזקות וקשיים שונים. הדרכים בהן אנשים עם ASD לומדים, חושבים ופותרים בעיות מגוונות מאד ויכולות לנוע על רצף בין קושי משמעותי לבין כישורים יוצאי דופן בתחומים מסויימים. חלק מהאנשים הסובלים מ- ASD עשויים להיות זקוקים תמיכה משמעותית בחיי היומיום שלהם, בעוד שאחרים עשויים להזדקק לתמיכה פחותה ובמקרים מסוימים לחיות באופן עצמאי לחלוטין.

מספר גורמים עשויים להשפיע על התפתחות ASD. לעתים קרובות אוטיזם מלווה ברגישויות חושיות ובעיות רפואיות כגון הפרעות במערכת העיכול, התקפיי זעם או הפרעות שינה, כמו גם אתגרים בתחום בריאות הנפש כגון חרדה, דיכאון ובעיות קשב.

גורמי סיכון להתפתחות אוטיזם ASD

ASD מזוהה עם שילוב של גנטיים ו גורמים סביבתיים .

גורמי סיכון במהלך ההריון כוללים זיהומים מסוימים, כגון אדמת , רעלים כולל חומצה ולפרואית , אלכוהול, קוקאין , חומרי הדברה , עופרת , וכן זיהום האוויר , הגבלה גדילת העובר וכן מחלות אוטואימוניות .
ישנן סיבות סביבתיות אחרות, אך הן שנויות במחלוקת ואין הסכמה לגביהן בקהילה המדעית; למשל, השערה לגבי חיסונים שעלולים לגורם לאוטיזם. הפרעה אוטיסית משפיהע על עיבוד המידע במוח ועל האופן שבו תאי העצב והסינפסות (חיבור בין תא עצב אחד למשנהו) מתחברים ומתארגנים, אך אן כיום לאנשי המקצוע תשובה ברורה כיצד זה מתרחש.

טיפול באנשים עם תסמונת אוטיסטית

לא הוכח כי ישנו טיפול המרפא הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD. לעומת זאת, כן הוכח כי מספר התערבויות מפחיתות תסמינים ומשפרות את יכולתם של אנשים עם ASD לתפקד ולהיות חלק פעיל ועצמאי בקהילה. ניתן להשתמש בהתערבויות התנהגותיות, פסיכולוגיות, חינוכיות ו/או בניית מיומנויות כדי לסייע לאנשים עם הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ללמוד כישורי חיים הדרושים לחיים עצמאיים, כמו גם מיומנויות חברתיות, מיומנויות תקשורת וכישורי שפה אחרים. הטיפול נועד גם לצמצם התנהגויות מאתגרות ולחזק את נקודות החוזקה של הילד או האדם. חלק מהמבוגרים עם ASD אינם מסוגלים לחיות באופן עצמאי.

עם השנים התפתחה “תרבות אוטיסטית”. מדובר באנשים על הספקטרום האוטיסטי ואנשי מקצוע מהתחום אשר מאמינים כי ASD זו אינה מחלה שיש להרפא ממנה. הם סבורים כי הדרך האמיתית להתמודד עם האתגר זה ללמוד איך לחיות איתה ולהתאים את הסביבה לאנשים וילדים עם אוטיזם (ASD) בצורה יעילה יותר.

אוטיזם - הגדרה, סימנים ותסמינים, סוגים, אבחון ודרכי טיפול באוטיזם. כל המידע ממומחי מרכז רימון - התקשרו עכשיו להתאמת מומחה באבחון וטיפול באוטיזם.
אוטיזם – הגדרה, סימנים ותסמינים, סוגים, אבחון ודרכי טיפול באוטיזם. כל המידע ממומחי מרכז רימון – התקשרו עכשיו להתאמת מומחה באבחון וטיפול באוטיזם.

שכיחות

על פי הערכות ומחקרים שנערכו בשנות ה 2000 נמצא כי הפרעות על הרצף האוטיסטי משפיעות על 24.8 מיליון בני אדם (בדיקה שנערכה בשנת 2015) . בתקופה זו הוערך מספר האנשים והילדים עם אוטיזם קלאסי ברחבי העולם בשכיחות של 1-2 אנשים / ילדים / מתבגרים לכל 1,000 איש וכ 6 אנשים לכל 1000 איש באוכלוסיה שאובחנו עם הפרעה כלשהי על הקשת האוטיסטית . ASD שכיח פי 4 עד 5 פעמים יותר אצל גברים מאשר בקרב נשים. מספר האנשים המאובחנים עלה באופן דרמטי מאז שנות השישים, מה שעשוי לנבוע בחלקו משינויים באבחון. השאלה האם השכיחות עלתה אינה ברורה נכון להיום. כמו כן קיימת השערה כי מידע לא מספק, גורם לאבחון בשכיחות נמוכה ממה שהוא קיים במציאות.

סימנים לאוטיזם / תסמינים

סימנים לאוטיזם מופיעים בדרך כלל עד גיל שנתיים או 3. ישנם כמה עיכובים התפתחותיים הקשורים ל ASD, היכולים להופיע אפילו מוקדם יותר. לעתים קרובות ניתן לאבחן ASD כבר בגיל 18 חודשים. מחקרים מראים שהתערבות מוקדמת מובילה לתוצאות חיוביות מאוחר יותר בהמשך חייהם של אנשים עם ASD.

  • בשנת 2013 מיזג האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי ארבע אבחנות שונות בספקטרום האוטיסטי לאבחנה רחבה אחת של הפרעה על ספקטרום האוטיזם (ASD). אנשי המקצוע כללו הפרעה אוטיסטית, הפרעה מתפרקת בילדות, הפרעה התפתחותית מקיפה-שלא צוינה במקום אחר (PDD-NOS) ותסמונת אספרגר .
  • להמשך קריאה על סימנים לאוטיזם / אוטיזם תסמינים, עברו למאמר בנושא.

אבחון ASD

על פי המדריך להפרעות מנטאליות 5 –DSM (מדריך האבחון האמריקאי להפרעות פסיכאטריות) , על מנת לאבחן הפרעה על הרצף האוטיסטי ASD, נדרשת עמידה לפחות בקריטריונים 1 ,2 ו-3
קריטריון 1 לאבחון – ליקויים משמעותיים ומתמשכים בתקשורת חברתית וביצירת אינטראקציות חברתיות הדדיות.
קריטריון 2 לאבחון – דפוסי התנהגות חוזרים ו/או תחומי עניין מצומצמים.
קריטריון 3 לאבחון – התסמינים של אוטיזם ASD, חייבים להופיע בגיל הרך.
קריטריון 4 לאבחון – קיימת כיום לקות קלינית משמעותית בתפקוד החברתי והלימודי.
קריטיריון 5 לאבחון – ללא לקות שכלית התפתחותית או איחור התפתחותי שיכול להסביר את ההפרעה.

לקריאה נוספת בנושא אבחון, הכנסו למאמר בנושא אבחון אוטיזם ASD ודרכי טיפול.

סוגים שונים של הפרעות על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם (ASD) היא אחת מחמש הפרעות ההתפתחות הנפוצות (PDD = הפרעה התפתחותית נרחבת), המתאפיינות בחריגות נרחבות של אינטראקציות חברתיות ותקשורת, עניין במגוון נושאים מוגבל מאוד והתנהגות החוזרת על עצמה.

מתוך חמש האבחנות השונות של PDD, תסמונת אספרגר היא הדומה ביותר להפרעה על הרצף האוטיסטי מבחינת תסמינים וסימנים; תסמונת רט ו הפרעה מתפרקת בילדות כוללים כמהה סימנים משותפים עם אוטיזם; PDD שלא צוין במקום אחר (PDD-NOS; נקרא גם אוטיזם לא טיפוסי ) מאובחן כאשר הקריטריונים אינם מתקיימים להפרעה ספציפית יותר. בניגוד לאוטיזם, לאנשים הסובלים מתסמונת אספרגר אין עיכוב משמעותי בהתפתחות השפה .

הטרמינולוגיה בתחום יכולה להיות מבלבלת, שכן אוטיזם, תסמונת אספרגר ו- PDD-NOS מכונים לעתים קרובות הפרעות בספקטרום האוטיסטי או לפעמים הפרעות אוטיסטיות. לעומת זאת אוטיזם עצמו מכונה לעתים קרובות הפרעה על הרצף האוטיסטי , אוטיזם בילדות או אוטיזם אינפנטילי . במאמר זה המונח “אוטיזם” מתייחס להפרעה האוטיסטית הקלאסית.

התייעצו עם איש מקצוע מומחה בתחום
התקשרו עכשיו להתייעצות ללא התחיבות

הערה לסיום בנוגע לאבחון ASD ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של הפרעה על הרצף האוטיסטי – במיוחד אלו שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח (דכאון, חרדה, התקפי כעס) , הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילות לקושי לטפל בצורה מוצלחת בקשיים.

אם אתם מזהה את עצמכם או אדם אהוב אחר, בתיאורים שהבאנו של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר?
קבעו פגישה עם איש מקצוע כדי לדון באבחון אוטיזם ASD

המומחים של רימון ב

אוטיזם / ASD/ PDD
ד״ר אירית פנט
בת ים, חולון, פתח תקווה, צפון תל אביב, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, תל אביב
עברית

עוד מאמרים בנושא

מה גורם להתקפי חרדה בהריון? מהם התסמינים? והשפעות על העובר? מה יכול לעזור? וכיצד למצוא מטפלים מומחים בתחום? תשובות לכל השאלות מאת מומחי מרכז רימון
התקפי חרדה בהריון תקופת ההריון היא תקופה מרגשת. בקרוב תהפכי לאמא לתינוק מקסים וזעיר. את עשוייה לצפות לחוות רכבת הרים רגשית במהלך ההריון או שרגשות...
טוקופוביה - מה זה? למה זה קורה? איך מתמודדים ומה הטיפול הכי יעיל. במאמר נדון בפחד מהריון דרך הצגת מקרה ודיון. כולל המלצות על מטפלות/ים מומחים
טוקופוביה – מבוא טוקופוביה היא פחד פתולוגי מהריון ועלולה להוביל להימנעות מלידה. ניתן לסווג פוביה זו כראשונית או משנית. טוקופוביה ראשונית מתוארת כפחד קיצוני של...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הקשות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא טראומטי ועצוב מאד ואין דרך נוחה או טובה...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הטראומטיות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא מצער וטרגי ואין דרך מוצלחת לפתוח מאמר בנושא...
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים
התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים

התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת