טנטרום – מה הפירוש וכיצד להתמודד עם התקפי טנטרום

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: ילדים ונוער

התקפי טנטרום – פירוש

התקפי טנטרום יכולים להיראות כמו סערה ענקית של רגשות. ילדים עלולים להשתולל ולבכות, בלי יכולת להעביר את התסכול, הכעס או האכזבה שלהם. התקפי הזעם, לעומת זאת, הם אפילו יותר אינטנסיביים, עם תוקפנות פיזית כלפי אחרים או חפצים.

טנטרום - מה הפירוש וכיצד להתמודד עם התקפי טנטרום
טנטרום – מה הפירוש וכיצד להתמודד עם התקפי טנטרום

חשוב להבין מדוע קורים התקפי זעם. עייפות, רעב, גירוי יתר, תחושת הצפה, צרכים או רצונות שלא נענו – כל אלה יכולים לעורר התקפי זעם. לדעת מה גורם להם יכול לעזור להורים לצפות ולמנוע.

כאשר התקף זעם מכה, חיוני להישאר רגוע. תגובה בכעס או בתסכול רק מחמירה את זה. במקום זאת, ההורים צריכים להזדהות עם ילדם, להראות שהם שומעים ומבינים אותו.

הסחות דעת יכולות גם להועיל. הצעת פעילות אחרת או הפניית תשומת לב למשהו חיובי יכולים להסיט את המיקוד שלהם ממקור התסכול. עזרים חזותיים כמו כרטיסי תמונה או טיימרים יכולים לעזור לספק מבנה ושגרה.

מתן גבולות וציפיות עקביים מסייע גם בניהול התקפי זעם. זה מגדיר יציבות ואבטחה לילדים שיודעים מה מצופה מהם.

ללמד ילדים דרכים חלופיות להתמודד עם הרגשות שלהם הוא גם המפתח. עידוד מיומנויות תקשורת בריאות – כמו דיבור במקום לנקוט בתוקפנות פיזית – עוזר לילדים לבטא את עצמם טוב יותר.

התקפי זעם דורשים סבלנות והבנה. זיהוי טריגרים, תגובה רגועה, מתן הסחות דעת, הצבת גבולות והוראת מנגנוני התמודדות יכולים לעזור להורים לנווט ברגעים אלו ולקדם רווחה רגשית אצל ילדיהם.

גורמים להתקפי טנטרום

התקפי טנטרום יכול להיות מופעל על ידי מגוון גורמים, מה שגורם לזמנים מלחיצים הן לילדים והן להורים. הכרת הטריגרים היא חִיוּנִית לנהל ביעילות את התקפי הזעם הללו.

 • רגשות: רגשות מכריעים כמו כעס, עצב ותסכול עלולים להוביל להתקפי זעם.
 • צרכים לא מסופקים: אם הצרכים הבסיסיים של ילד אינם מסופקים, כמו רעב, צמא או תשישות, הם עשויים להשתמש בהתקפי זעם כדי לבטא את מצוקתם.
 • תִקשׁוֹרֶת: ילדים שאינם יודעים כיצד לבטא את הרצונות או הצרכים שלהם, עשויים לנקוט בהתקפי זעם.

זכור כי כל ילד הוא ייחודי ויכולים להיות להם טריגרים שונים. עם זאת, הבנת הסיבות הנפוצות הללו יכולה להצביע על מדוע מתרחשים התקפי זעם וכיצד לעזור.

חשוב שההורים יישארו קרירים במהלך הפרקים הללו ויספקו נחמה ותמיכה. הצבת גבולות, לימוד טכניקות ויסות עצמי ומתן דרכים חלופיות להבעת רגשות יכולים להיות שימושיים בהרגעת התקפי זעם.

דוגמה: הבת של השכנה שלי עשתה קניות במכולת יום אחד והתחילה להיות חסרת מנוחה. אמה ידעה במהירות שזה אומר צרות והסיטה את תשומת לבה לספירת דברים בחנות. הסחת הדעת הפשוטה הזו מנעה התפרצות.

אחיזה במקורות התקפי טנטרום חיונית בסיוע להורים ברגעי הבדיקה הללו. על ידי ניצול אסטרטגיות מוצלחות והפגנת סבלנות ואמפתיה, ההורים יכולים לסייע בצמיחה הרגשית של ילדם וליצור אווירה משפחתית הרמונית.

התקפי טנטרום ותסמינים שלהם

התקפי זעם יכולים להוות אתגר להורים. הכרת הסימפטומים שלהם חיונית כדי להתמודד איתם בצורה נכונה. התקפי זעם כוללים בכי, צרחות, בעיטות ותוקפנות פיזית. הם קורים כאשר ילדים מתוסכלים, עייפים או לא יכולים לבטא את עצמם היטב.

התקפי הזעם של כל ילד יכולים להיות שונים. להלן חמישה סימנים נפוצים:

 • מצוקה רגשית קיצונית: ילדים עלולים להראות כעס עז, עצב או תסכול.
 • תוקפנות פיזית: התקפי זעם כוללים לעתים קרובות מכה, בעיטות, נשיכה וזריקת חפצים.
 • סירוב לעסוק: ילדים עשויים שלא לדבר או לקבל נחמה במהלך התקף זעם.
 • מעוררי זעם: שינויים שגרתיים, עייפות או רעב עלולים לעורר אותם.
 • משך ותדירות: הם יכולים להימשך בין דקות לשעה. יש ילדים שיש להם התקפי זעם מרובים ביום.

התקפי זעם עשויים להגיע לשיא בגיל 2-3 שנים, אך חלקם עשויים להימשך זמן רב יותר. חרדה או עיכובים בהתפתחות עלולים להחמיר את התקפי הזעם.

הורים יכולים לנהל אותם טוב יותר עם הטיפים הבאים:

 • שמרו על שגרה.
 • ללמד מיומנויות תקשורת.
 • תן אפשרויות בחירה.
 • תגמל התנהגות טובה.
 • רוגע מודל.

אלה יכולים לעזור לתמוך בבריאות הרגשית של ילדך ולהפחית את מספר ועוצמת התקפי הזעם. אולי תצטרך לנסות דברים שונים ולהתאזר בסבלנות.

השפעה על הורים

הורות לילד שלעתים קרובות יש לו התקפי טנטרום יכול להיות קשה ומעייף להפליא. זה יכול לגבות מחיר מההורים, כשהם מרגישיםהמום, מתוסכל וחסר אונים מול התפרצויות רגש עזות של ילדם. התקפי זעם אלו עלולים לשבש את כל המשפחה ולהעמיס על יחסי הורים.

התמודדות עם התקפי זעם דורשת הרבה סבלנות והבנה מההורים. הם עשויים להיות כל הזמן במתח, מחכים להתפרצות הבאה ומרגישים חרדה לגבי איך להתמודד עם זה. זה יכול להוביל לרמות מתח גבוהות ולתחושה שלעירנות מתמדת.

מה שכן, ההורים יכולים להרגישאשם או נבוך כאשר לילד שלהם יש התקף זעם בפומבי או מול אנשים אחרים. הם עשויים לדאוג שישפטו וייחקרו לגבי כישורי ההורות שלהם. רגשות שליליים אלה יכולים רק להחמיר את המצב.

להתקפי זעם יש גם השלכות מעשיות על ההורים. ייתכן שהם יצטרכו לשנות את התוכניות שלהם או לבטל פעילויות כדי להתמודד עם ילדם במהלך התקף. פירוש הדבר עלול להחמיץ זמן לבד או פעילויות שעוזרות להם להירגע, מה שמוסיף ללחץ שלהם.

הורים חייבים לקבל עזרה ותמיכה ממקורות שונים כדי לנהל את ההשפעה של התקפי זעם. הם צריכים לדבר איתםמטפלים או יועצים שמתמחים בהתנהגות ילדים, ומוצאים קבוצת תמיכה של הורים אחרים המתמודדים עם חוויות דומות. זה ייתן להם אמפתיה, עצות ויודיע להם שהם לא לבד.

דאגה עצמית חיוני להורים להישאר בריאים בזמן הטיפול בהתקפי הזעם של ילדם. הפסקות, תחביבים ופעילויות שמביאות שמחה ורגיעה יכולים לעזור בהפחתת מתח.

זכור, כהורה המתמודד עם התקפי זעם, אתה לא לבד. פנייה לסיוע ותעדוף טיפול עצמי יכולים לעשות הבדל עצום בניהול ההשפעה של התקפי זעם על ההורים. עם סבלנות, חוסן ותמיכה, אתה יכול לעבור את הרגעים הקשים האלה תוך כדי מתן לילדך את האהבה והטיפול שהם צריכים. בעזרת אסטרטגיות, ההורים יכולים להפוך ללוחשי זעם ולשרוד את שדה המוקשים.

אסטרטגיות לעזור להורים להתמודד עם התקפי טנטרום

התקפי זעם יכולים להיות קשים לטיפול, אבל יש דרכים לעזור. על ידי הבנה מה גורם להם וניסיון שיטות שונות, ההורים יכולים להתמודד עם הרגעים הקשים הללו ביתר קלות.

 • הרגיעו את עצמכם: זה המפתח להורים להישאר קרירים במהלך פרקי זעם, שכן כעסים או נסערים רק יחמירו את המצב.
 • דאג לצרכים: ודא שהצרכים של ילדך מטופלים, כמו רעב, צמא ועייפות, שכן אלה עלולים להוביל להתקפי זעם.
 • הגדר שגרה: קיום שגרה קבועה עוזר לילדים להרגיש בטוחים, ויכול לעצור התקפי זעם לפני שהם מתחילים. הקפידו על שעות ארוחות קבועות, לוחות זמנים לשינה ופעילויות.
 • הסחת את דעתם: כאשר אתה יכול לראות התקף זעם מתחיל, לגרום להם לחשוב על משהו אחר. לגרום להם לעשות משהו אחר או להראות להם צעצוע או משחק חדש.
 • תגמל התנהגות טובה: מחא כפיים לילדך כשהוא טוב, במקום להתמקד רק בהתקפי הזעם. זה יעודד אותם להיות טובים יותר ויפחית את כמות התקפי הזעם.

על ידי ביצוע שלבים אלה, ההורים יכולים לשלוט בהתקפי זעם זעם ולהוריד אותם. זכרו שכל הילדים שונים ועשויים להגיב לאסטרטגיות שונות, כך שייתכן שיידרשו קצת ניסוי וטעייה לפני שתגלו מה עובד הכי טוב.

התקפי זעם הם טבעיים בהתפתחות הילד ולעיתים קרובות נובעים מתחושת תסכול או חוסר יכולת לתקשר. ככל שילדים מתבגרים, השפה שלהם מתפתחת ועוזרת להם לבטא את עצמם ללא התקפי זעם. הורים צריכים להיות סבלניים ולעזור לילדים ללמוד לתקשר בצורה הנכונה, מה שיכול לעזור להפחית את העוצמה והתדירות של התקפי זעם.

מחקרים הראו ששיטות הורות עקביות יכולות להפחית את כמות התקפי הזעם(מקור: האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים). לכן, יישום אסטרטגיות אלה באופן עקבי יכול לעזור להורים להתמודד עם התקפי זעם וליצור אווירה הרמונית לכל המשפחה.

טיפולים מומלצים להתקפי טנטרום

הורים חייבים להציב גבולות ברורים ולנהוג במשמעת עקבית. זה מלמד ילדים התנהגות נכונה ומפחית התקפי זעם.

לימוד מיומנויות תקשורת לילדים עוזר להם להביע צרכים ורגשות ללא התקפי זעם. שימוש במילים ובביטוי חיובי יכול לסייע בניהולם ובמניעתם.

מתן שגרה מובנית מעניקה לילדים ביטחון ומצמצם למינימום את טריגרי התקף זעם. עקביות בפעילויות גם עוזרת לוויסות עצמי.

לסביבה מרגיעה, תנו לילדים מרחב שקט לסגת כשהם מרגישים מוצפים. זה מקדם ויסות רגשי.

חיזוק חיובי עם שבחים ותגמולים מעודד התנהגות טובה ומרתיע התקפי זעם. הכרה בפעולות חיוביות מטפחת אווירה בריאה.

התייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות עבור אסטרטגיות מותאמות ותמיכה לניהול התקפי זעם. כל ילד הוא ייחודי, אז ההורים צריכים לחפש גישות אחרות במידת הצורך.

עקביות וסבלנות הם המפתח לטיפול בהתקפי זעם. על ידי ביצוע גישות אלו, ההורים יוצרים אווירה להתפתחות רגשית בריאה.

סיכום

מרגישים שאתם מבינים מה זה טנטרום? מה הם התקפי זעם? הורים חייבים לדעת זאת! במאמר סקרנו מה זה התקפי זעם, למה הם קורים ואיך לעזור לילד בהתקף טנטרום. כל ילד הוא ייחודי, ולכן פתרונות גנרים, רגילים אינם מתאימים כאן, אבל הורים יכולים לנסות להציב גבולות, לשמור על שגרה קבועה ולהשתמש במיומנויות תקשורת יעילות.

טיפול בהתקפי זעם? אין טיפול קל. טיפולים כמו התערבויות התנהגותיות ו-טיפול CBT נמצאו כיעילים לטיפול בהתקפיי טנטרום. גם התאמת סביבת הבית וקבלת הכוונה ממומחים יכולים לעזור. הטבע של כל ילד עם התקפי זעם שונה. חלקם זקוקים ליותר תמיכה מאחרים, חלקם צריכים זמן להרגע. כהורים, חיוני להמשיך ללמוד ולהתאים את הגישות לצרכים הרגשיים של ילדינו.

 

המומחים של רימון ב

טיפול רגשי לילדים / פסיכולוג ילדים

עוד מאמרים בנושא

התקפי זעם אצל ילדים בני 9 - כיצד להבין את התופעה
התקפי זעם אצל ילדים בני 9 ילדים בני 9 שחווים התקפי זעם, זהו מצב שיכול להיות עניין מורכב להתמודדות עבור ההורים. חשוב שהורים יבינו מהם התקפי זעם אצל ילדים בני 9, על מנת לדעת להתמודד עימם בצורה אפקטיבית יותר. התקפי זעם אצל ילדים בני 9 - כיצד להבין את התופעה
טנטרום והתקפי זעם אצל ילדים בני 8
טנטרום והתקפי זעם אצל ילדים בני 8 ילדים בני 8 יכולים להיות מכשול לא קטן כשזה מגיע להתקפי זעם. חשוב שהורים יבינו מהם התקפי זעם באופן כללי והתקפי זעם אצל ילדים בני 8 בפרט, על מנת להתמודד עימם טוב יותר. בגיל 8 ילדים מתחילים להיות עצמאיים יותר ומודעים לעצמם. התקפי זעם עשויים לנבוע מתסכול עקב מכשולים ומגבלות שלדעתם אינם הוגנים. הורים חייבים להכיר ברגשות אלה, תוך הצבת גבולות. כיצד להבין התקפי זעם אצל ילדים בני 8
כיצד מגפת הקורונה משפיע על הבריאות הנפשית של ילדכם?
סיכום ראיון עם אלעד דהן, עו”ס קליני, פסיכוטרפיסט, מדריך, בהפנינג המחאה בפייסבוק של “עמותת כולנו משפחה” – #הורים_אובדים שהתקיים ביום ראשון 7/2/21.המראיין: נדב סגל אלעד,...
אילמות סלקטיבית (סלקטיב מוטיזם) - מה הסיבות? מה הסימנים? ומה דרכי הטיפול המומלצות? מומחי מרכז רימון עונים
מה זה אילמות סלקטיבית? אילמות סלקטיבית (סלקטיב מוטיזם) היא תופעה בה ילד אשר אין לו בעיות אורגניות הפוגעות ביכולתו לדבר והוא מצליח לדבר בבית או...
כיצד ילדים מבינים את המוות? ההבנה של המוות תלויה בגיל ובשלבי התפתחות השונים, לילדים ישנה הבנה שונה של סופיות המוות. הגישה לדיון ולשיחה על המוות...
הורים לתאומים עומדים בפני החלטה קשה, כאשר ילדם עולה לכיתה א, האם להפריד או להשאיר אותם בכיתה אחת? השאלה הופכת למרכזית וחשובה בעיקר כשמדובר בתאומים...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת