OCD או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית היא בעיה שגורמת לשיבוש בתהליכי התגובה במוח, לגירויים חיצוניים והאדם שסובל מההפרעה ירגיש בחרדה או מצוקה תמידית. איך תוכלו לדעת אם יש לכם OCD? כמה הפרעה אובססיבית קומפולסיבית היא נפוצה? מה הסיבות להתפתחות אוסידי? נענה על שאלות אלו ועוד שאלות נוספות בהמשך המאמר.

כיצד מאבחנים OCD?

בראש ובראשונה, נתחיל באמירה כי רק איש מקצוע יכול לאבחן הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD). איש המקצוע, יעשה זאת לאחר בדיקה מקיפה, במהלכה ינסה להבין האם קיימות מחשבות אובססיביות, האם קיימים דפוסי התנהגות כפייתיים והאם הדברים הללו נוכחים בחלק ניכר מחיי היומיום ומפריעים בתחומי חיים שונים. אבחנת הפרעה טורדנית כפייתית (אוסידי), תנתן רק אם כל התנאים הנ"ל מתקיימים, או לפחות רובם.

מהן מחשבות אובססיביות (טורדניות)?

מחשבות אובססיביות הן מחשבות או תמונות או דחפים חוזרים ולא רצויים, שאין ביכולתו של האדם הסובל מהן, לשלוט בהן ולהפסיקן. רעיונות מטרידים, אשר לרוב, ברור שאינם הגיוניים או תקינים. למחשבות האובססיביות מתלווים רגשות שליליים כמו פחד, גועל, ספקות ומתח רב. מחשבות אובססיביות גוזלות זמן רב ופוגעות בפעילויות יומיומיות כמו עבודה, לימודים, מפגשים חברתיים ועוד. בניגוד למחשבות אובססיביות שהן חלק מ OCD, דאגות למצב הבריאותי או לביטחון של האנשים הקרובים לנו מידי פעם בפעם הן דבר נורמלי לחלוטין.

מהי התנהגות קומפולסיבית (כפייתית)?

התנהגות קומפולסיבית היא התנהגות (או מחשבה) חוזרת, הננקטת במטרה לנסות ולהפחית את עוצמת המחשבות האובססיביות ובעיקר את המצוקה שמחשבות אלו גורמות. גם כאשר האדם הסובל מהן מבין, שההתנהגות הכפייתית (קומפולסיבית), היא פתרון זמני בלבד למצוקה, אין בידיו דרך אחרת להתמודד ללא סיוע. גם נסיונות להמנע ממצבים שמעוררים את המחשבות האובססיביות, יחשבו כהתנהגות קומפולסיבית (כפייתית). הנסיונות להתמודד עם המחשבות האובססיביות, באמצעות התנהגות כפייתית או בריחה ממחשבות והתנהגויות אלו, גוזלים זמן רב ופוגעים בתפקוד היום יומי. לא כל הרגל או טקס אישי יחשב כהתנהגות כפייתית, יש לבחון את ההתנהגות גם בהקשר שבה היא נעשית.

אילו מחשבות אובססיביות והתנהגויות קומפולסיביות הכי נפוצות?

 • פחד מזיהום ולכלוך בעקבות חיידקים, זיהומים סביבתיים, חומרים כימיים בבית, אבק ועוד.
 • פחד מפגיעה באחרים או גרימת נזק בעקבות חוסר זהירות.
 • מחשבות מיניות טורדניות הקשורות להומוסקסואליות, ילדים, גילוי עריות אלימות ועוד.
 • פחד מאיבוד שליטה שיוביל לפגיעה עצמית או באחרים.
 • פרפקציוניזם המתבטא בניסיון להגיע לדיוק או שלמות בסידור חפצים.
 • דאגה מתמדת משכחה או אי ידיעה לגבי נתונים ופרטי מידע.
 • פחד לאבד חפצים ואגרנות כפייתית של חפצים ואביזרים שונים.
 • מחשבות טורדניות בנוגע לדת, פחד להעליב את אלוהים או דאגה תמידית ממוות.
 • אמונות תפלות שונות לגבי מספרים, צבעים וכו.
 • פחד תמידי ומשתק ממחלה או פציעה.

אילו התנהגות כפייתית אופיינית אצל אנשים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (או סי די)?

 • רחיצת ידיים, מקלחת, טיפוח או צחצוח שיניים בצורה כפייתית, כלומר חזרה על כך פעמים רבות באותה צורה טקסית.
 • ניקיון אובססיבי של הבית וניסיון למנוע זיהומים שונים.
 • בדיקה חוזרת של המצב הבריאותי או חלקים בגוף.
 • בדיקה חוזרת שלא נעשתה טעות או שנשכח משהו, שעלול לגרום לנזק.
 • חזרה על פעילויות או תנועות מסוימות מספר קבוע של פעמים.
 • איסוף חפצים כפייתי וסידורם בדרך מסוימת שמרגישה "נכונה".
 • צורך בחיזוקים חיוביים מהסביבה.
 • שאילת שאלות חוזרת שמטרתה היא קבלת הרגעה ואישור.
 • התחמקות והמנעות ממצבים, שיכולים לעורר מחשבות טורדניות.

עוד שאלות נפוצות לגבי הפרעה טורדנית כפייתית – OCD

 

עד כמה הפרעה אובססיבית כפייתית OCD נפוצה?

לפי ההערכות כיום 1 מכל 100 מבוגרים מתמודד עם OCD, כמו גם 1 מכל 200 ילדים או בני נוער. או סי די קיים אצל אנשים מכל שכבות האוכלוסיה ללא קשר למוצא, רקע או מין.

מתי OCD עלול להתפרץ?

הפרעה אובססיבית כפייתית OCD, עלולה להופיע בכל גיל, אולם במרבית המקרים, ההתפרצות מתרחשת סביב גיל ההתבגרות המוקדם, בין גיל 10 לגיל 12 או בתחילת שנות הבגרות.

האם הפרעה אובססיבית כפייתית (או סי די) עוברת בתורשה?

מחקרים מראים שהפרעה טורדנית כפייתית חוזרת במקרים רבים בתוך המשפחה, מה שמצביע על כך שיש השפעה גנטית. כנראה שהגורם הגנטי אחראי רק באופן חלקי להתפתחות ההפרעה וייתכנו גם גורמים סביבתיים אחרים. חלק מהחוקרים סוברים שיש הבדל בחשיבות ההשפעה הגנטית בין OCD שמתפתח בילדות לבין זה שמתפתח בבגרות.

האם OCD היא הפרעה מוחית / נוירולוגית?

הסברה כיום היא ש-OCD היא הפרעה נוירולוגית אשר נגרמת כתוצאה מבעיות בתקשורת בין החלק הקדמי של המוח לבין המבנים הפנימיים. התקשורת הזו מתבצעת בעזרת חומר כימי שמשמש כ"שליח" ונקרא סרוטונין. הדמיות מוחיות הראו שיפור במחזור הסרוטונין לאחר טיפול תרופתי מתאים או טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT). חשוב לציין שאין בדיקת מעבדה או הדמיה כלשהי בעזרתן ניתן לאבחן הפרעה אובססיבית כפייתית OCD. האבחנה מתבססת על הערכה של התסמינים אצל כל אדם באופן אישי.

מהו הטיפול המומלץ בהפרעה טורדנית כפייתית OCD?

הטיפול המומלץ באוסידי עפ"י מחקרים הוא שילוב של טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT. עם זאת ישנם עוד טיפולים שעשויים לסייע ולהקל על הבעיה. אחת הנקודות החשובות ביותר בטיפול ב OCD, היא כי הפניה תעשה אל איש מקצוע מומחה ובעל ניסיון בטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית. OCD נחשבת להפרעה מורכבת לאבחון וטיפול ולכן ישנה חשיבות מאד גדולה לכך שהאבחון יעשה על ידי איש מקצוע מתחום בריאות הנפש, בעל הכשרה מוכרת, ניסיון והמלצות.  

השתמשו במנוע החיפוש החכם שלנו למטפלים ופסיכולוגים מומלצים

לחיפוש מומחה בטיפול באוסידי.

 

התקשרו עכשיו, אתם לא צריכים להשאר לבד, ישנם פתרונות יעילים לטיפול ב OCD.

   

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית / טיפול בOCD /טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT /טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ילדים ונוער