כמה עולה טיפול פסיכולוגי?

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי / פסיכותרפיה הם למעשה שמות נרדפים לטיפול נפשי, תהליך הנעשה בד”כ באמצעות שיחות ומטרתו להביא להקלה נפשית ולשינוי התנהגותי בדפוסיי התנהגות בעייתיים ופוגעים. טיפול פסיכולוגי הוא טיפול שנועד לעזור בעת משבר, בהפרעה או מצוקה נפשית.
טיפול פסיכולוגי נחוץ או יכול להיות יעיל עבור ילדים, מתבגרים, מבוגרים, זוגות ומשפחות, אשר נקלעו לבעיה או משבר נפשי או לאנשים ילדים שחווים מצוקה כלשהי שהסיבה לה אינה רפואית.
טיפול פסיכולוגי יכול להיות יעיל ולעיתים אף נחוץ, במצבים שונים בהם הפרט חווה משבר, קושי או כאב נפשי, כתוצאה מיחסים חברתיים , יחסים זוגיים, לחץ וחרדות, דיכאון או עצב מתמשך, שליטה בכעסים, קושי בהסתגלות למסגרות, משברי חיים המשפיעים על מצב רוחו של הפונה או משפחתו.
סיבות נוספות לפניה לטיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי הן: משברים, גילוי מחלה, אובדן או מוות, טראומה או אירוע טראומטי, משברים במשפחה ועוד. לעיתים אנשים פונים לטיפול פסיכולוגי על רקע שאלות קיומיות או שאלות בדבר מציאת כיוון בחייהם או תחושת חוסר מיצוי.

כמה עולה טיפול פסיכולוגי בשוק הפרטי?

טיפול פסיכולוגי בשוק הפרטי הינו שירות יקר וטווח המחירים יכול לנוע בין כ 250 שח לפגישה לבין 500 שח ולעיתים אף יותר. אנו במרכז רימון, דורשים מהמטפלים שעובדים עימנו לשמור על מחיר טיפול פסיכולוגי סביר, באופן יחסי ומציבים רף עליון של 400 שח לפגישה לכל היותר. מרבית המטפלים במרכז גובים תעריף ממוצע בטווח זה וחלקם אף הביעו נכונות להתגמש במחיר עם פונים הנמצאים במצוקה כלכלית אך מביעים נכונות ומוטיבציה לקבלת טיפול פסיכולוגי.
עם זאת יש לציין כי תעריפי הטיפול בקרב מטפלי המרכז הינם באחריות המטפל וכל דיון בנושא נעשה ישירות מול המטפל.

טיפול פסיכולוגי בקופת חולים, חברות ביטוח או גוף ציבורי אחר

טיפול פסיכולוגי מוזל מסופק על ידי קופות החולים או על ידי חברות הביטוח או כל גוף ציבורי אחר.
טיפול נפשי מוזל על ידי קופת החולים נעשה על ידי מטפלים מומחים ובעלי הכשרה רחבה בטיפול. עלות טיפול פסיכולוגי בקופות החולים זולה משמעותית מהמחירים בשוק הפרטי.

עם זאת ישנם חסרונות לטיפול פסיכולוגי דרך קופת החולים, שחשוב להכיר

בקופת החולים לעתים קרובות ישנה רשימת המתנה ארוכה.
המטופל אינו יכול לבחור במטפל שיטפל בו, לעתים אין מטפל מתאים לבעיה הספציפית או לסוג הטיפול המתבקש.
על מנת לקבל טיפול מקופת החולים, על המטופל לקבל אבחנה פסיכיאטרית, גם אם מדובר בילד צעיר. לא תמיד האבחנה תינתן על ידי פסיכיאטר ועל המטופל יהיה לפגוש פסיכיאטר, אך ללא אבחנה פסיכיאטרית קופת החולים או המדינה לא יממנו טיפול עבור הילד או האדם שדורש טיפול.
טיפול שניתן בקופת החולים או מטפל מטעם קופת חולים מתועד ברשומות (עפ”י חוק) של קופת החולים או רשומות שלקופת החולים ישנה גישה אליהם. על אף המאמצים, אין המידע סודי לגמרי ולגורמים מסוימים בקופת החולים ישנה גישה למידע זה.
המצב דומה בקרב חברות הביטוח שגם כן לעתים מספקות טיפול מוזל, המידע הרפואי נמצא אצל המטפל שעובד עם חברת הביטוח, חשוף במקרים מסוימים לגורמים בחברת הביטוח (כידוע מצב זה עלול להיות בעייתי מאד).
דרך נוספת של קופות החולים לספק טיפול רגשי מוזל הינה דרך שירותים כגון רכיבה טיפולית או טיפול באמצעות בעלי חיים – טיפולים אלו שמוצעים על ידי קופות החולים הינם טיפולים שיעילותם בטיפול בבעיות רגשיות לא הוכחה כיעילה מספיק. טיפול מסוג זה יכול שלא לעזור או לא להיות יעיל אך במצבים חמורים יותר עלול להיות בעיה של ממש כאשר הבעיה אינה מטופלת במסגרת הטיפולית המתאימה וזמן יקר עלול ללכת לאיבוד.
טיפול פסיכולוגי נעשה לרוב באמצעות שיחה או באמצעות דרכי ביטויי אחרים שאינם מילוליים או לא ישירים כגון טיפול בהבעה ויצירה או טיפול בדרמה וכולי. בטיפול פסיכולוגי בילדים, לעיתים קרובות נעשה שימוש במשחק או באמצעים אומנותיים שונים.
ישנם סוגים של טיפולים ולבעיות שונות לעתים יתאימו דרכי טיפול שונות. לא בהכרח כל מטפל מכיר את כל דרכי הטיפול והגישות הטיפוליות.

כמה זמן נמשך טיפול פסיכולוגי?

משכו של טיפול פסיכולוגי מושפע ממשתנים רבים. בין המשתנים המרכזיים נמצאת הגישה הטיפולית, הבעיה בגינה נעשתה הפניה לטיפול, הקשר שנוצר עם הפסיכולוג, שיתוף הפעולה של המטופל ועקביות ההגעה לטיפול והמחויבות לטיפול.
משך טיפול יכול לנוע בין כמה חודשים ולהגיע אף לכמה שנים. ישנו קושי רב להתחייב מראש למשך הטיפול ובעיקר כאשר לא ידועה מראש הבעיה. עם זאת, כאשר מדובר בטיפול ממוקד ומטפל מקצועי ומיומן, סביר להניח שניתן יהיה להתחיל לראות שינוי לאחר כמה חודשים (3-4 חודשים). אין זה אומר שהטיפול הסתיים אך בהחלט ניתן לצפות לראות שינוי כלשהו לאחר פרק זמן זה.

מדוע לבחור מטפל / פסיכולוג דווקא דרך מרכז רימון?

אנו במרכז רימון מקפידים לעבוד עם מטפלים מקצועיים ומנוסים בתחומם.
באין פיקוח הולם על תחום הטיפול הפסיכולוגי והטיפול הרגשי ועל המטפלים העוסקים בטיפולים אלו, השוק פרוץ מאד ולמעשה כל אדם יכול להציג עצמו כמטפל.
על מנת להמנע מליפול לידים לא מקצועיות, אנו במרכז רימון מקפידים על עבודה עם מטפלים מקצועיים, בעלי הכשרה וניסיון רלוונטים בלבד.
אנו נעזור לכם למצוא את המטפל המתאים ביותר ואת שיטת הטיפול המתאימה לבעיה שבגינה פניתם לטיפול.
אנו מקפידים לעבוד עם מטפלים ששומרים על נהלי האתיקה והנהלים המקצועיים המחמירים ביותר.
אנו נדאג שתקבלו שירות תוך זמן קצר ומטפל מתאים ולעתים כמה מטפלים יצרו עמכם קשר בהקדם האפשרי.

המומחים של רימון ב

טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי (למבוגרים מעל 18)

עוד מאמרים בנושא

מרכז רימון מומחים בטיפול
למרות האתגרים, האידיאולוגיה ותחושת השליחות, מורים רבים מתלוננים על תחושת שחיקה ולא רק הוותיקים שבינהם, אלא גם מורים חדשים. לעיתים נגרמת השחיקה על רקע מקצועי...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת