המחשבות משגעות אותי – מחשבות טורדניות

מחבר/ת:אהוד גולדשטיין
התמחות: טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD

מחשבות טורדניות

המחשבות שלנו עלולות להיות מקור בלתי נדלה של סבל בחיינו. הנטייה לחזור ולנבור בזיכרונות מכאיבים, רגע לא נעים במהלך היום, קושי שיש לנו במערכת יחסים, שאיפה שלא מתממשת – זוהי נטייה טבעית, אך מכאיבה. העיסוק החוזר במחשבות, כמו פצע מטריד שחייבים לגרד בו עוד ועוד, עלול גם להוביל לקושי נפשי חריף יותר כמו הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), הפרעת חרדה ועוד.
ברגע שייפסק הגירוד בפצע המטריד, כך גם יפתחו אפשרויות אחרות – למשל, הוא יוכל להגליד ולהירפא. אפשרות נוספת שתיפתח – נוכל להעביר את המאמצים הכבירים שהשקענו ב”גירוד” אל עבר מחוזות שיהיו מיטיבים ומקדמים יותר עבורנו.

הפרדה קוגניטיבית – ליצור מרחק בינינו לבין המחשבות

הפרדה קוגניטיבת היא מונח מתוך הגל השלישי של הפסיכותרפיה (גישות מבוססות מיינדפולנס). היא אחת מששת המרכיבים המשפיעים על הגמישות הפסיכולוגית שלנו. בעזרת הפרדה קוגניטיבית ניתן לשים לב למחשבות, מבלי לפעול על פיהם או להגיב להם באפן אוטומטית על ידי המשך נבירה בהם.

יכולת זאת מפחיתה משמעותית את השפעה המחשבות עלינו ועל דפוסי ההתנהגות שלנו. יתירה מכן – היא מחזירה לידינו בחזרה את המושכות ומזכירה לנו אנחנו אלו שחושבים את המחשבות, ולא המחשבות חושבות אותנו.

טיפול במחשבות טורדניות כפייתיות

בטיפול במחשבות טורדניות אנו נעזרים בשלל כלים שעוזרים ליצור בינך לבין המחשבות שלך את המרחק הנדרש כדי לפעול בחופשיות למען מטרותיך:
1. הגברת מוקדים של יציבות, כח, בטחון, רוגע: איתור וחיזוק מוקדים אלו מאפשר להמשיך להיות בתנועה, גם כאשר מופיעות מחשבות מערערות.

2. חיזוק היכולת להניח למחשבה ולהתמקד ב”כאן ועכשיו”: למחשבות יש נטייה לקחת אותנו לרוב לעיסוק בעבר או בעתיד. אולם, יש רק מקום אחד שזמין עבורנו לחיות ולפעול בו – ההווה. יש מגוון דרכים לחזק יכולת זאת, אחת מהן היא האימון המנטלי של תרגול מיינדפולנס. מיינדפולנס הוא כלי מבוסס ונחקר, אך לא פחות חשוב: נגיש לשימוש יומיומי, כך שלאחר התנסות בו בטיפול תוכל להיתרם ממנו גם באפן עצמאי – בין המפגשים ולאחר תום הטיפול.

3. ללמוד לשהות ולהגיב מול מצבי לחץ וחרדה: מצבי לחץ וחרדה משפיעים רבות על הלך המחשבה. היכולת להמשיך לשהות מול מצבים אלו, כמו גם להיות במפגש עם הרגשות העולים בהם, מהווה גורם משמעותי בהתמודדות עימם. בטיפול אנו נעזרים בכלים מעולם הCBT, הפסיכודרמה ועוד, המאפשרים לא רק לשהות ולחוות את המצבים הללו, אל גם מרחיבים את “ארגז הכלים”, המאפשר להגיב באפן מיטיב ומקדם מולם.

לסיום, הנה סרטון קצר שממחיש כיצד ניתן ליצור מערכת יחסים חדשה ומיטיבה יותר עם המחשבות שלנו:

https://youtu.be/RCXgcsFoHTA

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

אובססיה לאדם היא מצב פסיכולוגי שבו אדם חווה עיסוק אינטנסיבי ומתמשך באדם אחר. עיסוק זה יכול לבוא לידי ביטוי במחשבות, רגשות והתנהגויות חודרניות המתרכזות סביב אותה דמות.
הפסיכולוגיה של אובססיה לאדם: הבנת העומקים וההשלכות אובססיה לאדם- על התופעה ודרכי התמודדות/ טיפול   אובססיה לאדם היא מצב פסיכולוגי שבו אדם חווה עיסוק אינטנסיבי...
הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית היא מצב בריאותי נפשי המאופיין במחשבות אובססיביות, טורדניות, חוזרות, לא רצויות (אובססיות) והתנהגויות חוזרות ונשנות או מעשים נפשיים (קומפולסיות)
  התנהגות קומפולסיבית: חקירה מקיפה של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית התנהגות קומפולסיבית היא התנהגות חוזרת ונשנית, טקסית או מנטלית, שנובעת מתחושת דחף בלתי נשלט. הדחף הוא...
אובססיביות היא מצב נפשי מורכב המאופיין במחשבות, דחפים או תמונות חוזרות ונשנות, שאינן רצוניות ולא פרודוקטיביות. הן יכולות להופיע במגוון אובססיביות היא מצב נפשי מורכב המאופיין במחשבות, דחפים או תמונות חוזרות ונשנות, שאינן רצוניות ולא פרודוקטיביות.
פתרון חידת האובססיביות: פרספקטיבה קלינית מאמר זה נועד לספק בחינה מעמיקה ומקצועית של תופעת ה”אובססיביות” מנקודת מבט קלינית, תוך בחינת סיווגה, הגורמים, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול...
מחשבה אובססיבית (מחשבות טורדניות) היא תופעה פסיכולוגית מרתקת ומורכבת שיכולה להיות בעלת השפעה עמוקה על אנשים ומערכות היחסים שלהם.
מחשבה אובססיבית: הגבול הדק בין תשוקה לאובססיה במדריך מקיף זה, נתעמק בעולם הרב-גוני של המחשבה האובססיבית. נתחיל בהגדרה ובחקירה של הניואנסים של המחשבה האובססיבית, נכין...
לקומפולסיה טבע חמקמק - סימפטום והתנהגות המושרשים עמוק בחוויות טראומטיות מוקדמות.
  תולדות הקומפולסיה: לא רק דחפים שאי אפשר לעמוד בפניהם   המאמר שלפניכם מתמקד בטבע המורכב של קומפולסיה כסימפטום והתנהגות המושרשים עמוק בחוויות טראומה מוקדמות....
אובססיות הן מחשבות או התנהגויות חוזרות ונשנות שיכולות להוביל למצוקה נפשית רבה.
אובססיה: התרת המבוך הפסיכולוגי בסעיפים הבאים, נחקור כל היבט של אובססיה ביתר פירוט, ונשפוך אור על הגדרתה, ביטויים שונים והשפעות על קבוצות גיל שונות. בנוסף,...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת