נפלאות אפוד המשקל / ווסט משקל לטיפול בילדים ואנשים עם אוטיזם ASD

מחבר/ת:חן אבגנים
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

מהו ווסט המשקל ואיך הוא יכול לעזור לילדים ואנשים עם אוטיזם ASD?

אפוד המשקל הוא כלי לטיפול בקשיים בתהליך העיבוד החושי. תהליך העיבוד החושי מתייחס לדרך שבה מערכת העצבים שלנו תופשת ומארגנת מידע חושי מגירויים חיצוניים בסביבה או גירויים פנימיים בתוך הגוף על-מנת להפיק תגובה מתאימה. אצל מרבית הילדים עם אוטיזם ASD קיים קושי בתהליך העיבוד החושי.

מה ההשפעות של ליקוי בעיבוד החושי אצל ילדים ואנשים עם אוטיזם ASD?

כאשר ישנו ליקוי בעיבוד החושי הילד (או המבוגר) מפרש באופן מוטעה את המידע החושי המתקבל מהגוף או הסביבה.
במצב זה ילדים יראו התנהגויות לא תואמות, יחפשו גרייה בעוצמה או בתדירות לא נורמטיבית  ויתקשו לתפקד בסביבתם.
דוגמאות בולטות להתנהגויות לא תואמות בקרב ילדים ואנשים עם אוטיזם ASD והפרעות בעיבוד החושי:
תנועה מתמדת – ילדים עם אוטיזם שסובלים מקושי בעיבוד החושי, נעים במרחב בהתמדה, על מנת להבין את מיקומם בחלל בו נמצאים.
גריה עצמית – התנהגות אופיינית לאנשים וילדים עם אוטיזם. התנהגות זו נובעת מקושי בארגון המידע החושי.

הרעיון של שימוש באפוד המשקל מבוסס על תיאורית  האינטגרציה החושית (SI).

תיאוריית האינטגרציה החושית SI

 האינטגרציה החושית כוללת בתוכה מספר חושים:
חושים חיצוניים: חוש הטעם, חוש הריח, חוש השמיעה, חוש הראייה והחוש  הטקטילי (מגע).
וחושים פנימיים: החוש הוסיבולרי- מתייחס למסרים של תנועה ושיווי משקל והחוש הפרופריוצפטיבי – תחושת מצב הגוף. הפרופריוספציה עוזרת לאדם  למקם את עצמו בחלל באמצעות אספקת מידע חושי דרך קולטנים הנמצאים במפרקים בגידים ובשרירים.

מהו אפוד המשקל ?

האפוד משקל אשר מספק תחושה של כובד ולחץ משפיע על המערכת הפרופריוצפטיבית.
השימוש באפוד משקל הינו טכניקה טיפולית הבאה לתת מענה ע”י לחץ ומשקל , מאפשרת לילד לפענח טוב יותר את המידע שמתקבל מהמפרקים והגידים,לעבד את הגירויים החושיים הפנימיים והחיצוניים בצורה יעילה יותר.
האפוד בנוי כך שמכל צידיו ישנם כיסים ובהם משקולות המהוות סה”כ כ- 10% ממשקל הילד.
בצורה זו האפוד מספק גרייה פרופריוצפטיבית מותאמת של כובד-לחץ המפוזרים על מקסימום שטח.

קיים מחקר מועט בתחום אפודי המשקל, עם זאת הפרקטיקה מצביעה על כך שלעתים קרובות ילדים עם אוטיזם מגיבים טוב בעת התמודדות עם נשיאת משקל או לחץ.
הטענה היא כי מערכת העצבים של ילדים עם אוטיזם ASD,  אינה מפענחת בצורה טובה את המידע המתקבל מהמפרקים והגידים אודות תנועה ומיקום.

פרק פתוח לצפייה מתוך הקורס הדיגיטלי ליקויים בויסות חושי ואוטיזם.
הפרק עוסק בנושא פעילויות של מגע עמוק שניתן לשלב בתוכנית החושית היומית.
הקורס מרכז ידע ועושה סדר בשפה המקצועית. מספק ארגז כלים שבעזרתו תוכלו להבין טוב יותר מה עובר על הילד וחבילת פתרונות מומלצים.

הקורס מוקלט מראש וניתן לצפייה בקצב ובזמן שלכם.

כיצד אפוד המשקל עוזר לילדים ואנשים עם אוטיזם ASD ?

 

 

לעתים קרובות אנו רואים ילדים הנמצאים בתנועה מתמדת (מחפשים את מיקום גופם בחלל) , האפוד מספק משקל ולחץ נוספים  ומאפשר למוח לקבל input ברור יותר של מצב הגוף , כתוצאה מכך תופחת התנועה, הילד יהיה מסוגל להתרכז במשימות שלפניו  ולהיות פנוי יותר ללמידה ולתפקוד.

בנוסף, אחת המטרות החשובות הינה הפחתת הגרייה העצמית. הגירוי העצמי הוא רמז ברור מאוד לחוסר ארגון המידע ויכולת התגובה המסתגלת. ההנחה היא שאם ניתן לילד גירוי שהוא זקוק לו בצורה מבוקרת נוכל להפחית בצורה ניכרת את תופעת הגרייה העצמית. זו שיטת טיפול המפחיתה התנהגויות מסוימות ועוזרות למוח להתארגן כדי לקלוט ביתר יעילות מידע סנסורי לצורך פעולות מתאימות.

עבודה בעזרת לחץ פרופריוצפטיבי עוזרת לארגון של הילד לקליטת גירוי סנסורי. יש לכך השפעה מארגנת ומרגיעה המסייעת להתנהגות מסתגלת. 

חן אבגנים,
מרפאה בעיסוק
מטפלת בהבעה באמצעות הקלדה

עוד מאמרים בנושא

הבנת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים
הבנת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים אחיזת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים יכולה להיות מורכבת. לא מדובר בהתנהגות לא נכונה, אלא בקשיים שיש להם לעבד מידע חושי ולהביע את הצרכים שלהם. אורות בהירים, רעשים חזקים או שינוי בשגרה עלולים לגרום לעומס חושי. לכן, חשוב ליצור סביבה רגועה ומובנית. בעיות תקשורת הן גורם נוסף להתקפי זעם. הם נאבקים במיומנויות מילוליות וכתיבה, ועשויים לנקוט בצרחות ותוקפנות פיזית כדי להישמע. כדי לעזור, חקור שיטות תקשורת חלופיות, כגון שפת סימנים או לוחות תמונות.
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
אוטיזם -מהם התסמינים השונים? אילו סימנים יש לאוטיזם ובאיזה גיל? האם ניתן לראות סימנים לאוטיזם בגיל 5? מאת מומחי מרכז רימון. התאמת מומחים בטיפול ואבחון אוטיזם
סימנים לאוטיזם ASD מופיעים בדרך כלל עד גיל שנתיים או שלוש. ישנם עיכובים בהתפתחות שיכולים להופיע אפילו מוקדם יותר, ולעתים קרובות ניתן לאבחן כבר בגיל...
אוטיזם - הגדרה, סימנים ותסמינים, סוגים, אבחון ודרכי טיפול באוטיזם. כל המידע ממומחי מרכז רימון - התקשרו עכשיו להתאמת מומחה באבחון וטיפול באוטיזם.
אוטיזם, או הפרעה על ספקטרום האוטיסטי (ASD), מתייחס למגוון רחב של מצבים המאופיינים באתגרים וקשיים בכישורים חברתיים, התנהגויות חוזרות ונשנות ובעיות שפה ותקשורת לא מילולית....
ליקויים בויסות חושי ואוטיזם - פתרונות מומלצים לשימוש יומיומי - קורס דיגיטלי מאת חן אבגנים מרפאה בעיסוק
“היא לא מפסיקה ללעוס את החולצה”, “לא ברור לי למה הוא צועק”,“קשה לה להיות במקומות רועשים, היא נכנסת לאי שקט”, “איך אני אצליח למקד אותו...
חשיבות המשחק ופיתוח משחק שיתופי עם ילדים עם אוטיזם ASD
משחק אצל ילדים עם אוטיזם ASD     למשחק ישנה משמעות רבה בחיינו. אצל כולנו קיים הצורך לשחק. המשחק מפתח כישורים ובעל תרומה רבה בתחומים...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת