מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לבין פסיכותרפיה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: פסיכותרפיה

מחפשים טיפול פסיכולוגי לעצמכם אבל מתקשים להבין מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לבין פסיכותרפיה? האם זה אותו הדבר? האם מדובר בדברים שונים? כל התשובות במאמר הבא. 

אז מה זה טיפול פסיכולוגי בעצם?

טיפול פסיכולוגי הוא טיפול רגשי – טיפול נפשי המתבצע ע”י פסיכולוג שהוכשר לכך. ישנם פסיכולוגים בעלי התמחויות שונות (חינוכי, קליני, שיקומי, רפואי, התפתחותי), הנבדלים הן בתוכן ההכשרה אותה עברו במהלך התואר השני בפסיכולוגיה והן בהכשרה המעשית אותה ביצעו כחלק בלתי נפרד מלימודיהם. כל פסיכולוג מוכשר לעשות טיפול פסיכולוגי בתחום ההתמחות שלו.

ומה זה פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה הינה למעשה, טיפול רגשי- נפשי זהה לטיפול אותו מעניק פסיכולוג. פסיכותרפיה בתרגום מילולי היא טיפול נפשי, זהו בדיוק אותו טיפול נפשי שמבוצע ע”י פסיכולוג. בפסיכותרפיה עוסקים אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, כגון פסיכולוגים, עובדים סוציאלים קלינים, פסיכיאטרים, מטפלים בתרפיה באומנות ועוד, אשר קיבלו הכשרה מסודרת ומוכרת בפסיכותרפיה בבי”ס מוכר לפסיכותרפיה. (בין אם בגישה דינמית או טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המכונה טיפול CBT או אחרת) ההכשרה אותה עובר מטפל על מנת להיות מוכשר כפסיכותרפיסט דומה וכמעט זהה להכשרה שקיבל פסיכולוג קליני מומחה, הן בהיקף שעות הלימוד באוניברסיטה, הן בניסיון הטיפולי שרכש לאורך הכשרתו והן בהיקף ההדרכה שקיבל על עבודתו הטיפולית במסגרת ההכשרה.
אחד ההבדלים הבולטים בהכשרה ובתחומי העיסוק הוא האיבחון הפסיכולוגי. איבחון פסיכולוגי רשאי לעשות אך ורק פסיכולוג שהוכשר לכך.

מה כדאי לבדוק כשפונים לטיפול פסיכולוגי או פסיכותרפיה?

כאשר פונים לטיפול פסיכולוגי הן אצל פסיכולוג והן אצל פסיכותרפיסט מומלץ לברר ולבדוק מה המקצוע הבסיסי של אותו מטפל (האם הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכולוג, מטפל בתרפיה באומנות, קרימנולוג קליני, פסיכאטר ועוד)? איזה התמחות סיים (במידה ומדובר בפסיכולוג)? האם הוא בעל ניסיון בטיפול בבעיה המסוימת בגינה פונים? האם למד במסגרת מוכרת וממוסדת וכן מומלץ לשאול כל שאלה שנראית רלוונטית בעת הפניה על מנת למצוא את המטפל המתאים ביותר עבורכם ועבור הבעיה הספציפית בה הינכם מעוניינים לטפל.

וכאשר מדובר בילדים?

בנוגע לטיפול רגשי לילדים– גם כאן הסיפור די דומה. טיפול פסיכולוגי לילדים וטיפול רגשי לילדים, הם למעשה בדיוק אותו שירות ויתבצעו באותה הדרך תוך שימוש באותם הכלים הטיפוליים, על פי הגישה המרכזית של המטפל, בין אם מדובר בתרפיה באומנות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT וכו’.

איך לבחור פסיכותרפיסט מומלץ?

פסיכותרפיה בדיוק כמו כל טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי אחר, יכולה לעזור במגוון בעיות, בהתאם לגישה התיאורטית והטיפולית של הפסיכותרפיסט.
סוגים שונים של פסיכותרפיה יומלצו לבעיות שונות, אך עם זאת, לאנשים שונים מתאימות גישות טיפוליות שונות. הנקודה החשובה ביותר בבחירת פסיכותרפיסטית מומלצת או פסיכותרפיסט מומלץ, היא החיבור האישי אז אחרי שבדקתם שהפסיכותרפיסט אליו פניתם, אכן מתמחה ובעל נסיון בתחום שבו תרצו לטפל ואכן מנוסה בגישה הטיפולית שתבחרו, חשוב שתבחנו שיש לכם חיבור אישי טוב עם המטפל או המטפלת.
התקשרו ונהלו שיחה קצרה עם הפסיכוטרפיסטית, שאלו את השאלות שחשוב לכם לקבל תשובות עליהן ואם נוצר חיבור ראשוני טוב, מומלץ לקבוע פגישת הכרות. קשה לדעת אם יש חיבור רק דרך הטלפון ובפגישה אישית, תוכלו להתרשם ולדעת בצצורה הרבה יותר ברורה, אם יש לכם חיבור טוב עם הפסיכותרפיסט או הפסיכותרפיסטית שבחרתם.

במה פסיכותרפיה יכולה לעזור?

ישנם סוגים שונים של פסיכותרפיה ושל גישות טיפוליות. גישות שונות בפסיכותרפיה יכולות לעזור במגוון בעיות וקשיים.
בעיות שטיפול פסיכותרפוייטי יכול להיות יעיל לטיפול בהן:

פסיכותרפיה במרכז רימון

אנו במרכז רימון שמנו לנו למטרה לעזור למטופלים למצוא את הפסיכותרפיסט או הפסיכותרפיסטית המתאימים ביותר, באזור הנח ביותר. עם זאת חשוב לנו מאד שאנשי המקצוע עמם אנו עובדים יהיו בעלי הכשרה אקדמית מוכרת, ניסיון רלוונטי והמלצות. אנו עובדים רק עם מטפלים ופסיכותרפיסטים מומלצים שעברו את הסינון הקפדני שלנו.
חשוב לנו שתקבלו את השירות הטוב והאיכותי ביותר, מאנשי מקצוע מומחים ובעלי ניסיון.
פנו אלינו עכשיו להתאמת פסיכותרפיסט מומלץ.

פסיכותרפיסטים מומלצים

על מנת למצוא פסיכותרפיסט מומלץ באזור המגורים, אתם מוזמנים להשתמש במנוע החיפוש החכם שלנו לפסיכותרפיסטים מומלצים (לחצו על הקישור).
בעזרת מנוע החיפוש שלנו תוכלו למצוא פסיכותרפיסט או פסיכותרפיסטית מומלצת באזור המגורים. בנוסף, בעזרת האתר שלנו, תוכלו לבחון מהן תחומי ההתמחות של כל פסיכותפיסט ומה הניסיון המקצועי שלו.

תרצו שנמליץ לכם על פסיכותרפיסטים מומלצים?
לחצו על הכפתור להתיעצות

המומחים של רימון ב

פסיכותרפיה

עוד מאמרים בנושא

מדריך מקיף למתעניינים בעולם הפסיכותרפיה. סוגים, טכניקות, יתרונות וחסרונות. גלה כיצד פסיכותרפיה יכולה לעזור לך - מצא מטפלים מומלצים
במדריך זה תוכלו למצוא מידע מקיף לגבי פסיכותרפיה, יתרונותיה וחסרונותיה וגם – כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים. הגדרה היסטוריה של פסיכותרפיה סוגים שונים של פסיכותרפיה טכניקות...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת