טיפול ב – OCD אצל ילדים ומבוגרים (הפרעה טורדנית כפייתית)

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD

OCD טיפול ואבחון

במאמר זה נדבר על מהו או סי די ומהן מחשבות טורדניות והתנהגויות כפייתיות. מהם הסימפטומים הבולטים של אוסידי אצל מבוגרים ואצל ילדים וכמובן על הטיפול ב OCD.
OCD אצל ילדים ו או סי די אצל מבוגרים או מתבגרים, יראו מעט שונה והטיפול בהם יעשה בצורה אחרת.

מהי הפרעה טורדנית כפייתית

OCD מה זה? הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) מאופיינת באובססיות, שהן מחשבות טורדניות, רעיונות, דימויים ודחפים. האובססיות מופיעות בצורה עקבית ונחווים כלא רצויים וחודרניים ומעוררים מצוקה או חרדה. קומפולסיות הן התנהגויות או פעולות מנטליות (תוך נפשיות/ מחשבתיות) החוזרות על עצמן. מטרת הקומפולסיות היא להביא להפחתה במידת המצוקה והחרדה שמתעוררת בעקבות האובססיות.

מהם הסיפטומים האופיינים בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ?

הסימפטומים ב OCD מחולקים לקבוצות שונות. סימפטומים שכיחים הם המנעות מליכלוך, שטיפת ידיים מרובה, ספירה או חזרה על מילים, בקשה לאישור, בדיקת אורות או נעילת דלתות. וכן חשש לגרימת נזק ופגיעה, פרפקציוניזם, מחשבות טורדניות, קושי לקבל החלטות, טקסים הקשורים לניקיון ועוד. הטקסים והמחשבות האובססיביות בקרב ילדים שונים הסובלים מהפרעה זו מאופיינים בגיוון ושונות.
בעשור האחרון נמצא במחקרים רבים כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) הוא הטיפול הפסיכולוגי היחיד היעיל לטיפול ב או סי די. עם זאת נמצא כי מרבית הילדים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית אינם מטופלים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

צריכים עזרה באיתור פסיכותרפיסט או פסיכולוג מומחה בטיפול ב או סי די?

טיפול

הטיפול ב OCD יקבע על פי גישתו של המטפפל אליו פניתם. כל מטפל מחזיק בגישה תיאורטית שונה שעוזרת לו להבין את מבנה הנפש האנושית ואת הבעיות הרגשיות האופייניות לבני אדם. לכל גיה כזו ישנה גם תיאוריה טיפולית שעומדת מאחוריה ומסבירה כיצד יש לטפל ב OCD.
הגישה הטיפולית המקובלת בעולם ובהדרגה גם בישראל היא הגישה הקוגניטיבית התנהגותית CBT.
טיפול CBT ב או סי די יתמקד בזיהוי המחשבות הטורדניות וההתנהגויות או הטקסים ההתנהגותיים או המנטלים בשלב ראשון.
המשך הטיפול ב או סי די על פי הגישה הקוגניטיבית התנהגותית יהיה חשיפה ומניעת תגובה.
מתוך הבנה כי ככל שאני “משתף פעולה” יותר עם ה OCD, כך הוא גדל ומתגבר.
המטרה בטיפול CBT ב אוסידי היא לפתח את ההבנה הזו כי יש להחשף לגורמים מעוררי המצוקה ובהמשך להמנע מתגובה. תגובה היא טקס או התנהגות או מחשבה כפייתית שמטרתה להרגיע אותי.


מהלך הטיפול ב COD לפי גישה זו נקבע יחד עם המטופל. החשיפה מתבצעת בצורה הדרגתית ובשליטה מלאה של המטופל.
מרכיבים נוספים של טיפול זה ב או סי די הם זיהוי המחשבות והאמונות שמשמרים את החשש ואת המצוקה. משימה מרכזית נוספת היא אתגור של מחשבות אלו.

OCD ו ילדים איך נראה או סי די אצל ילדים וכיצד מתבצע הטיפול בילדים

איך נראה או סי די אצל ילדים וכיצד מתבצע הטיפול בילדים

או סי די אצל ילדים מתאפיין בכמה הבדלים לעומת או סי די אצל מבוגרים. לכן גם הטיפול ב הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים יהיה מעט שונה.
או סי די אצל ילדים נראה די דומה ל OCD אצל מבוגרים, אך לרוב מלווה ברגשות כמו עצב, כעס ורגשות אשמה.
ב או סי די אצל ילדים, הסימפטומים של ה OCD יטו להשתנות לעיתים קרובות יחסית.
הטיפול ב OCD אצל ילדים יאופיין בהנת הבעיה וכיצד היא פוגעת בילד ובתפקודו. חשוב לגייס את המוטיבציה של הילד. גיוס המוטיבציה נעשה מתוך הבנה של הילד, כי המחשבות הטורדניות וההתנהגויות הכפייתיות אינן מחויבות המציאות והן תוצאה של בעיה. חשוב להסביר לילד כי יש לו יכולת להשפיע עליה.

בישראל כ 3%-4% מבני הנוער סובלים מ OCD. נמצא שיעור מאד גבוהה של תחלואה נילווית. כ 75% עד 85% מהילדים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (או סי די) סובלים בנוסף מעוד הפרעות ובעיקר חרדה, דיכאון וטיקים. הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים יכולה להופיע החל מגיל 3 שנים, אך לרוב מופיעה סביב גיל 10.
או סי די אצל ילדים שלא יקבל טיפול שיהיה מתאים לילד, לשלב ההתפתחותי שלו, למשפחה שלו ולמציאות חייו, עלול להכשל.
הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים עלולה להיות בעלת השלכות חמורות על תפקודו של הילד ועל ההתפתחות שלו.
ל או סי די אצל ילדים, ישנם מרכיבים ביולוגים, גנטים ברורים. ישנם גם מודלים התנהגותיים וקוגנטיבים המסבירים את התפתחות הבעיה וכיצד לטפל ב OCD אצל ילדים.

טיפול ב OCD אצל ילדים ואצל מבוגרים - מהם הסימנים האופייניים של או סי די ומהו הטיפול המומלץ ביותר? מומחי מרכז רימון עונים
טיפול ב OCD אצל ילדים ואצל מבוגרים – מהם הסימנים האופייניים של או סי די ומהו הטיפול המומלץ ביותר? מומחי מרכז רימון עונים

טיפול ב OCD אצל ילדים

טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים, בגישה הקוגניטיבית התנהגותית, יהיה דומה מאד לעבודה עם מבוגרים ומתבגרים.
ההבדל המרכזי בטיפול ב O.C.D אצל ילדים הוא האופן בו אני מסביר ומתווך לילד את הבעיה ואת מנגנון הפעולה שלה.
אתגר מרכזי נוסף בטיפול ב OCD אצל ילדים הוא גיוס המוטיבציה שלהם. טיפול CBT ב או סי די נחשב טיפול מאתגר שמצריך כוחות נפשיים רבים. ילדים לרוב אינם בוחרים לבוא לטיפול ובמרבית הפעמים, חשיפה לגורמים מעוררי המצוקה נראים גרועים הרבה יותר מאשר המשך המחשבות האובססיביות והטקסים הכפייתיים.

טיפול ב O.C.D (אוסידי) במרכז רימון

כפי שכבר הוסבר, או סי די עלול לפגוע בצורה קשה בחיי הילד או המבוגר הסובל ממנו. טיפול ב OCD חייב להעשות על ידי איש מקצוע מומחה בתחום ובעל ניסיון.
בפנייה אלינו למרכז רימון, אתם יכולים להיות בטוחים שאתם והילדים שלכם או הקרובים שלכם יקבלו טיפול פסיכולוגי מאיש מקצוע שעמד בסטנדרט המקצועי המחמיר שלנו.
לשם כך פיתחנו מנגנון שקובע איזה איש מקצוע עומד בסטנדרט שלנו. אנשי מקצוע ופסיכולוגים שעומדים בסטנדרט המחמיר שלנו וקיבלו את תו האיכות שלנו הם אנשי מקצוע שלמדו תואר טיפולי במוסד מוכר, בעלי ניסיון בתחומם המקצועי וקיבלו המלצות מאנשי מקצוע בכירים.
אל תתפשרו על פחות כאשר מדובר במשפחה שלכם או בעצמכם – פנו אלינו עכשיו ונשמח לעמוד לרשותכם.

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT לילדים ונוער

עוד מאמרים בנושא

מחשבות טורדניות המחשבות שלנו עלולות להיות מקור בלתי נדלה של סבל בחיינו. הנטייה לחזור ולנבור בזיכרונות מכאיבים, רגע לא נעים במהלך היום, קושי שיש לנו...
ocd - מה זה בעצם? אילו סוגי אוסידי קיימים? תסמינים של או סי די? ואיך מטפלים? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון םבג
OCD (םבג) מה זה בעצם? מה זה OCD (או סי די)? איזה סוגי OCD קיימים? איך מאבחנים? מהם הסימפטומים? והאם ישנו טיפול פסיכולוגי מומלץ?על כל...
מחשבות טורדניות / הפרעה טורדנית כפייתית - מהי הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ואיך מטפלים בה - שאלות נפוצות על OCD- מומחי מרכז רימון עונים
מהי הפרעה טורדנית כפייתית הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית היא הפרעה שגורמת לשיבוש בתהליכי התגובה במוח, לגירויים חיצוניים והאדם שסובל מההפרעה ירגיש בחרדה או מצוקה...
מה זה OCD (או סי די) - אבחון וטיפול ב OCD מרכז רימון - מומחים בטיפול ב - OCD
OCD (או סי די) מה זה? מה זה OCD (או סי די), כיצד מאבחנים או סי די, מהם הסימפטומים של אוסידי והאם ישנו טיפול פסיכולוגי...
מרכז רימון מומחים בטיפול בהפרעת ניקיון וOCD
בפסח, רוב עם ישראל עסוק בניקיונות, שיפוצים וסידור הבית. כמעט עבור כולם פסח הוא פשוט הזדמנות לעשות בבית מה שלא עשינו רב השנה. אבל ישנם...
ocd - מה זה בעצם? אילו סוגי אוסידי קיימים? תסמינים של או סי די? ואיך מטפלים? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון םבג

ocd / םבג

OCD (םבג) מה זה בעצם? מה זה OCD (או סי די)? איזה סוגי OCD קיימים? איך מאבחנים? מהם הסימפטומים? והאם ישנו טיפול פסיכולוגי מומלץ?על כל

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת