סימנים לאוטיזם – אוטיזם תסמינים

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

סימנים לאוטיזם ASD מופיעים בדרך כלל עד גיל שנתיים או שלוש. ישנם עיכובים בהתפתחות שיכולים להופיע אפילו מוקדם יותר, ולעתים קרובות ניתן לאבחן כבר בגיל 18 חודשים. מחקרים מראים שהתערבות מוקדמת מובילה לתוצאות חיוביות בהמשך חייהם של אנשים המאובחנים עם אוטיזם ושיפור בתסמינים.

סימנים ותסמינים מרכזיים באוטיזם ASD

התסמינים של אוטיזם מתחילים בילדות המוקדמת (אם כי הם עלולים להיות בלתי מזוהים)

הסימנים עקביים ומפריעים לחיי היומיום.

ספקי שירותי בריאות המומחים באבחון אוטיזם באמצעות רשימת קריטריונים לפי הקטגוריות הבאות. הם גם מעריכים את חומרת סימפטום האוטיזם . סולם החומרה של האוטיזם  משקף כמה תמיכה האדם צריך לתפקוד היומיומי.

לאנשים רבים עם אוטיזם (כגון ASD, אספרגר, אוטיזם בתפקוד גבוה) יש בעיות חושיות . אלה בדרך כלל כרוכים ברגישות יתר או תת רגישות לתחושות של צלילים, אורות, מגע, טעמים, ריחות, כאבים וגירויים אחרים.

אוטיזם קשור גם לשיעורים גבוהים של מצבים מסוימים של בריאות הגוף והנפש, כגון, חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד.

תסמינים אוטיזם – סימנים אוטיזם – המשך

קשיי תקשורת חברתית באוטיזם

ילדים ומבוגרים עם אוטיזם מתקשים בתקשורת מילולית ולא מילולית . לדוגמה, ייתכן שהם אינם מבינים או משתמשים כראוי ב:

 • שפה מדוברת (כשליש מהאנשים עם אוטיזם אינם מילוליים)
 • מחוות
 • קשר עין
 • הבעות פנים
 • טון דיבור
 • מבינים ביטויים בצורה מילולית
סימנים אוטיזם - אוטיזם תסמינים - כיצד לזהות ולאבחן - מומחי מרכז רימון מסבירים
סימנים אוטיזם – אוטיזם תסמינים – כיצד לזהות ולאבחן – מומחי מרכז רימון מסבירים

סימנים לאוטיזם – אתגרים חברתיים נוספים יכולים לכלול קושי עם:

 • זיהוי רגשות וכוונות אצל אחרים
 • הכרה ברגשות עצמיים
 • הבעת רגשות
 • לחפש נחמה רגשית מאחרים
 • להרגיש המומים או מוצפים במצבים חברתיים
 • להחליף נושאי שיחה
 • מדידת מרחב אישי (מרחק מתאים בין אנשים)
 • התנהגויות מוגבלות וחוזרות על עצמן
אוטיזם -מהם התסמינים השונים? אילו סימנים יש לאוטיזם ובאיזה גיל? האם ניתן לראות סימנים לאוטיזם בגיל 5? מאת מומחי מרכז רימון. התאמת מומחים בטיפול ואבחון אוטיזם
אוטיזם -מהם התסמינים השונים? אילו סימנים יש לאוטיזם ובאיזה גיל? האם ניתן לראות סימנים לאוטיזם בגיל 5? מאת מומחי מרכז רימון. התאמת מומחים בטיפול ואבחון אוטיזם

אוטיזם תסמינים נוספים – התנהגויות מוגבלות נוקשות וחוזרות על עצמן

התנהגויות מוגבלות ורפיטטיביות משתנות על פני הספקטרום האוטיסטי. הם יכולים לכלול:

 • תנועות גוף שחוזרות על עצמן (למשל נידנוד, ניפוח, סיבוב, ריצה קדימה ואחורה)
 • תנועות במרחב החוזרות על עצמן (למשל גלגלים מסתובבים, מקלות רועדים, מנופים מתהפכים)
 • לבהות באורות או בחפצים מסתובבים
 • התנהגויות ריטואליות (למשל סידור עצמים, נגיעה באובייקטים מסויימים שוב ושוב בסדר מוגדר)
 • תחומי עניין צרים או קיצוניים בנושאים ספציפיים
 • צורך בשגרה/התנגדות לשינוי בהרגלים (למשל אותו לוח זמנים יומי, תפריט ארוחות, בגדים, מסלול לבית הספר)

סימנים לאוטיזם בגיל 5

מחקרים חדשים בארה״ב מספקים תמונת מצב כיצד נראים ילדים בגיל בית ספר על ספקטרום האוטיזם.

הממצאים, המופיעים בכתבת הנתונים של NCHS, מדגישים תחומים בהם יש מקום לשיפור, כולל אבחון מוקדם יותר של הפרעה בספקטרום האוטיזם וגישה לטיפולים התנהגותיים ושירותים אחרים. המחקר החדש בדק ילדים בגילאי 6 עד 17 עם צרכי בריאות מיוחדים והפרעה בספקטרום האוטיזם בשנת 2011.

יותר ממחצית הילדים בגיל בית ספר היו בני 5 ומעלה כאשר אובחנו לראשונה (הראו סימנים לאוטיזם בגיל 5) כסובלים מהפרעה בספקטרום האוטיזם, כך עולה מהמחקר. פחות מ -20% אובחנו עד גיל 2. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה לרופאי ילדים לאבחן ילדים לאוטיזם בגיל 18 חודשים.

ה- CDC מעריך כי לאחד מכל 88 ילדים בארה”ב יש הפרעה בספקטרום האוטיזם. זהו מונח הגג לקבוצה של הפרעות התפתחותיות שיכולות לנוע בין קלות לחמורות ולרוב משפיעות על כישורים חברתיים ותקשורתיים. הטיפול הוא אינדיבידואלי, ולעתים קרובות הוא כרוך בטיפולים התנהגותיים כדי לטפל בעיכובים התפתחותיים יחד עם תרופות .

אבחון מוקדם של אוטיזם אפשרי

מבין הילדים במחקר, כ -9 מתוך 10 קיבלו טיפול אחד או יותר. לרוב אלה כללו טיפול בדיבור או שפה ו/או אימון מיומנויות חברתיות. יותר ממחצית מהילדים האלה נטלו לפחות תרופה פסיכיאטרית אחת, כולל חומרים ממריצים, תרופות נגד חרדה או תרופות נוגדות דיכאון .

“הנתונים שלנו מצביעים על כך שילדים רבים עם אוטיזם מקבלים טיפולים כלשהם החל מטיפול פרונטלי ועד התערבויות פרטניות אחרות”, אומרת החוקרת ליסה ג’יי קולפה, דוקטורט, MPH מהמכון הלאומי לבריאות הנפש. בבת’סדה, מרילנד. “אלה חדשות נהדרות.”

מומחים מבחוץ אומרים כי עדיין ישנם פערים רבים באבחון וטיפול בהפרעה בספקטרום האוטיזם בקרב ילדים בגיל בית הספר בארה”ב.

“מחקרים מראים לנו שילדים שאובחנו והחלו טיפול מוקדם יותר עושים טוב יותר בטווח הארוך”, אומרת ג’רלדין דוסון, דוקטורט, במייל. היא קצינת המדע הראשית ב- Autism Speaks. “אנו יכולים לאבחן אוטיזם באופן אמין עד 24 חודשים, כך שאנשי מקצוע צריכים לבצע עבודה טובה יותר, כולל בדיקת כל הילדים בגילאי 18 ו -24 חודשים”.

אבחון וטיפול באוטיזם במרכז רימון

במרכז רימון אנו עובדים עם פסיכולוגים, פסיכאטרים ופסיכותרפיסטים מהשורה הראשונה. כל המטפלים שעובדים עימנו עברו תהליך מיון קפדני, על מנת שאתם תדעו שהגעתם אל המטפלים הטובים ביותר בתחום

התייעצו עם איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה)
התקשרו עכשיו להתייעצות ללא התחיבות

הכירו את הסימנים לאוטיזם

אחד הדברים החשובים ביותר שאתה יכול לעשות כהורה או מטפל הוא ללמוד את התסמינים המוקדמים של אוטיזם ולהכיר את אבני הדרך ההתפתחותיות האופייניות שאליו אמור להגיע ילדך.

תסמיני אוטיזם

גיל האבחנה האוטיסטית ועוצמת הסימנים המוקדמים של אוטיזם משתנים מאוד. חלק מהתינוקות מראים רמזים בחודשיהם הראשונים. אצל אחרים התנהגויות מתגלות עד גיל שנתיים או שלוש.

לא כל הילדים עם אוטיזם מראים את כל הסימנים וילדים רבים שאין להם אוטיזם מראים כמה. לכן הערכה מקצועית היא קריטית.

הסימנים הבאים עשויים להצביע על כך שילדכם נמצא בסיכון להפרעה בספקטרום האוטיסטי. אם ילדך מציג אחד מהאפשרויות הבאות, פנה מיד לרופא הילדים או מרופא המשפחה להערכה:

עד 6 חודשים
חיוכים מועטים עד אפסיים או ביטויים חמים, משמחים ומפותחים אחרים
קשר עין מוגבל עד אפסי
עד 9 חודשים
שיתוף מועט עד אפסי של צלילים, חיוכים או הבעות פנים אחרות
עד 12 חודשים
מילמול מועט עד אפסי
בין חוסר מוחלט עד מעט מחוות הלוך ושוב כגון להצביע, להראות, להגיע למקום או לנופף ביד
תגובה קטנה או ללא תגובה לשם
עד 16 חודשים
מעט מאוד או ללא מילים
עד 24 חודשים
מעט מאוד עד אפס משפטים של שתי מילים בעלי משמעות (לא כולל חיקוי או חזרה)


בכל גיל

אובדן דיבור או כישורים חברתיים שנרכשו בעבר
הימנעות מקשר עין
העדפה מתמשכת לבדידות
קושי בהבנת רגשותיהם של אנשים אחרים
עיכוב בפיתוח שפה
חזרה מתמשכת על מילים או ביטויים (echolalia)
התנגדות לשינויים קלים בשגרה או בסביבה
תחומי עניין מוגבלים
התנהגויות חוזרות (מתנפנפות, מתנדנדות, מסתובבות וכו’)
תגובות חריגות ואינטנסיביות לצלילים, ריחות, טעמים, מרקמים, אורות ו/או צבעים

 • אם יש לך חששות, פנה לרופא המטפל ובדוק את ילדך
 • ה- M-CHAT-R (רשימת בדיקה לאוטיזם בפעוטות ™ ) יכולה לעזור לך לקבוע אם איש מקצוע צריך להעריך את ילדך. מבדק פשוט ומקוון זה לאוטיזם, זמין באתר שלנו ואורך מספר דקות בלבד. אם התשובות מעידות שלילדך יש סיכוי גבוה לאוטיזם, היוועץ ברופא של ילדך. באופן דומה, אם יש לך חששות אחרים לגבי התפתחות ילדך, אל תחכה. דבר עם הרופא שלך כעת בנוגע לבדיקת ילדך.

סימנים לאוטיזם בקרב מבוגרים ובני נוער
האם אתה חושד שהרגשות וההתנהגויות שלך כרוכים באוטיזם? אנשים רבים שיש להם צורות מתונות יותר של אוטיזם אינם מאובחנים עד לבגרותם. למידע נוסף במדריך שלנו: “האם זה אוטיזם ואם כן, מה הלאה?”

קמפיין הפרסום הרב-שנתי של Autism Speaks מדגיש את החשיבות של הכרה בסימנים המוקדמים של אוטיזם וחיפוש מוקדם אחר שירותי טיפול. מחקר שנערך לאחרונה מאשר כי מבדק מתאים יכול לקבוע אם ילד נמצא בסיכון לאוטיזם עד גיל שנה. למרות שכל ילד מתפתח באופן שונה, אנו גם יודעים שטיפול מוקדם משפר את התוצאות, לעתים קרובות באופן דרמטי. מחקרים מראים , למשל, כי טיפול התנהגותי אינטנסיבי מוקדם משפר למידה, תקשורת ומיומנויות חברתיות בקרב ילדים צעירים עם הפרעות בספקטרום האוטיסטי (ASD).

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם קרוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר טיפים לנשים במערכות יחסים עם בני זוג על הספקטרום האוטיזם / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה)? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

עוד מאמרים בנושא

הבנת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים
הבנת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים אחיזת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים יכולה להיות מורכבת. לא מדובר בהתנהגות לא נכונה, אלא בקשיים שיש להם לעבד מידע חושי ולהביע את הצרכים שלהם. אורות בהירים, רעשים חזקים או שינוי בשגרה עלולים לגרום לעומס חושי. לכן, חשוב ליצור סביבה רגועה ומובנית. בעיות תקשורת הן גורם נוסף להתקפי זעם. הם נאבקים במיומנויות מילוליות וכתיבה, ועשויים לנקוט בצרחות ותוקפנות פיזית כדי להישמע. כדי לעזור, חקור שיטות תקשורת חלופיות, כגון שפת סימנים או לוחות תמונות.
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
אוטיזם - הגדרה, סימנים ותסמינים, סוגים, אבחון ודרכי טיפול באוטיזם. כל המידע ממומחי מרכז רימון - התקשרו עכשיו להתאמת מומחה באבחון וטיפול באוטיזם.
אוטיזם, או הפרעה על ספקטרום האוטיסטי (ASD), מתייחס למגוון רחב של מצבים המאופיינים באתגרים וקשיים בכישורים חברתיים, התנהגויות חוזרות ונשנות ובעיות שפה ותקשורת לא מילולית....
ליקויים בויסות חושי ואוטיזם - פתרונות מומלצים לשימוש יומיומי - קורס דיגיטלי מאת חן אבגנים מרפאה בעיסוק
“היא לא מפסיקה ללעוס את החולצה”, “לא ברור לי למה הוא צועק”,“קשה לה להיות במקומות רועשים, היא נכנסת לאי שקט”, “איך אני אצליח למקד אותו...
חשיבות המשחק ופיתוח משחק שיתופי עם ילדים עם אוטיזם ASD
משחק אצל ילדים עם אוטיזם ASD     למשחק ישנה משמעות רבה בחיינו. אצל כולנו קיים הצורך לשחק. המשחק מפתח כישורים ובעל תרומה רבה בתחומים...
אפוד המשקל לטיפול בילדים ואנשים עם אוטיזם ASD ובעיות בעיבוד החושי
מהו ווסט המשקל ואיך הוא יכול לעזור לילדים ואנשים עם אוטיזם ASD? אפוד המשקל הוא כלי לטיפול בקשיים בתהליך העיבוד החושי. תהליך העיבוד החושי מתייחס...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת