דיאטה סנסורית- דיאטה מסוג אחר

מחבר/ת:חן אבגנים
התמחות: אוטיזם / ASD/ PDD

מהי דיאטה סנסורית עבור ילדים ואנשים עם אוטיזם ASD?

 

 

כשאנו שומעים את המילה “דיאטה” , מיד אנו חושבים על ירידה במשקל, אוכל בריא, צמצום. לעומת זאת, המושג “דיאטה סנסורית” אינו נקשר בהכרח לצמצום ובטח שלא לאוכל.
ההגדרה של “דיאטה סנסורית” הינה: “הסך היומי של התנסויות סנסו-מוטוריות להם זקוק האדם כדי לתקשר בצורה מסתגלת עם הסביבה” (האנשו).
דיאטה סנסורית ההיא טיפול מותאם למצבים בהם יש ליקוי בויסות החושי.
אנו יודעים כי בקרב 90% מהילדים והאנשים עם אוטיזם ASD, נמצא גם קושי בויסות החושי.
דיאטה סנסורית היא טיפול מומלץ ויעיל מאד לילדים ואנשים עם אוטיזם ASD הסובלים גם מקשיים בויסות החושי.

 

 

מהו תהליך העיבוד החושי ומתי ישנה בעיה בויסות החושי

 

 

נתאר בקצרה את תהליך העיבוד החושי.
תהליך זה מתייחס לדרך שבה מערכת העצבים שלנו תופשת ומארגנת מידע חושי מגירויים חיצוניים בסביבה או גירויים פנימיים בתוך הגוף על-מנת להפיק תגובה מתאימה.
המידע החושי אשר מגיע מהסביבה נקלט ומועבר דרך חמשת החושים המוכרים לנו: מגע, חוש הטעם, חוש הריח, חוש הראות וחוש השמע ואילו המידע הפנימי נקלט דרך מערכת התנועה ומערכת חישת הגוף.
בתהליך עיבוד חושי תקין, הגוף מווסת ומארגן את הכמות, העוצמה וסוג התגובה של הגירוי החושי לשם התנהגות מסתגלת ותואמת לסביבה.

כאשר קיים ליקוי בעיבוד החושי, המוח מארגן את המידע החושי בצורה לא יעילה ומפרש באופן מוטעה את המידע הסנסורי. במצב זה אנשים יראו התנהגויות לא תואמות, יחפשו גרייה בעוצמה או בתדירות לא נורמטיבית ויתקשו לתפקד בסביבתם.

סרטון המציג מקצת מהפעילויות שניתן לשלב בתוכנית החושית היומית,
והסבר אודות קורס דיגיטלי ייחודי לילדים עם אוטיזם.
הקורס מרכז ידע ועושה סדר בשפה המקצועית. מספק ארגז כלים שבעזרתו תוכלו להבין טוב יותר מה עובר על הילד וחבילת פתרונות מומלצים.
הקורס מוקלט מראש וניתן לצפייה בקצב ובזמן שלכם.

מתי אנו זקוקים לדיאטה סנסורית?

במצב בו קיים ליקוי במערכת העיבוד החושי ניתן להיעזר בתוכנית ה”דיאטה הסנסורית”. במהלך התוכנית ניתנות פעילויות בעלות השפעה על המערכת התחושתית אשר נשזרות ומשולבות לאורך כל היום בתדירות משתנה. 
ה”דיאטה הסנסורית” מורכבת מפעילויות שונות המערבות גרייה תחושתית כגון; עיסויים, קפיצות, רכיבה על אופניים, גרייה מוטו-אוראלית ועוד שעל האדם לבצע מספר פעמים ביום על מנת להגיע לאיזון תחושתי.

ליקוי בויסות החושי ואוטיזם ASD

ליקוי בויסות חושי נכנס ל DSM-5 (ספר האבחון הפסיכאטרי האמריקאי)  כקריטריון לאבחון אוטיזם.
ידוע כי בקרב 90% מבעלי האוטיזם ישנם קשיים בתחום הסנסומוטורי.
הקשיים באים לידי ביטוי בהתנהגויות לא מסתגלות וקיצוניות.

איך ליקוי בויסות החושי נראה? איך זה בעצם מתבטא אצל ילדים ואנשים עם אוטיזם ASD?

ישנם פרסומים רבים של אנשים בעלי אוטיזם אשר מתארים את הקושי להתמודד עם סוגים שונים של גירויים סנסוריים כחוויה מרכזית בחייהם.
אנשים אלו מתארים סף כאב גבוה, צורך בתנועה מתמדת או מאידך רגישות יתר לצלילים למגע, הימנעות ובריחה ממצבים בהם ישנה חווית גירוי יתר.

תיאורים של אנשים בעלי אוטיזם לחוויה של ליקוי בויסות החושי:

“זה כמו מיקרופון פתוח שמגביר הכל. יש לי שתי אפשרויות – להדליק את המיקרופון ולהיות מוצפת בגירויים, או לכבות לחלוטין”.

“לפעמים הערוצים מתערבבים, ואז הקולות מופיעים כצבע. לפעמים אני יודע שמשהו מגיע מאיפשהו, אבל אני לא יודע מיד מאיזה חוש זה מגיע”

“כשהתחלתי לאכול מוצקים, רכשתי לעצמי הרגל למלא את פי בכמויות עצומות של מזון ולבלוע את הגוש שבפי בעווית שמזכירה נחש הבולע את טרפו. כך יכולתי להימנע מהתחושה הבלתי נעימה בחלק האחורי של הגרון שלי”.

תיאור מקרה של טיפול בילד אוטיסט עם ליקוי בויסות החושי

ליאור (שם בדוי), בן 10, לומד בבית ספר לחינוך מיוחד מאובחן עם אוטיזם וזקוק לתמיכות נרחבות. ליאור נהג במשך מספר חודשים לפגוע בעצמו-לנשוך את ידיו ולצבוט את עצמו. לאחר תצפית והערכה נבנתה לליאור תוכנית סנסומוטורית שכללה פעילויות למתן גרייה תחושתית לאורך היום. התוכנית כללה קפיצות על טרמפולינה, שימוש באפוד משקל, עיסויים ולחיצות, נדנוד בנדנדה, שימוש במסאג’ר חשמלי ועוד. לאחר כשבועיים נצפתה הפחתה משמעותית בהתנהגות הפגיעה העצמית של ליאור, שיפור ביכולת הריכוז ונכונות לשתף פעולה.

במה דיאטה סנסורית יכולה לעזור לילד או אדם עם אוטיזם?

ההתערבות היומיומית האינטנסיבית המונהגת בקרב בעלי מערכת חושית לא מאוזנת מאפשרת להגיע לתוצאות אופטימליות.  בתהליך זה ניתן לספק לילד את הצרכים התחושתיים אותם  הוא מחפש על מנת לאפשר לו לתפקד באופן מותאם ומסתגל.  באמצעות הדיאטה הסנסורית הילד לומד להיות מובן יותר לאחרים ולעצמו.  לקבל תגובה מתאימה להתנהגויות שלו, לפתח יכולת לעזור לעצמו ולהיות פנוי יותר ללמידה.

פרק פתוח מתוך הקורס לצפייה בנושא: ליקוי בויסות חושי ותגובתיות יתר.

המומחים של רימון ב

טיפול באוטיזם ואבחון אוטיזם

עוד מאמרים בנושא

הבנת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים
הבנת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים אחיזת התקפי זעם אצל ילדים אוטיסטים יכולה להיות מורכבת. לא מדובר בהתנהגות לא נכונה, אלא בקשיים שיש להם לעבד מידע חושי ולהביע את הצרכים שלהם. אורות בהירים, רעשים חזקים או שינוי בשגרה עלולים לגרום לעומס חושי. לכן, חשוב ליצור סביבה רגועה ומובנית. בעיות תקשורת הן גורם נוסף להתקפי זעם. הם נאבקים במיומנויות מילוליות וכתיבה, ועשויים לנקוט בצרחות ותוקפנות פיזית כדי להישמע. כדי לעזור, חקור שיטות תקשורת חלופיות, כגון שפת סימנים או לוחות תמונות.
SMD - ויסות חושי - מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? וכן מה הקשר בין ויסות חושי ואוטיזם, מאת חן איבגנים, מרפאה בעיסוק בעלת מומחיות בנושא הויסות החושי, אבחון וטיפול
ויסות חושי – מה זה? מה המשמעות של SMD? מהו תהליך העיבוד החושי ומה הקטגוריות המרכזיות? מה במאמר?מה זה SMDתהליך העיבוד החושיתהליך הויסות החושי SMDויסות...
אוטיזם -מהם התסמינים השונים? אילו סימנים יש לאוטיזם ובאיזה גיל? האם ניתן לראות סימנים לאוטיזם בגיל 5? מאת מומחי מרכז רימון. התאמת מומחים בטיפול ואבחון אוטיזם
סימנים לאוטיזם ASD מופיעים בדרך כלל עד גיל שנתיים או שלוש. ישנם עיכובים בהתפתחות שיכולים להופיע אפילו מוקדם יותר, ולעתים קרובות ניתן לאבחן כבר בגיל...
אוטיזם - הגדרה, סימנים ותסמינים, סוגים, אבחון ודרכי טיפול באוטיזם. כל המידע ממומחי מרכז רימון - התקשרו עכשיו להתאמת מומחה באבחון וטיפול באוטיזם.
אוטיזם, או הפרעה על ספקטרום האוטיסטי (ASD), מתייחס למגוון רחב של מצבים המאופיינים באתגרים וקשיים בכישורים חברתיים, התנהגויות חוזרות ונשנות ובעיות שפה ותקשורת לא מילולית....
ליקויים בויסות חושי ואוטיזם - פתרונות מומלצים לשימוש יומיומי - קורס דיגיטלי מאת חן אבגנים מרפאה בעיסוק
“היא לא מפסיקה ללעוס את החולצה”, “לא ברור לי למה הוא צועק”,“קשה לה להיות במקומות רועשים, היא נכנסת לאי שקט”, “איך אני אצליח למקד אותו...
חשיבות המשחק ופיתוח משחק שיתופי עם ילדים עם אוטיזם ASD
משחק אצל ילדים עם אוטיזם ASD     למשחק ישנה משמעות רבה בחיינו. אצל כולנו קיים הצורך לשחק. המשחק מפתח כישורים ובעל תרומה רבה בתחומים...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת