אבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: אבחונים פסיכולוגים

סוגים שונים של אבחון פסיכולוגי

ישנם 3 סוגי אבחונים מרכזיים:
אבחון דידקטי | אבחון פסיכולוגי | אבחון פסיכודידקטי

אבחון דידקטי

אבחון דידקטי בודק את תפקודי הלמידה של הילד, כגון: יכולות הקריאה, הכתיבה והבנת הנקרא שלו. בנוסף, אבחון זה בודק האם ישנם גורמים נוספים המשפיעים על כישורי הלמידה, למשל בעיה או הפרעה בקשב וריכוז.
למעשה, אבחון דידקטי מאפשר להעריך את ההישגים הלימודיים של הילד ובעקבות כך לבחון האם הוא זקוק לסיוע ומאיזה סוג.

אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי בודק האם ישנה השפעה של מאפיינים רגשיים על תפקודו של הילד ועל היכולות הלימודיות שלו. בעזרת כלים פסיכולוגיים (כמו מבחן אינטילגנציה, ציורים ומבחנים השלכתיים) המותאמים לגיל הילד, האבחון הפסיכולוגי מעריך את האינטילגנציה של הילד, את כישוריו ואת עולמו הרגשי. אבחון פסיכולוגי מאפשר להעריך האם תפקוד הילד מושפע ממצבו הרגשי, וכיצד ניתן לסייע לו.
אבחון פסיכולוגי נערך על ידי פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים בלבד.


אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי הוא אבחון משולב שמטרתו המרכזית היא לאפשר נקודת מבט כוללת על הילד, יכולותיו וצרכיו.
אבחון פסיכודידקטי מתאים למצבים בהם התמונה מורכבת וישנו צורך לבדוק כמה משתנים וכיצד כל אחד מהם משפיע אחד על השני ועל תפקודו הכללי של הילד (לדוגמא: קושי רגשי, הפרעת קשב וריכוז, לקות למידה, אינטיליגנציה). למשל כאשר ישנו חשש שהילד אינו ממצה את כישוריו בבית הספר וישנה השערה לקיום לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז, או כאשר עולה הבעיה בתפקוד הלימודי ורוצים לבדוק האם קושי זה נובע מבעיה רגשית או מבעיה ספציפית בלמידה.
בנוסף, אבחון פסיכודידקטי מתאים למצבים בהם ישנו חשש שבעיה מסוימת תשפיע לרעה על ביצועיו באחד האבחונים (אבחון פסיכולוגי או אבחון דידקטי) האחרים והתמונה שתתקבל מהאבחון תהיה מוטעית.
דוגמא לכך: שתפקודו של הילד במבחן אינטילגנציה באבחון הפסיכולוגי יושפע מלקות הלמידה שלו, שאינה נבדקת באבחון זה או כאשר ישנו חשד לקיום לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז וכן בעיה רגשית שפוגעת במיצוי הפוטנציאל הגלום בילד.
אבחון פסיכודידקטי משולב הוא אבחון מקיף יותר ומאפשר לבחון את תפקודי הלמידה, המאפיניים הרגשיים וכן את כישורי האינטיליגנציה יחד, ולהבחין בהשפעות שלהם זה על זה. אבחון פסיכודידקטי נערך על ידי פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים בלבד, המומחה בפסיכולוגיה חינוכית.

חפשו מטפלים ופסיכולוגים מומלצים לאבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי

מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בתל אביב
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בשרון
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בשפלה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי ברמת גן, גבעתיים והסביבה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בקריית טבעון, יקנעם והסביבה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בפתח תקווה והסביבה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בעפולה והעמקים
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בנתניה והסביבה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בירושלים והסביבה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בחיפה והקריות
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בחולון, ראשל״צ והסביבה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בחדרה והסביבה
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בדרום
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בגליל התחתון
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בגליל המערבי
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי בבקעת אונו
מטפלים ופסיכולוגים מומלצים באבחון פסיכולוגי / אבחון פסיכודידקטי באונליין

מה נותן כל אבחון וכיצד הוא יכול לעזור לילד שלי?

המטרה החשובה ביותר בכל אחד מהאבחונים היא להתאים את דרכי הסיוע לילד.
במרבית הפעמים, לפני האבחון, העזרה הניתנת לילד אינה מספקת כדי לפתור את הקשיים המשפיעים על תפקודו הלימודי ו/או הרגשי. לאחר האבחון ניתנות המלצות מפורשות כיצד ניתן לעזור לילד ובאיזה היקף.
בהמשך המאמר- אילו התאמות ועזרה ניתן לקבל עם תוצאות כל אחד מהאבחונים.
על סמך אבחון דידקטי ניתן להתאים לילד תוכנית לימודית אישית. המשמעות היא שאם מתגלה לקות לימודית מסוימת, ניתנת המלצה של סוג הסיוע המתאים לילד (תגבורים, התאמות במבחנים, הוראה מתקנת, הארכת זמן במבחנים ועוד). תכנית לימודים מותאמת אישית לילד והתאמות אלו יאפשרו לילד לבטא את הפוטנציאל הלימודי שלו, שעד כה הושפע והוגבל בגלל לקות למידה או קשיי קשב וריכוז. בנוסף, במידה והתגלה באבחון הדידקטי כי גורמים נוספים משפיעים על התפקוד הלימודי של הילד, למשל הפרעת קשב וריכוז, ניתנת המלצה כיצד יש להמשיך לברר את אותם גורמים.
על סמך אבחון פסיכולוגי ניתן לקבוע האם הילד סובל מקשיים רגשיים והאם הם פוגעים בתפקודו. כמו כן על סמך אבחון פסיכולוגי, ניתן להתאים לילד טיפול רגשי מתאים.
טיפול רגשי נכון ומתאים, יכול לעזור לילד להתמודד טוב יותר עם קשייו ולמצות את הפוטנציאל שלו טוב יותר.
ההמלצות של אבחון פסיכולוגי הן כלי משמעותי בידי המטפל הרגשי שייסע לילד, במידה ויופנה הילד לטיפול בעקבות קשיים רגשיים.
אבחון פסיכודידקטי משולב יכול לספק תמונה מקיפה לגבי שני התחומים שנבדקים באבחונים השונים בנפרד (אבחון פסיכולוגי ואבחון דידקטי) וכן לספק תשובות לגבי סוגי העזרה שהילד צריך. תוצאות אבחון פסיכודידקטי הן המקיפות ביותר ומספקות תמונה רחבה וברורה יותר לגבי קשייו של הילד ולגבי סוג התמיכה והעזרה הנכונה עבור הילד למיצוי הפוטנציאל הלימודי / חברתי / רגשי / אינטלקטואלי שלו.


מתי אדע שהגיע הזמן לעשות אבחון פסיכולוגי לילד שלי?

ראשית, חשוב להבין שלא תמיד יש צורך באבחון. מתי בכל זאת כדאי לפנות לאבחון פסיכולוגי או פסיכודידקטי? על כך קיראו בהמשך.
“כלל האצבע” הוא כשאתם ההורים או דמות משמעותית מחיי הילד (מורה, יועצת, איש טיפול, פסיכולוגית ילדים) מרגישים שמשהו מונע מילדיכם לממש את הפוטנציאל הלימודי או התפקודי שלו. למעשה- כאשר ישנו קושי משמעותי בתפקוד השכלי, הרגשי, הלימודי או ההתפתחותי של הילד.
פעמים רבות ההמלצה לבצע אבחון תעלה מביה”ס (המורה או היועצת). לעיתים המורה תרגיש כי מאמציה לעזור לילד ולהקל עליו אינם נושאים פרי, ולעיתים גם אתם ההורים תרגישו שהנסיונות של ביה”ס להגיש עזרה אינם מצליחים לקדם את הילד או שתזהו כי ילדיכם נמצא במצוקה רגשית.
לעיתים איש מקצוע מתחום הטיפול ימליץ על אבחון על מנת לקבל פרספקטיבה מעמיקה יותר על תפקודו של הילד ועל קשייו.
עכשיו עולה השאלה אז איזה אבחון הילד שלי צריך? המשיכו לקרוא ותוכלו לקבל תשובה גם לשאלה זו.

אבחון פסיכולוגי או אבחון פסיכודידקטי? איזה אבחון מתאים לבעיות של הילד שלי?

הרעיון המרכזי בהתאמת אבחון הוא להתאים את האבחון לסיבת ההפניה לאבחון ולמסקנות וההמלצות שיכולות להתקבל מכל אבחון.
אם ישנה בעיה מובהקת בלימודים, לרב יהיה מומלץ להתחיל מאבחון דידקטי אשר בעקבותיו יוכלו להבין את הסיבה לבעיה וכך להתאים לילד את הטיפול המתאים והיעיל עבורו. במקרים אחרים בהם היקף הבעיה יהיה נרחב יותר (על פני תחומים רבים יותר בחיי הילד), או יעלה חשש שגורם רגשי משפיע על התפתחותו ותפקודו של הילד, אז ייתכן וכדאי לשקול אבחון פסיכולוגי או אבחון פסיכודידקטי.
בכל הקשור לבחירת האבחון המתאים חשוב ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, אשר יוכל לעזור לבחור את סוג האבחון המומלץ, אבחון שהמלצותיו יוכלו להתאים לסיבה הראשונית שבגללה פניתם לאבחון.
להתייעצות עם איש מקצוע, ולקבלת הכוונה ועזרה בבחירת סוג האבחון המומלץ והנכון עבורכם- המשיכו לקרוא: אבחונים במרכז רימון.

אבחונים פסיכולוגים במרכז רימון

מרכז רימון מציע שירות מקיף ומקצועי בנושא אבחונים:
ייעוץ – האם ישנו צורך באבחון? איזה אבחון מומלץ? אבחון פסיכולוגי או אבחון פסיכודידקטי? ניתן להתקשר להתייעצות עם איש מקצוע או לשלוח הודעה ואנו נחזור אליכם בהקדם.
חסכון בכסף – אבחון מקצועי ומקיף, שיתן לכם תשובות אמיתיות. אצלנו לא כל פניה לאבחון תסתיים באבחון, לפעמים נסיים בשיחת יעוץ בטלפון.
אמינות – הפסיכולוגים שלנו מתחייבים לספק תשובות והמלצות אמינות ומקצועיות המתבססות על ניסיון רב שנים באבחונים ובטיפול רגשי בילדים. עם סיום האבחון תקבלו המלצות לפתרון הבעיות שעלו (אם עלו) באבחון, בצורה היעילה ביותר.

עריכת אבחונים פסיכולוגים

אבחון פסיכודידקטי ואבחון פסיכולוגי על ידי פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים מומחים ומנוסים בעריכת אבחונים לילדים, מתבגרים, סטודנטים ומבוגרים.
הפסיכולוגים המאבחנים במרכז רימון הינם פסיכולוגים מומחים (ולא מתמחים) בעלי ניסיון רב והכרות מקצועית ומעמיקה עם כלי האבחון השונים ובעריכת אבחונים.
ליווי והדרכה באשר לתוצאות האבחון.
לאחר סיום התהליך תוכלו לקבל ייעוץ להמשך טיפול על פי ההמלצות שעלו באבחון: טיפול רגשי / פסיכולוגי, הדרכת הורים, בירור רפואי נוסף ועוד.
במרכז רימון מענה רחב ומקיף שמטרתו לספק את מרב השירותים הפסיכולוגים והרגשיים הייחודיים לילדים ומתבגרים. אנו במרכז רימון רואים חשיבות רבה במתן מענה פסיכולוגי מתאים, כאשר עולה באבחון הצורך בכך. אנו עושים מאמצים להפניית הילד לטיפול אצל מטפל מומחה ובעל ניסיון בתחום הספציפי בו זקוק הילד לעזרה. ישנה חשיבות רבה בקיום תקשורת בין הפסיכולוג המאבחן ובין המטפל וקשר כזה יכול לתרום רבות להתקדמות הילד ולמיצוי הפוטנציאל שלו.

שירותי אבחון פסיכולוגי ואבחון פסיכודידקטי ניתן לקבל במספר מוקדים בארץ

אבחון פסיכולוגי ואבחון פסיכודידקטי באזור השרון (רעננה, כפר סבא, הרצליה)
אבחון פסיכולוגי ואבחון פסיכודידקטי באזור עמק חפר, נתניה, חדרה
אבחון פסיכולוגי ואבחון פסיכודידקטי באזור גוש דן והמרכז (תל אביב, רמת גן, גבעתיים)
אבחון פסיכולוגי ואבחון פסיכודידקטי באזור השפלה (מזכרת בתיה, גדרה, נס ציונה, רחובות)
צוות הפסיכולוגים המאבחנים והמטפלים במרכז רימון הינו צוות מקצועי, מנוסה ומומחה בתחום האבחון והטיפול הפסיכולוגי והאבחון הפסיכודידקטי לילדים, מתבגרים , סטודנטים ומבוגרים. כמו כן צוות המאבחנים שלנו הינו בעל הכרות נרחבת עם דרכי הטיפול היעילות והמומלצות כיום.
פנו עכשיו להתייעצות עם איש מקצוע לקבלת מענה מותאם אישית ולהתאמת האבחון המתאים.

עוד מאמרים בנושא

טיפול קבוצתי / קבוצת תמיכה - סוגים שונים של קבוצות, מרכז רימון
“טובים השניים מהאחד וקבוצות לפעמים טובות אף יותר!!!” – טיפול קבוצתי / קבוצת תמיכה, איך זה עובד ובמה זה יעיל יותר מטיפול פסיכולוגי פרטני? ישנם...
"טובים השניים מהאחד וקבוצות לפעמים טובות אף יותר!!!" – קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה, איך זה עובד ובמה זה יעיל יותר? וגם קבוצת תמיכה אונליין בזום - בחיק האם, מומחיות בטיפול רגשי במשפחות לאחר לידה
  “טובים השניים מהאחד וקבוצות לפעמים טובות אף יותר!!!” – קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה, איך זה עובד ובמה זה יעיל יותר? וגם – קבוצת...
טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים - בחיק האם
למרות שבשנים האחרונות המודעות בדבר “דיכאון אחרי לידה” עלתה, עדיין אנחנו עדים לדה-לגיטימציה חברתית, כלפי גברים להיות במגע עם הרגשות שלהם ולבטא תחושות קשות ביחס...
אספרגר בקרב נשים - עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD . מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD
בשל מספר סיבות, נשים עם פרופיל אספרגר בעלות פחות סיכוי לאבחון נכון וסיכוי רב יותר לאבחון מוטעה בשל מספר סיבות, נשים עם פרופיל אספרגר בעלות...
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות
עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה...
אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
עבור רוב הזוגות, למצוא איזון בין הצרכים והציפיות שלהם לבין הצרכים והציפיות של בן הזוג זה אתגר. במערכת יחסים שבה אדם אחד נמצא על הספקטרום...
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות

אספרגר נשים

עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת