טיפול ב – OCD אצל ילדים ומבוגרים (הפרעה טורדנית כפייתית)

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD

OCD טיפול ואבחון

במאמר זה נדבר על מהו או סי די ומהן מחשבות טורדניות והתנהגויות כפייתיות. מהם הסימפטומים הבולטים של אוסידי אצל מבוגרים ואצל ילדים וכמובן על הטיפול ב OCD.
OCD אצל ילדים ו או סי די אצל מבוגרים או מתבגרים, יראו מעט שונה והטיפול בהם יעשה בצורה אחרת.

מהי הפרעה טורדנית כפייתית

OCD מה זה? הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) מאופיינת באובססיות, שהן מחשבות טורדניות, רעיונות, דימויים ודחפים. האובססיות מופיעות בצורה עקבית ונחווים כלא רצויים וחודרניים ומעוררים מצוקה או חרדה. קומפולסיות הן התנהגויות או פעולות מנטליות (תוך נפשיות/ מחשבתיות) החוזרות על עצמן. מטרת הקומפולסיות היא להביא להפחתה במידת המצוקה והחרדה שמתעוררת בעקבות האובססיות.

מהם הסיפטומים האופיינים בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ?

הסימפטומים ב OCD מחולקים לקבוצות שונות. סימפטומים שכיחים הם המנעות מליכלוך, שטיפת ידיים מרובה, ספירה או חזרה על מילים, בקשה לאישור, בדיקת אורות או נעילת דלתות. וכן חשש לגרימת נזק ופגיעה, פרפקציוניזם, מחשבות טורדניות, קושי לקבל החלטות, טקסים הקשורים לניקיון ועוד. הטקסים והמחשבות האובססיביות בקרב ילדים שונים הסובלים מהפרעה זו מאופיינים בגיוון ושונות.
בעשור האחרון נמצא במחקרים רבים כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) הוא הטיפול הפסיכולוגי היחיד היעיל לטיפול ב או סי די. עם זאת נמצא כי מרבית הילדים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית אינם מטופלים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

צריכים עזרה באיתור פסיכותרפיסט או פסיכולוג מומחה בטיפול ב או סי די?

טיפול

הטיפול ב OCD יקבע על פי גישתו של המטפפל אליו פניתם. כל מטפל מחזיק בגישה תיאורטית שונה שעוזרת לו להבין את מבנה הנפש האנושית ואת הבעיות הרגשיות האופייניות לבני אדם. לכל גיה כזו ישנה גם תיאוריה טיפולית שעומדת מאחוריה ומסבירה כיצד יש לטפל ב OCD.
הגישה הטיפולית המקובלת בעולם ובהדרגה גם בישראל היא הגישה הקוגניטיבית התנהגותית CBT.
טיפול CBT ב או סי די יתמקד בזיהוי המחשבות הטורדניות וההתנהגויות או הטקסים ההתנהגותיים או המנטלים בשלב ראשון.
המשך הטיפול ב או סי די על פי הגישה הקוגניטיבית התנהגותית יהיה חשיפה ומניעת תגובה.
מתוך הבנה כי ככל שאני “משתף פעולה” יותר עם ה OCD, כך הוא גדל ומתגבר.
המטרה בטיפול CBT ב אוסידי היא לפתח את ההבנה הזו כי יש להחשף לגורמים מעוררי המצוקה ובהמשך להמנע מתגובה. תגובה היא טקס או התנהגות או מחשבה כפייתית שמטרתה להרגיע אותי.


מהלך הטיפול ב COD לפי גישה זו נקבע יחד עם המטופל. החשיפה מתבצעת בצורה הדרגתית ובשליטה מלאה של המטופל.
מרכיבים נוספים של טיפול זה ב או סי די הם זיהוי המחשבות והאמונות שמשמרים את החשש ואת המצוקה. משימה מרכזית נוספת היא אתגור של מחשבות אלו.

OCD ו ילדים איך נראה או סי די אצל ילדים וכיצד מתבצע הטיפול בילדים

איך נראה או סי די אצל ילדים וכיצד מתבצע הטיפול בילדים

או סי די אצל ילדים מתאפיין בכמה הבדלים לעומת או סי די אצל מבוגרים. לכן גם הטיפול ב הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים יהיה מעט שונה.
או סי די אצל ילדים נראה די דומה ל OCD אצל מבוגרים, אך לרוב מלווה ברגשות כמו עצב, כעס ורגשות אשמה.
ב או סי די אצל ילדים, הסימפטומים של ה OCD יטו להשתנות לעיתים קרובות יחסית.
הטיפול ב OCD אצל ילדים יאופיין בהנת הבעיה וכיצד היא פוגעת בילד ובתפקודו. חשוב לגייס את המוטיבציה של הילד. גיוס המוטיבציה נעשה מתוך הבנה של הילד, כי המחשבות הטורדניות וההתנהגויות הכפייתיות אינן מחויבות המציאות והן תוצאה של בעיה. חשוב להסביר לילד כי יש לו יכולת להשפיע עליה.

בישראל כ 3%-4% מבני הנוער סובלים מ OCD. נמצא שיעור מאד גבוהה של תחלואה נילווית. כ 75% עד 85% מהילדים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (או סי די) סובלים בנוסף מעוד הפרעות ובעיקר חרדה, דיכאון וטיקים. הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים יכולה להופיע החל מגיל 3 שנים, אך לרוב מופיעה סביב גיל 10.
או סי די אצל ילדים שלא יקבל טיפול שיהיה מתאים לילד, לשלב ההתפתחותי שלו, למשפחה שלו ולמציאות חייו, עלול להכשל.
הפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים עלולה להיות בעלת השלכות חמורות על תפקודו של הילד ועל ההתפתחות שלו.
ל או סי די אצל ילדים, ישנם מרכיבים ביולוגים, גנטים ברורים. ישנם גם מודלים התנהגותיים וקוגנטיבים המסבירים את התפתחות הבעיה וכיצד לטפל ב OCD אצל ילדים.

__________________________________________________________________

לקריאה מעמיקה – OCD בילדות:

– הצגת תסמינים של אוסידי בילדים:

OCD יכול להתבטא באופן שונה בילדים בהשוואה למבוגרים. לדוגמה, ייתכן שילדים לא יוכלו לבטא את מחשבותיהם החודרניות בבירור או שלא יבינו אותן כבלתי רציונליות. אובססיות נפוצות אצל ילדים כוללות פחדים מפגיעה בעצמם או באהובים, פחדי זיהום ועיסוק בסימטריה או דיוק.

– דינמיקה משפחתית ו-OCD:

לסביבה המשפחתית יש תפקיד מכריע בביטוי וניהול OCD אצל ילדים. תגובות ההורים לתסמינים של הילד, ללחץ משפחתי וסגנונות התקשרות יכולים להשפיע על חומרת ומהלך ההפרעה.

– גישות טיפול לילדים:

טיפול ב-OCD בילדים כולל לרוב שילוב של CBT, במיוחד חשיפה ותגובה מניעתית (ERP), וטיפול משפחתי. ניתן לשקול טיפול תרופתי, במיוחד במקרים חמורים יותר. התאמת הטיפול לרמת ההתפתחות של הילד ושיתוף בני המשפחה בטיפול יכולים לשפר משמעותית את יעילות הטיפול.

– תפקידם של בתי ספר ומחנכים:

מחנכים יכולים להיות מכריעים בזיהוי OCD אצל ילדים. מודעות והבנה ל-OCD בקרב מורים ויועצי בית ספר יכולים להוביל לזיהוי והתערבות מוקדמים, שהם חיוניים לתוצאות טובות יותר בטווח הארוך.

טיפול ב OCD אצל ילדים ואצל מבוגרים - מהם הסימנים האופייניים של או סי די ומהו הטיפול המומלץ ביותר? מומחי מרכז רימון עונים
טיפול ב OCD אצל ילדים ואצל מבוגרים – מהם הסימנים האופייניים של או סי די ומהו הטיפול המומלץ ביותר? מומחי מרכז רימון עונים

טיפול ב OCD אצל ילדים

טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית אצל ילדים, בגישה הקוגניטיבית התנהגותית, יהיה דומה מאד לעבודה עם מבוגרים ומתבגרים.
ההבדל המרכזי בטיפול ב O.C.D אצל ילדים הוא האופן בו אני מסביר ומתווך לילד את הבעיה ואת מנגנון הפעולה שלה.
אתגר מרכזי נוסף בטיפול ב OCD אצל ילדים הוא גיוס המוטיבציה שלהם. טיפול CBT ב או סי די נחשב טיפול מאתגר שמצריך כוחות נפשיים רבים. ילדים לרוב אינם בוחרים לבוא לטיפול ובמרבית הפעמים, חשיפה לגורמים מעוררי המצוקה נראים גרועים הרבה יותר מאשר המשך המחשבות האובססיביות והטקסים הכפייתיים.

טיפול ב O.C.D (אוסידי) במרכז רימון

כפי שכבר הוסבר, או סי די עלול לפגוע בצורה קשה בחיי הילד או המבוגר הסובל ממנו. טיפול ב OCD חייב להעשות על ידי איש מקצוע מומחה בתחום ובעל ניסיון.
בפנייה אלינו למרכז רימון, אתם יכולים להיות בטוחים שאתם והילדים שלכם או הקרובים שלכם יקבלו טיפול פסיכולוגי מאיש מקצוע שעמד בסטנדרט המקצועי המחמיר שלנו.
לשם כך פיתחנו מנגנון שקובע איזה איש מקצוע עומד בסטנדרט שלנו. אנשי מקצוע ופסיכולוגים שעומדים בסטנדרט המחמיר שלנו וקיבלו את תו האיכות שלנו הם אנשי מקצוע שלמדו תואר טיפולי במוסד מוכר, בעלי ניסיון בתחומם המקצועי וקיבלו המלצות מאנשי מקצוע בכירים.
אל תתפשרו על פחות כאשר מדובר במשפחה שלכם או בעצמכם – פנו אלינו עכשיו ונשמח לעמוד לרשותכם.

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT לילדים ונוער

עוד מאמרים בנושא

אובססיה לאדם היא מצב פסיכולוגי שבו אדם חווה עיסוק אינטנסיבי ומתמשך באדם אחר. עיסוק זה יכול לבוא לידי ביטוי במחשבות, רגשות והתנהגויות חודרניות המתרכזות סביב אותה דמות.
הפסיכולוגיה של אובססיה לאדם: הבנת העומקים וההשלכות אובססיה לאדם- על התופעה ודרכי התמודדות/ טיפול   אובססיה לאדם היא מצב פסיכולוגי שבו אדם חווה עיסוק אינטנסיבי...
הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית היא מצב בריאותי נפשי המאופיין במחשבות אובססיביות, טורדניות, חוזרות, לא רצויות (אובססיות) והתנהגויות חוזרות ונשנות או מעשים נפשיים (קומפולסיות)
  התנהגות קומפולסיבית: חקירה מקיפה של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית התנהגות קומפולסיבית היא התנהגות חוזרת ונשנית, טקסית או מנטלית, שנובעת מתחושת דחף בלתי נשלט. הדחף הוא...
אובססיביות היא מצב נפשי מורכב המאופיין במחשבות, דחפים או תמונות חוזרות ונשנות, שאינן רצוניות ולא פרודוקטיביות. הן יכולות להופיע במגוון אובססיביות היא מצב נפשי מורכב המאופיין במחשבות, דחפים או תמונות חוזרות ונשנות, שאינן רצוניות ולא פרודוקטיביות.
פתרון חידת האובססיביות: פרספקטיבה קלינית מאמר זה נועד לספק בחינה מעמיקה ומקצועית של תופעת ה”אובססיביות” מנקודת מבט קלינית, תוך בחינת סיווגה, הגורמים, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול...
מחשבה אובססיבית (מחשבות טורדניות) היא תופעה פסיכולוגית מרתקת ומורכבת שיכולה להיות בעלת השפעה עמוקה על אנשים ומערכות היחסים שלהם.
מחשבה אובססיבית: הגבול הדק בין תשוקה לאובססיה במדריך מקיף זה, נתעמק בעולם הרב-גוני של המחשבה האובססיבית. נתחיל בהגדרה ובחקירה של הניואנסים של המחשבה האובססיבית, נכין...
לקומפולסיה טבע חמקמק - סימפטום והתנהגות המושרשים עמוק בחוויות טראומטיות מוקדמות.
  תולדות הקומפולסיה: לא רק דחפים שאי אפשר לעמוד בפניהם   המאמר שלפניכם מתמקד בטבע המורכב של קומפולסיה כסימפטום והתנהגות המושרשים עמוק בחוויות טראומה מוקדמות....
אובססיות הן מחשבות או התנהגויות חוזרות ונשנות שיכולות להוביל למצוקה נפשית רבה.
אובססיה: התרת המבוך הפסיכולוגי בסעיפים הבאים, נחקור כל היבט של אובססיה ביתר פירוט, ונשפוך אור על הגדרתה, ביטויים שונים והשפעות על קבוצות גיל שונות. בנוסף,...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת