טיפול EMDR

מחבר/ת:המרכז הטיפולי בעמק חפר
התמחות: סוגי טיפול

מהו טיפול EMDR ?

 

 

ראשי התיבות EMDR מייצגים את הקיצור של הביטויי: Eye Movement Desensitization and Reprocessing (הקהייה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים). זהו טיפול פסיכותרפוייטי (טיפול רגשי) חדשני שמטרתו לסייע לאנשים להתגבר על מצוקות רגשיות וטראומות מהעבר, שהן תוצאה של חוויות חיים קשות. מחקרים מראים שטיפול EMDR גורם לשיפור משמעותי בזמן קצר, שבעבר היה מושג רק בעזרת טיפול נפשי ארוך שנים.

 

 

על מה טיפול EMDR מבוסס?

 

 

טיפול EMDR מתבסס על ההנחה שהמוח יכול להחלים מטראומות בדומה לגוף שמחלים מפציעה פיזית. עיבוד המידע במוח, באופן תקין, נע לכיוון בריאות נפשית והתמודדות עם הפרעות, כלומר במצב רגיל, המח יודע להתמודד עם מצבים ואירועים לא נעימים ולעבד את הזכרון שלהם. בתגובה לאירועים טראומטים, לעיתים המח, כלומר מערכת העצבים המרכזית, אינה מצליחה להתמודד עם עוצמת הרגשות שנחווים כתוצאה מהאירוע ואז עלול להיווצר זכרון טראומטי.
במצב כזה המערכת הנפשית אינה מאוזנת או חסומה והאירוע הקשה או המטריד יגרום לפצע רגשי ונפשי, לא מעובד, שיוביל לסבל. ברגע שהחסימה או חוסר האיזון יפתרו המוח ימשיך לנוע לכיוון התמודדות והחלמה. על בסיס ההנחה הזו נערכו נהלים ופרוטוקולים מדויקים שנלמדים בעת הכשרת מטפלים בשיטת EMDR ומטרתם להפעיל את מנגנוני ההחלמה הטבעיים של המוח.

מחקרים על טיפול EMDR

מחקרים שונים שנעשו לבחון את יעילות שיטת EMDR מראים שוב ושוב אחוזי הצלחה גבוהים ביותר בטיפול בפוסט טראומה גם לאחר מספר טיפולים בודדים. 

בשנים האחרונות יש מחקר נרחב מאוד על יעילות שיטה בטיפול בפוסט טראומה PTSD וכן בהפרעות רגשיות אחרות כגון חרדות, דיכאון, הפרעה אובססבית קומפולסיבית OCD ועוד וכיום ארגון הבריאות העולמי, כמו ארגוני בריאות חשובים אחרים, מכירים בה כדרך יעילה לטיפול בפוסטראומה, בחרדות, במצבי אובדן ואבל, חוויות חיים קשות ועוד.
כיום יש עשרות אלפיי מטפלים ברחבי העולם שמוסמכים לטפל בשיטת EMDR.
בישראל השיטה תופסת תאוצה בהדרגה וכיום ישנם עשרות מטפלי EMDR מוסמכים בישראל.

איך טיפול EMDR עובד?

טיפול EMDR מורכב משמונה שלבים ומתבסס על תנועות עיניים או כל גירוי בי-לטרלי אחר (גירוי שמפעיל את שתי ההמיספרות במוח – שני צידי המח). בשלב הראשון, תערך הערכה של המטופל ושל הטראומות שיושבות בבסיס הבעיה שהביאה את המטופל לפנות לטיפול EMDR.
לאחר שהמטפל והמטופל מחליטים באיזה זכרון להתמקד, המטפל יבקש מהמטופל להתרכז כל פעם בהיבט או מחשבה אחרת של האירוע ובמקביל לעקוב בעיניו אחרי יד או חפץ שינועו מול שדה הראיה שלו מצד לצד. ההנחה התיאורטית היא כי תנועות העיניים מצד לצד גורמות ליצירת הקשרים בתוך המוח שעוזרים למטופל לעבד את הזכרונות הטראומטים והרגשות שהודחקו והתקבעו ובכך הזכרון הטראומטי הופך לזכרון שאינו טראומטי, זכרון מעובד.
כיום אנו יודעים שלא רק תנועת עיניים משפיע בצורה זו, אלא כל גירוי בי-לטרלי, כלומר דו צידי שמגרה את שתי המספרות של המח, הימנית והשמאלית. ניתן להשתמש בטיפול EMDR בגירוי חזותי, כלומר תנועה ומעקב עם העיניים, צלילים שמושמעים לכל אחת מהאזניים בתזמון שונה, מגע בשני צידי הגוף וכולי.

טיפול EMDR על ידי מומחים במרכז רימון - טיפול פסיכולוגי בפריסה ארצית
טיפול EMDR על ידי מומחים במרכז רימון - טיפול פסיכולוגי בפריסה ארצית

למה אפשר לצפות מטיפול EMDR מוצלח?

בטיפול EMDR מוצלח ישנה המרה של רגשות שליליים שהתקבעו מהאירוע הטראומתי לרגשות מעובדים. בשונה מטיפול פסיכולוגי שמתבצע באמצעות שיחה, בו התובנות מגיעות בדרך כלל בעקבות פרשנות של המטפל, ב-EMDR התוצאה מושגת בעזרת תהליכים של עיבוד שכלי ורגשי במוח של המטופל עצמו. האפקט החיובי בטיפול EMDR מוגבר מכיוון שהחוויות השליליות שפעם גרמו לסבל, כעת הן מקור לעוצמה וחוזק פנימיים. לשינוי העוצמתי ברמה הרגשית מתלווים שינויים התנהגותיים וקוגניטיביים, כל זאת מבלי לדבר לפרטי פרטים על המקרה או האירוע הטראומטי או לתרגל משימות בבית כמו שנהוג בסוגי טיפול אחרים, כמו בטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT.
האפקט של הטיפול וההטבה לרוב מורגשים אחרי מספר פגישות וניתן להרגיש שינוי כמעט מפגישה לפגישה.
בעזרת טיפול EMDR אפשר לצפות להטבה מלאה ברוב המקרים:

 

 

  • בפוסט טראומה
  • דיכאון
  • חרדה
  • הפרעה אובססבית קומפולסיבית
  • התמכרויות
  • ועוד

טיפול EMDR במרכז רימון​

אנו במרכז רימון שמנו לנו למטרה לעזור למטופלים למצוא את המטפלים המתאימים ביותר והמקצועיים ביותר.

חשוב לנו שאנשים שמחפשים טיפול פסיכולוגי וכל סוג טיפול אחר, יוכלו לדעת שהם מגיעים למטפלים מוסמכים, בעלי הכשרה אקדמית מוכרת, ניסיון, התמחויות והמלצות.
לכן כל המטפלים והפסיכולוגים שעובדים עמנו בשיתוף פעולה, עוברים תהליך מיון וסינון קפדניים, כדי שאתם תוכלו להיות רגועים שבחרתם מטפל מוסמך.

המומחים של רימון ב

טיפול EMDR

עוד מאמרים בנושא

טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT
ד"ר מרטין בוהוס, פרופ' ד"ר מרטין בוהוס, דמות מפתח משמעותית בפסיכולוגיה ובריאות הנפש. נכון ל-8 ביוני 2021, בעל רקורד מרשים של 409 פרסומים, התורמים לגורם השפעה מצטבר של 1019.5. ציון ה-RG שלו עומד על 46, עם מדד h של 62, המעיד על השפעה משמעותית בתחומו. עבודתו משתרעת על פני 259 מאמרים מקוריים, 50 מאמרים רעיוניים וסקירות, 93 ספרים ופרקי ספרים, ושש מדיות דיגיטליות. bohus dbt דר' מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT בשנת 2020, פרופ' בוהוס היה שותף בכתיבת מחקר על הערכת החלמה בחולי הפרעת אישיות גבולית (BPD) שעברו בעבר טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT bohus). מחקר זה פורסם בכתב העת Journal of Personality Disorders. הוא גם תרם לסקר של המאפיינים הפסיכומטריים של הגרסה הגרמנית של צורות הביקורת/התקפה והביטחון העצמי (FSCRS), שפורסם ב- Psychological Assessment.
טיפול דיאלקטי התנהגותי לילדים ובני נוער: ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים
ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים נקודות עיקריות: העצמת הצעירים שלנו  – ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים : DBT הוכח...
המסע של מרשה לינהאן (Dr. Marsha Linehan) מייסדת טיפול ה-DBT
המסע של דר’ מרשה לינהאן מייסדת טיפול ה-DBT התעמקות במורשת שלמרשה לינהאן: פורצת דרך בתחום הפסיכולוגיה והחדשנות של טיפול התנהגותי דיאלקטי צאו איתנו לחקירה מעמיקה...
DBT מה זה? שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של DBT דיביטי ומה ההבדל בין cbt ל dbt
שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של ה- DBT דיביטי נקודות עיקריות: לטיפול דיביטי (DBT) יש את הכוח לשנות חיים באמצעות טכניקות הטיפול היעילות...
שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי - טיפול DBT (2023)
מכאוס לרגיעה: שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי – טיפול DBT נקודות עיקריות: טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT טיפול) הוא גישה טפולית יעילה לשליטה ברגשות ולהשגת...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת