טיפים לנשים במערכות יחסים עם בני זוג על הספקטרום האוטיזם

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

זה אתגר עבור רוב הזוגות למצוא איזון בין הצרכים והציפיות שלהם, לבין הצרכים והציפיות של בן הזוג. במערכת יחסים שבה אדם אחד נמצא על הספקטרום האוטיסטי, סביר להניח שיש הרבה יותר הזדמנויות לאי הבנות ולתסכול. מציאת דרך למערכת יחסים מכבדת, אוהבת ומספקת לאורך זמן היא הרצון של כל זוג מחויב.

בשנים האחרונות, היה מועיל שיש יותר מידע ומשאבים המתמקדים במערכות יחסים מגוונות נוירו. יותר זמין לזוגות ויחידים, כולל יותר לנשים, במערכות יחסים עם גברים על הספקטרום האוטיסטי.
מאמר זה הוא סיכום קצר המדגיש מידע שנאסף מניסיוני וכן נשים רבות שחלקו איתי את סיפוריהן לאורך השנים. בסוף מאמר זה ניתן למצוא רשימה של משאבים שיעזרו לך לאתר מידע אחר הקשור לנושא זה.

* תסמינים שונים של אספרגר עשויים להעיד גם על בעיות אחרות (כגון חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ADHD, בעיות התנהגות ועוד) ולכן חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום האבחון והטיפול באוטיזם על מנת לערוך אבחנה ואבחנה המבדלת.

. למד על הפרעות בספקטרום האוטיזם (וכיצד ASD משפיע על בן זוגך)
אוטיזם היא הפרעה נוירוביולוגית המשפיעה על תפיסה, תקשורת, כישורים חברתיים, למידה והתנהגות. מידע המעובד על ידי החושים יכול לגרות בקלות יתר של אדם על הספקטרום האוטיסטי. מצד שני, אדם הסובל מאוטיזם יכול להתקשות גם בעיבוד קלט מחושיו ולהיות לא מגיב, לא מגיב ו/או בעל תגובה ייחודית לקלט חושי.

תקשורת מעובדת ומתפרשת לעתים קרובות באופן שונה עבור מישהו בספקטרום האוטיזם. תקשורת מילולית מעובדת לרוב לאט יותר ומילים מתפרשות מילולית. אנשים בקשת האוטיזם מתקשים לעיתים להישאר בנושא ולנהל שיחה. גם הכישורים החברתיים מושפעים. קשר עין עשוי להיות קשה ולפעמים הבעות פנים אינן משקפות את רגשותיו האמיתיים של הפרט. רמזים חברתיים מתפספסים או נקראים לעתים קרובות. אנשים בספקטרום האוטיזם אינם בטוחים כיצד ליצור קשר עם אחרים. כל אדם מציג אחרת את האתגרים שלו. רבים בספקטרום האוטיזם סובלים גם מחרדה.

קרוב לוודאי שלבן זוגך יש ליקויים בתפקוד המבצעי. משימות תפקידי ההנהלה כוללות תכנון, ארגון, סדר עדיפויות, ניהול זמן, ויסות רגשי ושליטה בדחפים. אינרציה, הן התחלה והן הפסקת משימות, יכולה להוות אתגר עבור אנשים בקשת האוטיזם. ליקויים אלה בתפקוד המבצעי עשויים להיות מיוחסים בטעות לחוסר מוטיבציה, ו/או בעיות התנהגות או אישיות. לעתים קרובות מסתמכים על שותפים שאינם ספקטרום לביצוע משימות רבות של פונקציות ביצוע בתוך מערכת היחסים.

כיום יש מגוון ספרים, שנכתבו על מערכות יחסים כאשר שותף אחד נמצא על הספקטרום האוטיסטי. ישנם ספרים שנכתבו על ידי אנשי מקצוע, כמו גם ספרים שנכתבו על ידי נשים נשואות לגברים על הספקטרום האוטיסטי. יש גם כמה שנכתבו על ידי זוגות יחד. חלק מהספרים הללו מופיעים בסוף מאמר זה. קריאת סיפורים מאחרים יכולה לאמת מאוד את רגשותיך וחוויותיך. זכור כי כל מערכת יחסים היא ייחודית. חלק מהספרים שליליים למדי. לשותף שלך בספקטרום האוטיזם יהיו מאפיינים אוטיסטיים משלו, כמו גם פרופיל ייחודי של חוויות, אישיות ואולי אבחנות נוספות המשותפות שהן חלק ממה שהופך אותו לייחודי.

אם זו אבחנה חדשה, ייתכן ש/ו/או השותף שלך עובדים על קבלת האבחנה. להגיע לאחד או לשניכם עלול להגיע לקבלה. ככל שאתה מבקש ללמוד עוד על ASD וכיצד הוא משפיע על בן זוגך ועל מערכת היחסים שלך, סביר להניח שתתאבל על אובדן הציפיות הקודמות.

ככל שתלמד יותר ותעבוד על ההכרה בתפקיד שהפרעה בספקטרום האוטיזם ממלא במערכת היחסים שלך, יהיה מועיל לחפש אנשי מקצוע בעלי ידע ו/או להצטרף לקבוצת תמיכה לנשים בשיתוף עם גברים בקשת האוטיזם. משאבים אלה זמינים אך ייתכן שיהיה קשה למצוא אותם. זה יכול גם להיות מועיל לערוך רשימה של התכונות החיוביות והרצויות, שמשך אותך אל בן זוגך. חשוב לזכור זאת במיוחד כאשר עוברים תקופה מאתגרת במערכת היחסים.

זה יהיה גם מועיל לשמור רשימה של התכונות החיוביות שלך. זה יכול להיות קשה לזכור את התכונות החיוביות האלה לגבי עצמך כשאתה באמצע זמנים קשים ומבלבלים. הזיכרון במאפיינים החיוביים של אתה ושל בן זוגך ישפר את ההערכה העצמית שלך ויעזור להניע אותך בזמן שאתה מתמודד עם אתגרי מערכות היחסים שלך. במהלך השנים, הערכתי את הנחישות שראיתי הן מה- ASD והן מהשותפים הלא ספקטרוםיים בחיפוש אחר פתרונות לבניית קשר חזק ואוהב יותר.

אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
אספרגר וזוגיות – טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה. צריכים טיפול זוגי? ייעוץ מיני? התקשרו אלינו

. זיהוי וצרפת החושים (ועם בעיות עם השותף שלך).
בעיות חושיות משפיעות לעיתים קרובות על אנשים על הספקטרום האוטיסטי. כפי שצוין קודם לכן, אחד או יותר מהחושים עשויים להיות מושפעים. החושים עשויים להיות רגישים מדי (רגישות יתר) ו/או תחת רגישות (רגישות יתר). חלק מהאנשים הסובלים מ- ASD רגישים לתאורה מגוונת. לדוגמה, הם רואים את המהבהב ו/או שומעים את זמזום התאורה הניאון. אצל חלקם כאבי ראש מופעלים. אדם הנמצא בספקטרום האוטיזם עשוי להיות רגיש מדי לריחות ו/או צלילים שונים בסביבה. מגע קל עשוי להרגיש כמו סיכות אך עדיין לא ניתן לחוש בדקירות של ממש.

במצבים מסוימים, אדם הנמצא בספקטרום האוטיזם עשוי שלא לעבד מידע חושי מאחד או יותר מחמשת חושי הראייה, הריח, הצליל, הטעם והמגע. הם עשויים להיראות לא מודעים למה שנראה לעין ו/או לעבד מילים כ”רעש “. מצבים אלה יכולים להיראות סקרנים מאוד. שלוש מערכות חושיות אחרות פחות ידועות מושפעות לעתים קרובות גם עבור רבים בספקטרום האוטיזם. יש את המערכת הווסטיבולרית (איזון), המערכת הפרופריוספטיבית (תנועת שרירים/מפרקים, קואורדינציה, תכנון מוטורי ותחושת הגוף שלך במרחב) והמערכת הבין -קפטית (מצב תפקודי הגוף הפנימי). לעתים קרובות מכונים אינטראזציה החוש השמיני.

ישנן עדויות לכך שלאנשים הנמצאים בספקטרום האוטיזם יכולים להיות גם לקויים וגם משופרים לתפוס את תפקודי גופם. זה נקרא אינטראקשן לא טיפוסי או תפקוד לקוי (Shah et al., 2016). ישנם דיווחים על מודעות מועטה לצורך להשתמש בשירותים, לשתות משהו (בגלל צמא) ו/או לאכול (בגלל רעב). חלק מהנשים מדווחות שהן צריכות להזכיר לבן זוגן לאכול או לשתות משהו במיוחד כשהן עוסקות מאוד בפעילות שלוקחת את כל המיקוד שלהן.

בעיות חושיות יכולות להשפיע כמעט על כל היבטי החיים החל מבחירת בגדים, מזון, מצעים וריהוט נוח לשני בני הזוג ועד לאילו סביבות ופעילויות עשויות להיות מהנות עבור שני בני הזוג. ישנם מצבים בהם עיבוד חושי מוגבר יכול להיות נכס, כגון יכולת לעבד מידע חזותי במהירות ו/או בדרכים ייחודיות. עיצוב, נגרות והנדסה הם כישורים שאנשים עם אוטיזם, כולל בן זוגך, עשויים להחזיק כתוצאה מיכולות עיבוד חזותיות מצוינות.

צרכים/בעיות חושיות יכולים להשתנות עם הזמן ואף להשתנות מיום ליום. כאדם בוגר, סביר שבן זוגך למד להתמודד עם ו/או להימנע מגירוי חושי שונים בסביבה. כמה אסטרטגיות נפוצות המשמשות להגבלה יעילה של עומס חושי סביבתי כוללות משקפיים כהים, אטמי אוזניים וכובעים או בחירות לבוש ספציפיות. חלק מהאנשים נהנים לשמור על “פידג’טים” קטנים שיכולים להרגיע ולעזור להתמודד עם עומס החושי.

בבית, שינה בחושך מוחלט ושימוש בשמיכה משוקללת יכולים לעזור לחלקם. בבית, בתקווה, קל יותר להתאים תאורה ושליטה או להסוות קולות וריחות בסביבה. לפעמים עבודה עם מרפא בעיסוק שהוכשר באינטגרציה חושית יכולה להועיל.

בעיות חושיות יכולות להשפיע גם על אינטימיות. אם ישנן בעיות חושיות בחדר השינה, ניתן לטפל בהן בהבנה טובה יותר, בסבלנות ובפיתוח אסטרטגיות שיתאימו לצרכיהם של שני בני הזוג. אתה ובן זוגך יכולים לדון בהבדלים תחושתיים שונים ולשקול התאמות ספציפיות שיצליחו.

במצבים בהם אדם בספקטרום האוטיזם לחוץ, הוא יכול לחוות ביתר קלות עומס חושי וכתוצאה מכך להיסגר או אולי לחוות “התמוטטות”. מבוגר המודע לעצמו על הספקטרום האוטיסטי יכול בדרך כלל לזהות סימני אזהרה מוקדמים ולפתח אסטרטגיות ליציאה ולהרגע. שני השותפים המודעים לכך יכולים לעבוד יחד, כך ששניהם יתאימו. זוגות רבים מפתחים אותות לתקשר אם בן הזוג ASD מגרה יתר על המידה וזקוק להפסקה. הפסקה יכולה ללבוש צורות שונות שניתן לדון עליהן מראש. במקרה הצורך, פירוש הדבר הוא לקחת שני מכוניות לאירוע, כך ששותף ASD יכול לצאת מהאירוע והשותף שאינו ASD לא צריך לעזוב.

 1. למד והשתמש באסטרטגיות תקשורת (שעובדות הכי טוב עבורך ועבור השותף שלך)
  תקשורת אופטימלית חשובה בכל מערכות יחסים. תקשורת חברתית, בהגדרה ב- DSM-5 (APA, 2013), היא גירעון לאדם הסובל מ- ASD. תקשורת לא מילולית, כגון פרשנות הבעות פנים, מחוות ואינטונציה קולית היא לרוב קשה ביותר. תקשורת מילולית יכולה להיות קשה לאנשים עם אוטיזם ליזום. קשיים אלה נובעים מהבדל בנוירולוגיה ולא מחוסר מוטיבציה.

זה יעזור לשותף שלך אם התקשורת שלך ברורה, רגועה וצפויה. האדם הסובל מ- ASD ירצה בדרך כלל לענות על צרכיו של בן זוגו ברגע שהוא מבין כיצד לענות על צרכים אלה. חשוב לתקשר מפורשות את הצרכים החברתיים, הרגשיים, המנטליים, הפיזיים שלך, כולל הצרכים המיניים שלך. יחד, שותפים צריכים לדון במידע על ציפיות התנהגותיות. תחשוב במונחים של הסבר במקום תיקון. ספר לבן זוגך את הציפיות שלך ובקש ממנו לספר לך את הציפיות שלו.

לעתים קרובות תצטרך לספק הנחיות מאוד מפורשות וקונקרטיות שבן זוגך יכול לעקוב אחריהן. לדוגמה, אם אתה צריך שבן / בת הזוג שלך יעזור במטלה כמו כביסה, תן הנחיות צעד אחר צעד על מה, מתי וכיצד צריך לכבס את הבגדים. אם בן זוגך לא מצליח להבין מה לשטוף, אולי יש צורך במערכת הכנת סלי כביסה. לדוגמה, ניתן להשתמש בסלים עגולים לכביסה מלוכלכת ובסלסלות מרובעות לכביסה נקייה.

ייתכן שיהיה עליך לתת לבן זוגך עם אוטיזם מידע מפורש ותרגול כיצד לתת חיבוקים. זה אולי נראה כאילו בן הזוג שלך לא רוצה להיות כלפיך חיבה, אך זכור לא לשפוט את פעולותיו וצרכיו באמצעות העדשה הלא ספקטרוםית שלך. על כל תחום צורך חשוב להתייחס בפירוט. תקשורת מילולית וקונקרטית מאוד תהיה חשובה להיבטים רבים של החיים. חלק מהזוגות מוצאים כי הודעות טקסט, מיילים ו/או מידע כתוב על נייר, פתקים דביקים, לוחות שנה או לוחות מחיקה הם יתרון רב.

שקול לקבוע זמן בכל יום לשבת ולתקשר. ישיבה זה לצד זה עשויה לפעול בצורה הטובה ביותר לתקשורת. אנשים עם ASD אומרים כמעט באופן אוניברסאלי שקשה לעבד מידע מילולי תוך שמירה על קשר עין. הדבר יהיה נכון במיוחד כאשר דנים בצרכיו של זה. הזמן הזה יחד יכול להפוך דרך ארוכה להפוך את החיים לסיפוקים יותר ולשמור על הקשר שלכם כזוג.

שוב, שקול להשתמש במידע ויזואלי (הערות, דוא”ל, לוח לבן, אפילו דוגמאות מספרים או מדיה חזותית אחרת) כדי להעביר או להשלים מסרים מילוליים. תהיה יצירתי. מידע ויזואלי הרבה יותר קל לעיבוד רוב האנשים בקשת האוטיזם, והוא יכול לשמש משאב קבוע כאשר חרדה, עומס חושי או כישורי תפקוד מנהלים גורמים לאתגרים עבור השותפים שלנו בספקטרום האוטיזם.

הבינו שאולי אתם לא מבינים את נקודת המבט של השותף שלכם. חפשו להבהיר. זיהוי השותף שלך עשוי להתקשות לבקש (ליזום) הבהרה ו/או אפילו לדעת שיש צורך בהבהרה. שותפים שאינם ספקטרום אינם יכולים לפרש התנהגות ASD באמצעות מסנן הלא ספקטרום שלהם ולהניח שהם מבינים את המשמעות של התנהגות מסוימת של בן זוגם ל- ASD. באופן דומה, השותף בספקטרום האוטיזם עשוי להתקשות להבין את צרכיו שלו. כל אחד מבני הזוג צריך לזהות את צרכיו ולספר לבן זוגו. זה אולי לא נראה אמיתי אם תצטרך לספר לשותף שלך כל צעד כדי לענות על הצרכים שלך. למרות שזה יכול להיות קשה בהתחלה, אל תחשוב שזה אומר שלבן זוג שלך לא אכפת. תחשוב על זה כצעד חשוב להעריך, לסמוך ולכבד אחד את השני טוב יותר.

 1. מצא שקעים להירגע (ביחד ולחוד)
  סביר להניח שיש לך ולבן זוגך דרכים שונות להקל על הלחץ. כל אחד שונה ויש לו דרכים שונות להירגע. בהיותכם זוג נוירו-מגוון, יתכנו הבדלים נוספים שתחוו, אשר בהתחלה יאתגרו את שניכם. חשוב ששניכם תלמדו את דרכי ההפגנות האישיות שלכם ותביעו צרכים אלה זה לזה. על השותפים לכבד זה את צרכיו ואמצעיו של זה להיפטר מהמתח והחרדה. לעיתים, משמעות הדבר תהיה פעילות נפרדת ו/או “מקבילה”. השותף, על הספקטרום האוטיסטי, עשוי להזדקק לזמן רב לעצמו ו/או לזמן “נוסף” כדי להמשיך את האינטרסים המיוחדים שלו.

המעבר מהעבודה לבית עשוי להיות מלחיץ עבור בן / בת הזוג שלך על הספקטרום האוטיסטי. “הפסקה לבד” מיד עם ההגעה הביתה מתוארת לעתים קרובות כ”קריטית “על ידי גברים על הספקטרום האוטיסטי. בלי להבין ולאחר מכן לתכנן את הפסקת המעבר החשובה הזו, יכולה להתרחש מחסום דרכים במערכת היחסים.

הצורך שלך לתקשר ולהתחבר עם השותף שלך עשוי להמתין וזה עלול להיות מתסכל מאוד. זוגות עשויים להשתמש במערכת ויזואלית, כגון ניגוב לוח כדי לתקשר את רמת הלחץ שלהם בזמן הזה של היום. תכנן את הזמן הראשוני של בן זוגך לבד כשהוא חוזר הביתה. קבע 30 דקות ייעודיות או כל מה שסביר ואפשרי במצבך. לאחר מכן ניתן לקבוע זמן ביחד או עם הילדים. במידת הצורך, ניתן לקבוע זמן לבד יותר מאוחר בערב. ניתן לתזמן גם מטלות ומשימות ופעילויות אחרות. ערבים ניתנים לחיזוי יכולים לסייע בהפגת מתחים ולעבור דרך ארוכה בכדי להבטיח זמן מרגיע ומהנה יותר יחד כזוג.

זמן פנאי ביחד יכול להיות הזדמנות חשובה לקשר. עודדו הומור בחייכם המשותפים. זה יעזור לשפר את מערכת היחסים ולעזור להקל על חלק מהלחץ ה”תוספת “. זה יכול להיות נפלא אם תוכלו למצוא את הפעילויות הנכונות ליהנות יחד. זה יכול לכלול כל אחד מכם לחקור תחומי עניין מיוחדים יחד. זה עשוי לדרוש סבלנות נוספת בהתחלה, במיוחד אם חשוב להגדיר כמה גבולות. ניתן גם לחקור פעילויות מקבילות. שניכם נמצאים באותו חדר או בחלל, אך יתכן שאתם עוסקים בפעילויות שונות במשך תקופה מסוימת. זה יכול להיות מועיל להחליט מראש על פרק הזמן המיועד. ניתן להגדיר טיימר או תזכורת בטון אחרת. תהיה יצירתי!

אירועים חברתיים הם לרוב קשים לאדם הסובל מ- ASD וסביר להניח שאתה זה שמארגן את האירועים החברתיים. יתכן שאתה זה בעל העניין הרב ביותר באירועים אלה ובעל היכולות ה”נוירוולוגיות “הטובות יותר (כלומר יכולות התפקוד המבצעי) לביצוע הסידורים. השותף שלך עשוי ללכת עם הרעיונות שלך כי הוא רוצה לרצות אותך ו/או יהנה מרוב הדברים אם אתה שם. בדרך כלל הם גם ייהנו ברגע שידעו למה לצפות. זה יכול להיות מועיל אם ניתן להקים “תפקיד” לשותף שלך בפונקציות חברתיות שונות. תפקיד זה יכול להיות כל משימה שתתרום לאירוע, כגון עזרה בהקמה או בדיקת משקאות או אוכל. לדון ולתכנן מה זה כולל. כמו כן, דון באפשרויות של מרחב שקט או מקום נסיגה להפסקה במהלך פעילויות חברתיות.

השותף שלך עשוי להזדקק לתוכנית “בריחה” ממשית כאשר החברות החברתית הופכת סוחפת מדי או מגרה מדי. כפי שצוין קודם לכן, תוכנית אחת שבה זוגות משתמשים לעתים קרובות היא לנהוג בשתי מכוניות, כך שבן הזוג ASD יכול לעזוב לפני שרמת הלחץ שלו תהיה גבוהה מדי כדי לגרום לכיבוי או התמוטטות.

אולי גילית שבן / בת הזוג שלך מאוד מרוצה להשקיע הרבה זמן בעניין מיוחד. זו יכולה להיות טכניקת הרגעה חשובה. חשוב שהזמן הזה יהיה מאוזן עם פעילויות חיים אחרות וזמן ביחד. אם אפשר, הזמן הזה יכול להיות מתוזמן אך גמיש. בתקופות של מתח רב יותר עבור בן זוגך ל- ASD, יתכן שהוא יזדקק ליותר זמן למען תחומי העניין שלו ו/או זמן לבד.

במקביל, ייתכן שיהיה עליך לתזמן זמן לאינטרסים האישיים שלך. אם זה כולל חברתיות נוספת, ייתכן שיהיה עליך לחפש זמן עם חברים, להצטרף למועדונים, להתנדב ו/או לרדוף אחר תחומי עניין אחרים המעורבים אנשים אחרים. אתה עשוי לגלות שתזדקק לפעילויות חיצוניות אלה והזדמנויות חברתיות כדי ליצור קשר עם אחרים בנוסף להגשמה הרגשית שלך עם בן זוגך.

 1. מצאו תמיכה מקצועית (ל- ASD ולכל צרכי בריאות הנפש המשניים)
  זה עשוי להיות חשוב והכרחי למצוא תמיכה מקצועית לתקשורת ולבעיות החושיות שבהן אתם נתקלים כזוג. זה עשוי להיות מועיל גם לטפל בבעיות בתפקוד מנהלים עם איש מקצוע. כפי שצוין קודם לכן, כישורי תפקוד מנהלים יכולים להיות חלשים מאוד עבור מישהו בספקטרום האוטיזם. איש מקצוע שיכול להתמודד עם בעיות בתפקוד מנהלי עשוי להיות קשה למצוא אך שווה את המאמץ. ספרם של דוסון וגואר (2016) המפורטים תחת משאבים בסוף מאמר זה עשוי גם להועיל בהבנה וטיפול בליקויים בתפקוד המבצעי.

שים לב שאנשים הסובלים מהפרעה בספקטרום האוטיסטי נמצאים בסיכון גבוה יותר לדיכאון, חרדה, הפרעה אובססיבית-כפייתית ו/או הפרעות בריאות נפשיות אחרות (Roy et al., 2015; Croen et al., 2015). דימוי עצמי נמוך עקב אינטראקציות וחוויות חברתיות שליליות יכול להשפיע גם על בריאותו הנפשית של בן / בת הזוג.

אתה יכול גם לחוות בעיות נפשיות משלך. כ -40% מהאוכלוסייה הכללית עומדים בקריטריונים לאבחון בריאות הנפש לפחות פעם אחת בחייהם. עבור אנשים הנמצאים בספקטרום האוטיזם, שיעור התסמינים הנפוצים של בריאות הנפש הוא לפחות 69% (Lever & Geurts, 2016). אתה עשוי גם להיות בסיכון גבוה יותר לחוות חרדה או או דיכאון כתוצאה ממערכת היחסים שלך עם בן זוגך, במיוחד אם הוא לא אובחן ו/או לא מטופל עד לאחרונה.

האדם הסובל מ- ASD עשוי להזדקק לתקופות מהימנות של בידוד חברתי. זה עשוי להיות קשה להבנה ולא להתייחס אישית. ייתכן שבן זוגך גם פיתח דפוס של נסיגה לאינטרסים המיוחדים שלו, בין השאר כמנגנון התמודדות ולא יודע מה לעשות כדי לגרום לך אושר. זה יכול לנבוע מהבדלים בתקשורת וקשיים כאלה שאין לו את המידע הדרוש לביצוע רצונך. לאחר מכן הוא מחליט שעדיף לא לעשות כלום ואז לעשות את הדבר הלא נכון.

עם הזמן וכאשר חולקים בית, יתרחשו אי הבנות ובעיות. בגלל אופי ASD, אתה עלול להרגיש חוסר תקשורת ומגע רגשי עם בן זוגך. כשאתה מנסה לעבוד על מערכת היחסים שלך, סביר שמגע עם אחרים יהפוך מוגבל יותר ויגרום לבדידות נוספת. זה יכול להוביל לדיכאון, ואולי אפילו לתחושות של ייאוש. מסיבות שונות, יכול להיות שחשוב לך ולבן / בת זוגך להעריך את הטיפול ולתת לו טיפול בכל מצבי בריאות הנפש.

חשוב מאוד לעבוד עם איש מקצוע בעל ידע וניסיון בעבודה עם מבוגרים על הספקטרום האוטיסטי. אם מטפל בעל ידע וניסיון בנושא ASD אינו זמין, תרצה למצוא מישהו שיש לו אינטרס לתמוך במערכות יחסים נוירו-מגוונות ובעל תכונות המתאימות היטב לאדם הסובל מאוטיזם.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא שיטה המבוססת על ראיות המשמשת מבוגרים בדרך כלל ומתפתחים, כמו גם אנשים הנמצאים בספקטרום האוטיזם. מחקרים הראו כי התאמות של CBT כגון גישה מובנית יותר, קונקרטית ויזואלית ואולי קיצור או הארכה של פגישות עשויות להיות חשובות כדי לענות על צרכיו של מישהו מהספקטרום האוטיסטי (קופר, ואח ‘, 2018; ספרד ואח’. . (2015). לדניה ג’קל, מנכ”לית AANE (אספרגר/אוטיזם רשת) יש פוסט בבלוג באתר AANE, המתאר מה לחפש אצל מטפל: https://www.aane.org/finding -המטפל-ימין/ .

סביר להניח שאתה קורא את המאמר הזה מכיוון שאתה מתוסכל, אומלל ו/או מבולבל לגבי התנהגותו של בן זוגך בספקטרום האוטיזם. זה עשוי להיות אבחנה חדשה עבור בן זוגך. אתה מחפש מידע ותמיכה. זה עשוי להיות מאוד קשה, בשלב זה, לחשוב על דברים שהשותף שלך עושה טוב ולהעריך את המתנות שלו. היו מתנות שראית שהובילו אותך להתחייב לכל בן זוגך. הזכיר לעצמך לזכור, להתבונן ולהכיר את נקודות החוזק שלך ואת נקודות החוזק של השותף שלך בכל הזדמנות.

מאמר זה נועד להציע לך מידע בסיסי, טיפים וכלים לחיזוק מערכת היחסים שלך עם בן זוגך על הספקטרום האוטיסטי. המסע של כולם הוא ייחודי. כמה נושאים כגון הורות, חופשות משפחתיות ונושאים הקשורים לתעסוקה לא טופלו במאמר זה. להלן כמה משאבים שאולי תרצה להמשיך למידע נוסף. בעזרת הכלים, המחויבות והתמיכה הנכונים, אתה ובן זוגך יכולים לחוות מערכת יחסים מתמשכת, חיובית, מתגמלת ואוהבת.

טיפול ואבחון אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה במרכז רימון

כאשר אתם פונים למומחה לאבחון או טיפול באספרגר, אתם רוצים לדעת שהגעתם לאיש מקצוע מתאים.
חשוב לכם שהוא יהיה בעל ניסיון, הכשרה מלאה ומוכרת בתחום והמלצות.
אנחנו במרכז רימון מבינים את הצורך שלכם לגמרי ולכן, למעשה הקמנו את המרכז. חשוב לנו שאתם תגיעו לאנשי מקצוע מומחים בתחומם.
כל אנשי המקצוע, הפסיכולוגים, הפסיכאטרים והפסיכותרפיסטים עימם אנו עובדים, הם אנשי מקצוע בעלי תעוה מוכרת בתחום הטיפול הרגשי / פסיכולוגי או האבחון.

התקשרו אלינו עכשיו להתאמת איש מקצוע מומחה בתחום האוטיזם / ASD

הערה לסיום בנוגע לאבחון אוטיזם ואספרגר:

בשנת 2012 התפרסם ה DSM-5 (גרסתו ה 5 של מדריך האבחון הפסכיאטרי האמריקאי).
בגרסה זו נערכו שינויים משמעותיים באבחון אוטיזם, ASD, אספרגר, PDD וכולי.
להלן סיכום השינויים:

Autism Spectrum Disorder \ ASD
•זהו שם חדש שמאחד את 4 האבחנות השונות שהופיעו בגרסה הקודמת של ה-DSM-IV-TR תחת:
Pervasive Developmental Disorders )PDD) :
Autistic Disorder
Asperger’s Disorder
Childhood Disintegrative Disorder
Pervasive Developmental Disorder Not Otherwise Specified
•הפרעה על הספקטרום האוטיסטי ASD זהו שם חדש המשקף את הקונצנזוס המדעי שארבעת האבחנות הנפרדות הקודמות הן למעשה מצב אחד עם רמות שונות של חומרת הסימפטומים בשני תחומים עיקריים:
1. חסר בתקשורת ובאינטראקציה חברתית
2. חזרתיות מוגבלת בהתנהגויות, בתחומי עניין ובפעילויות restricted repetitive behaviors, interests, and activities
בהעדר מרכיב 2 הנ”ל של חזרתיות, האבחנה תהיה Social Communication Disorder SCD.
•המטרה של שינוי זה לפי הצהרת ה-APA: “כדי לסייע לאבחנה יותר מדויקת ועקבית של ילדים עם אוטיזם”.
ובכל זאת, סימפטומים של אוטיזם – במיוחד אלה שהיו קשורים בעבר לאספרגר – עדיין מאובחנים באופן תדיר כהפרעת קשב וריכוז ( ADHD ), הפרעות במצב הרוח, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD) ובעיות קשורות אחרות – המובילים לטיפול לקוי ואתגרים לכל החיים. אם אתה מזהה את עצמך או אדם אהוב בתיאורים הבאים של הפרעה בספקטרום האוטיסטי / תסמונת אספרגר? קבע פגישה עם רופא כדי לדון בבדיקת הערכה לאוטיזם.

מקורות

אריאל, ג (2012). לאהוב מישהו עם תסמונת אספרגר: הבנה וחיבור עם בן זוגך. אוקלנד, קליפורניה: New Harbinger Publications, Inc.

אסטון, מ ‘(2009). חוברת העבודה של בני הזוג אספרגר: עצות ופעילויות מעשיות לזוגות ומדריכים. פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

אסטון, מ ‘(2014). החצי השני של תסמונת אספרגר (הפרעה בספקטרום האוטיסטי): מדריך לחיים ביחסים אינטימיים עם בן זוג הנמצא על הספקטרום האוטיסטי (מהדורה שניה). פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

Attwood, T., Evans, CR, & Lesko, A. (עורכים). (2014). היית שם, עשית את זה-נסה את זה !: מדריך של אספי לחיים עלי אדמות. לונדון; פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

בנטלי, ק ‘(2007). לבד ביחד: לגרום לנישואי אספרגר לעבוד. פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

דוסון, פ, וגואר, ר (2016). מדריך חכם אך מפוזר להצלחה. ניו יורק: הוצאת גילפורד.

פינץ ‘, ד (2012). כתב העת לשיטות עבודה מומלצות: ספר זיכרונות לנישואין, תסמונת אספרגר ומסעו של גבר אחד להיות בעל טוב יותר. ניו יורק, ניו יורק: סקריבנר.

Hendrickx, S. (2008). אהבה, יחסי מין ומערכות יחסים ארוכות טווח: מה אנשים עם תסמונת אספרגר באמת רוצים. פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

ג’קל, ד. (2019). למצוא את המטפל הנכון. https://www.aane.org/finding-the-right-therapist/ .

מאהלר, ק ‘(2017). יירוט המערכת החושית השמינית: פתרונות מעשיים לשיפור ויסות עצמי, מודעות עצמית והבנה חברתית. Lenexa, KS: הוצאת AAPC.

מנדס, EA (2015). נישואין ומערכות יחסים מתמשכות עם תסמונת אספרגר (הפרעה בספקטרום האוטיזם). פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

מיילס. BS, Mahler, K. & and Robbins, LA (2014). סוגיות חושיות וספקטרום אוטיזם בתפקוד גבוה והפרעות נלוות: פתרונות מעשיים להבנת העולם (מהדורה שניה). משימת Shawnee, KS: הוצאת AAPC.

מורנו, ס ‘, וילר, מ’ ופרקינסון, ק ‘(2012). מדריך השותף לתסמונת אספרגר. פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

Peters, T. & Peters, L. (2016). הנישואים המביכים שלנו מבחינה חברתית: סיפורים ממערכת יחסים של אספרגר. טולסה, אישור: הוצאת Brookside.

Rowlands, K. (2017). הליכה על קליפות ביצים: וידויים מנישואים באספרגר וכיצד גרמנו לזה לפעול. נורת’מברלנד, אנגליה: בית הטברנה הישן.

סטנפורד, א. (2015). תסמונת אספרגר (הפרעת ספקטרום האוטיזם) ומערכות יחסים ארוכות טווח (מהדורה שנייה). פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

תומפסון, ב ‘(2008). ייעוץ לזוגות אספרגר. פילדלפיה, הרשות הפלסטינית: מוציאי ג’סיקה קינגסלי.

הפניות
האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי. (2013). מדריך אבחוני וסטטיסטי להפרעות נפשיות (מהדורה חמישית). ארלינגטון, וירג’יניה: האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי.

קופר, ק ‘, לואדס, ME, & רוסל, א’, (2018). התאמת טיפולים פסיכולוגיים לאוטיזם. מחקר בנושא הפרעות ספקטרום אוטיזם. 45; 43-50.

Croen, LA, Zerbo, O., Qian, Y., Massolo, ML, Rich, S., Sidney, S., & Kripke, C. (2015). מצבם הבריאותי של מבוגרים בספקטרום האוטיזם. אוטיזם, 19 (7), 814–823.

Fiene, L., & Brownlow, C. (2015). חקירת אינטראקשן ומודעות לגוף אצל מבוגרים עם וללא הפרעה בספקטרום האוטיזם. מחקר אוטיזם, 8 (6), 709–716.

Garfinkel, SN, Tiley, C., O’Keeffe, S., Harrison, NA, Seth, AK, & Critchley, HD (2016). אי התאמות בין ממדי האינטרופציה באוטיזם: השלכות על רגש וחרדה. פסיכולוגיה ביולוגית. 114; 117-26.

Lever, AG, & Geurts, HM (2016). תסמינים והפרעות פסיכיאטריות המופיעים במקביל בקרב צעירים, בגיל העמידה ובוגרים עם הפרעה בספקטרום האוטיזם. כתב העת לאוטיזם והפרעות התפתחותיות, 46 (6), 1916–1930.

Maisel, ME, Stephenson, KG, South, M., Rodgers, J., Freeston, MH, & Gaigg, SB (2016). דוגמנות המנגנונים הקוגניטיביים המקשרים בין תסמיני אוטיזם וחרדה אצל מבוגרים. Journal of Abnormal Psychology, 125 (5), 692-703.

רוי מ., פרוקס-וגדס V., Ohlmeier MD ו- Dillo W. (2015). מעבר לילדות: תחלואה נלווית פסיכיאטרית ורקע חברתי של מבוגרים עם תסמונת אספרגר. פסיכיאטריה דנובינה, 27 (1), 50-59.

Shah, P., Hall, R., Catmur, C., & Bird, G. (2016). אלכסימיה, לא אוטיזם, קשורה לליקוי בינה. קליפת המוח: כתב עת המוקדש לחקר מערכת העצבים והתנהגותו, 81, 215-220.

Sizoo, BB & Kuiper, E. (2017). טיפול קוגניטיבי התנהגותי והפחתת מתח מבוסס מיינדפולנס עשויים להיות יעילים לא פחות בהפחתת חרדה ודיכאון בקרב מבוגרים הסובלים מהפרעות בספקטרום האוטיסטי. מחקר בנושא מוגבלות התפתחותית, 64; 47-55.

South, M. & Rodgers, J. (2017). תרומות חושיות, רגשיות וקוגניטיביות לחרדה בהפרעות בספקטרום האוטיזם. גבולות במדעי המוח האנושיים, 11:20.

ספרד, D., Sin, J., Chalder, T., Murphy, D., & Happe, F. (2015). טיפול התנהגותי קוגניטיבי למבוגרים עם הפרעות בספקטרום האוטיזם ותחלואה פסיכיאטרית: סקירה. מחקר בנושא הפרעות ספקטרום אוטיזם. 9; 151-162.

וולטרס, ס ‘, לואדס, מ’ וראסל, א ‘(2016). סקירה שיטתית של שינויים יעילים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי לצעירים עם הפרעות בספקטרום האוטיזם. כתב העת לאוטיזם והפרעות התפתחותיות. 3 (2): 137-153.

Weston, L., Hodgekins, J., & Langdon, PE (2016). יעילות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי באנשים הסובלים מהפרעות בספקטרום האוטיסטי: סקירה שיטתית ומטא-אנליזה. סקירת פסיכולוגיה קלינית. 49, 41-54.

וילר, מ ‘(2020, 25 במרץ). טיפים לנשים במערכות יחסים עם שותפים על הספקטרום האוטיסטי. https://www.iidc.indiana.edu/irca/articles/tips-for-women-in-relationships.html

המומחים של רימון ב

אוטיזם / ASD/ PDD

עוד מאמרים בנושא

מה גורם להתקפי חרדה בהריון? מהם התסמינים? והשפעות על העובר? מה יכול לעזור? וכיצד למצוא מטפלים מומחים בתחום? תשובות לכל השאלות מאת מומחי מרכז רימון
התקפי חרדה בהריון תקופת ההריון היא תקופה מרגשת. בקרוב תהפכי לאמא לתינוק מקסים וזעיר. את עשוייה לצפות לחוות רכבת הרים רגשית במהלך ההריון או שרגשות...
טוקופוביה - מה זה? למה זה קורה? איך מתמודדים ומה הטיפול הכי יעיל. במאמר נדון בפחד מהריון דרך הצגת מקרה ודיון. כולל המלצות על מטפלות/ים מומחים
טוקופוביה – מבוא טוקופוביה היא פחד פתולוגי מהריון ועלולה להוביל להימנעות מלידה. ניתן לסווג פוביה זו כראשונית או משנית. טוקופוביה ראשונית מתוארת כפחד קיצוני של...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הקשות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא טראומטי ועצוב מאד ואין דרך נוחה או טובה...
השלכות רגשיות ונפשיות של לידה שקטה - מומחי מרכז רימון מסבירים
מהי לידה שקטה? לידה שקטה ההיא אחת החוויות הטראומטיות ביותר עבור נשים במהלך תקופת הפוריות. זהו נושא מצער וטרגי ואין דרך מוצלחת לפתוח מאמר בנושא...
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים
התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות...
התמכרות לאלכוהול - מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מומחי מרכז רימון מסבירים

התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול מה זה אלכוהוליזם ומהי התמכרות לאלכוהול? מהם הסימנים לאלכוהוליזם? מהם השלבים בדרך לגמילה ומהו הטיפול המומלץ באלכוהוליזם? מה במאמר?אלכוהוליזםסימנים ותסמינים של התמכרות לאלכוהולהתפתחות

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת