איך להרגע בעזרת 2 דרכים מוכחות הרפיית שרירים ונשימה סרעפתית

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: טיפול בחרדה

איך להרגע? 2 דרכים שעובדות: נשימה סרעפתית והרפיית שרירים הדרגתית

נשימה סרעפתית והרפיית שרירים הדרגתית הן שתי טכניקות רבות עוצמה שאנו, כבני אדם, יכולים להשתמש בהן כדי להרגיע חרדה, מתח ולהשיג שליטה בכעסים. שני כלים אלו הם כמו כלי נשק סודיים שכולנו נושאים בתוכנו, ועם קצת אימון, נוכל להשתמש בהם בכל זמן ובכל מקום.

איך להרגע בעזרת 2 דרכים מוכחות הרפיית שרירים ונשימה סרעפתית
איך להרגע בעזרת 2 דרכים מוכחות הרפיית שרירים ונשימה סרעפתית

אז איך להרגע באמצעות שליטה באמנות הנשימה הסרעפתית?

בעידן המאופיין במתח בלתי פוסק ובאורח חיים מהיר, החיפוש אחר שלווה ורווחה מעולם לא היה בוער יותר. בתוך הכאוס של הקיום המודרני, נשימה סרעפתית, המכונה גם נשימה עמוקה, מתגלה כתרגול טרנספורמטיבי המציע מקלט של רוגע. מדריך מקיף זה מתעמק במדע, במכניקה ובטכניקות של נשימה סרעפתית, ומפרט את היתרונות הרב-גוניים שלה לבריאות הנפשית והגופנית כאחד.

הטבע הכפול של מתח ונשימה

נשימה היא פעולה טבעית, בלתי רצונית שאנו מבצעים מדי יום, אך כזו שניתן לשלוט בה באופן מודע. הוא משמש לא רק כמנגנון לצריכת חמצן והוצאת פחמן דו חמצני אלא כתהליך מורכב הקשור עמוק למצבנו הפיזי, הנפשי והרגשי.

בניגוד לכך, מתח הוא אינסטינקט הישרדותי הטבוע עמוק בביולוגיה שלנו. הוא התפתח מתגובת “הילחם או ברח” והפך למלווה קבוע בהתמודדות עם אתגרים של ימינו כמו לחצים בעבודה, מתח כלכלי וקונפליקטים בין אישיים. הפעלה כרונית זו של תגובת הלחץ תורמת לבעיות בריאותיות כמו יתר לחץ דם ופוגעת במערכת החיסון שלנו.

הסבר המכניקה של נשימות סרעפתיות

נשימה סרעפתית מאופיינת בשאיפות מלאות דרך האף, המאפשרות לריאות להתמלא לחלוטין, ולאחריהן נשיפות לא חפוזות, רצוי דרך הפה. במהלך השאיפה, הסרעפת מתכווצת ויורדת, ויוצרת מקום להתרחבות הריאות. לעומת זאת, במהלך הנשיפה, הסרעפת נרגעת, מה שמאפשר לחלל החזה להקטין את גודלו ולשחרר אוויר.

מעבר מנשימה רדודה לנשימות סררעפתיות

נשימה רדודה, הנגרמת לרוב על ידי מתח או יציבה לקויה, מגבילה את כמות החמצן המגיעה לאיברים החיוניים שלנו. נשימה סרעפתית, לעומת זאת, מנצלת את מלוא היכולת של הריאות, מבטיחה אספקת חמצן בשפע ומקלה על זרימת דם טובה יותר.

יתרונות נשימה סרעפתית

יתרונות פיזיים

 1. אספקת חמצן משופרת: מבטיחה אספקה גדושה של חמצן לכל חלקי הגוף, תוך אופטימיזציה של תפקוד האיברים.
 2. זרימת דם משופרת: מקל על זרימת דם טובה יותר, הובלת חומרים מזינים וחמצן ביעילות לתאים.
 3. לחץ דם נמוך: תורם להורדת לחץ דם גבוה, גורם סיכון משמעותי למחלות לב וכלי דם.

יתרונות נפשיים ורגשיים

 1. הקלת מתחים: מפחית באופן משמעותי מתח וחרדה באמצעות השפעתו המרגיעה על מערכת העצבים.
 2. מיינדפולנס מוגבר:  מטפח מיינדפולנס ובהירות מחשבה.
 3. מצב רוח מוגבר: מעורר שחרור של אנדורפינים, מרומם את מצב הרוח ומקדם תחושת שלווה.

שלבים מעשיים לשילוב נשימה סרעפתית בשגרה שלך – בקצרה

תרגיל למתחילים

 1. מיקום: שבו או שכבו בנוחות. הניחו יד אחת על החזה והשנייה על הבטן.
 2. שאיפה: שאפו באיטיות דרך האף, תנו לבטן לעלות כשהריאות שלכם מתמלאות באוויר.
 3. נשיפה: נשפו בעדינות דרך הפה, מרגישים את הבטן נופלת.

הרחבת התרגול שלך

ככל שתהיו מיומנים יותר, שקלו לשלב טכניקות הרפיה אחרות כגון מדיטציה מודרכת, יוגה או מיינדפולנס. זה גם מועיל להקדיש 10-20 דקות מדי יום לתרגול, כדי להבטיח עקביות וסביבה נוחה.

בהמשך המאמר תמצאו הדרכה לתרגול נשימה סרעפתית, כולל תרגילי נשימה סרעפתית למתקדמים.

סיכום

נשימה סרעפתית עומדת כעמוד התווך בשאיפה שלנו לשיפור בריאות, רווחה וניהול מתחים. אימוץ השיטה כבחירת אורח חיים מציע התחייבות לנווט במורכבות החיים בחסד, בנחת ובשלווה בלתי מתפשרת. הפוך את הנשימה הסרעפתית לחלק בלתי מבוטל מהשגרה היומיומית שלך ותחווה את השינויים החיוביים העמוקים שהיא מביאה לרווחה הכללית שלך.

על ידי הבנה ושליטה באמנות הנשימה הסרעפתית, אתה מצייד את עצמך בכלי רב עוצמה להתמודדות עם אתגרי החיים המודרניים. תרגול זה משמש לא רק כטכניקה אלא כהשקעה בפוליסת ביטוח לבריאות נפשית ופיזית איתנה.

 

תרגילי נשימה סרעפתית: נשימה כעוגן

בזמנים בהם אתם מרגישים לחץ או כעס, הנשימה שלכם עלולה להפוך לנשימה מהירה ורדודה, מה שיכול להגביר את תחושת המצוקה.
תרגול נשימה סרעפתית, הידועה גם בשם נשימה עמוקה, עוזרת להילחם בכך על ידי התמקדות בדפוס נשימה איטי ועמוק יותר.
תארו לעצמכם שהנשימה שלכם היא כמו גל עדין המגיע ונוגע קלות בחוף הים – בצורה איטית, יציבה ומרגיעה. כך תרגילי נשימה סרעפתית יכולים לעזור לכם להרגע.

איך להרגע? שימוש בנשימה סרעפתית
איך להרגע? שימוש בנשימה סרעפתית

 

איך להרגע באמצעות נשימה סרעפתית – תרגילי נשימה סרעפתית למתקדמים:
 1. מצאו תנוחה נוחה, בישיבה או בשכיבה, הנחו יד אחת על החזה והשנייה על הבטן. זה יעזור לכם למקד מודעות בנשימה שלכם.
 2. שאפו אויר, עמוק דרך האף, אתם אמורים לשים לב שהבטן עולה יותר מאשר החזה (שאמור כמעט ולא לעלות כלל כתוצאה משאיפת האויר). עובדה זו היא הסימן לכך שאתם ממלא את הריאות שלכם במלואן באוויר, כמו לנפח בלון. אם זה לא עובד לכם כך, נסו ממש לדמיין בלון שנמצא אצלכם בבטן וכאשר אתם שואפים אוויר, אתם מנפחים את הבלון. יכול להיות שבהתחלה זה יהיה מאולץ ומלאכותי ותרגישו שזה מצריך תשומת לב. אחרי תרגול, זה יהפוך לתהליך פשוט יותר עבורכם.
 3. עכשיו, נשפו באיטיות דרך הפה או האף, אתם אמורים לראות את הבטן יורדת מטה חזרה (לעומת המצב של הבלון המנופח). דמיינו לעצמכם את האוויר הזורם מהריאות שלכם ומחוץ לגופכם, כמו הוצאת אוויר מהבלון.
 4. נסו להאריך את הנשיפות שלכם, כך שהן יהיו ארוכות ומתמשכות יותר, לעומת השאיפות פנימה. מצד שני אתם לא אמורים להתאמץ בתהליך הזה. לא צריך להתאמץ בכדי שהנשיפה תהיה ארוכה, נסו להאריך כל עוד זה לא מפריע או מציק. אפשר גם לנסות נשימה תוך ספירה, שאפו בספירה של 4 ונשפו החוצה בספירה של 6 או 8.
 5. חזרו על תהליך זה למשך מספר דקות או עד שתתחילו להרגיש רגועים יותר.

שמו לב שהמחשבה על “איך להרגע” עלולה לעורר לחץ, בניסיון להשיג הרפיה, שהיא המצב ההפוך מבחינה פיזיולוגית ללחץ. אל תכפו על עצמכם להרגע ואל תנסו בכח או תוך הפעלת מאמץ. הרפיה היא מצב עדין שרובנו לא בהכרח עירניים אליו, כפי שלרובנו קשה לזהות כאשר הגוף שלנו נמצא במצב מתח. חלק מהמיומנות ב”איך להרגע”, היא פיתוח תשומת לב להבדלים הגופניים והרגשיים בין מצב של מתח למצב של הרפייה.

 

איך להרגע - שימוש בהרפיית שרירם הדרגתית
איך להרגע – שימוש בהרפיית שרירים הדרגתית ונשימות סרעפתיות

הרפיית שרירים הדרגתית: “המסת המתח”

מתח עלול ליצור כיווץ בשרירים שלנו שאולי אפילו לא נבין או נשים לב אליו. ניתן להשוות את תחושת המתח בגוף לנשיאת תרמיל כבד כל היום – לאחר זמן מה שהתרמיל על הגב, אולי כבר לא תשימו לב למשקל העודף של התרמיל, למרות שהוא עדיין שם ועדיין מכביד עליכם. הרפיית שרירים הדרגתית היא דרך להניח את התרמיל המטאפורי הזה, על מנת ללמוד איך להרגע.

איך להרגע באמצעות הרפיית שרירים הדרגתית מתקדמת 

יציאה למסע של הרפיית שרירים הדרגתית (PGMR) דומה לפתיחת תחום של מודעות עצמית שלווה וקלות פיזית. טכניקות תאומות אלו משמשות נתיבים להבנת הסימפוניה העדינה בין הנפש והגוף, ומנחות אותו בריקוד של מתח והרפיית שרירים על פני קבוצות שרירים שונות. בין אם המטרה היא להקל על חרדה, ללמוד איך להרגע, לטפח שינה טובה יותר, או להכין את עצמך לתרחישים מעוררי מתח כמו מבחן קרוב, PGMR מציעה מקלט של רוגע בתוך סערת גורמי הלחץ היומיומיים.

מקורותיה של הרפיית שרירים מתקדמת הדרגתית

הנרטיב של הרפיית שרירים הדרגתית מתקדמת (פרוגרסיבית) (PMR) מתוארכת לתחילת המאה ה-20, באדיבות הרופא האמריקני אדמונד ג’ייקובסון. הצעת הליבה שלו הייתה פשוטה אך עמוקה: שלווה נפשית שזורה עמוקות עם הרפיה פיזית. במהלך השנים, טכניקה זו לא רק עמדה במבחן הזמן אלא הבשילה לכדי תרגול מוכר נרחב למאבק בחרדה וקידום הרפיה. לכן לפעמים הרפיית שרירים הדרגתית נקראת גם שיטת ג’ייקובסון להרפייה או הרפיית שרירים בשיטת ג’ייקובסון.

היתרונות הרב-גוניים של הרפיית שרירים

הרפיית שרירים פרוגרסיבית משמש כצינור למגוון של יתרונות בריאותיים שמתעלים מעבר להרפיה בלבד.

הקלה על חרדה ומתח

על ידי מתח שיטתי ולאחר מכן הרפיה של כל קבוצת שרירים, הרפיית שרירים הדרגתית פועלת כמזור למוח חסר מנוחה, במיוחד ברגעי מצוקה. תרגול קפדני זה מבשר על תחושת רוגע, מה שהופך אותו לשיטה יעילה כיצד להירגע בתרחישים מורטי עצבים.

שיפור איכות השינה

השלווה המתקבלת באמצעות הרפיית שרירים הדרגתית, מטפחת אווירה נוחה לשינה משקמת. אימוץ טכניקה זו מוביל לעתים קרובות להירדמות שלווה ולהתעוררויות מחודשות.

הקלה על אי נוחות בשרירים

אורח חיים מודרני מגיע לרוב עם המטען של כאבי צוואר וגב תחתון. PMR מטפל בבעיות אלה על ידי הקלה שיטתית של מתח השרירים, ובכך מפחית את אי הנוחות הקשורה למצבים כאלה.

שיפור בריאות הלב וכלי הדם

לאלו המנווטים במים הסוערים של יתר לחץ דם, PMR מציע מגדלור של תקווה. ההרפיה במבוססת על טכניקה זו הראתה הבטחה בשיפור לחץ הדם הסיסטולי, ותורמת לבריאות הלב וכלי הדם הכללית.

תסמיני מיגרנה ו-TMJ מקלים

הטכניקה גם מדגימה יעילות בהפחתת תדירות המיגרנה והקלה על תסמיני מפרק טמפורומנדיבולרי (TMJ), תוך טיפוח אורח חיים עם כאב מופחת ונוחות משופרת.

הכנות להרפיית שרירים הדרגתית

יצירת הסביבה המושלמת

 • בחר מקום שקט ונוח, נטול הסחות דעת.
 • קבע יציבה רגועה, בשכיבה או בישיבה, ועצום את העיניים כדי לשפר את המיקוד.
 • התחל את הפגישה עם חמש נשימות עמוקות וקצביות כדי להכין את עצמך להרפיה.

לבוש ואווירה

בחר בלבוש רופף ונוח כדי לאפשר תנועה בלתי מוגבלת. ודא אוורור טוב, אולי מנגינה רכה המתנגנת ברקע, ותאורה רכה כדי ליצור סביבה שלווה.

הלב של הרפיית שרירים בשיטת ג’יקובסון: גישה מובנית לשליטה

מהות הליבה של הרפיית שרירים הדרגתית טמונה בפשטות שלה. הגישה המובנית הבאה מנחה אותך בשליטה ב-PMR וללמוד כיצד להירגע לפני מבחן או כל מצב מלחיץ:

ריקוד המתח וההרפיה

 • התחל עם בהונות שלך; סלסל אותם כלפי מעלה, החזק לספירה של חמש ואז תירגע.
 • לנוע בהדרגה כלפי מעלה, לכוון את השוקיים, הברכיים, הירכיים שלך וכן הלאה, עד שתגיע לראש.
 • בכל קבוצת שרירים, החזיקו את המתח לספירה של חמש, ואז הירגעו לספירה של 20, ותתענגו על החום והרכות שאופפים את השרירים שלכם.

התכווננות לחוויה

 • שקע בחוויה כשאתה עובר דרך כל קבוצת שרירים. שימו לב לניגוד בין מתח להרפיה.
 • התרווחו בשלווה שמתקבלת עם כל מחזור של מתיחות והרפיה, שליטה באמנות הרפיית השרירים.

בהמשך תוכלו למצוא תרגילים להרפיית שרירים למתקדמים.

 

מחקרים מתקדמים: הרחיבו את התרגול שלך

ככל שאתה מתבגר ומתפתח בתרגול שלך, התנסה עם וריאציות מתקדמות כמו “מהיר מתוח והירגע” או הטכניקות של “שחרור בלבד”. הגרסאות הדחוסות הללו עדיין חזקות בשמירה על החרדה, ומלמדות ביעילות את הגוף שלך את המהות של הרפיית שרירים.

הקפדה על תרגול: טיפים ותרגילים למתחילים ומתרגלים מתקדמים

 • הקדישו 15 עד 20 דקות מדי יום לתרגול הזה, והוקירו אותו כמפגש עם עצמכם.
 • חבקו בגדים רפויים ונוחים כדי לאפשר תנועה ללא הפרעה.
 • בתחילה, מפגשי PMR מודרכים הזמינים בפלטפורמות כמו YouTube או אפליקציות בריאות עשויות להיות מועילות.
 • עקביות היא המפתח לשליטה ב-PMR ולקצירת יתרונותיו הרבים, מה שהופך אותה לשיטה יעילה להרפיית שרירים תפוסים.

האודיסיאה של PMR ו-GMR היא מסע מלא במודעות עצמית, שלווה ואיכות חיים מועשרת. ככל שאתה מעמיק לתוך תרגול זה, קווי המתאר של הרפיה הופכים ברורים יותר. בתוך מערבולת הלחצים היומיומיים, חקר זה כיצד להירגע מתפתח כשגרה אהובה, בריחה עדינה אל מחוזות השלווה והרוגע, חושפת נוף שליו המטפח בריאות הוליסטית ואיכות חיים מועשרת.

איך להרגע באמצעות הרפיית שרירים הדרגתית – מדריך ותרגילים מפורטים:

 1. מצאו תנוחה נוחה, בישיבה או בשכיבה.
 2. התחלו בלקיחת כמה נשימות סרעפתיות עמוקות כדי לעזור לעצמכם להשיג ריכוז ומיקוד.
 3. התחלו באצבעות הרגליים שלכם, מתחו אותן לכמה שניות ואז הרפו אותן בבת אחת. חזרו על פעולה זאת 2-4 פעמים. אתם תרגישו איך המתח יורד. אפשר להשוות את התחושה להמסה של המתח מהגוף. הטכניקה היא למעשה כמו לעשות משהו שמעלה את המתח ואז משחרר אותו בבת אחת. זה מלמד את הגוף את ההבדל בין מתח להרפייה ובמקביל עוזר לפוגג את המתח שוצר בשרירים.
 4. התקדמו בהדרגה באותה הטכניקה אל כפות הרגליים, הרגליים, הבטן, כפות הידיים, הידיים, הכתפיים, הצוואר, ולבסוף אל הפנים.
 5. חזרו על תהליך המתיחה וההרפיה של כל קבוצת שרירים מספר פעמים, בין 2-4 פעמים.
 6. אפשר לחזק את התהליך בעזרת שימוש בדימיון. דמיינו שהגוף שלכם כמו נר חם ונמס ובכל נשימה, מתיחה ושחרור השרירים, אתם משחררים את המתח טיפין טיפין מהגוף. לדימיון יש השפעה מאד משמעותית על הגוף וזה יכול לסייע ולתמוך בתהליך ההרפיה.
 7. לאחר שהרגעתם את כל הגוף, קחו עוד כמה נשימות עמוקות, וספגו לתוככם את תחושת הרוגע והשלווה.

זכרו, זה בדיוק כמו ללמוד לנגן בכלי נגינה או להשיג מיומנות ושליטה על כדור במשחק כדורגל – על מנת ללמוד איך להרגע תדרשו לתרגול. ככל שתתרגלו יותר, כך תשתפרו בהפעלת תגובת ההרפיה הטבעית של הגוף שלכם. תחילה חשוב לתרגל ברמה יומיומית למשך כמה שבועות, גם במצב של רגיעה. בהמשך, תוכלו להפעיל ולהשתמש בטכניקות אלו גם במצבים של מתח.

על ידי תרגול נשימה סרעפתית והרפיית שרירים הדרגתית, אתם לא רק מפחיתים את הסימפטומים והסימנים של המתח, החרדה והכעס, אתם גם מקדמים באופן פעיל בריאות טובה יותר. אתם אומרים לגוף שלכם, “זה בסדר לנוח. זה בסדר לשחרר.” בעזרת תרגול, תגלו שאתם יכולים לשאת את המצב הרגוע והנינוח הזה בחיי היומיום שלכם.
בסופו של דבר, זכרו שהכלים האלה תמיד נמצאים בתוככם, מוכנים להירתם לעזרתכם בכל פעם שתזדקקו להם.

בהצלחה והנאה מהתרגול 🙂

 

משאבים ושיטות הרפייה נוספות:

צ’אטבוט לעזרה עצמית לשחרור סטרט וטראומה

משאב נוסף שהופץ הוא צ’ט בוט הפועל באמצעות הווטסאפ ומסייע בשימוש בטכניקות הרפייה והרגעה שמקורן ב SE גם כן.

מצורף הקישור לצ’ט בוט והטקסט הנלווה להודעה שנשלחה:

הצ’אטבוט לעזרה עצמית לשחרור סטרט וטראומה, פותח בשיתוף ג’ינה רוס (MFCC), נשיאת המרכז לטיפול במתח, חרדה וטראומה (ITI ישראל) ע”י סולי, סטרטאפ ישראלי לטיפול בפוסט טראומה. 

הבוט נמצא בשלב הבטא לאחר שנתיים של מחקר ופיתוח, ופתוח בצל המלחמה לשימוש חופשי לכל הגילאים.

אנא השתמשו והפיצו אותו כמה שיותר להגברת החוסן והפחתת הטראומה בעתיד.  

https://wa.link/oh70id

משאבים נוספים – לתרגול מיינדפולנס קצר או ארוך

שיפור והררחבת טכניקות המדיטציה והעמקת ההבנה שלכם לגבי מה זה מדיטציה דורשת שימוש במאגר משאבים נוספים.

ספרים, קורסים אונליין והדרכה מקצועית:

מספרים אלמותיים ורבי מכר ועד קורסים אונליין עכשוויים, וחיפוש אחר הדרכה מקצועית במדיטציה, יכולים לקדם את התרגול שלכם למים עמוקים ומעניינים יותר. פלטפורמות כמו mindful, אוצר רחב של משאבים שימושיים כמו הקלטות של מדיטציות מונחות, מדיטציות קצרות ועוד.

אפליקציות מיינדפולנס ומדיטציה וכלים נוספים להרפיה:

בעידן הדיגיטלי הזה, מיינדפולנס נמצא במרחק קליק אחד בלבד. אפליקציות כמו Headspace או Calm מציעות מגוון כלים ומשאבים כגון: תרגילי מיינדפולנס, תרגילי מדיטציה למתחילים, תרגילי מדיטציה מומלצת, שעוזרים לשמור על תרגול מדיטציה קבוע בתוך לוח זמנים עמוס.

קישור להורדת אפליקציית Headspace מגוגל פליי google play

קישור. להורדת אפליקציית Calm מה Apple store

בנוסף, בימים האחרונים, סביב פלישת החמאס לישראל והמלחמה בעזה, הופצו תוכנות ומשאבים נוספים מכיוונים אחרים.

 

תרגילי נשימה סרעפתית למתקדמים – לחצו על הקישור.

 

תרגילים להרפיית שרירים למתקדמים – לחצו על הקישור.

 

שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות

איך להפוך פסימיות לאופטימיות – בקישור מאמר מלא (מפסימיות לאופטימיות – איך להפוך מחשבות שליליות לחשיבה חיובית) – שינוי דפוסי חשיבה המשפיעים על ההתנהגות ועל הרגשות שלנו, הם חלק מהכלים המשמעותיים בטיפול CBT. בקישור תוכלו למצוא מדריך ידידותי לזיהוי ושינוי טעויות חשיבה הכוללים את 10 טעויות החשיבה הנפוצות וכן תרגילים לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות.

שליטה בדמיון מודרך guided imagery: מדריך מקיף לריפוי ושינוי

מה זה דימיון מודרך (guided imagery) – דמיון מודרך (guided imagery) היא שיטה טיפולית יעילה וקלה ליישום, המאפשרת לנו להשתמש בכוח הדמיון שלנו כדי להשיג מטרות רצויות. היא יכולה לשמש להפחתת מתח וחרדה, שיפור מצב הרוח, חיזוק המערכת החיסונית ועוד.

בקישור תמצאו מדריך בו נלמד את העקרונות הבסיסיים של דמיון מודרך, ונקבל תרגילים מעשיים שניתן ליישם בעצמנו. נלמד כיצד לבחור את הטכניקה המתאימה לנו ביותר, וכיצד להתאים אותה לצרכים שלנו. מדריך לדימיון מודרך guided imagery.

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

שליטה בדמיון מודרך guided imagery: מדריך מקיף לריפוי ושינוי - מה זה דימיון מודרך (guided imagery): דמיון מודרך (guided imagery) היא שיטה טיפולית יעילה וקלה ליישום, המאפשרת לנו להשתמש בכוח הדמיון שלנו כדי להשיג מטרות רצויות. היא יכולה לשמש להפחתת מתח וחרדה, שיפור מצב הרוח, חיזוק המערכת החיסונית ועוד. במדריך זה נלמד את העקרונות הבסיסיים של דמיון מודרך, ונקבל תרגילים מעשיים שניתן ליישם בעצמנו. נלמד כיצד לבחור את הטכניקה המתאימה לנו ביותר, וכיצד להתאים אותה לצרכים שלנו. דמיון מודרך היא שיטה טיפולית יעילה ורב-תכליתית יכולה לשמש להפחתת מתח וחרדה, שיפור מצב הרוח, חיזוק המערכת החיסונית ועוד מדריך זה מספק הבנה מעמיקה וידע מעשי ביישום טכניקות דמיון מודרך
הבניה קוגניטיבית מחודשת - מפסימיות לאופטימיות - איך להפוך מחשבות שליליות לחשיבה חיובית? מעבר מפסימיות לאופטימיות מצריך משמעותי בהרבה רבדים. הדרך להפוך מחשבות שליליות לחשיבה חיובית דומה לניווט דרך מבוך של הרגלים מושרשים ותגליות חדשות. המעבר הזה, למרות שהוא מאתגר, הוא מאמץ מתגמל שמכיל הבטחה לחיים מספקים יותר. בקטע זה, נפתור את נבכי החשיבה השלילית, נחקור את לבה של החשיבה החיובית, ונניח את הבסיס לשינוי מהפך בחשיבה.
א. שינוי טעויות חשיבה: מדריך מקיף לדפוסי חשיבה 1. הקדמה בהמולה של החיים המודרניים, מתח הוא בן לוויה לא קרוא, לעתים קרובות טווה את שורשיו...
מה זה מדיטציה מיינדפולנס (קשיבות): מדריך מקיף למדיטציה למתחילים גלו את הכוח הטרנספורמטיבי (מחולל שינוי) של מדיטציה בכלל ומיינדפולנס בפרט, במדריך המקיף שלנו. למדו את ההיסטוריה וסוגים שונים של מדיטציה, כולל תרגולי מדיטציית מיינדפולנס (קשיבות) מודרכים, מדיטציית מנטרה, מדיטציה למתחילים וגם מדיטציה 5 דקות. העמיקו בהבנת היתרונות הנפשיים והפיזיים של מדיטציה, מניהול מתחים וויסות רגשות ועד שיפור המיקוד. המדריך שלנו ילמד אתכם, שלב אחר שלב גם איך להתחיל שגרת מדיטציה 5 דקות, עם תרגול מיינדפולנס קצר וכן יעזור לכם להתגבר על אתגרים נפוצים ולענות על שאלות נפוצות. בין אם אתם מתחילים במדיטציה או מחפשים להעמיק את התרגול שלכם בקשיבות, מדריך זה מציע משאבים ותובנות חשובות לשיפור המסע שלכם לעבר בריאות נפשית טובה יותר.
דרכים להרגעה עצמית ללמוד הרפייה
הרפייה - הדרך שלך ללמוד דרכים להרגעה עצמית ולהתמודדות עם מתח מהי הרפייה? הרפייה מתייחסת למצב של חופש מלחץ, מתח או חרדה. זוהי התנתקות פיזית ונפשית כאחד המתרחשת כאשר הגוף והנפש משתחררים מהלחצים של חיי היומיום. ללמוד הרפייה - דרכים להרגעה עצמית? טכניקות הרפייה כמו נשימה עמוקה, מדיטציה, או אפילו פשוט לקחת כמה רגעים לשבת בשקט יכולות לעורר את "תגובת ההרפייה" של הגוף. תגובה זו מנוגדת לתגובת "הילחם או ברח" הנגרמת על ידי מתח ומרגיעה את מערכת העצבים. כתוצאה מכך, הרפיה מסייעת ב: הורדת דופק הפחתת לחץ דם האטת קצב הנשימה הפחתת מתח בשרירים שיפור בהירות מחשבתית על ידי שילוב של הרפייה בשגרה שלך, אתה מכין את הבמה לרווחה נפשית, רגשית ופיזית טובה יותר, מה שמקל על ניווט אתגרי החיים עם מחשבה צלולה ורוח רגועה.
חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מדריף מקיף להפרעת חרדת פרידה ועצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023)
חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מאמר זה בוחן את הבעיה ומספק עצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023).

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת