מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: בגידה בזוגיות

בוגד – הגדרה מילונית

בוגד –  שֵׁם עֶצֶם

פועל: לבגוד

שם פועל: בגידה

ברבים: בוגדים

הגדרה של בוגד

בוגד הוא מי שמפר את הכללים בצורה לא ישרה.

מילים נרדפות: רמאי, משתמט, נוכל, נוכל

מיהו בוגד?

כיצד מומחים בתחום הזוגיות מגדירים מיהו בוגד?

כולנו חושבים שאנחנו מכירים את המשמעות של המילה “בגידה”. אבל כל מה שצריך זה לשאול שני אנשים או יותר מה ההגדרה שלהם לבגידה בכדי להבין שזה לא חד וחלק או הגדרה יבשה ופשוטה כפי שחשבתם.
אמנם רובנו יכולים להסכים ש”קיום יחסי מין “עם מישהו מחוץ להסכם זוגי מונוגמי, הוא בגידה, אך כאן מסתיימת ההבנה ההדדית שלנו.

אם יש לך הסכם עם בן זוגך כי מערכת היחסים שלך מונוגמית, ויש לך רגש רגשי ו/או מיני עם מישהו אחר, אז אתה מפר את ההסכם שלך עם בן זוגך – ובגדת.

זה הצד המחמיר יותר של הדברים. מין הצד השני, ישנם זוגות שיש להם הסכמים בנוגע ליחסי מין מחוץ לנישואים, הרואים בהפרת הסכמים אלה, בגידה. מבחינתם, אולי זה אומר שמותר לבני הזוג לשכב עם אנשים אחרים, אבל לא מישהו שבן/ת זוגם/ן מכיר/ה. או אולי זה אומר שכל סוג של מגע מיני מלבד יחסי מין מלאים, עם אנשים אחרים, הוא בסדר?! במקרה זה, קיום יחסי מין מלאים ייחשב לבגידה.

ברור שיש פער גדול בין “צפייה בפורנו זה בגידה” ו”שום דבר חוץ מ- יחסי מין מלאים אינו בגידה “. אז בכדי להכניס קצת בהירות לנושא, הנה כיצד 8 מומחים מומחים מגדירים בגידה .

חושדת שהגבר שלך או בעלך בוגד בך?
אל תשארי לבד. אנחנו כאן כדי לעזור לך להתמודד עם הגילוי
התקשרי אלינו עכשיו

מיהו גבר בוגד? יועצת זוגית

בתקופה בה זוגיות ומחויבות הם ביטויים שאנשים כבר לא לוקחים כמובנים מאליהם, ההבנה של מיהו בוגד ומה נחשב בגידה מעט מורכבת.
כלל אצבע שיכול לעזור הוא: האם, כאשר איני עם בן/בת הזוג, אני מתנהג כפי שהייתי מצפה ממנו או ממנה להתנהג כשהם בלעדיי? אם לא הייתי רוצה שבן או בת הזוג שלי יעשו את זה, כנראה שזו בעיה ואני אחשב בוגד.
מושג מפתח חשוב נוסף כאן הוא מחויבות. השאלה העולה היא מה המשמעות של מחויבות עבורך. אם לא דנת במפורש במחויבות שאת מצפה להן בקשר הזוגי שלך, אפשר להניח שאין לך הסכם מחויבות כזה עם בן/בת הזוג שלך וזה לא ממש הוגן לייחס לבן/בת הזוג התנהגות שאינה מראה מחויבות, כאשר הוא או היא לא הסכימו עליה.
עם זאת, את לא צריכה לאהוב את כל מה שבן/בת זוגך עושה. לדוגמה, אם מושא האהבה שלך מפלרטט עם אנשים אחרים, יתכן שזה לא יחשב כ’בגידה’… אבל את לא חייבת לקבל התנהגות שאינה מקובלת עלייך.

מיהו גבר בוגד – פסיכותרפיסטית

ההגדרה שלי לבגידה היא, כאשר ישנה הסכמה ברורה בין שני בני זוג,שמערכת היחסים שלהם היא מונגמית ואחד מבני הזוג מפר את ההסכם הזה ונכנס לקשר מיני או רגשי עם מישהו מחוץ למערכת היחסים הקיימת. לעתים קרובות, אנשים חושבים רק על יחסים מיניים כבגידה. בכל זאת שיתוף פרטים אינטימיים, רגשיים מעצמך עם מישהו מחוץ למערכת היחסים הזוגית יכול להיחשב גם כן כבגידה. עם זאת, בגידה אינה אומרת בהכרח – ‘סוף ליחסים’.
אנו מאמינים שאפשר לתקן מערכות יחסים זוגיות ונישואים, אם שני בני הזוג מוכנים להתחייב ולעבוד על הקשר שלהם.

בוגד - מה ההגדרה של גבר בוגד? מצורפות דעות של אנשי מקצוע שונים מתחום הטיפול הפפסיכולוגי והטיפול הזוגי - מרכז רימון - מומחים בטיפול וייעוץ זוגי בפריסה ארצית
בוגד – מה ההגדרה של גבר בוגד? מצורפות דעות של אנשי מקצוע שונים מתחום הטיפול הפפסיכולוגי והטיפול הזוגי – מרכז רימון – מומחים בטיפול וייעוץ זוגי בפריסה ארצית

הגדרה של בוגד – יועץ זוגי ומשפחתי

האם ישנו אזור אפור בשאלה מי הוא בוגד? התשובה לשאלה זו תלויה מאד בשאלה כיצד בני הזוג מתמודדים עם “מיני בגידות”. למשל, האם תתפסו פלרטוט קטן ותמים (ואולי לא בהכרח תמים) עם קולגה מהעבודה כבגידה? מקרים כאלו נפוצים מאד. זה לא חייב להיות בדרכים כאלו, ישנן דרכים רבות ומגוונות ליצורולשמור על קשרים מחוץ לנישואים או לקשר הזוגי, לדוגמא קשר דרך הודעות טקסט. תמים (או לא כל כך תמים) עם מישהו אחר מאשר השותף שלנו. בהחלט זה יכול להתרחש בחברת מישהו, אך גם בדרכים אחרות כגון הודעות טקסט.

לעיתים בגידה מתרחשת, בצורה לא מכוונת, אך עדיין זה יחשב בגידה. למשל: התאהבות שהופכת למשיכה והתאהבות מלאה במישהו אחר, מחוץ לנישואים או לקשר הזוגי, חשיפה של רגשות ומחשבות אנטימים עם אדם שאתה מרגיש משיכה כלפיו והוא אינו הפרטנר הקבוע שלך. גם שקר קטן ו’לבן’ שלא חושף או מסתיר את עובדת היותך בתוך מערכת יחסים זוגית. קיום מגע מיני, גם אם אינו כולל יחסי מין מלאים וחדירה.

בסופו של דבר, בגידה תלויה בהסכמים שיש לך עם בן זוגך. כלל אצבע טוב שרבים מצאו מועיל הוא: הנח שבת/ן זוגך לא ת/ישמח אם בגדת והפרת את אמונם, זכור שבגידה יכולה בקלות להוביל לאובדן מערכת היחסים הקיימת שיש לך כיום.

גישתו של מטפל מוסמך בשיטת אימגו

מהות הבגידה היא בגידה באמון של בן / בת זוגך. בגידה יכולה להתבטא ברומן הכולל מגע פיזי מלא, מערכת יחסים רגשית או אינטראקציה מקוונת (קיום קשר וירטואלי באינטרנט, באמצעות הרשתות החברתיות, אפליקציות שונות להעברת מסרים וכולי). נאמנות פירושה מחויבות. להיות נאמן לבן / בת זוגך פירושו לא להעביר את המיקוד הרגשי שלך למקום אחר או למישהו אחר. כאשר אתה בוחר להעביר את המוקד הרגשי שלך למישהו אחר, אתה פוגע באמון של בן / בת זוגך/תך. זכור שבגידה יכולה להיות הרסננית ולא משנה איך היא נראתה בפועל ומה עשית במציאות.
ניתן למנוע בגידה באמצעות השקעת אנרגיה במערכת היחסים הזוגית שלך ויצירת מרחב בטוח ואוהב. זוהי הדרך למניעת משברים ובעיות תקשורת בזוגיות, שעלולות להוביל בהמשך לבגידות.

גישתו של פסיכותרפיסט

בוגד נחשב מי שבגד בפרטנר שלו, בין אם בגידה רגשית או פיזית. ישנן דרגות של בגידה, מבגידה מינית של בן זוג או בת זוג ועד לבגידה רגשית, שבה אתה מקיים מערכת יחסים סודית, בעלת משמעות רגשית עבורך, מחוץ לקשר הזוגי שלך.

בוגד - מה ההגדרה של גבר בוגד? מצורפות דעות של אנשי מקצוע שונים מתחום הטיפול הפפסיכולוגי והטיפול הזוגי - מרכז רימון - מומחים בטיפול וייעוץ זוגי בפריסה ארצית
בוגד – מה ההגדרה של גבר בוגד? מצורפות דעות של אנשי מקצוע שונים מתחום הטיפול הפפסיכולוגי והטיפול הזוגי – מרכז רימון – מומחים בטיפול וייעוץ זוגי בפריסה ארצית

בוגד – מה ההגדרה של גבר בוגד? דעות של אנשי מקצוע שונים מתחום הטיפול הפסיכולוגי והטיפול הזוגי
מרכז רימון – מומחים בטיפול וייעוץ זוגי בפריסה ארצית

גישתו של פסיכולוג – הגדרה של גבר בוגד

בגידה קשורה לשבירת האמון בינך לבין בן/בת זוגך. כל זוג יכול להגדיר מה הם החוקים שלו. רוב האנשים מניחים שזה אומר פשוט לשכב עם מישהו מחוץ למערכת היחסים שלך, אבל רוב הבעיות מתחילות כאר נכנסים לעסק עניינים רגשיים.
בעולם של היום, יש לנו את החופש להגדיר את מערכות היחסים שלנו בכל דרך שנבחר. עם זאת, המשמעות של זה היא לנהל שיחות על איך זה נראה לכל אחד מהצדדים במערכת היחסים הזוגית. כאשר זה נעשה, העבירה מאוד ברורה וההגדרה של מה נחשב בגידה מאד ברור.

בוגד – הגדרה – פסיכולוג קליני

בגידה היא אקט של מעילה באמון, פגיעה באמון של אדם אחר. מה שחשוב להבין הוא שברגע שהאמון בין בני זוג נשבר, הדרך לתיקון משתנה מאוד בין זוג לזוג ובין אדם לאדם. כיצד והאם ניתן לתקן את האמון שנשבר? זה כבר תלוי בהיסטוריה של האדם, של בעיות אמון קודמות, בגידות קודמות שחווה, סגנון התקשרות שלו ותחושת הבטחון שלו. לפעמים מספיקה בגידה אחת, גם אם ההיא חד פעמית, בכדי לפרק את הקשר. לפעמם אפשר לתקן את הקשר הזוגי לגמרי לאחר האירוע, אך זה תלוי לחלוטין באדם, בהיסטוריה שלו ובחוזקה של הקשר כפי שהיתה לפני הבגידה וכן בסוג הבגידה שהתרחשה.
בגידה יכולה להיות כל דבר, החל מלנהל שיחה עם מישהו אחר כאשר הבטחת שאינך בקשר איתו וכלה בדיאלוג הכולל שיתוף של סודות או מידע אישי שהיה אישי בינך ובין הפרטנר שלך.
לבגידה אין שום קשר למגע פיזי. בגידה, במילים פשוטות היא: לעשות את מה שהבטחת, נשבעת והופקד עליך שלא לעשות.

בוגד – פסיכאטר ופסיכותרפיסט

בגידה היא כאשר אתה מתנהג באופן שמפר לגמרי מוסכמות או הבנות שהיו לך במערכת היחסים הזוגית שלך.
הגדרה אוניברסלית של בגידה חשובה פחות מאשר מה שבני זוג יגדירו במשותף כחריגה מגבולות ההסכם הזוגי שלהם. בגידה יכולה להיות פיזית, רגשית ו/או דיגיטלית. בגידה כרוכה במסרים מיניים או תמיכה רגשית עמוקה כלפי מישהו שעשוי להיות פרטנר מיני פוטנציאלי. בדרך כלל, אך לא תמיד, בגידה כרוכה בצורה כלשהי של הונאה ורמאות או שקרים והזנחה של צרכי בן/ת הזוג הקבוע/ה.

למרות שבסופו של דבר, זה תלוי במה שהזוג מגדיר כבגידה. הדברים הבאים מייצגים כמה ביטויים נפוצים לבגידות: פעילות מינית עם מישהו אחר שאינו הפרטנר שלך, שיחה מינית או בעלת אופי מיני עם מישהו אחר שאינו הפרטנר שלך, צ’ט או התכתבות אישית באמצעות הודעות טקסט או ווטסאפ או כל אפליקציה אחרת ברשת על מעשיכם האינטימיים ביותר או התעניינות בחייו האינטימיים של אדם אחר, שימוש בחומרים פורנוגרפיים או חשיפה להופעות חיות למבוגרים (מופעי חשפנות וכולי).
לכל אדם יש תפיסות ייחודיות אחרות לגבי מהי בגידה. מחויבות היא לכבד את הגבולות שהציב הפרטנר שלך במערכת היחסים הקבועה שלך.

מה שבאמת חשוב זה לא איך אמא שלך מגדירה בגידה או החבר הכי טוב שלך או אחותך או אפילו המומחים או אשי המקצוע שאתה מתייעץ איתם או מדברים בתקשורת. כשמדובר בחיים שלך, רק הגדרה שלך ושל בת/בן הזוג שלך חשובים באמת.

המומחים של רימון ב

טיפול זוגי / ייעוץ זוגי

עוד מאמרים בנושא

מייאוש לתיקון: 5 השלבים הרגשיים כשיש חשד לבגידה השלבים הרגשיים המלווים בגידה או חשד בבגידה ומה יכול לעזור בכל אחד מהם?
מייאוש לתיקון: 5 השלבים הרגשיים כשיש חשד לבגידה   השלבים הרגשיים המלווים בגידה או חשד בבגידה ומה יכול לעזור בכל אחד מהם?   כאשר אדם...
סימנים לבגידה - מאפיינים של גבר בוגד
האם ישנם מאפיינים לגבר בוגד? איך גבר בוגד מתנהג? האם ישנם סימנים מובהקים לבגידה? האם , בעידן של היום, ניתן למצוא סימני בגידה בסלולרי בצורה...
התנהגות ומאפיינים של גבר בוגד - איך מתנהג גבר בוגד? מהו דפוס הבגידה ומהם הסימנים? מומחי מרכז רימון עונים. להתאמת מטפלת זוגית או טיפול פסיכולוגי התקשרו עכשיו
מאפיינים של גבר בוגד – או איך מתנהג גבר בוגד. אמנם כולנו אנשים שונים, אבל כאשר מדובר בשקרים, למשל כאשר גבר בוגד, ישנם מאפיינים והתנהגויות...
סיפורי בגידה - למה גברים בוגדים, למרות מחיר הבגידה? מומחי מרכז רימון מסבירים
למה גברים בוגדים? לאנשים (גברים ונשים) בוגדים ישנם סיפורים והסברים רבים ומגוונים להסביר את הסיבות לבגידה. סיפורי הבגידה הללו אולי יעזרו לכם להבין חלק מההתנהגות...
למה גברים בבוגדים? 13 סיבות נפוצות לבגידה. מרכז רימון - טיפול פסיכולוגי וטיפול זוגי בפריסה ארצית
למה גברים בוגדים? הנה 13 סיבות נפוצות. לגברים בוגדים ישנם תירוצים והסברים רבים ומגוונים להסביר את הסיבות לבגידתם. עם זאת, חשוב לזכור, ישנה דרך אחרת,...
מחיר הבגידה - למה גברים בוגדים למרות המחיר הכבד? - מרכז רימון - מומחים בייעוץ וטיפול זוגי ומשפחתי
מהו מחיר הבגידה? אנשים לרוב לא מבינים את מחיר הבגידה שלהם בבן או בת זוגם. כאשר המועמד לשעבר לנשיאות בארה”ב ג’ון אדוארדס בגד באשתו, הוא...
סיפורי בגידה - למה גברים בוגדים, למרות מחיר הבגידה? מומחי מרכז רימון מסבירים

סיפורי בגידה

למה גברים בוגדים? לאנשים (גברים ונשים) בוגדים ישנם סיפורים והסברים רבים ומגוונים להסביר את הסיבות לבגידה. סיפורי הבגידה הללו אולי יעזרו לכם להבין חלק מההתנהגות

להמשך קריאה
למה גברים בבוגדים? 13 סיבות נפוצות לבגידה. מרכז רימון - טיפול פסיכולוגי וטיפול זוגי בפריסה ארצית

למה גברים בוגדים?

למה גברים בוגדים? הנה 13 סיבות נפוצות. לגברים בוגדים ישנם תירוצים והסברים רבים ומגוונים להסביר את הסיבות לבגידתם. עם זאת, חשוב לזכור, ישנה דרך אחרת,

להמשך קריאה
מחיר הבגידה - למה גברים בוגדים למרות המחיר הכבד? - מרכז רימון - מומחים בייעוץ וטיפול זוגי ומשפחתי

מחיר הבגידה

מהו מחיר הבגידה? אנשים לרוב לא מבינים את מחיר הבגידה שלהם בבן או בת זוגם. כאשר המועמד לשעבר לנשיאות בארה”ב ג’ון אדוארדס בגד באשתו, הוא

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת