משבר בזוגיות? נמצאים על סף גירושים?

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: זוגות

סיפורים אישיים

מ’, פנתה אלינו בעקבות התקפי חרדה חוזרים. בכל פעם שנאלצה להשאר לבד, כאשר בן זוגה נסע מטעם העבודה או סתם היה חוזר מאוחר. לאחר הכרות עימה, הפסיכולוגית המטפלת עזרה לה לראות כי היא כלואה בקשר “חונק”, קשר שמגביר את התלות שלה בבעלה והיא הולכת ודועכת בתוכו.

ס’ פנתה בעקבות חשד שבעלה בוגד בה. היא כעסה, מאד כעסה ולא הצליחה להשתחרר מזה, למרות שבן זוגה חזר והסביר כי אינו בוגד בה. המטפלת עזרה לה להבין מדוע היא מתקשה לשחררר את כעסה על בן זוגה, מדוע היא לא מצליחה להאמין לו ומה הקשר של כל זה לעברה.

נ’ ו י’ לא הצליחו להסתדר, כל דבר קטן ויומיומי הביא אותם למריבות אינסופיות. הם רצו לסיים את זה, כבר הגיעו למצב שאינם יכולים לסבול להיות אחד ליד השני. הם פנו כי רצו להתגרש. לאחר תהליך טיפולי, המטפלת עזרה להם לראות מה בכל אחד מהם כל כך מעצבן וכיצד כעסם על בן הזוג מתחבר להוריהם שלהם, לצרכיהם הרגשיים. זה היה טיפול מוצלח בו בני הזוג הצליחו בעזרת התהליך להבין טוב יותר אחד את השני, להבין את עצמם טוב יותר ולפעול ממקומות “נקיים” יותר, שאינם מושפעים ממשקעי העבר.

ג’ רצתה עזרה עבור ילדיה, היא התגרשה לפני חצי שנה וראתה כי ילדיה “אינם מגיבים” לפרידה ולעזיבת הבית של אביהם. היא סיפרה שהם לא מדברים על כך, “כאילו לא איכפת להם”. אך בביה”ס ציוניהם ירדו, הם התרחקו מחברים ומסתגרים בחדרם. זהו מצב שכיח. גירושין גורמים למצוקה נפשית מאד גדולה, לשבר, לחוויה של אובדן, בקרב מי שחווה אותם. ילדים שנקלעים למצב זה, פעמים רבות מפתחים “רעיונות שונים” לגבי הפרידה, חושבים כי היא קרתה באשמתם, מרגישים אחריות רבה, כועסים על אחד ההורים על כך “שלא התאמץ מספיק” ועוד. למרות שההורים מנסים להסביר וגם אם התהליך נעשה בדרך הכי עדינה ורגישה, ילדים נוטים לתפוס את המצב המשברי הזה בצורות שונות. ג’ הביאה את ילדיה לטיפול, שעזר להם לעבד את הפרידה של הוריהם ולהבין כי מהם הם לא מתגרשים, כי אין האחריות עליהם, טיפול שעזר להם להרגיש טוב יותר, להשלים בהדרגה עם הפרידה ולחזור לתפקוד כפי שתפקודו לפני המשבר.

המשותף לכל המקרים הללו הוא שמדובר בזוגיות במשבר ואולי נכון יותר לומר משפחה במשבר. חלקם היו על סף גירושין, חלקם לאחר גירושין וחלקם רצו להמנע מגירושין.
למרות שגירושין הם עניין “שבשגרה” ולמרות שזה כביכול עניין טריוויאלי, מדובר במשבר קשה ביותר, הן עבור בני הזוג והן עבור הילדים.
אפשר גם אחרת, אתם לא צריכים לעבור את זה לבד.


להתייעצות פנו אלינו עכשיו!

לרוב, משמעותם של גירושין הוא סיום קשר מתמשך. אף פעם אין זה קל לעשות צעד זה, לא משנה מהן הנסיבות והאם רצית את זה או לא. כמעט תמיד כרוכים בגירושין רגשות רבים וכואבים, של בני הזוג ושל הילדים (במידה ולבני הזוג ישנם ילדים). למרות שגירושין נחשבים למצב שכיח בישראל, מדובר במצב חדש בחייו של האדם, אשר כרוך בשינויים רבים ובהסתגלות אליהם ולכן לעיתים קרובות יכול לעורר מתח ולחץ משמעותיים.
לאחר הגירושין, בני הזוג הגרושים צריכים להתמודד עם מספר רב של אתגרים יחדיו או לחוד. האתגרים הכרוכים בגירושין הינם בכמה מישורים שונים הקשורים מאד אחד לשני:
המישור הרגשי- נפשי.
המישור הכלכלי- משפטי.
המצב הכלכלי החדש.
ההסדרים הכלכליים.
הסכמי החלוקה והמענה לילדים.
ושוב, למרות שכיחותה של תופעת הגירושין, גירושים הם תמיד מורכבים ומסובכים, בעיקר כאשר ישנם ילדים בתמונה.

לעיתים קרובות, ניתן לראות שהילדים להורים גרושים חווים את הגירושין כבעלי משמעות רבה, כמשבר מהותי בחייהם וכמקור ללחץ מתמשך.
להתייעצות בנוגע לילדים להורים גרושים, או הפנייתם לקבלת טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי בנושאים הקשורים לגירושין, ניתן ליצור עימנו קשר ואנו נעשה את המירב על מנת לספק את המענה המהיר, המקצועי והמתאים ביותר עבורכם ועבור ילדיכם.


במצבים שונים יכולים להתאים מענים שונים

טיפול רגשי בילדים להורים גרושים, או ילדים שחוו גירושין.

הדרכת הורים להורים החושבים או מתכננים להתגרש ועולות בהם שאלות בנוגע לדרך הטובה ביותר לספר על כך לילדים או להתמודדות עם הילדים והרגשות שהם מבטאים בנושא זה.

לעיתים המענה המתאים יהיה דווקא טיפול משפחתי שיכלול חלק או את כל בני המשפחה. טיפול משפחתי יכול להיות דרך מצויינת לבני זוג ומשפחות שאינם מצליחים לבסס בינם לבין עצמן תקשורת אפקטיבית. טיפול משפחתי יכול לסייע גם במציאת פתרונות לבעיות העולות סביב הילדים לפני, במהלך או לאחר הגירושין. מטרתו של טיפול פסיכולוגי הנוגע לנושא הגירושין היא לעשות זאת על הצד הטוב ביותר תוך התגברות על המצוקות הנפשיות /רגשיות שעלולות להגרם בעקבות תהליך כואב זה. המטפל מאפשר ביטוי ועיבוד של רגשות כואבים בסביבה מכילה ותומכת ומתן מענה ועזרה מהפסיכולוג או המטפל.

טיפול זוגי

מענה נוסף הוא טיפול זוגי לבני זוג שמרגישים שהקשר הזוגי שלהם נקלע למשבר והיו רוצים לנסות לפתור אותו או דווקא לבחור לסיימו בדרך הטובה ביותר.

טיפול פסיכולוגי

יכול להיות מענה מתאים עבור אחד מבני הזוג שמרגיש מצוקה בתוך הקשר הזוגי בו הוא נמצא, בין אם תקיעות, בין אם הוא תוהה על מהות הקשר והבחירה, או מרגיש שהוא כלוא בתוך קשר שאינו עושה לא טוב, מאפשר לו צמיחה וגדילה או גרוע מזה, פוגע בו.

אנו ברימון עושים הכל על מנת לספק לכם את השירות הטוב והמקצועי ביותר, מאנשי צוות המומחים בתחומים אלה ובעלי ניסיון ארוך שנים בעבודה עם נושאים אלה.

המומחים של רימון ב

זוגות

עוד מאמרים בנושא

מדריך מקיף למתעניינים בעולם הפסיכותרפיה. סוגים, טכניקות, יתרונות וחסרונות. גלה כיצד פסיכותרפיה יכולה לעזור לך - מצא מטפלים מומלצים
במדריך זה תוכלו למצוא מידע מקיף לגבי פסיכותרפיה, יתרונותיה וחסרונותיה וגם – כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים. הגדרה היסטוריה של פסיכותרפיה סוגים שונים של פסיכותרפיה טכניקות...
דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה - מפת דרכים לזיהוי ואבחון עצמי דיכאון אחרי לידה
סימנים לדיכאון אחרי לידה נשים וגברים הסובלים מדיכאון אחרי לידה, לעיתים קרובות מגלים תסמינים של דיכאון אחרי לידה, אך אינם מאובחנים ואינם מקבלים טיפול מתאים....
דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה "PPD ארוך טווח"
דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “כל הזמן אמרתי: הילד יגדל וזה יעבור לי, אבל זה לא עובר”…  “חיכיתי מלא זמן...
ההכנה נפשית ללידה - הכנה רגשית וקוגניטיבית של אמהות ואבות לפני לידה או לידה ראשונה
הכנה נפשית ללידה הכנה רגשית / נפשית ללידה או להריון ראשון.אם יש לכם שני קווים חדשים על המקלון שבודק הריון, אז מגיע לכם “מזל טוב”....
המרכז הטיפולי בעמק חפר לוגו קטן
כדאי שתכירו אותנו 🙂 המרכז הטיפולי בעמק חפרבקיבוץ המעפיל, מרכז טיפולי ותיק ומקצועי קיים משנת 2008 קליניקה באוירה ביתית, כפרית, שלווה ודיסקרטית, לילדים, מתבגרים, מבוגרים...
אם אתם מטפלים בעלי תואר שני מוכר בתחום טיפולי (עו”ס, פסיכולוגיה, טיפול באומנויות) וניסיון בפסיכותרפיה אם עבודה פרטית בסביבה תומכת, מעשירה ומלמדת מעניינת אתכם אם...
המרכז הטיפולי בעמק חפר לוגו קטן

מידע והודעות

כדאי שתכירו אותנו 🙂 המרכז הטיפולי בעמק חפרבקיבוץ המעפיל, מרכז טיפולי ותיק ומקצועי קיים משנת 2008 קליניקה באוירה ביתית, כפרית, שלווה ודיסקרטית, לילדים, מתבגרים, מבוגרים

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת