נישואים ללא מין – הסיבות והפתרונות

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: מיניות וזוגיות

נישואין ללא יחסי מין הם נישואים פגיעים. יחסי מין מעודדים הפרשת אוקסיטוצין, חומר כימי, המחזק את תחושת הקרבה בין בני הזוג. יחסי מין היא גם דרך מצויינת להנות ביחד, מהזוגיות.
יחסי מין היא פעילות שבני זוג חולקים אחד עם השני. השיתוף הזה מחזק את מערכת היחסים ומחזק את האהבה בקשר הזוגי.
מה יכולים בני הזוג לעשות (או רק אחד מהם) אם המין נעלם מסדר העדיפויות הזוגית, ויחסים ללא מין הפכו למצב שבשגרה?
מקום טוב להתחיל בו הוא בדיקה, מה גורם לירידה בבילוי הזמן המהנה הזה יחד.

כמה מהסיבות הנפוצות לבעיה ופתרונות אפשריים

מעט זמן משותף יחד

אם אחד מבני הזוג או שניהם מעדיפים פעילויות אחרות על פני זמן משותף, יתכן והעדפה זו תהווה בעיה. ישנם מצבים של חוסר ברירה, למשל כאשר בני הזוג עובדים בשעות הפוכות. עם זאת, קביעת לוח זמנים, בו אין מקום לחיי מין זוגיים היא עניין של סדר עדיפויות. בידקו את העניין ותחשבו שוב על סדר העדיפויות שלכם. בכדי לרצות לעשות אהבה עם מישהו, כדאי שבכלל יהיה לזוג זמן לבילוי משותף. זמן משותף עוזר לחיזוק הקשר, בין אם מדובר בבילוי בחוץ או אפילו בבית. בזמן המשותף שלכם יחד, מומלץ להרחיק את הטלפונים והמחשבים, הפרעות כאלו יכולות בהחלט לקלקל את האינטימיות.

חוסר בפרטיות

אם ישנו קושי לייצר פרטיות בבית, בגלל “שהקירות דקים מדי”, או שמסיבה כלשהי קולות נורמלים הקשורים במין מביכים אותך, זה בהחלט יכול להוות גורם מעכב. תמיד ניתן למצוא פתרון בכדי לייצר פרטיות.

חוסר מוטיבציה

ישנם אנשים שהחשק המיני שלהם הוא מינימלי, אחרים פשוט לא נהנים בזמן משגל. עם זאת כדאי לדעת כי כעס, שיפוטיות, ביקורת, האשמה או כל עוינות באינטראקציה יכולים בהחלט לפגוע בחשק המיני. גם אם בן הזוג אינו מגיב לאנרגיה השלילית הזו בעוינות, כעס או נקמה מצידו, יחס כזה בהחלט יכול לפגוע בקשר הזוגי. איש אינו רוצה להיות במצב אינטימי וקרוב עם אדם שפוגע ברגשותיו. ישנם מצבים אחרים, שמומלץ להתחשב בהם ולקחת אותם בחשבון- במידה ולאחד מבני הזוג ישנה חוויה מינית טראומטית בעברו, זה עלול להוות חסם ולפגוע עד מאד ביכולת להנות במערכת יחסים מינית בוגרת. במצבים אלו מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי או טיפול מיני.

הגיל

גורם שמשפיע מאד על מידת העניין במין- גיל הוא בין הגורמים הראשוניים לזוגיות נטולת מין. רמות העניין הראשוני במין פוחתות עם הגיל. עם זאת, גם בגיל מבוגר ניתן להנות ממין. המפתח לפתרון בעיה זו הוא למצוא את הדרך המסוימת המתאימה לכל אחד על מנת לעורר את החשק המיני, כגון תיזמון הפעילות המינית, גם אם אין חשק מלכתחילה. מעט מאד אנשים שעוסקים בפעילות בחדר כושר מלאי חשק לצאת לפעילות לפני שהם יוצאים, אך נהנים מאד לאחר שהם מתחילים באימון.

אי לקיחת אחריות על יוזמת האינטראקציה המינית

פחד רב מדי מפני תגובה שלילית או דחיה עלול לחסום ולמנוע מראש את היוזמה. גם יותר מדי סירובים יכולים לגרום לצד השני להסס ואף להמנע מלהציע.

גורמים ביולוגים ומחסומים פסיכולוגים

שני גורמים מרכזיים שעלולים לפגוע בחשק ובדחף המיני הם מחלות כרוניות (דלקות פרקים, פיברומיאלגיה, תסמונת התשישות הכרונית ועוד), אך לא רק מחלות, לעיתים גם תרופות יכולות להיות הגורם. ישנם תכשירים שונים למניעת הריון או תרופות נגד דיכאון וחרדה העלולות לפגוע בחשק המיני. בנוסף- מסרים מיניים שליליים או חוויות מוקדמות טראומטיות מהעבר עלולות להפוך את המין או המיניות בכלל לנושא שנתפס מסוכן או אסור.

מה ניתן לעשות אם הגורמים המצויינים פוגעים בחיי המין שלך?

ישנן שלוש דרכים מרכזיות לטיפול בנישואין ללא מין

הדרך הראשונה

היא להתחיל לדבר על זה. הבחירה בדרך זו יכולה לעזור ולפתח מיומנויות תקשורת זוגיות. תקשורת זוגית פתוחה וכנה יכולה לאפשר לדבר גם על נושאים קשים ורגישים. בתקשורת זוגית, כדאי להתמקד בעיקר על תקשורת מכבדת ופיתוח מיומנויות הקשבה בין בני הזוג. במידה וניסיתם זאת ואינכם מצליחים לייצר תקשורת זוגית יעילה, תוכלו להעזר בטיפול זוגי, שאחת ממטרותיו המרכזיות היא שיפור התקשורת הזוגית.

אסטרטגיה שניה

היא פשוט להחליט, שסקס בזוגיות הוא חשוב לכם ונמצא בסדר העדיפויות שלכם ולהתחיל לחשוב כיצד ניתן לשנות או מה את/ה יכול לעשות אחרת בכדי לנסות לשנות את המצב.

והדרך האחרונה

היא פניה לטיפול מיני אצל מטפל מיני מוסמך. מומלץ למצוא מטפל מיני בעל הכשרה גם בטיפול זוגי.
הכי חשוב- אם הבעיה הזו היא חלק מהנישואים שלך- התייחסו לכך ברצינות ובכנות.
ישנם זוגות שמגלים שהסידור הזה של זוגיות ללא מיניות דווקא נח להם. אך במידה ולאחד מבני הזוג המצב מהווה בעיה, כדאי להתייחס לבעיה זו ולנסות למצוא לה פתרונות. זיכרו- זוגיות ללא מין היא זוגיות פגיעה.

טיפול מיני במרכז רימון

פניה לטיפול מיני בדרך כלל מעוררת מבוכה וקושי. לא ברור מאיפה מתחילים, מה צריך לחפש ומה לשאול?
לכן מאד חשוב לפנות רק למטפלים מוסמכים בעלי רקע טיפולי מתאים.
בפניה למרכז רימון, אתם יכולים להיות בטוחים שתזכו ליחס מכבד ודיסקרטי וחשוב לא פחות שתגיעו למטפל או מטפלת מינית שעמדו בסטנדרט המחמיר שלנו וקיבלו את תו האיכות שלנו.
תו האיכות של מרכז רימון מעיד על:
מטפל בעל תואר שני טיפולי במוסד אקדמי מוכר.
מטפל בעל ניסיון בתחומו.
מטפל שקיבל המלצות מאנשי מקצוע בכירים.
פנו אלינו עכשיו להתאמת מטפל מיני ללא התחייבות.

עוד מאמרים בנושא

מרכז רימון זוגיות ומיניות בימי קורונה
זוגיות ומיניות בימי קורונה פגיעים יותר בעקבות השהייה בבידוד שעשויה להעלות את רמות המתח בין בני הזוג החיים בבית. מגפת הקורונה והשהייה בבידוד עשויים להעלות...
טיפול בזוגיות ומיניות בגיל 50-60 במרכז רימון
מיניות מעל גיל 50 סקס זו דרך נפלאה לשמור על בריאות נפשית ופיזית ואסור שהגיל ימנע מכם להנות מחיי מין בריאים ומספקים, עם זאת, בגיל...
ייעוץ מיני במרכז רימון
נתחיל מכמה עובדות על אורגזמה נשית האורגזמה הנשית נמשכת בין 3-30 שניות. האישה תחווה ויברציות נרתיקיות, לעיתים גלי חום נעימים ומרטיטים בכל הגוף, התכווצות של...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת