אספרגר ואהבה – אוטיזם בתפקוד גבוה 

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה

אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) ואהבה – עבור רוב הזוגות, למצוא איזון בין הצרכים והציפיות שלהם לבין הצרכים והציפיות של בן הזוג זה אתגר. בזוגיות שבה אדם אחד נמצא על הספקטרום האוטיסטי (אוטיזם בתפקוד גבוה או אספרגר), סביר להניח שיש הרבה יותר הזדמנויות לאי הבנות ולתסכול. מציאת הדרך למערכת יחסים זוגית מכבדת, מלאת אהבה ומספקת לאורך זמן תלויה רצון של כל זוג בנפרד.

בשנים האחרונות, יש יותר מקורות מידע המתמקדים במערכות יחסים נוירו-מגוונות (אוטיזם בתפקוד גבוה ואהבה). כיום יש מידע רב שזמין לזוגות ויחידים ובעיקר לנשים אשר בזוגיות עם גברים עם אוטיזם בתפקוד גבוה.

מאמר זה הוא סיכום קצר להדגשת מידע שאספתי וכן גם סיפורים שחלקו איתי נשים רבות לאורך השנים. בסוף מאמר זה ניתן למצוא רשימה של מקורות שיעזרו לך לאתר מידע נוסף הקשור לנושא זה.

* תסמינים שונים של אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) עשויים להעיד גם על בעיות אחרות (כגון חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד) ולכן חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום האבחון והטיפול באוטיזם על מנת לערוך אבחנה ואבחנה המבדלת.

טיפים לנשים בזוגיות עם אדם עם אוטיזם בתפקוד גבוה

למדי על הפרעות בספקטרום האוטיזם (וכיצד הקשר בין אספרגר ואהבה עובד)

אוטיזם היא הפרעה נוירוביולוגית המשפיעה על תפיסה, תקשורת, כישורים חברתיים, למידה, רגשות (כמו אהבה) והתנהגות. מידע המעובד על ידי החושים יכול לגרות בקלות יתר אדם על הספקטרום האוטיסטי. מצד שני, אדם עם אוטיזם בתפקוד גבוה יכול להתקשות גם בעיבוד קלט מחושיו ולהגיב בצורה פחותה, להיות לא מגיב ו/או בעל תגובה ייחודית לקלט חושי.

תקשורת מעובדת ומתפרשת לעתים קרובות באופן שונה עבור מישהו בספקטרום האוטיזם / מישהו עם תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה). תקשורת מילולית מעובדת לרוב לאט יותר ומילים מתפרשות מילולית. אנשים עם תסמונת אספרגר מתקשים לעיתים להישאר בנושא ולנהל שיחה. גם הכישורים החברתיים מושפעים. קשר עין עשוי להיות קשה ולפעמים הבעות פנים אינן משקפות את רגשותיו האמיתיים של הפרט. ניואנסים חברתיים, החשובים. לזוגיות, קשרי אהב ולקשרים בכלל, מתפספסים או נקראים לא נכון לעתים קרובות. אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה אינם בטוחים כיצד ליצור קשר עם אחרים ובטח כאשר מדובר בזוגיות או רגשות של אהבה. כל אדם מציג אחרת את האתגרים שלו. רבים בספקטרום האוטיזם סובלים גם מחרדה.

קרוב לוודאי שלבן זוגך יש ליקויים בתפקוד היומיומי. משימות הכוללות תכנון, ארגון, סדר עדיפויות, ניהול זמן, ויסות רגשי ושליטה בדחפים. אינרציה, הן התחלה והן הפסקת משימות, יכולה להוות אתגר עבור אנשים בקשת האוטיזם. ליקויים אלה בתפקוד היומיומי עשויים להיות מיוחסים בטעות לחוסר מוטיבציה, ו/או בעיות התנהגות או אישיות או העדר אהבה מצד האדם עם האספרגר. לעתים קרובות הם מסתמכים על שותפים שאינם בספקטרום לביצוע משימות רבות מתוך המשימות היומיומיות בתוך מערכת היחסים. או הזוגיות.

טיפים לנשים במערכות יחסים עם בני זוג על הספקטרום האוטיזם / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה)
טיפים לנשים במערכות יחסים עם בני זוג על הספקטרום האוטיזם / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) – אספרגר ואהבה

כיום יש מגוון ספרים, שנכתבו על מערכות יחסים כאשר שותף אחד נמצא על הספקטרום האוטיסטי, מתמודד עם אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה). ישנם ספרים שנכתבו על ידי אנשי מקצוע, כמו גם ספרים שנכתבו על ידי נשים נשואות ונמצאות בזוגיות אוהבת עם אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה (תסמונת אספרגר). יש גם כמה שנכתבו על ידי הזוגות יחדיו. חלק מהספרים הללו מופיעים בסוף מאמר זה. קריאת סיפורים של אחרים יכולה לייצר תחושת הזדהות עם רגשותיך וחוויותיך. אך חשוב לזכור כי כל מערכת יחסים היא ייחודית ושלשותף שלך שעל הספקטרום האוטיזם יהיו מאפיינים אוטיסטיים משלו, כמו גם פרופיל ייחודי של חוויות, אישיות ואולי אבחנות נוספות המשותפות שהן חלק ממה שהופך אותו לייחודי.

אם זו אבחנה חדשה, סביר שאת ו/או השותף שלך עובדים על קבלת האבחנה וזה עשוי להיות קשה לשניכם. ככל שתבקשו ללמוד עוד על ASD / אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה וכיצד זה משפיע על בן הזוג ועל הזוגיות שלכם, סביר להניח שתתאבלו על אובדן הציפיות הקודמות.

ככל שתלמדי יותר ותעבדי על להכיר במה שה ASD ממלא במערכת היחסים שלך, יהיה מועיל לחפש אנשי מקצוע בעלי ידע ו/או להצטרף לקבוצת תמיכה לנשים במערכת יחסים עם גברים על קשת האוטיזם / תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה). מקורות אלה זמינים אך ייתכן שיהיה קשה למצוא אותם. זה יכול להיות מועיל גם לערוך רשימה של התכונות החיוביות והרצויות, שמשכו אותך אל בן זוגך. חשוב לזכור זאת במיוחד כאשר עוברים תקופה מאתגרת במערכת היחסים.

זה יהיה מועיל גם לשמור רשימה של התכונות החיוביות שלך. זה יכול להיות קשה לזכור את התכונות החיוביות האלה לגבי עצמך כשאתה באמצע זמנים קשים ומבלבלים. הזיכרון במאפיינים החיוביים שלך ושל בן זוגך ישפרו את ההערכה העצמית שלך ויעזור להניע אותך בזמן שאת מתמודדת עם אתגרי מערכות היחסים שלך. במהלך השנים, הערכתי את הנחישות שראיתי הן מבעלי ה- ASD והן מהשותפים שלא על הספקטרום בחיפוש אחר פתרונות לבניית קשר חזק ואוהב יותר.

אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
אספרגר וזוגיות – טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה. צריכים טיפול זוגי? ייעוץ מיני? התקשרו אלינו

זיהוי צרכים חושיים (ובעיות עם בן הזוג שלך)

בעיות חושיות משפיעות לעיתים קרובות על אנשים על הספקטרום האוטיסטי. כפי שצוין קודם לכן, אחד או יותר מהחושים עשויים להיות מושפעים. החושים עשויים להיות רגישים מדי (רגישות יתר) ו/או בעלי רגישות פחותה. חלק מהאנשים הסובלים מ- ASD רגישים לכל מיני סוגי תאורה. לדוגמה, הם רואים את הבהוב הניאון ו/או שומעים את זמזום התאורה הניאון. אצל חלקם זה יעורר כאבי ראש. אדם הנמצא בספקטרום האוטיזם עשוי להיות רגיש מדי לריחות ו/או צלילים שונים בסביבה. מגע קל עשוי להרגיש כמו סיכות אך עדיין לא ניתן לחוש בדקירות של ממש.

במצבים מסוימים, אדם הנמצא בספקטרום האוטיזם או מתמודד עם אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) עשוי שלא לעבד מידע חושי מאחד או יותר מחמשת החושים (ראייה, ריח, צליל, טעם ומגע) הם עשויים להיראות לא מודעים למה שנראה לעין ו/או לעבד מילים כ”רעש “. מצבים אלה יכולים להיראות מסקרנים מאוד. שלוש מערכות חושיות אחרות פחות ידועות מושפעות לעתים קרובות גם עבור רבים בספקטרום האוטיזם. יש את המערכת הווסטיבולרית (איזון), המערכת הפרופריוספטיבית (תנועת שרירים/מפרקים, קואורדינציה, תכנון מוטורי ותחושת הגוף שלך במרחב) והמערכת הבין -קפטית (מצב תפקודי הגוף הפנימי). אשר לעתים קרובות מכונה החוש השמיני.

ישנן עדויות לכך שלאנשים הנמצאים בספקטרום האוטיזם יכולים להיות גם לקויים וגם משופרים בלתפוס את תפקודי גופם. זה נקרא אינטראקציה לא טיפוסית או תפקוד לקוי (Shah et al., 2016). ישנם דיווחים על מודעות מועטה לצורך להשתמש בשירותים, לשתות משהו (בגלל צמא) ו/או לאכול (בגלל רעב). חלק מהנשים מדווחות שהן צריכות להזכיר לבן זוגן לאכול או לשתות משהו במיוחד כשהן עסוקים מאוד בפעילות שלוקחת את כל המיקוד שלהם.

בעיות חושיות יכולות להשפיע כמעט על כל היבטי החיים החל מבחירת בגדים, מזון, מצעים וריהוט נוח לשני בני הזוג ועד לאילו סביבות ופעילויות עשויות להיות מהנות עבור שני בני הזוג. ישנם מצבים בהם עיבוד חושי מוגבר יכול להיות נכס, כגון יכולת לעבד מידע חזותי במהירות ו/או בדרכים ייחודיות. עיצוב, נגרות והנדסה הם כישורים שאנשים עם אוטיזם, כולל בן זוגך, עשויים להחזיק כתוצאה מיכולות עיבוד חזותיות מצוינות.

צרכים/בעיות חושיות יכולים להשתנות עם הזמן ואף להשתנות מיום ליום. כאדם בוגר, סביר שבן זוגך המתמודד עם ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה), למד להתמודד עם ו/או להימנע מגירוי חושי שונים בסביבה. כמה אסטרטגיות נפוצות המשמשות להגבלה יעילה של עומס חושי סביבתי כוללות משקפיים כהים, אטמי אוזניים וכובעים או בחירות לבוש ספציפיות. חלק מהאנשים נהנים לשמור על “פידג’טים” קטנים שיכולים להרגיע ולעזור להתמודד עם עומס החושי.

בבית, שינה בחושך מוחלט ושימוש בשמיכה כבדה יכולים לעזור לחלקם. בבית, בדרך כלל, קל יותר להתאים תאורה ולשלוט או להסוות קולות וריחות בסביבה. לפעמים עבודה עם מרפא בעיסוק שהוכשר באינטגרציה חושית יכולה להועיל.

בעיות חושיות יכולות להשפיע גם על אינטימיות. אם ישנן בעיות חושיות בחדר השינה, ניתן לטפל בהן בהבנה טובה יותר, בסבלנות ובפיתוח אסטרטגיות שיתאימו לצרכיהם של שני בני הזוג. את ובן זוגך יכולים לדון בהבדלים תחושתיים שונים ולשקול התאמות ספציפיות שיצליחו.

במצבים בהם אדם בספקטרום האוטיזם לחוץ, הוא יכול לחוות ביתר קלות עומס חושי וכתוצאה מכך להיסגר או אולי לחוות “התמוטטות”. מבוגר המודע לעצמו על הספקטרום האוטיסטי יכול בדרך כלל לזהות סימני אזהרה מוקדמים ולפתח אסטרטגיות ליציאה ולהרגע. שני השותפים המודעים לכך יכולים לעבוד יחד, כך ששניהם יתאימו. זוגות רבים מפתחים אותות לתקשר אם בן הזוג שעל הספקטרום מגורה יתר על המידה וזקוק להפסקה. הפסקה יכולה ללבוש צורות שונות שניתן לדון עליהן מראש. לדוגמא, פירוש הדבר הוא לקחת שני מכוניות לאירוע, כך שבן הזוג עם הASD יוכל ללכת מהאירוע והשותפה שאינו ASD לא צריכה לעזוב.

למדי והשתמשי באסטרטגיות תקשורת (שעובדות הכי טוב עבורך ועבור השותף שלך)

תקשורת אופטימלית חשובה בכל מערכות יחסים. בתקשורת חברתית, בהגדרה ב- DSM-5 (APA, 2013), ישנו גירעון לאדם הסובל מ- ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה). תקשורת לא מילולית, כגון פרשנות הבעות פנים, מחוות ואינטונציה קולית היא לרוב קשה ביותר. יכול להיות קשה לאנשים עם אוטיזם ליזום תקשורת מילולית. קשיים אלה נובעים מהבדל נוירולוגי ולא מחוסר מוטיבציה.

אם התקשורת שלך ברורה, רגועה וצפויה זה יעזור לשותף שלך. אדם הסובל מ- ASD ירצה בדרך כלל לענות על צרכיו של בן זוגו ברגע שהוא מבין כיצד לענות על צרכים אלה. לכן חשוב לתקשר מפורשות את הצרכים החברתיים, הרגשיים, המנטליים, הפיזיים שלך, כולל הצרכים המיניים שלך. יחד, שותפים צריכים לדון במידע על ציפיות התנהגותיות. לחשוב במונחים של הסבר במקום תיקון. ספרי לבן זוגך את הציפיות שלך ובקשי ממנו לספר לך את הציפיות שלו.

לעתים קרובות תצטרכי לספק הנחיות מאוד מפורשות וקונקרטיות שבן זוגך יכול לעקוב אחריהן. לדוגמה, אם אתה צריך שבן / בת הזוג שלך יעזור במטלה כמו כביסה, תן הנחיות צעד אחר צעד על מה, מתי וכיצד צריך לכבס את הבגדים. אם בן זוגך לא מצליח להבין מה לשטוף, אולי יש צורך בהכנת מערכת סלי כביסה. לדוגמה, ניתן להשתמש בסלים עגולים לכביסה מלוכלכת ובסלסלות מרובעות לכביסה נקייה.

ייתכן שיהיה עליך לתת לבן זוגך מידע מפורש ולתרגל כיצד לתת חיבוקים. זה אולי נראה כאילו בן הזוג שלך לא רוצה להראות כלפייך חיבה, אך זכרי לא לשפוט את פעולותיו וצרכיו מנקודת המבט הנוירוטיפיקלית שלך. על כל תחום חשוב להתייחס בפירוט. תקשורת מילולית וקונקרטית מאוד תהיה חשובה להיבטים רבים של החיים. חלק מהזוגות מוצאים כי הודעות טקסט, מיילים ו/או מידע כתוב על נייר, פתקים דביקים, לוחות שנה או לוחות מחיקה הם פתרון טוב.

כדאי לשקול לקבוע זמן בכל יום לשבת ולתקשר. ישיבה זה לצד זה עשויה לפעול בצורה הטובה ביותר לתקשורת. אנשים עם ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) אומרים כמעט באופן אוניברסאלי שקשה לעבד מידע מילולי תוך שמירה על קשר עין. הדבר יהיה נכון במיוחד כאשר דנים בצרכיו של זה. הזמן הזה יחד יכול לאורך זמן להפוך את החיים למספקים יותר ולשמור על הקשר שלכם כזוג.

כאמור, שקלי להשתמש במידע ויזואלי (הערות, דוא”ל, לוח מחיק, אפילו עם דוגמא מספר או ממדיה חזותית אחרת) כדי להעביר או להשלים מסרים מילוליים. תהיי יצירתית. מידע ויזואלי הרבה יותר קל לעיבוד רוב האנשים בספקטרום האוטיזם, והוא יכול להוות משאב קבוע כאשר חרדה, עומס חושי או כישורי תפקוד מנהליים גורמים לאתגרים עבור בן הזוג שלנו על ספקטרום האוטיזם.

אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
אספרגר ואהבה – טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה. צריכים טיפול זוגי? ייעוץ מיני? התקשרו אלינו

הביני שאולי את לא מבינה את נקודת המבט של בן הזוג שלך. חפשי להבהיר. דעי כי השותף שלך עשוי להתקשות לבקש (ליזום) הבהרה ו/או אפילו לדעת שיש צורך בהבהרה. כמו שבני זוג שאינם על הספקטרום אינם יכולים לפרש התנהגות המשוייכת לאנשים עם אספרגר ולהניח שהם מבינים את המשמעות של התנהגות מסוימת של בן זוגם שעל הספקטרום. כך גם השותף שעם אוטיזם בתפקוד גבוה עשוי להתקשות להבין את צרכיו שלו, צרכי האהבה שלו ובטח את צורכי האהבה של בן/בת הזוג. כל אחד מבני הזוג צריך לזהות את צרכיו ולספר לבן זוגו. זה אולי לא ירגיש אותנטי אם תצטרכי לספר לשותף שלך על כל צעד כדי לענות על הצרכים שלך. למרות שזה יכול להיות קשה בהתחלה, אל תחשוב שזה אומר שלבן זוג שלך לא אכפת או שאינו אוהב אותך. תחשוב על זה כצעד חשוב כדי להעריך, לסמוך ולכבד אחד את השני טוב יותר.

אהבה עם אספרגר – מצאי רגעים להירגע (ביחד ולחוד)

סביר להניח שיש לך ולבן זוגך דרכים שונות להקל על הלחץ. כל אחד שונה ויש לו דרכים שונות להירגע. בהיותכם זוג נוירו-מגוון, ייתכנו הבדלים נוספים שתחוו, אשר בהתחלה יאתגרו את שניכם. חשוב ששניכם תלמדו את דרכי ההפוגות האישיות שלכם ותספרו על צרכים אלה זה לזה. על השותפים לכבד את צרכיו ואמצעיו אחד של השנייה להיפטר מהמתח והחרדה. לעיתים, משמעות הדבר תהיה פעילות נפרדת ו/או “מקבילה”. השותף, עתסמונת האספרגר, עשוי להזדקק לזמן רב לעצמו ו/או לזמן “נוסף” כדי להמשיך את הפעילות המיוחדים שלו.

המעבר מהעבודה לבית עשוי להיות מלחיץ עבור בן / בת הזוג שלך עם אוטיזם בתפקוד גבוה. “לקחת הפסקה” מיד עם ההגעה הביתה מתוארת לעתים קרובות כ”קריטית “על ידי גברים על הספקטרום האוטיסטי / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה). חשוב להבין ולתכנן את המעבר החשוב הזו, כדי למנוע מחסומים במערכת היחסים.

הצורך שלך לתקשר, לאהבה ולחיבור עם השותף שלך עשוי להתעכב וזה עלול להיות מתסכל מאוד. זוגות יכולים להשתמש במערכת ויזואלית, כגון ניגוב לוח כדי לתקשר את רמת הלחץ שלהם בזמן הזה של היום. תכנני את הזמן הראשוני של בן זוגך לבד כשהוא חוזר הביתה. ולאחר מכן קבעי 30 דקות ייעודיות או מה שיותר סביר ואפשרי במצבך. לאחר מכן אפשר לקבוע זמן ביחד או עם הילדים. במידת הצורך, ניתן לקבוע זמן לבד יותר מאוחר בערב. ניתן לתזמן גם מטלות, משימות ופעילויות אחרות. מפגשי ערב קבועים מראש יכולים לסייע בהפגת מתחים ולעזור בלעבור את הדרך בכדי להבטיח זמן מרגיע ומהנה יותר יחד כזוג.

זמן פנאי משותף יכול להיות הזדמנות חשובה לחיבור. עודדו הומור בחיי האהבה המשותפים. זה יעזור לשפר את מערכת היחסים ולעזור להקל על חלק מהלחץ. זה יכול להיות נפלא אם תצליחו למצוא את פעילויות משותפות ליהנות מהם יחד. זה יכול להוביל כל אחד מכם לחקור תחומי עניין מיוחדים יחד. זה עשוי לדרוש סבלנות נוספת בהתחלה, ובמיוחד חשוב להגדיר כמה גבולות. ניתן גם לחקור פעילויות במקביל.לדוגמא, אם שניכם נמצאים באותו חדר או חלל, אך יתכן שאתם עוסקים בפעילויות שונות במשך תקופה מסוימת. זה יכול להועיל להחליט מראש על פרק הזמן המיועד. ניתן להגדיר טיימר או תזכורת בטון אחרת. תהיי יצירתית!

יצירת אירועים חברתיים לרוב יהיו קשים לאדם הסובל מ- ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) וסביר להניח שאת תהיי זו שמארגנת את האירועים החברתיים. יתכן שאת בעלת העניין הרב ביותר באירועים אלה ובעל היכולות ה”נוירוולוגיות “הטובות יותר (כלומר יכולות התפקוד הביצועי) לביצוע הסידורים. בן הזוג שלך ישתף פעולה עם הרעיונות שלך כי הוא ירצה לרצות אותך ו/או יהנה מרוב הדברים אם את שם. בדרך כלל הם גם ייהנו ברגע שידעו למה לצפות. זה יכול להיות מועיל אם ניתן לקבוע “תפקיד” לבן זוג שלך בפונקציות חברתיות שונות. תפקיד זה יכול להיות כל משימה שתתרום לאירוע, כגון עזרה בהקמה או בדיקת המשקאות או האוכל. לדון ולתכנן מה זה כולל. כמו כן, אפשר לדון באפשרויות של מרחב שקט או מקום נסיגה להפסקה במהלך פעילויות חברתיות.

השותף שלך עם תסמונת אספרגר, עשוי להזדקק לתוכנית “בריחה” ממשית כאשר החברות החברתית הופכת סוחפת מדי או מגרה מדי. כפי שצוין קודם לכן, תוכנית אחת שבה זוגות משתמשים לעתים קרובות היא לנהוג בשתי מכוניות, כך שבן הזוג ASD יכול לעזוב לפני שרמת הלחץ שלו תהיה גבוהה מדי ועלולה לגרום לכיבוי או התמוטטות. זה לא אומר שאין בינכם אהבה!

אולי גילית שבן / בת הזוג שלך מאוד רוצה להשקיע הרבה זמן בעניין מסוים. זו יכולה להיות טכניקת הרגעה חשובה. חשוב שהזמן הזה יהיה מאוזן עם פעילויות חיים אחרות וזמן ביחד. אם אפשר, הזמן הזה יכול להיות מתוזמן אך גמיש. בתקופות של מתח רב יותר עבור בן זוגך עם – ASD / תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) , יתכן שהוא יזדקק ליותר זמן למען תחומי העניין שלו ו/או זמן לבד.

במקביל, ייתכן שיהיה עליך למצוא זמן לתחומי העניין האישיים שלך. זה יכול לכלול פעילויות חברתיות נוספת, ייתכן שיהיה עליך לחפש זמן עם חברים, להצטרף למועדונים, להתנדב ו/או לחפש אחר תחומי עניין אחרים המעורבים אנשים אחרים. את עשויה לגלות שתזדקקי לפעילויות חיצוניות אלה והזדמנויות חברתיות כדי ליצור קשר עם אחרים בנוסף להגשמה הרגשית שלך עם בן זוגך.

מצאו תמיכה מקצועית בנושא אהבה ולכל הצרכים הרגשיים הנוספים שלכם

זה חשוב והכרחי למצוא תמיכה מקצועית לתקשורת ולבעיות החושיות שבהן אתם נתקלים כזוג. זה יכול להועיל גם לטפל בבעיות בתפקוד הביצועי עם איש מקצוע. כפי שצוין קודם לכן, כישורי תפקוד ביצועיים יכולים להיות חלשים מאוד עבור מישהו על ספקטרום האוטיזם / תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה). למצוא איש מקצוע שיכול להתמודד עם בעיות בתפקוד ביצועי עשוי להיות קשה אך שווה את המאמץ. ספרם של דוסון וגואר (2016) המפורט תחת המקורות בסוף מאמר זה עשוי גם להועיל בהבנה וטיפול בליקויים בתפקוד המבצעי.

שים לב שאנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לדיכאון, חרדה, הפרעה אובססיבית-כפייתית ו/או הפרעות בריאות נפשיות אחרות (Roy et al., 2015; Croen et al., 2015). דימוי עצמי נמוך עקב אינטראקציות וחוויות חברתיות שליליות יכול להשפיע גם על בריאותו הנפשית של בן / בת הזוג.

אתה יכול גם לחוות בעיות נפשיות משלך. כ -40% מהאוכלוסייה הכללית עומדים בקריטריונים לאבחון בריאות הנפש לפחות פעם אחת בחייהם. עבור אנשים הנמצאים בספקטרום האוטיזם, שיעור התסמינים הנפוצים של בריאות הנפש הוא לפחות 69% (Lever & Geurts, 2016). אתה עשוי גם להיות בסיכון גבוה יותר לחוות חרדה או או דיכאון כתוצאה ממערכת היחסים שלך עם בן זוגך, במיוחד אם הוא לא אובחן ו/או לא מטופל.

האדם המתמודד עם- ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) עשוי להזדקק לתקופות מהימנות של בידוד חברתי. זה עשוי להיות קשה להבנה וכדאי לא להתייחס לזה באופן אישי. ייתכן שבן זוגך גם פיתח דפוס של נסיגה לתחומי העניין המיוחדים שלו, בין השאר כמנגנון התמודדות ולא ידע מה לעשות כדי לגרום לך אושר או להרגיש אהובה. זה יכול לנבוע גם מהבדלים בתקשורת וגם מהקושי שאין לו את המידע הדרוש לביצוע רצונותייך. לאחר מכן הוא יחליט שעדיף לא לעשות כלום מאשר לעשות את הדבר הלא נכון.

כאשר חולקים בית, עם הזמן יתרחשו אי הבנות ובעיות. בגלל האופי המיוחד של אוטיזם בתפקוד גבוה, ASD, את עלולה להרגיש חוסר תקשורת ומגע רגשי / אהבה עם בן זוגך עם האספרגר. כשאת מנסה לעבוד על מערכת היחסים שלך, סביר שתקשורת עם אחרים תהפוך למוגבלת יותר ויגרום לך לבדידות נוספת. זה יכול להוביל לדיכאון, ואף לתחושות של ייאוש. חשוב מאוד שאת ובן זוגך תיערכו לקבל טיפול והערכה בעל מצבי בריאות הנפש.

חשוב מאוד לעבוד עם איש מקצוע בעל ידע וניסיון בעבודה עם מבוגרים על הספקטרום האוטיסטי. אם מטפל בעל ידע וניסיון בנושא ASD אינו זמין, כדאי למצוא מישהו שיש לו אינטרס לתמוך במערכות יחסים נוירו-מגוונות ובעל תכונות המתאימות היטב לטיפול באדם הסובל מאוטיזם.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

הוא שיטה המבוססת על ראיות המשמשת בדרך כלל מבוגרים ומתבגרים וגם אנשים הנמצאים בספקטרום האוטיזם. מחקרים הראו כי התאמות של CBT כגון גישה מובנית יותר, קונקרטית ויזואלית ואולי קיצור או הארכה של פגישות עשויות להיות חשובות כדי לענות על צרכיו של מישהו מהספקטרום האוטיסטי (קופר, ואח ‘, 2018; ספרד ואח’. . (2015). לדניה ג’קל, מנכ”לית AANE (אספרגר/אוטיזם רשת) יש פוסט בבלוג באתר AANE, המתאר מה לחפש אצל מטפל: https://www.aane.org/finding -המטפל-ימין/ .

סביר להניח שאת קוראת את המאמר הזה מכיוון שאת מתוסכלת, אומללה או מבולבלת לגבי התנהגותו של בן זוגך שעל ספקטרום האוטיזם / מתמודד עם תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה). זו עשויה להיות אבחנה חדשה עבור בן זוגך ואת מחפשת מידע ותמיכה. זה עשוי להיות מאוד קשה, בשלב זה, לחשוב על דברים טובים שבן הזוג שלך עושה ולהעריך את המתנות שלו. זכרי שהיו מתנות שראית שהובילו אותך להתחייב לכל החיים בן זוגך. אמרי לעצמך לזכור, להתבונן ולהכיר את נקודות החוזק שלך ואת נקודות החוזק של השותף שלך בכל הזדמנות.

מאמר זה נועד להציע לך מידע בסיסי, טיפים וכלים לחיזוק מערכת היחסים שלך עם בן זוגך על הספקטרום האוטיסטי. המסע של כולם הוא ייחודי. כמה נושאים כגון הורות, חופשות משפחתיות ונושאים הקשורים לתעסוקה לא טופלו במאמר זה. להלן כמה מקורות שאולי תרצי להמשיך אליהם לקבלת למידע נוסף. בעזרת הכלים, המחויבות והתמיכה הנכונים, את ובן זוגך יכולים לחוות מערכת יחסים מתמשכת, חיובית, מתגמלת ואוהבת.

טיפול ואבחון אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה במרכז רימון

כאשר אתם פונים למומחה לאבחון או טיפול באספרגר, אתם רוצים לדעת שהגעתם לאיש מקצוע מתאים.
חשוב לכם שהוא יהיה בעל ניסיון, הכשרה מלאה ומוכרת בתחום והמלצות.
אנחנו במרכז רימון מבינים את הצורך שלכם לגמרי ולכן, למעשה הקמנו את המרכז. חשוב לנו שאתם תגיעו לאנשי מקצוע מומחים בתחומם.
כל אנשי המקצוע, הפסיכולוגים, הפסיכאטרים והפסיכותרפיסטים עימם אנו עובדים, הם אנשי מקצוע בעלי תעוה מוכרת בתחום הטיפול הרגשי / פסיכולוגי או האבחון.

התקשרו אלינו עכשיו להתאמת איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD / אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה)

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם בתפקוד גבוה ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD

•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities

בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם אהוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

מקורות מידע:

Ariel, C. (2012). Loving someone with Asperger’s syndrome: Understanding and connecting with your partner. Oakland, CA: New Harbinger Publications, Inc.

Aston, M. (2009). The Asperger couple’s workbook: practical advice and activities for couples and counsellors. Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Aston, M. (2014). The other half of Asperger syndrome (autism spectrum disorder): A guide to living in an intimate relationship with a partner who is on the autism spectrum (2nd ed.). Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Attwood, T., Evans, C. R., & Lesko, A. (Eds.). (2014). Been there, done that–try this!: An Aspie’s guide to life on earth. London; Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Bentley, K. (2007). Alone together: Making an Asperger marriage work. Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Dawson, P., and Guare, R. (2016). Smart but scattered guide to success. New York: Guilford Press.

Finch, D. (2012). The journal of best practices: A memoir of marriage, Asperger syndrome, and one man’s quest to be a better husband. New York, NY: Scribner.

Hendrickx, S. (2008). Love, sex and long-term relationships: What people with Asperger syndrome really really want. Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Jekel, D. (2019). Finding the right therapist. https://www.aane.org/finding-the-right-therapist/.

Mahler, K. (2017). Interoception the eighth sensory system: Practical solutions for improving self-regulation, self-awareness and social understanding. Lenexa, KS: AAPC Publishing.

Mendes, E.A. (2015). Marriage and lasting relationships with Asperger’s syndrome (Autism spectrum disorder). Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Myles. B.S., Mahler, K. & and Robbins, L.A. (2014). Sensory issues and high-functioning autism spectrum and related disorders: Practical solutions for making sense of the world (2nd ed.). Shawnee Mission, KS: AAPC Publishing.

Moreno, S., Wheeler, M., and Parkinson, K. (2012). The partner’s guide to Asperger syndrome. Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Peters, T. & Peters, L. (2016). Our socially awkward marriage: Stories from an Asperger’s relationship. Tulsa, OK: Brookside Press.

Rowlands, K. (2017). Walking on eggshells: Confessions from an Asperger marriage and how we made it work. Northumberland, England: Old Tavern House.

Stanford, A. (2015). Asperger syndrome (Autism Spectrum Disorder) and long-term relationships (2nd ed.). Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.

Thompson, B. (2008). Counseling for Asperger couples. Philadelphia, PA: Jessica Kingsley Publishers.


ביבליוגרפיה:


American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.). Arlington, VA: American Psychiatric Association.

Cooper, K., Loades, M.E., & Russel, A., (2018). Adapting psychological therapies for autism. Research in Autism Spectrum Disorders. 45; 43-50.

Croen, L. A., Zerbo, O., Qian, Y., Massolo, M. L., Rich, S., Sidney, S., & Kripke, C. (2015). The health status of adults on the autism spectrum. Autism, 19(7), 814–823.

Fiene, L., & Brownlow, C. (2015). Investigating interoception and body awareness in adults with and without autism spectrum disorder. Autism Research, 8(6), 709–716.

Garfinkel, S.N., Tiley, C., O’Keeffe, S., Harrison, N.A., Seth, A.K., & Critchley, H.D. (2016). Discrepancies between dimensions of interoception in autism: Implications for emotion and anxiety. Biological Psychology. 114; 117-26.

Lever, A. G., & Geurts, H. M. (2016). Psychiatric co-occurring symptoms and disorders in young, middle-aged, and older adults with autism spectrum disorder. Journal of Autism and Developmental Disorders, 46(6), 1916–1930.

Maisel, M. E., Stephenson, K. G., South, M., Rodgers, J., Freeston, M. H., & Gaigg, S. B. (2016). Modeling the cognitive mechanisms linking autism symptoms and anxiety in adults. Journal of Abnormal Psychology, 125(5), 692-703.

Roy M., Prox-Vagedes V., Ohlmeier M.D., & Dillo W. (2015). Beyond childhood: psychiatric comorbidities and social background of adults with Asperger syndrome. Psychiatria Danubina, 27(1), 50-59.

Shah, P., Hall, R., Catmur, C., & Bird, G. (2016). Alexithymia, not autism, is associated with impaired interoception. Cortex: A Journal Devoted to the Study of the Nervous System and Behavior, 81, 215-220.

Sizoo, B.B. & Kuiper, E. (2017). Cognitive behavioural therapy and mindfulness based stress reduction may be equally effective in reducing anxiety and depression in adults with autism spectrum disorders. Research in Developmental Disabilities, 64; 47-55.

South, M. & Rodgers, J. (2017). Sensory, emotional and cognitive contributions to anxiety in autism spectrum disorders. Frontiers in Human Neuroscience, 11: 20.

Spain, D., Sin, J., Chalder, T., Murphy, D., & Happe, F. (2015). Cognitive behavior therapy for adults with autism spectrum disorders and psychiatric co-morbidity: A review. Research in Autism Spectrum Disorders. 9; 151-162.

Walters, S., Loades, M. & Russell, A. (2016). A systematic review of effective modifications to cognitive behavioural therapy for young people with autism spectrum disorders. Journal of Autism and Developmental Disorders. 3(2): 137-153.

Weston, L., Hodgekins, J., & Langdon, P.E. (2016). Effectiveness of cognitive behavioural therapy with people who have autistic spectrum disorders: A systematic review and meta-analysis. Clinical Psychology Review. 49, 41-54.

Wheeler, M. (2020, March 25). Tips for women in relationships with partners on the autism spectrum. https://www.iidc.indiana.edu/irca/articles/tips-for-women-in-relationships.html

 

המומחים של רימון ב

טיפול באוטיזם ואבחון אוטיזם

עוד מאמרים בנושא

אספרגר בקרב נשים - עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD . מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD
בשל מספר סיבות, נשים עם תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה) הינן בעלות סיכוי פחות לאבחון תסמונת האספרגר נכון וסיכוי רב יותר לאבחון מוטעה. בשל מספר...
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות
עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה...
אספרגר וזוגיות - איך זה להתחתן עם אדם עם אספרגר? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון
אספרגר וזוגיות – מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים ברכישת כישורי חברתיים הכרחיים למערכות יחסים בשל המאפיינים המגדירים את התסמונת, התנסויות עם עמיתים במהלך הילדות והציפיות...
אספרגר / אוטיזם בתפקוד גבוה - כיצד מאבחנים? מלאו שאלון לאבחון עצמי של אספרגר ואוטיזם. מרכז רימון - מומחים בהתאמת אנשי מקצוע באבחון וטיפול
יכול להיות שיש לי אוטיזם? איך נראית הפרעה בספקטרום האוטיזם אצל מבוגרים? איך אדע אם אני עם תסמונת אספרגר? ואולי אוטיזם בתפקוד גבוה? נסו את...
אספרגר / תסמונת אספרגר - מה זה אספרגר? מה הסיבות והגורמים? כיצד מאבחנים אספרגר? תשובות לכל השאלות ועוד מאת מומחי מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באוטיזם ASD
אספרגר, המכונה בעגה המקצועית, תסמונת אספרגר (אוטיזם בתפקוד גבוה), הינה הפרעת תקשורת אוטיזם (הפרעה על הקשת האוטיסטית). אוטיזם היא הפרעה התפתחותית. אנשים, ילדים ובני נוער...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת