מחפשים טיפול לעצמכם אבל מתקשים להבין מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לבין פסיכותרפיה? האם זה אותו הדבר? האם מדובר בדברים שונים? כל התשבות במאמר הבא. 

אז מה זה טיפול פסיכולוגי בעצם?

טיפול פסיכולוגי הוא טיפול רגשי-נפשי המתבצע ע"י פסיכולוג שהוכשר לכך. ישנם פסיכולוגים בעלי התמחויות שונות (חינוכי, קליני, שיקומי, רפואי, התפתחותי), הנבדלים הן בתוכן ההכשרה אותה עברו במהלך התואר השני בפסיכולוגיה והן בהכשרה המעשית אותה ביצעו כחלק בלתי נפרד מלימודיהם. כל פסיכולוג מוכשר לעשות טיפול פסיכולוגי בתחום ההתמחות שלו.

ומה זה פסיכותרפיה?

למעשה פסיכותרפיה הינה טיפול רגשי- נפשי זהה לטיפול אותו מעניק פסיכולוג. פסיכותרפיה בתרגום מילולי היא טיפול נפשי, זהו בדיוק אותו טיפול נפשי שמבוצע ע"י פסיכולוג. בפסיכותרפיה עוסקים אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, כגון פסיכולוגים, עובדים סוציאלים קלינים, פסיכיאטרים, מטפלים בתרפיה באומנות ועוד, אשר קיבלו הכשרה מסודרת ומוכרת בפסיכותרפיה בבי"ס מוכר לפסיכותרפיה. (בין אם בגישה דינמית או טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המכונה טיפול CBT או אחרת) ההכשרה אותה עובר מטפל על מנת להיות מוכשר כפסיכותרפיסט דומה וכמעט זהה להכשרה שקיבל פסיכולוג קליני מומחה, הן בהיקף שעות הלימוד באוניברסיטה, הן בניסיון הטיפולי שרכש לאורך הכשרתו והן בהיקף ההדרכה שקיבל על עבודתו הטיפולית במסגרת ההכשרה.
אחד ההבדלים הבולטים בהכשרה ובתחומי העיסוק הוא האיבחון הפסיכולוגי. איבחון פסיכולוגי רשאי לעשות אך ורק פסיכולוג שהוכשר לכך.

מה כדאי לבדוק כשפונים לטיפול פסיכולוגי או פסיכותרפיה?

כאשר פונים לטיפול פסיכולוגי הן אצל פסיכולוג והן אצל פסיכותרפיסט מומלץ לברר ולבדוק מה המקצוע הבסיסי של אותו מטפל (האם הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכולוג, מטפל בתרפיה באומנות ועוד)? איזה התמחות סיים (במידה ומדובר בפסיכולוג)? האם הוא בעל ניסיון בטיפול בבעיה המסוימת בגינה פונים? האם למד במסגרת מוכרת וממוסדת וכן מומלץ לשאול כל שאלה שנראית רלוונטית בעת הפניה על מנת למצוא את המטפל המתאים ביותר עבורכם ועבור הבעיה הספציפית בה הינכם מעוניינים לטפל.

וכאשר מדובר בילדים?

בנוגע לטיפול רגשי לילדים- גם כאן הסיפור די דומה. טיפול פסיכולוגי לילדים וטיפול רגשי לילדים, הם למעשה בדיוק אותו שירות ויתבצעו באותה הדרך תוך שימוש באותם הכלים הטיפוליים, על פי הגישה המרכזית של המטפל, בין אם מדובר בתרפיה באומנות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT וכו'.

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: טיפול פסיכולוגי / טיפול רגשי /מנוע חיפוש חכם למטפלים /פסיכותרפיה