טיפול פסיכותרפי – טיפול פסיכותרפיה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: סוגי טיפול

טיפול פסיכותרפי

טיפול פסיכותרפיה, המכונה גם טיפול רגשי או טיפול בשיחות, הוא סוג של טיפול בתחום בריאות הנפש הכולל שיחה עם מטפל או פסיכותרפסט מנוסה ומיומן. מטרתו של טיפול פסיכותרפי היא לעזור למטופלים  להבין ולנהל את מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם על מנת לשפר את רווחתם הכללית. ישנם סוגים רבים ושונים של פסיכותרפיה, לכל אחד גישה וטכניקות ייחודיות משלו.

מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לבין פסיכותרפיה – הכנסו למאמר המסביר את ההבדלים

איך עובד טיפול פסיכותרפיה

הקשר הטיפולי

הקשר בין המטפל למטופל הוא היבט המכריע והחשוב ביותר בטיפול פסיכותרפי. המטפל משמש מעין “מדריך”, העוזר למטופל לחקור את מחשבותיו, רגשותיו וחוויותיו בסביבה בטוחה ותומכת. המטפל עשוי להשתמש במגוון טכניקות, כגון הבנייה קוגניטיבית מחודשת, טכניקות כגון מיינדפולנס (“קשיבות” או מדיטציה) או טיפול בחשיפה, כדי לעזור למטופל להבין ולנהל את הסימפטומים שמפריעים לו בחיי היום יום.

טיפול בשיחות / טיפול בשיחה

“טיפול בשיחה” / טיפול וורבלי – הוא הצורה הנפוצה ביותר של טיפול פסיכותרפי והיא כוללת שיחה עם פסיכותרפיסט על המחשבות, הרגשות והתנהגויות של המטופל. תפקיד הפסיכותרפיסט הוא להקשיב, לשאול ולספק משוב או לעורר במטופל עצמו שאלות לגבי עצמו ואופן התנהלותו ובחירותיו, על מנת לעזור לו להבין ולפתור את הבעיות שלו.

סוגים שונים של טיפול פסיכותרפי

ישנם סוגים רבים ושונים של טיפול פסיכותרפיה, לכל אחד מהם גישה וטכניקות משלו. חלק מהסוגים הנפוצים ביותר כוללים:

פסיכותרפיה פסיכודינמית / טיפול פסיכואנליטי 

טיפול פסיכותרפי דינמי, פסיכואנליטי, הנקרא גם פסיכותרפיה פסיכודינמית, מבוסס על הבסיס התיאורתי של זיגמונד פרויד ומתמקד בחלקים הלא מודעים של הנפש. מטרתו של הפסיכותרפיסט היא לסייע למטופל להבין ולעבד קונפליקטים ורגשות טראומטים ולא מעובדים, שהם המקור של הבעיה הפסיכולוגית או הבין אישית, בעקבותיה פנה המטופל לטיפול. טיפול פסיכותרפי פסיכואנליטי משמש ונחשב יעיל לטיפול בדיכאון, טיפול בחרדה וכן טיפול בהפרעות אישיות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) 

טיפול CBT מתמקד בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות שליליות ולא יעילות העשויות לתרום לבעיות פסיכולוגיות או בין אישיות שונות.

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) 

טיפול DBT משלב טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות עם אסטרטגיות מתחום הטיפול בקשיבות / מיינדפולנס וטיפול מבוסס קבלה ומחויבות (ACT) mindfulness and acceptance-based strategies:  כדי לעזור למטופלים לנהל רגשות קשים ולשפר מערכות יחסים ויחסים בין אישיים.

טיפול EMDR – Eye Movement Desensitization and Reprocessing  

טיפול EMDR זהו טיפול פסיכותרפיה המשתמש בשילוב של תנועות עיניים או צורות אחרות של גירוי דו-צדדי (של שני צידי המח), בכדי לעזור למטופלים לעבד ולהחלים מחוויות טראומטיות ולהתגבר על הדפוסים התנהגותיים, רגשיים, גופניים שנוצרו בעקבות חוויות קשות אלו.

טיפול פסיכותרפי הומניסטי 

טיפולים הומניסטיים (כגון גשטאלט וטיפול ממוקד אדם – person-centered therapy) הם טיפולים המתמקדים בחוויה הסובייקטיבית של המטופל, ברגשותיו ובצמיחתו האישית.

בחירת סוג הטיפול המתאים

כל סוג של פסיכותרפיה יכול להיות יעיל למצבים שונים, ופסיכותרפיסטים מיומנים, כנראה ישתמשו בשילוב של טכניקות, כלים וגישות בפסיכותרפיה, בכדי ליצור תוכנית טיפול המותאמת לצרכיו של המטופל. 

חשוב למצוא פסיכותרפיסט שעבר הכשרה מסודרת ומקצועית בסוג הטיפול שאתה מעוניין בו, פסיותרפיסט שאתה מרגיש שיתאים לך ויהיה לך נח במחיצתו.

למי טיפול פסיכותרפי מתאים? 

טיפול פסיכותרפי יכול להתאים ולהועיל למגוון רחב של מצבים פסיכולוגים, כולל דיכאון, חרדה, PTSD, התמכרויות ועוד. פסיכותרפיה יכולה גם לעזור למטופלים הנאבקים עם בעיות במערכות יחסים וביחסים בינאישיים, מתח או מעברים ושינויים בחיים. מטופלים מכל הגילאים, כולל ילדים, בני נוער ומבוגרים, יכולים להפיק תועלת מטיפול פסיכותרפי.

קראו עוד על טיפול רגשי לילדים וטיפול במתבגרים.

תהליך הפסיכותרפיה

מציאת המטפל המתאים יכולה להיות שלב מכריע בתהליך הטיפולי. אם את מרגיש במצוקה ואתה חושב שפסיכותרפיה יכולה להיות מענה מתאים עבורך, אתה יכול להתחל מפניה לרופא המשפחה שלך, לבקש הפניה לטיפול פסיכותרפי, לפנות לקופת החולים שלך או לפנות לאינטרנט ולגוגל בראשו, לחיפוש מקוון של מטפלים מומלצים באזור שלך. 

חשוב למצוא מטפל בעל הסמכה, רישיון וניסיון בטיפול במצב הספציפי איתו אתה מתמודד.

משך טיפול פסיכותרפי, יכול להשתנות בהתאם לצרכיו של המטופל וליכולתו, אך רוב הפגישות הטיפוליות נמשכות בין 45 דקות לשעה. גם תדירות הפגישות יכולה להשתנות, כאשר חלק מהאנשים מגיעים לטיפול פעם בשבוע, בעוד שאנשים אחרים עשויים להגיע לפגישות פעמיים בשבוע או יותר, תלוי בתלות בצורך של המטופל.

סיכום

טיפול פסיכותרפי הוא סוג של טיפול בתחום בריאות הנפש, שיכול לעזור לאנשים ולילדים להבין ולנהל את המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלהם על מנת לשפר את רווחתם הרגשית ותחושת הרווחה הכללית שלהם. זהו תהליך שיכול לעזור במגוון רחב של מצבים נפשיים וקשיים פסיכולוגים, כולל דיכאון, חרדה, PTSD והתמכרות, אך גם במצבים בהם המטופל מחפש עזרה בהתמודדות עם משברי חיים או עזרה להכוונה אישית וחיפוש כיוון. חשוב למצוא מטפל בעל הכשרה, רישיון, ניסיון שתרגישו בנוח לעבוד איתו ולהיפגש עימו בתדירות של אחת לשבוע בערך. 

עם המטפל המתאים, תהליך הטיפול הפסיכותרפי, יכול להוות כלי רב ערך להשגת איכות חיים טובה יותר.

כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים בטיפול פסיכותרפי?

אנחנו במרכז רימון, מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכותרפיסט/ית וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
לנו במרכז רימון – ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.
אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
חשוב לנו שבנבחרת המטפלים שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון בטיפול פסיכותרפיה, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול פסיכותרפי.

המומחים של רימון ב

פסיכותרפיה
תו איכות מטפלים מרכז רימון
זכרון יעקב, חוף הכרמל, טיפול פסיכולוגי אונליין, יקנעם, עפולה, קריות, קרית טבעון, רמת ישי
עברית, אנגלית

עוד מאמרים בנושא

קוגניטיבי – הבנה מעמיקה של תהליכים וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי   מבוא – קוגניטיבי פירוש המונח “קוגניטיבי” מתייחס לתהליכי מחשבה והבנה, הכוללים תפיסה, זיכרון, למידה, ופתרון בעיות....
טיפול CBT יעיל לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות. גלו את עקרונות הטיפול הפסיכולוגי cbt ושיטותיו לטיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים. מה זה cbt? קראו עכשיו!
מדריך מקיף לטיפול CBT   טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (טיפול CBT) הוא כלי עוצמתי ויעיל להתמודדות עם מגוון רחב של בעיות פסיכולוגיות. היכולת של CBT לסייע במגוון...
טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT
ד"ר מרטין בוהוס, פרופ' ד"ר מרטין בוהוס, דמות מפתח משמעותית בפסיכולוגיה ובריאות הנפש. נכון ל-8 ביוני 2021, בעל רקורד מרשים של 409 פרסומים, התורמים לגורם השפעה מצטבר של 1019.5. ציון ה-RG שלו עומד על 46, עם מדד h של 62, המעיד על השפעה משמעותית בתחומו. עבודתו משתרעת על פני 259 מאמרים מקוריים, 50 מאמרים רעיוניים וסקירות, 93 ספרים ופרקי ספרים, ושש מדיות דיגיטליות. bohus dbt דר' מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT בשנת 2020, פרופ' בוהוס היה שותף בכתיבת מחקר על הערכת החלמה בחולי הפרעת אישיות גבולית (BPD) שעברו בעבר טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT bohus). מחקר זה פורסם בכתב העת Journal of Personality Disorders. הוא גם תרם לסקר של המאפיינים הפסיכומטריים של הגרסה הגרמנית של צורות הביקורת/התקפה והביטחון העצמי (FSCRS), שפורסם ב- Psychological Assessment.
טיפול דיאלקטי התנהגותי לילדים ובני נוער: ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים
ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים נקודות עיקריות: העצמת הצעירים שלנו  – ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים : DBT הוכח...
המסע של מרשה לינהאן (Dr. Marsha Linehan) מייסדת טיפול ה-DBT
המסע של דר’ מרשה לינהאן מייסדת טיפול ה-DBT התעמקות במורשת שלמרשה לינהאן: פורצת דרך בתחום הפסיכולוגיה והחדשנות של טיפול התנהגותי דיאלקטי צאו איתנו לחקירה מעמיקה...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת