טיפול לשליטה בכעסים

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

מחקרים מראים כי כמעט 10% מכל בני האדם (ילדים / בני נוער ומבוגרים) מגלים קשיים בשליטה בכעסים ובניהול כעסים. קשיים בשליטה על כעסים עלולים להשפיע ולפגוע בקשרים בינאישיים (קשרים חברתיים, זוגיים ומקצועיים) ובכך לפגוע בתפקוד היומיומי. כמו כן קשיים בשליטה על כעס, עלולים להצביע על בעיות חמורות יותר ולכן ישנה חשיבות רבה בזיהוי בעיות שליטה בכעסים, זיהוי הסימפטומים והבנת הגורמים וההשפעות של קושי בשליטה וכעסים והתפרצויות זעם ודרכי הטיפול בכעסים אצל מבוגרים וילדים.
למאמר ממוקד על התפרצויות זעם ושליטה בכעסים אצל ילדים, לחצו על הקישור.

סוגים ומאפיינים שונים של בעיות שליטה בכעסים וניהול כעס

מקובל להתייחס לכמה מאפיינים של כעס:
כעס כרוני – כעס ממושך העלול להשפיע על מערכת החיסון ויכול לעורר או להעיד על הפרעות רגשיות אחרות.
כעס פסיבי / כעס דחוס – כעס שלרוב לא נראה כלפי חוץ ככעס כלל, עלול להיות קשה מאוד לזיהוי, גם לסביבה וגם לאדם עצמו.
כעס אגרסיבי / כעס מוחצן – כעס שמתבטא בצורה מוחצנת יותר ובדרך כלל בצורה תוקפנית, מילולית או פיזית.
כעס הנגרם כתוצאה מתחושה שדרישות החיים הן גבוהות מידי ולא ניתן להתמודד איתן.
כעס עצמי. עלול לנבוע מתחושת אשמה ושיפוטיות כלפי העצמי.
כעס שיפוטי המכוון כלפי אחרים ועלול לגרום לתחושת ניכור ולריחוק.
התקפי זעם הכוללים התפרצויות כעס (לעיתים ספונטניות) מוגזם ואף אלים.

נתמקד בשני סוגים מרכזיים של כעס

כעס פסיבי / כעס דחוס

אנשים החווים כעס פסיבי לא תמיד יבינו שמה שהם מרגישים הוא כעס. כעס פסיבי יכול להתבטא כלפי חוץ בצורת סרקזם, אפאתיות או עוקצנות. כעס פסיבי יכול להיות מלווה בהתנהגויות שלרוב יפגעו בעיקר במי שחווה את סוג כעס זה , כגון ויתור על ימי לימודים או העדרות מהעבודה, ריחוק מחברים ומשפחה ותפקוד מקצועי וחברתי לקוי. מתבונן מבחוץ יכול לחשוב שהאדם פוגע בעצמו בכוונה, למרות שככל הנראה הוא אינו מבין זאת ולא ידע להסביר את מעשיו. מכיוון שכעס פסיבי יכול להיות מודחק לעיתים קשה לזהותו. ייעוץ מתאים או פניה למטפל המתמחה בטיפול בשליטה בכעסים, יכול לעזור לזהות את הרגשות העומדים בבסיס המעשים ולהביא את נושא הכעס לקדמת הבמה על מנת שיהיה ניתן להתמודד עימו בצורה טובה ויעילה יותר.
אנשים שנוטים לכעס פסיבי או דחוס לעיתים קרובות הגיעו ממשפחות בהן כעס היה רגש לא לגיטימי, שאסור לבטא. לעיתים קרובות היו אלו בתים בהם אמנם היה שקט, אך תחושת המתח והדריכות הורגשה באויר.

כעס אגרסיבי / כעס מוחצן

אנשים החווים כעס אגרסיבי לרוב יהיו מודעים לרגשותיהם, למרות שלא תמיד יבינו את המקור האמיתי להם. במקרים מסויימים הכעס האלים יהיה מופנה כלפי אדם אחר, “שעיר לעזאזל”, מכיוון שקשה מידי להתמודד עם הבעיות האמיתיות שנמצאות בבסיס אותו הכעס. כעס אגרסיבי לרוב יבוא לידי ביטוי בהתפרצויות נקמניות ויכול להוביל לפגיעה פיזית ברכוש ובאנשים אחרים. על מנת להתמודד עם סוג כזה של הפרעה בצורה טובה, חיוני ללמוד לזהות את הטריגרים ולשלוט בסימפטומים של הכעס. לרוב במצבים אלו של קושי בשליטה בכעסים, יהיה מאד קשה לעשות שינוי לבד ולכן כדאי לפנות למומחה בטיפול בכעסים.

הגורמים לבעיות בשליטה בכעסים

גורם משמעותי ובדרך כלל גם הבולט ביותר לכעס הוא הסביבה.
מתח, בעיות כלכליות, התעללות, מצב חברתי או משפחתי גרוע, דרישות מוגזמות ולא ריאליות מהסביבה, הם גורמים מרכזיים בהיווצרות של בעיית ניהול כעסים. בדומה להפרעות רבות אחרות, גם במקרה זה הסיכויים לחוות בעיות כעס ועצבים, עולים כאשר האדם, שסובל מהבעיה, גדל בסביבה בה היו בעיות של שליטה בכעסים או ניהול כעס.
גורמים גנטיים, כלומר היכולת של המוח להתמודד עם חומרים כימיים והורמונים מסוימים, משפיעים מאוד על צורת ההתמודדות עם תחושת כעס. קשיים בשליטה וויסות רגשות קשורים למבנה מוחי ולתפקוד המח, אשר מושפע מאד מהמטען הגנטי.

סימנים לזיהוי בעיות בניהול ושליטה בכעסים

התפרצויות כעס או עצבים אשר מתרחשות מידי פעם, אינן מצביעות באופן ישיר ומידי על קיומה של הפרעה כלשהי בשליטה בכעסים. על מנת לאבחן בעיה בשליטה בכעסים ולהתאים טיפול בכעסים, מומחים לבריאות הנפש בוחנים דפוסי התנהגות, סממנים רגשיים, קוגניטיביים וגופניים.
סימנים רגשיים וקוגניטיביים – מלבד הסימפטום המובן מאליו של כעס לא מווסת, המצביע על בעיית שליטה בכעסים, ישנם עוד מגוון מצבים רגשיים שיכולים להצביע על חוסר יכולת להתמודד עם כעס בצורה בריאה. עצבים, עצבנות וחוסר שקט עקביים או קבועים וכן התפרצויות זעם או חרדה יכולים להוות סימפטומים לבעיה בשליטה בכעס. גם קושי בארגון המחשבות ומחשבות על פגיעה עצמית או באחרים ומחשבות חוזרות על נקמה או על גורם הכעס הם סימנים לבעיה בשליטה בכעס.
סימנים גופניים – רגשות עוצמתיים בדרך כלל יעוררו שינויים פיזיולוגים בגוף וכך גם כעס. התעלמות מבעיות שליטה בכעסים לאורך זמן, עלולה לגרום לפגיעה במצב הבריאותי. תגובות גופניות אופייניות, יכולות לכלול התכווצויות בחזה, דופק מואץ, לחץ דם גבוה, כאבי ראש, לחץ בראש ובסינוסים, תשישות, תחושת עקצוצים ועוד.

השפעות קצרות וארוכות טווח של בעיות הקשורות לשליטה בכעסים

לכעס לא מווסת עלולות להיות השפעות משמעותיות הן על התפקוד הגופני, הן על המצב החברתי ועל קשרים זוגיים ומשפחתיים והן על המצב הרגשי.
בעיות עצבים וכעס לא פתורות עלולות להוביל לבעיות רגשיות כמו חרדה ודיכאון, אשר לטווח ארוך עלולים להשפיע לרעה על כל תחומי החיים. ההשפעות המיידיות של כעס יכולות לכלול סחרחורות, קשיי נשימה, בחילות, כאב ומתח בשרירים, כאבי ראש וקשיים בריכוז ובזכרון. כל התופעות הללו מקשות מאוד על חיי היומיום ועלולות להגביר את תחושת הכעס הכללית הקיימת. התמודדות עם חרדה ודיכאון לאורך זמן מהווה סיכון אמתי למצב הבריאותי והנפשי: עליה בסיכון לבעיות לב, אובדן זיכרון, הפרעות בשינה ובעיות נרחבות במערכות יחסים בין-אישיות.

שאלון עצמי לזיהוי בעיית שליטה בכעסים

צרפנו שאלון קצר שיוכל לעזור לכם להבין האם אתם או אנשים קרובים אליכם סובלים מבעיות בשליטה בכעסים.
כמובן שאין לסמוך על השאלון בלבד לאבחון בעיות בניהול כעסים או בכדי לקבוע מהו הטיפול המתאים.
מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מומחה בבעיות שליטה בכעס ובבעיות רגשיות כמו חרדה ודיכאון.
האם הכעס לא ניתן לשליטה?
האם כאשר הכעס מתפרץ, נפגעים אנשים אחרים (רגשית או פיזית) או חפצים?
האם התפרצויות הכעס אינן בפרופורציה למצב?
האם התפרצויות הזעם חוזרות על עצמן?
האם ישנו קושי בביטוי רגשות אחרים חוץ מכעס?
האם בעת כעס אתה משוכנע שרק הדרך שלך נכונה ורק אתה צודק?
אם עניתם על 2-3 שאלות ומעלה בחיוב – סביר להניח שאתם סובלים מקושי בשליטה בכעסים וכדאי שתפנו למומחה בניהול כעסים להתייעצות נוספת.
מודגש שוב – שאלון זה אינו מחליף התייעצות עם איש מקצוע ואינו המדד היחיד לאבחון בעיות בניהול כעסים
שימו לב שאלון זה כמו רוב השאלונים בנושא, מתייחסים להתנהגויות הקשורות לכעסים מוחצנים (כעס אגרסיבי), כאשר מדובר בכעס פסיבי, הסימנים יהיו שונים: קושי בקשרים בינאישיים, חרדות, דיכאון, חוסר שביעות רצון, קשיים בשינה, בעיות הקשורות למערכת העיכול, כאבי ראש, מתח ולחץ וכו.

טיפול לשליטה בכעסים

ישנם מגוון טיפולים ודרכי טיפול מתאימות ויעילות לטיפול בבעיות שליטה בכעסים. על מנת להתאים את הטיפול היעיל ביותר, יש צורך בפניה למטפל או פסיכולוג מומלץ, אשר יתחיל את הטיפול בביצוע הערכה מעמיקה ואבחון של הבעיה ורק לאחר מכן יציע את דרך הטיפול היעילה והמתאימה ביותר.
מומחים בטיפול רגשי ממליצים על טיפול פסיכולוגי אישי כטיפול בבעיות עצבים וכעס.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי גם כן נמצא כדרך טיפול יעילה במצבים של קושי בשליטה בכעסים.
כאשר מדובר בבעיות שליטה בכעסים אצל ילדים, חשוב שהטיפול הרגשי ילווה בהדרכת הורים.
ישנם מצבים בהם בעיות השליטה בכעס מופיעה בעיקר בהקשר הזוגי, יתכן שבמצבים אלה כדאי יהיה להתייעץ דווקא עם מטפל זוגי מומלץ.
במקרים מסוימים כדאי להתייעץ עם רופא לבדיקת האפשרות של טיפול תרופתי. טיפול תרופתי יכול לסייע בוויסות הכימי בגוף שעלול לגרום לקשיים בשליטה ברגשות ולהתנהגויות אימפולסיביות. חשוב להבין כי טיפול תרופתי לכשעצמו יכול לשפר את הסימפטומים אך אינו פתרון מלא לבעיה ולא יעזור לכם לפתור את שורש הבעיה. במידה ואתם פונים לטיפול רפואי – חפשו במקביל איש מקצוע מומחה בטיפול בשליטה בכעסים.
ישנו קשר הדוק בין בעיות בניהול כעסים לבין דיכאון. שני המצבים הללו עלולים לגרום למעגל מתמשך של כעס, אשמה וריחוק ולהזנה אחד של השני. פעמים רבות הדרך היחידה לשבור את המעגל הוא פניה לעזרה מקצועית וטיפול מתאים. התמכרויות שונות עלולות גם הן להיות חלק בלתי נפרד מהבעיה, לכן בניסיון להתמודד עם המצב יש צורך לפנות למומחה בטיפול בהתמכרויות.
הצעד הראשון בטיפול בבעיות שליטה בכעסים הוא פניה לעזרה וחיפוש טיפול מתאים. הבנה של הסימנים והסיבות לבעיה יכולה רק לסייע בדרך להתמודדות נכונה.

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים
התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
מדריך מקיף למתעניינים בעולם הפסיכותרפיה. סוגים, טכניקות, יתרונות וחסרונות. גלה כיצד פסיכותרפיה יכולה לעזור לך - מצא מטפלים מומלצים
במדריך זה תוכלו למצוא מידע מקיף לגבי פסיכותרפיה, יתרונותיה וחסרונותיה וגם – כיצד למצוא פסיכותרפיסטים מומלצים. הגדרה היסטוריה של פסיכותרפיה סוגים שונים של פסיכותרפיה טכניקות...
דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה - מפת דרכים לזיהוי ואבחון עצמי דיכאון אחרי לידה
סימנים לדיכאון אחרי לידה נשים וגברים הסובלים מדיכאון אחרי לידה, לעיתים קרובות מגלים תסמינים של דיכאון אחרי לידה, אך אינם מאובחנים ואינם מקבלים טיפול מתאים....
דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה "PPD ארוך טווח"
דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “כל הזמן אמרתי: הילד יגדל וזה יעבור לי, אבל זה לא עובר”…  “חיכיתי מלא זמן...
ההכנה נפשית ללידה - הכנה רגשית וקוגניטיבית של אמהות ואבות לפני לידה או לידה ראשונה
הכנה נפשית ללידה הכנה רגשית / נפשית ללידה או להריון ראשון.אם יש לכם שני קווים חדשים על המקלון שבודק הריון, אז מגיע לכם “מזל טוב”....
המרכז הטיפולי בעמק חפר לוגו קטן
כדאי שתכירו אותנו 🙂 המרכז הטיפולי בעמק חפרבקיבוץ המעפיל, מרכז טיפולי ותיק ומקצועי קיים משנת 2008 קליניקה באוירה ביתית, כפרית, שלווה ודיסקרטית, לילדים, מתבגרים, מבוגרים...
התמכרות למסכים בקרב ילדים מתבגרים וצעירים

התמכרות למסכים

התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,

להמשך קריאה
המרכז הטיפולי בעמק חפר לוגו קטן

מידע והודעות

כדאי שתכירו אותנו 🙂 המרכז הטיפולי בעמק חפרבקיבוץ המעפיל, מרכז טיפולי ותיק ומקצועי קיים משנת 2008 קליניקה באוירה ביתית, כפרית, שלווה ודיסקרטית, לילדים, מתבגרים, מבוגרים

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת