גמילה מאלכוהול

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: טיפול בהתמכרויות

במאמר נדבר על מהי גמילה מאלכוהול? מהו שלב הגמילה הפיסית ותסמונת הגמילה וכן על שלב הגמילה הנפשית. כמו כן נסביר מהם מרכזי גמילה מאלכוהול ומהו המשך הטיפול המומלץ לאחר הגמילה וכן מהם הטיפולים המומלצים וכן המלצות על מטפלים מומלצים בתחום.

גמילה מאלכוהול - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
גמילה מאלכוהול – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון – ההחלמה מתחילה כאן

גמילה מאלכוהול

אדם המתמודד עם התמכרות לאלכוהול בוודאי חווה לא מעט פעמים ניסיונות להפסיק את השתיה ללא הצלחה. גם אם מדובר היה רק במחשבה על הפסקת השתיה שעוררה פחד וגם אם מדובר בניסיון ממשי, חוויית הבדידות והכישלון היא חוויה שכיחה בניסיונות לגמילה מאלכוהול בפרט ומסמים בכלל. לכן המלצתנו היא לא לעבור את שלב הגמילה לבד.
אחד הדברים שחשוב להבין כאשר אנו מבקשים לפנות לגמילה היא ההפרדה בין הגמילה הפיזית (detox) לבין השלב של הימנעות מחזרה לשתייה.

הגמילה הפיזית מאלכוהול ותסמונת הגמילה

כאשר אדם מכור לאלכוהול יפסיק לשתות אלכוהול או אף ינסה רק להפחית את כמויות השתיה, נצפה לראות תסמיני גמילה פיזיים, זוהי למעשה תסמונת הגמילה. עם הפסקת השתייה, לרוב לאחר מספר שעות, עשויים להופיע מספר תסמיני גמילה גופניים ונפשיים כגון: הזעה, דופק גבוה, רעד בידיים, כאבי ראש, בחילות, קושי להירדם וחרדה.
דרגת חומרת התסמינים תושפע מכמות האלכוהול שנצטרך וממשך הזמן בו האלכוהול נצרך, לפני שלב הגמילה או ההפחתה. ככל שהצריכה רבה יותר, ומשך ההתמכרות ארוך יותר, כך נצפה לראות תסמינים רבים וקשים יותר.
כאשר מדברים על התמכרות חמורה, לעתים ניתקל לאחר מספר שעות גם בבילבול, קשיים בזיכרון, הזיות ואף פרכוסים. מצבים אלו מצריכים התערבות רפואית.
לעתים במהלך הגמילה ניתן להיעזר בטיפול תרופתי הרגעתי באופן זמני על מנת להקל על התסמינים והסימנים השונים הכרוכים בגמילה.

בהמשך המאמר תוכלו למצוא סרטון אודות השפעת אלכוהול על המח.

גמילה מאלכוהול - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מתמחה בטיפול וליווי רגשי של מכורים לאלכוהול במהלך ולאחר תהליך הגמילה מאלכוהול
גמילה מאלכוהול – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מתמחה בטיפול וליווי רגשי של מכורים לאלכוהול במהלך ולאחר תהליך הגמילה מאלכוהול

הגמילה הנפשית

מעבר לתלות הגופנית באלכוהול, הדומה לכל ההתמכרויות, אדם המכור לאלכוהול (אלכוהוליסט) עלול לפתח גם תלות נפשית.
התלות הנפשית באה לידי ביטוי כאשר האדם מתקשה להתמודד עם אירועי חיים או רגשות מסוימים ועושה זאת באמצעות שתיית אלכוהול.
לאחר שלב הגמילה הפיזית האדם נדרש להתמודד גם עם הקושי הנפשי שמתלווה להיעדר השתייה בחייו וגם עם המצבים, הרגשות ואירועי החיים שהביאו אותו לשתות, מלכתחילה. קושי זה יכול לבוא לידי ביטוי בעליה בתחושות כמו חרדה, עצבנות, דיכאון, חוסר ביטחון ועוד. לאור האמור, ישנה חשיבות גדולה להיעזר בטיפול רגשי (פסיכותרפיה) הן בשלבי הגמילה הראשוניים, אך לא פחות חשוב גם לאחריה.

מרכזי גמילה מאלכוהול

חשוב להבין שגמילה מאלכוהול עשויה להיות מסכנת חיים ולכן יש להתייעץ באנשי מקצוע באשר להחלטה האם לבצע את הגמילה במכון גמילה (פרטי או ציבורי) “אישפוזית” או באופן עצמאי. אישפוזיות ניתן למצוא ברחבי הארץ, כאשר חלקן ציבוריות וחלקן פרטיות. משך האשפוז לצורך הגמילה אורך כ-3 שבועות.
לאחר הגמילה הפיזית, נצפה לראות ירידה בתסמינים הפיזיים והקלה בתחושת הכמיהה לאלכוהול. על אף האמור, לעתים רבות ישנה חזרה לשתייה בקרב נגמלים שאינם פונים לטיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי לאחר שלב הגמילה הפיזית.
הסיבה לכך נעוצה בעצם ההגדרה של ההתמכרות- מדובר במחלה כרונית שדורשת טיפול מעמיק.

הטיפול לאחר שלב הגמילה מאלכוהול – שלב הכרחי לגמילה מוצלחת

כבר במהלך תהליך הגמילה הפיזית, מומלץ להתחיל טיפול פסיכולוגי / רגשי.
הטיפול נועד, ראשית לצורך תמיכה באדם בתהליך הגמילה המורכב אותו הוא עובר. במהלך הטיפול ננסה להבין את הסיבות להתפתחות ההתמכרות, ובעיקר נלמד איך להימנע מחזרה לשתייה. כמו כן, נרכוש כלים להתמודדות עם בעיות החיים והקשיים שהביאו להתמכרות לאלכוהול, ללא חזרה להרגלי השתייה הישנים.
שנית, שלב הגמילה טומן בחובו גם את הגמילה הנפשית, שבה עולים וצפים רגשות שליליים, ללא היכולת “להעלים” אותם באמצעות שתיית אלכוהול. טיפול רגשי יסייע לאדם להתמודד אירועי החיים והרגשות שצפים, ללא הצורך לברוח מהם באמצעות שתיה.

ידוע כי טיפול המשלב בתוכו כלים מטיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הוא הטיפול המומלץ בכל הנוגע לגמילה מאכוהול. הטיפול הינו חלק בלתי נפרד מהגמילה ומגדיל באופן משמעותי את הסיכוי לשמור על תוצאות הגמילה לאורך זמן.

טיפול באלכוהוליזם במרכז לטיפול בהתמכרויות – מטפלים מומלצים

אנחנו מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכולוג / פסיכותרפיסט וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
לנו במרכז רימון ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים והפסיכולוגים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.
אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
חשוב לנו שבצוות שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול.

מעוניינים להתייעץ עם מטפל/ת המומחים בטיפול בהתמכרות לאלכוהול, כחלק מתהליך הגמילה?
סיימתם תהליך גמילה ואתם זקוקים לליווי רגשי, על מנת לשמר את ההצלחות?
הגעתם למקום הנכון – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון, עובד עם מטפלים מומחים, מנוסים ובעלי הכשרות אקדמיות מוכרות, המתמחים בטיפול רגשי / פסיכותרפיה עם אנשים שעברו גמילה מאלכוהול. צרו עימנו קשר להתייעצות ללא התחיבות

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  השפעת אלכוהול על המח – הסבר מקצועי (ניתן להוסיף כתוביות בעברית)

  מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

  גמילה מאלכוהול
  גמילה מסמים
  התמכרות אצל ילדים
  התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
  התמכרות להימורים
  התמכרות למשחקי מחשב
  התמכרות לסמים
  התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
  טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
  התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
  התמכרות למין / התמכרות לסקס
  התמכרות למסכים
  התמכרות לקוקאין – התמכרות לקוק
  טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
  Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

  המומחים של רימון ב

  טיפול בהתמכרויות

  עוד מאמרים בנושא

  טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
  התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
  טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  טיפול בהתמכרות למין / גמילה מהתמכרות לסקס מדריך מעמיק לגמילה מהתמכרות למין התמכרות מינית, היא מצב מורכב שבו התנהגויות מיניות יוצאות מכלל שליטה, התמכרות זו...
  טיפול בהתמכרות לקוקאין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  מה זה קוקאין? קוקאין הוא חומר המופק מצמח הקוקה, בצורה של אבקה לבנה. לקוקאין, שנקרא גם קוק או קריסטל או בצורה המסונתזת – קראק. לקוקאין,...
  טיפול בהתמכרות למסכים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
  טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  במרכז רימון, אנחנו מכירים בחשיבות של מתן מידע מדויק, עדכני ומקיף על בעיות בריאותיות שונות. במאמר זה נתעמק בסוגיה שלעתים קרובות לא מובנת – מכורים...
  טיפול בהתמכרות לפורנו - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
  מה במאמר? מהי התמכורת לפורנו מהם הסימנים הבולטים גורמים השפעות התמכרות לפורונוגרפיה טיפול בהתמכרות לפורנו מומחים בטיפול בהתמכרות לפורנו התמכרות לפורנו התמכרות לפורנוגרפיה, כמו כל...

  צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

   כניסה למערכת