טיפול פסיכותרפי – טיפול פסיכותרפיה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: בריאות הנפש

טיפול פסיכותרפי

טיפול פסיכותרפיה, המכונה גם טיפול רגשי או טיפול בשיחות, הוא סוג של טיפול בתחום בריאות הנפש הכולל שיחה עם מטפל או פסיכותרפסט מנוסה ומיומן. מטרתו של טיפול פסיכותרפי היא לעזור למטופלים  להבין ולנהל את מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם על מנת לשפר את רווחתם הכללית. ישנם סוגים רבים ושונים של פסיכותרפיה, לכל אחד גישה וטכניקות ייחודיות משלו.

מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לבין פסיכותרפיה – הכנסו למאמר המסביר את ההבדלים

איך עובד טיפול פסיכותרפיה

הקשר הטיפולי

הקשר בין המטפל למטופל הוא היבט המכריע והחשוב ביותר בטיפול פסיכותרפי. המטפל משמש מעין “מדריך”, העוזר למטופל לחקור את מחשבותיו, רגשותיו וחוויותיו בסביבה בטוחה ותומכת. המטפל עשוי להשתמש במגוון טכניקות, כגון הבנייה קוגניטיבית מחודשת, טכניקות כגון מיינדפולנס (“קשיבות” או מדיטציה) או טיפול בחשיפה, כדי לעזור למטופל להבין ולנהל את הסימפטומים שמפריעים לו בחיי היום יום.

טיפול בשיחות / טיפול בשיחה

“טיפול בשיחה” / טיפול וורבלי – הוא הצורה הנפוצה ביותר של טיפול פסיכותרפי והיא כוללת שיחה עם פסיכותרפיסט על המחשבות, הרגשות והתנהגויות של המטופל. תפקיד הפסיכותרפיסט הוא להקשיב, לשאול ולספק משוב או לעורר במטופל עצמו שאלות לגבי עצמו ואופן התנהלותו ובחירותיו, על מנת לעזור לו להבין ולפתור את הבעיות שלו.

סוגים שונים של טיפול פסיכותרפי

ישנם סוגים רבים ושונים של טיפול פסיכותרפיה, לכל אחד מהם גישה וטכניקות משלו. חלק מהסוגים הנפוצים ביותר כוללים:

פסיכותרפיה פסיכודינמית / טיפול פסיכואנליטי 

טיפול פסיכותרפי דינמי, פסיכואנליטי, הנקרא גם פסיכותרפיה פסיכודינמית, מבוסס על הבסיס התיאורתי של זיגמונד פרויד ומתמקד בחלקים הלא מודעים של הנפש. מטרתו של הפסיכותרפיסט היא לסייע למטופל להבין ולעבד קונפליקטים ורגשות טראומטים ולא מעובדים, שהם המקור של הבעיה הפסיכולוגית או הבין אישית, בעקבותיה פנה המטופל לטיפול. טיפול פסיכותרפי פסיכואנליטי משמש ונחשב יעיל לטיפול בדיכאון, טיפול בחרדה וכן טיפול בהפרעות אישיות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) 

טיפול CBT מתמקד בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות שליליות ולא יעילות העשויות לתרום לבעיות פסיכולוגיות או בין אישיות שונות.

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) 

טיפול DBT משלב טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות עם אסטרטגיות מתחום הטיפול בקשיבות / מיינדפולנס וטיפול מבוסס קבלה ומחויבות (ACT) mindfulness and acceptance-based strategies:  כדי לעזור למטופלים לנהל רגשות קשים ולשפר מערכות יחסים ויחסים בין אישיים.

טיפול EMDR – Eye Movement Desensitization and Reprocessing  

טיפול EMDR זהו טיפול פסיכותרפיה המשתמש בשילוב של תנועות עיניים או צורות אחרות של גירוי דו-צדדי (של שני צידי המח), בכדי לעזור למטופלים לעבד ולהחלים מחוויות טראומטיות ולהתגבר על הדפוסים התנהגותיים, רגשיים, גופניים שנוצרו בעקבות חוויות קשות אלו.

טיפול פסיכותרפי הומניסטי 

טיפולים הומניסטיים (כגון גשטאלט וטיפול ממוקד אדם – person-centered therapy) הם טיפולים המתמקדים בחוויה הסובייקטיבית של המטופל, ברגשותיו ובצמיחתו האישית.

בחירת סוג הטיפול המתאים

כל סוג של פסיכותרפיה יכול להיות יעיל למצבים שונים, ופסיכותרפיסטים מיומנים, כנראה ישתמשו בשילוב של טכניקות, כלים וגישות בפסיכותרפיה, בכדי ליצור תוכנית טיפול המותאמת לצרכיו של המטופל. 

חשוב למצוא פסיכותרפיסט שעבר הכשרה מסודרת ומקצועית בסוג הטיפול שאתה מעוניין בו, פסיותרפיסט שאתה מרגיש שיתאים לך ויהיה לך נח במחיצתו.

למי טיפול פסיכותרפי מתאים? 

טיפול פסיכותרפי יכול להתאים ולהועיל למגוון רחב של מצבים פסיכולוגים, כולל דיכאון, חרדה, PTSD, התמכרויות ועוד. פסיכותרפיה יכולה גם לעזור למטופלים הנאבקים עם בעיות במערכות יחסים וביחסים בינאישיים, מתח או מעברים ושינויים בחיים. מטופלים מכל הגילאים, כולל ילדים, בני נוער ומבוגרים, יכולים להפיק תועלת מטיפול פסיכותרפי.

קראו עוד על טיפול רגשי לילדים וטיפול במתבגרים.

תהליך הפסיכותרפיה

מציאת המטפל המתאים יכולה להיות שלב מכריע בתהליך הטיפולי. אם את מרגיש במצוקה ואתה חושב שפסיכותרפיה יכולה להיות מענה מתאים עבורך, אתה יכול להתחל מפניה לרופא המשפחה שלך, לבקש הפניה לטיפול פסיכותרפי, לפנות לקופת החולים שלך או לפנות לאינטרנט ולגוגל בראשו, לחיפוש מקוון של מטפלים מומלצים באזור שלך. 

חשוב למצוא מטפל בעל הסמכה, רישיון וניסיון בטיפול במצב הספציפי איתו אתה מתמודד.

משך טיפול פסיכותרפי, יכול להשתנות בהתאם לצרכיו של המטופל וליכולתו, אך רוב הפגישות הטיפוליות נמשכות בין 45 דקות לשעה. גם תדירות הפגישות יכולה להשתנות, כאשר חלק מהאנשים מגיעים לטיפול פעם בשבוע, בעוד שאנשים אחרים עשויים להגיע לפגישות פעמיים בשבוע או יותר, תלוי בתלות בצורך של המטופל.

סיכום

טיפול פסיכותרפי הוא סוג של טיפול בתחום בריאות הנפש, שיכול לעזור לאנשים ולילדים להבין ולנהל את המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלהם על מנת לשפר את רווחתם הרגשית ותחושת הרווחה הכללית שלהם. זהו תהליך שיכול לעזור במגוון רחב של מצבים נפשיים וקשיים פסיכולוגים, כולל דיכאון, חרדה, PTSD והתמכרות, אך גם במצבים בהם המטופל מחפש עזרה בהתמודדות עם משברי חיים או עזרה להכוונה אישית וחיפוש כיוון. חשוב למצוא מטפל בעל הכשרה, רישיון, ניסיון שתרגישו בנוח לעבוד איתו ולהיפגש עימו בתדירות של אחת לשבוע בערך. 

עם המטפל המתאים, תהליך הטיפול הפסיכותרפי, יכול להוות כלי רב ערך להשגת איכות חיים טובה יותר.

כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים בטיפול פסיכותרפי?

אנחנו במרכז רימון, מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכותרפיסט/ית וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
לנו במרכז רימון – ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.
אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
חשוב לנו שבנבחרת המטפלים שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון בטיפול פסיכותרפיה, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול פסיכותרפי.

המומחים של רימון ב

בריאות הנפש

עוד מאמרים בנושא

התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים
התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
מדריך מקיף למתעניינים בעולם הפסיכותרפיה. סוגים, טכניקות, יתרונות וחסרונות. גלה כיצד פסיכותרפיה יכולה לעזור לך - מצא מטפלים מומלצים
במדריך זה תוכלו למצוא מידע מקיף לגבי פסיכותרפיה, יתרונותיה וחסרונותיה וגם – כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים. הגדרה היסטוריה של פסיכותרפיה סוגים שונים של פסיכותרפיה טכניקות...
פסיכולוג מומלץ בתל אביב - מרכז רימון
מחפשים פסיכולוג מומלץ בתל אביב או טיפול פסיכולוגי בילדים בתל אביב?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת הפסיכולוג המומלץ ביותר עבורכם.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג להפנותכם למטפלים...
דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה - מפת דרכים לזיהוי ואבחון עצמי דיכאון אחרי לידה
סימנים לדיכאון אחרי לידה נשים וגברים הסובלים מדיכאון אחרי לידה, לעיתים קרובות מגלים תסמינים של דיכאון אחרי לידה, אך אינם מאובחנים ואינם מקבלים טיפול מתאים....
דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה "PPD ארוך טווח"
דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “כל הזמן אמרתי: הילד יגדל וזה יעבור לי, אבל זה לא עובר”…  “חיכיתי מלא זמן...
ההכנה נפשית ללידה - הכנה רגשית וקוגניטיבית של אמהות ואבות לפני לידה או לידה ראשונה
הכנה נפשית ללידה הכנה רגשית / נפשית ללידה או להריון ראשון.אם יש לכם שני קווים חדשים על המקלון שבודק הריון, אז מגיע לכם “מזל טוב”....
התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים

התמכרות למסכים

התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,

להמשך קריאה
פסיכולוג מומלץ בתל אביב - מרכז רימון

פסיכולוג מומלץ בתל אביב

מחפשים פסיכולוג מומלץ בתל אביב או טיפול פסיכולוגי בילדים בתל אביב?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת הפסיכולוג המומלץ ביותר עבורכם.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג להפנותכם למטפלים

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת