טיפול בפוסט טראומה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בטראומה

טראומה היא אירוע בלתי צפוי, הגורם לאדם תחושות קשות וחוויה עוצמתית של כאב, פגיעה, אובדן או חוסר אונים. פוסט טראומה היא הפרעה רגשית, בה אדם ממשיך לחוות תחושות ורשמים חיים מהחוויה הטראומטית, במידה שמפריעה לתפקודו היומיומי. טיפול בפוסט טראומה עשוי לעזור למטופל להפחית חרדה, סיוטים, קשיי שינה וסימפטומים אחרים ולאפשר לו להבריא את נפשו, לשקם את חייו וליצור לעצמו חיים בריאים ומיטיבים.

מידתיות – ההבדל בין תגובה נורמטיבית לטראומה לפוסט טראומה

חוויה טראומטית משאירה חותמה על כל אדם, ההבדל בין פוסט טראומה ובין תגובה נורמטיבית לטראומה, הוא עוצמת התגובה יחסית לעצמת החוויה ומשך הזמן בו רישומה של הטראומה חי וקיים בחיי היום יום. במצב רגיל של טראומה, ההשפעות הפיזיות וההתנהגותיות יתמתנו לאיטן והחיים יחזרו לשגרתם לאחר מספר שבועות, אולם במצב של פוסט טראומה, עצמת הסימפטומים אינה יורדת והאדם עשוי אף לפתח הפרעות ובעיות נוספות.


סימנים של פוסט טראומה

נסייג ונאמר, שכל אדם הוא עולם מלא וכי התגובות והתופעות הפוסט טראומטיות רבות ושונות, יחד עם זאת, ניתן לציין כמה סימפטומים נפוצים:
קשיי שינה – שינה טרופה, סיוטים, וקושי להירדם
חוויית העולם כמקום לא בטוח ומאיים – תחושה תמידית של איום וסכנה.
עוררות ודריכות – כיוון שאדם פוסט טראומטי חש מאוים, הוא חי במצב תמידי של דריכות ועוררות ומוכן למלחמה או מנוסה בכל רגע.
הימנעות – הימנעות משהייה במקומות הקשורים לחוויה הטראומטית, הימנעות משיחה על נושאים שמזכירים את החוויה, המצב יכול להחריף עד להימנעות מיציאה מהבית, וחוסר עניין מוחלט בחיים
קשיים במערכות יחסים בחברה, בזוגיות, ובמיניות ובאופן כללי חוסר יכולת ליצור קשר רגשי ולבטוח באנשים.
דיכאון או מצב רוח ירוד
עצבנות, חוסר שקט וחוסר מנוחה, נטיה לכעס
מחשבות חוזרות על האירוע הטראומטי או חלומות חוזרים, לעיתים יתכנו גם פלשבקים, חוויה חושית של האירוע הטראומטי

מי נמצא בסיכון לפתח פוסט טראומה?

קשה לקבוע מי יסבול מפוסט טראומה ומי ישרוד את אותו אירוע טראומטי ללא נזק נפשי ארוך טווח. באופן כללי ניתן לומר שאירועים המייצרים פוסט טראומה הם אירועים בלתי צפויים ובלתי נשלטים, הגורמים לאדם סבל, כאב, תחושת איום קיומי וחוסר אונים, בין אם כתוצאה מאירועים שנגרמו על ידי מקור חיצוני או כח טבע לבין כאלו שנגרמו על ידי אם אחר כמו אירועים של פגיעה מינית, בין אם חד פעמית או חוזרת ונשנית. עצמת התגובה משתנה מאדם לאדם וקשה לצפות אותה, היכולת לפרוק רגשות ולשתף את הסביבה הקרובה במה שעובר עליך יכולה לתרום להחלמה טבעית מטראומה אך אינה ערובה לכך שאדם לא יפתח פוסט טראומה.

טיפול בפוסט טראומה

הטיפול הפסיכולוגי בפוסט טראומה מתמקד בעיבוד החוויה, בהפחתת הסימפטומים, ובהתמודדות עם דפוסים שהתפתחו כתוצאה מהטראומה. בנוסף לטיפול פסיכולוגי ניתן לשלב תרופות פסיכיאטריות, המפחיתות באופן מיידי סימפטומים כמו הפרעות שינה וחרדות, ובמקרים מסוימים שילוב של טיפול פסיכולוגי עם טיפול תרופתי הוא המענה הטוב ביותר. הטיפול הפסיכולוגי יכול להתבצע כטיפול פרטני, טיפול משפחתי, או טיפול קבוצתי.


טיפול בפוסט טראומה במרכז רימון

המפתח לטיפול פסיכולוגי יעיל, הוא מטפל מומחה והתאמה טובה בין המטפל, שיטת הטיפול והמטופל.
פוסט טראומה היא הפרעה קשה שעלולה לפגוע קשות בתפקוד היומיומי, בקשרים עם אנשים, בהרגשה ובמצב הרוח. חשוב מאד לקבל טיפול מתאים מאיש מקצוע מומחה בתחום.
במרכז רימון מגוון רחב של מטפלים מומחים. בפניה למטפל דרך מרכז רימון אפשר להיות בטוחים כי תגיעו למטפל מתאים, בעל ההכשרה והניסיון הרלוונטים.
אם אתם או אדם קרוב אליכם סובלים מפוסט טראומה, פנו אלינו בהקדם ואנו נעשה את המירב על מנת שתגיעו למטפל מומחה באזור מגוריכם.

המומחים של רימון ב

טיפול EMDR

עוד מאמרים בנושא

No data was found

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת