התמכרות לפורנו – התמכרות לפורנוגרפיה

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: טיפול בהתמכרויות

מה במאמר?

התמכרות לפורנו

התמכרות לפורנוגרפיה, כמו כל התמכרות אחרת, מתייחסת לדפוסי התנהגות חוזרים ונשנים היוצרים השפעה שלילית על חייו של האדם המכור. אמנם התמכרות לפורנו לא מוכרת כהפרעה נפשית רשמית, אך עלולות להיות לה השלכות רציניות על היבטים רבים בחיי האדם כגון: מערכות יחסים, תפקוד כללי ותחושת רווחה בחיים, כאשר לאלו מצטרפת תחושה תמידית של חוסר שליטה.

טיפול בהתמכרות לפורנו - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
טיפול בהתמכרות לפורנו – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון – ההחלמה מתחילה כאן

הצפייה והשימוש בפורנוגרפיה מוכרים לנו כבר שנים רבות והן תמיד היו פעולות שנויות במחלוקת. מהם הסימנים להתמכרות לפורנוגרפיה ומה גורם לה? מה ההשפעות של התמכרות כזו? ומהן הדרכים לטיפול בהתמכרות לפורנו אצל מבוגרים ואצל צעירים?

מהי התמכרות לפורנו? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לפורנוגרפיה. מטפלים מומלצים - המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון
מהי התמכרות לפורנו? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לפורנוגרפיה. מטפלים מומלצים – המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון

הסימנים להתמכרות לפורנו- כיצד ניתן לדעת האם מדובר בהתמכרות לפורנוגרפיה?

צפייה בפורנו הופכת לבעייתית כאשר הדחף לסיפוק מיני הוא מוגזם, אימפולסיבי או בא על חשבון פעילויות יומיומיות אחרות.

פורנו התמכרות

ישנם מספר סימנים העלולים להצביע על כך שהרגלי הצפייה בפורנו הופכים להתמכרות מזיקה לפורנוגרפיה:

 1. צפייה מוגזמת בתוכן פורנוגרפי. המונח ‘מוגזמת’ תלוי בהשקפה אישית. כאשר ההרגל הופך ללא בריא וגורם לנזק לחייו האישיים של האדם, בעיני עצמו או בעיניי סביבתו.
 2. כאשר הצפייה בפורנו פוגעת בהתנהגות ובתפקוד היומיומי.
 3. עליית סף הריגוש – כאשר יש צורך בהשקעת זמן רב יותר או צריכת תוכן מעורר יותר על מנת להגיע לריגוש בעזרת הפורנו.
 4. כאשר ישנה תחושה של מצוקה בזמן שהאדם מחליט להפסיק או להימנע מצפיה בפורנו ועולה במקומה תחושה של אשמה כאשר צופים בפורנו.
 5. כאשר האדם ממשיך לצרוך פורנו בתדירות גבוהה למרות פגיעה בעבודה ובחיים האישיים.
 6. הצפייה בפורנו מלווה באוננות כפייתית, שעלולה להגיע לכדי פציעה.
 7. הופעת קשיים בתפקוד המיני (למשל אין-אונות, שפיכה מוקדמת ועוד).
 8. כאשר לצפייה בפורנו יש השפעה שלילית על מערכות יחסים, למשל חוסר משיכה מינית לבן/ת הזוג או שינויים קיצוניים ביחסי המין (יחסי המין הופכים לאגרסיביים או מנותקים רגשית).
 9. כאשר הצפייה בפורנו משמשת כאמצעי לשיפור מצב הרוח או הימנעות מתחושות של מתח נפשי וחרדה.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  הגורמים להתמכרות לפורנו

  אנו מאמינים כי להתמכרות לפורנו, בדומה להתמכרויות רבות אחרות, אין מקור אחד בלעדי והיא נוצרת ומושפעת מגורמים רבים.

  בפן הקוגנטיבי – התנהגותי – התמכרות לפורנו נגרמת מכך שהתנהגויות מסוימות מחוזקות או זוכות לפרס כלשהו. במקרה זה ה”פרס”  פונה ליצר בסיסי אצל כל אחד מאתנו – יצר המין. זוהי הסיבה שקל יחסית להגיע למצב של התמכרות לצפייה בפורנו, הפונה לדחף טבעי וגורם להנאה. בנוסף, לעיתים קל הרבה יותר לצפות בפורנו מאשר לצאת ולחפש פרטנר/ית שימלאו את אותה המטרה. כמו כן אמונות שליליות לגבי מין או לגבי העצמי עלולות לחזק ולשמר את ההתמכרות.

  גורמים ביולוגיים המשפיעים על התמכרות לפורנוגרפיה יכולים להיות נטייה גנטית לאימפולסיביות וחיפוש ריגושים, חרדה ודיכאון, קשורים פעמים רבות להתמכרות למין ולהתמכרות לפורנו. כמו כן, רמות גבוהות של הורמוני המין טסטוסטרון או אסטרוגן המשפיעים על היצר המיני., עלולים להשפיע ולהגביר את המועדות (הנטייה לפתח בעיה) להתמכרות לפורנו.

  השפעות פסיכולוגיות הקשורות להתמכרות לצפייה בפורנו יכולות להיות תוצאה של טראומות ילדות כגון התעללות, או חשיפה לתוכן מיני לא מותאם, שעלולים לגרום לחרדות ולהתנהגויות כפייתיות סביב מין. המצב הנפשי משפיע גם הוא וההתמכרות יכולה להתעורר עקב מצבים רגשיים כגון חרדה, דיכאון, הפרעות אישיות, חוסר ביטחון ועוד.

  ישנם גם גורמים חברתיים שעלולים להוביל להתמכרות לפורנוגרפיה, למשל דחייה חברתית או קשיים במערכות יחסים אינטימיות, עלולים להוביל לחיפוש הנאה מינית בדרכים אחרות. ידוע כי בידוד חברתי מעלה את הסיכון לבעיות נפשיות אחרות, המעודדות נטייה להתמכרות בכלל והתמכרות לפורנו בפרט.

  ההשפעות של התמכרות לפורנו

  להתמכרות לצריכת תוכן פורנוגרפי ישנן השלכות רבות, על מגוון תחומי חיים.

  במובן הישיר ביותר, התמכרות לפורנו יכולה להוביל לבעיות בתפקוד המיני, אולם מעבר להשלכות הפיזיות, העיסוק התמידי במחשבות הקשורות במין, לאורך היום יכול לגרום לתחושות אשמה ובושה, ובהמשך אף לחרדה ודיכאון. בנוסף, הנזקים החברתיים של התמכרות לפורנו עלולים להיות נרחבים. האדם המכור לא יחפש קשר מיני ‘אמיתי’, ולעתים קרובות יהיה חסר סבלנות בסיטואציות מיניות, דבר היבוא לידי ביטוי באגרסיביות או באדישות או ניתוק רגשי.

  מהי התמכרות לפורנו? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לפורנוגרפיה. מטפלים מומלצים - המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון
  מהי התמכרות לפורנו? איך מזהים ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לפורנוגרפיה. מטפלים מומלצים – המרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון

  להתמכרות לפורנו ישנן כמובן גם השלכות נרחבות על חיי המשפחה והנישואין. אדם המכור לפורנו גורם נזק לא רק לעצמו אלא גם לבן/ת הזוג ולילדים. מרבית הנשים שבן-זוגן מכור לפורנו, מדווחות על תסמינים התואמים תסמינים פוסט-טראומטיים. נציין כי הנזקים הללו ניתנים לטיפול, כמו גם ההתמכרות עצמה, אצל אנשי מקצוע מומחים בטיפול בהתמכרויות.

  כיצד ניתן לדעת האם אני/ בן/ת זוגי /הילד/ה שלי מכור/ה לצפייה בפורנו?

  מכיוון שלאנשים שונים יש ראייה שונה לגבי מה היא רמה לא בריאה של צריכת פורנוגרפיה, אין אבחנה מדויקת. אולם ניתן לשאול את עצמנו כמה שאלות היכולות לעזור לנו להבין אם משהו אינו כשורה.

  סימנים להתמכרות לפורנוגרפיה:

  • האם הוא מבלה זמן רב באינטרנט?
  • האם הוא מכבה את המחשב בזריזות כאשר מישהו רואה אותו?
  • האם הדלת נעולה בזמן שהוא משתמש באינטרנט?
  • האם הוא משקר בנוגע לשימוש במחשב?
  • האם הוא מוחק את היסטוריית החיפוש?
  • האם נמצא חומר פורנוגרפי על המחשב?

  כאמור רמת השימוש בפורנו משתנה מאדם לאדם ומתוך ההכרות האישית ניתן להעריך האם מדובר בהתמכרות הגורמת לנזק ומצריכה התערבות חיצונית או האם זוהי בעיה זמנית וניתן לפתור אותה בעצמנו.

  אם אתם חושדים שאתם או מישהו קרוב אליכם מתמודד עם מצב המצריך התערבות, אנו ממליצים לפנות לייעוץ ועזרה בהקדם. איש מקצוע ידע לכוון אתכם לדרך המתאימה להתמודד עם המצב ולהביא את המכור לטיפול מקצועי בהתמכרות לפורנו.

  טיפול בהתמכרות לפורנו

  ישנן גישות שונות לטיפול בהתמכרות לפורנו, כולן יכולות להועיל ולסייע בהתאם למצב האישי של כל אחד.

  טיפול רגשי / טיפול פסיכולוגי – טיפול אצל מטפל מקצועי. בדרך כלל מדובר במפגש אישי בו משוחחים על דפוסי ההתנהגות הקשורים להתמכרות ועל בעיות נוספות. לרוב בטיפול נבחן איך ההתמכרות מהווה דפוס התנהגות שקשור גם לחוויות עבר.

  טיפול קבוצתי בהתמכרות לפורנו- טיפול קבוצתי בהתמכרות, מאפשר לחלוק חוויות ותחושות עם אנשים העוברים תהליך דומה. טיפול קבוצתי הינו טיפול חשוב בכל הנוגע להתמכרות. הטיפול הקבוצתי מאפשר קבוצת השתייכות חדשה שבה אין צורך לשמור עוד את “הסוד”.

  טיפול בהתמכרות לפורנו בטיפול CBT בטיפול מסוג זה בדרך כלל מתמקדים במחשבות שליליות על עצמי, אחרים או העולם ועובדים על שינוי דפוסי החשיבה הללו. בנוסף בטיפול בהתמכרות לפורנוגפיה בטיפול CBT , לומדים לזהות את הרגשות וכן רוכשים כלים להתנהגות אדפטיבית שמשרתת את המטרות שנרצה להשיג בחיים. לרוב ינתנו בטיפול משימות לביצוע והתבוננות עצמית אשר ישמשו ליצירת תהליך החלמה.

  טיפולים באמצעות מיינדפולנס– מיינדפולנס משמעותו שליטה והכוונה של תשומת הלב בהווה, בחוסר שיפוטיות. טיפולים מסוג זה מתבססים על שילוב מיינדפולנס כגורם מפתח להחלמה. תרגול מיינדפולנס מעלה את המודעות והחיבור למחשבות, רגשות, תחושות גוף והתנהגות. המטרה היא לגרום לחוויות השליליות לחלוף ולא לתת להן לשלוט בהתנהגות.

  טיפול זוגי – פורנו התמכרות- חשוב מאוד לשלב טיפול כזה במקרה שאחד או שני בני הזוג מכורים לצפייה בפורנו. הטיפול מתמקד בשינוי ההתנהגות הלא רצויה ובשיפור התקשורת הזוגית.

  כיצד מטפלים בהתמכרות לפורנו ובאופן כללי?

  השלב הראשוני בטיפול בהתמכרות , צריך להיות הגמילה הפיזית מהסם או הגמילה מהתלות בהתנהגות ההתמכרות. את הגמילה חשוב לעשות בליווי והתייעצות מקצועית, שכן ישנן גמילות שעלולות להיות מסכנות חיים (למשל גמילה מאלכוהול או מתרופות הרגעה מסוג בנזודיאזיפינים). ניתן לפנות לרופא משפחה, או להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום. ישנן מקומות ייעודיים (אישפוזיות) לצורך גמילה מסמים בתנאי אשפוז, אולם ישנם מקרים שבהם מתאפשרת גמילה ביתית.
  ישנם מקרים בהם הגמילה תעשה תוך כדי שלב הטיפול.

  טיפול בהתמכרות לפורנוגרפיה לאחר שלב הגמילה

  לאחר שלב הגמילה הפיזית, ישנה חשיבות להמשך טיפול, אחרת קיימת סכנה לחזרה להתמכרות (כפי שקורה במרבית המקרים ללא טיפול מותאם). עכשיו כשהבנו שההתמכרות חולשת על כל תחומי החיים של האדם, אנו מבינים שהטיפול בה צריך להיות מותאם לכך, וככזה הוא צריך לתת מענה לאותם תחומים. לפיכך, טיפול מיטיב בהתמכרויות ייתן מענה רגשי – פסיכולוגי, ייקח בחשבון אפשרות של מענה רפואי – תרופתי (בהתייעצות עם רופאים מומחים בתחום), וכן יתייחס גם למרכיבים הסוציאליים (התערבויות משפחתיות וקבוצתיות). לאורך כל הטיפול ישנה חשיבות רבה בתמיכה משפחתית וחברתית באדם המכור.

  טיפול בהתמכרוית במרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון

  אנחנו מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכולוג / פסיכותרפיסט וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
  לנו במרכז לטיפול בהתמכרויות – ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים והפסיכולוגים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
  התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.

  אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
  חשוב לנו שבצוות שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון בטיפול בהתמכרויות, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
  אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול בהתמכרויות.

  מעוניינים להתייעץ עם מטפל/ת המומחים בטיפול בהתמכרויות, כחלק מתהליך הגמילה?
  מנסים להגמל ואתם זקוקים לליווי רגשי?
  הגעתם למקום הנכון – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון, עובד עם מטפלים מומחים, מנוסים ובעלי הכשרות אקדמיות מוכרות, המתמחים בטיפול רגשי / פסיכותרפיה עם אנשים הסובלים מהתמכרות לסמים. צרו עימנו קשר להתייעצות ללא התחיבות

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
  השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

   מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

   גמילה מאלכוהול
   גמילה מסמים
   התמכרות אצל ילדים
   התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
   התמכרות להימורים
   התמכרות למשחקי מחשב
   התמכרות לסמים
   התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
   טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
   התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
   התמכרות למין / התמכרות לסקס
   התמכרות למסכים
   התמכרות לקוקאין – התמכרות לקוק
   טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
   Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

   המומחים של רימון ב

   טיפול בהתמכרויות

   עוד מאמרים בנושא

   טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
   התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
   טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   טיפול בהתמכרות למין / גמילה מהתמכרות לסקס מדריך מעמיק לגמילה מהתמכרות למין התמכרות מינית, היא מצב מורכב שבו התנהגויות מיניות יוצאות מכלל שליטה, התמכרות זו...
   טיפול בהתמכרות לקוקאין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   מה זה קוקאין? קוקאין הוא חומר המופק מצמח הקוקה, בצורה של אבקה לבנה. לקוקאין, שנקרא גם קוק או קריסטל או בצורה המסונתזת – קראק. לקוקאין,...
   טיפול בהתמכרות למסכים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
   טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   במרכז רימון, אנחנו מכירים בחשיבות של מתן מידע מדויק, עדכני ומקיף על בעיות בריאותיות שונות. במאמר זה נתעמק בסוגיה שלעתים קרובות לא מובנת – מכורים...
   גמילה מסמים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   במאמר נסביר מהי גמילה מסמים ומדוע מתרחשת תסמונת גמילה, היכן ניתן לעשות גמילה מסמים בהשגחה רפואית ונסביר גם כמה זמן לוקחת הגמילה, מה קורה לאחר...

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת