3 סיבות לפנות ל-טיפול זוגי אונליין בזום

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול אונליין

טיפול זוגי אונליין בזום

בעידן הדיגיטלי, טיפול זוגי / ייעוץ זוגי מצא בית חדש באינטרנט, בטיפול אונליין זום או באפליקציות וידאו אחרות. מאמר זה בוחן את התפתחותו של טיפול זוגי בזום אונליין וכיצד הזום הפך את הטיפול הזוגי לנגיש יותר לזוגות ברחבי הארץ והעולם.

התפתחותו של טיפול זוגי מקוון

הופעת האינטרנט בעולם, השפיעה על הרבה מאד היבטים בחיינו וטיפול זוגי / ייעוץ זוגי אינם יוצאים מן הכלל. ייעוץ זוגי / טיפול זוגי אונליין בזום או בסקייפ, המכונה גם טיפול זוגי מרחוק או טיפול זוגי באינטרנט, נמצא בעלייה מבחינת שכיחותו בעשור האחרון. מה עורר את המהפכה הדיגיטלית הזו בתחום היעוץ הזוגי והטיפול הזוגי אונליין?

שיפור מערכת היחסים הזוגית באמצעות טיפול זוגי אונלין
שיפור מערכת היחסים הזוגית באמצעות טיפול זוגי אונלין

התשובה קשורה לאתגרים שהעולם המודרני מזמן לנו. עם העלייה בשעות העבודה, הקשיים והשעות הארוכות בנסיעה לעבודה והסטיגמה הקשורה לפנייה לטיפול זוגי / ייעוץ זוגי, הטיפול הזוגי המסורתי, זה שנערך מול פסיכולוג או מטפלת זוגית, פנים אל פנים, הפך פחות זמין ונגיש עבור אנשים רבים. טיפול אצל מטפל/ת זוגי/ת באינטרנט אונליין, התגלה כפתרון לאתגרים אלו ומציע חלופה נוחה ודיסקרטית.

טיפול זוגי מקוון נמצא במגמת עלייה מכמה סיבות:

 1. נוֹחוּת: טיפול זוגי מקוון באינטרנט מאפשר לזוגות להשתתף במפגשים, מבלי לוותר על הנוחות של ביתם הפרטי ומבטל את הצורך בנסיעות והשקעה בזמן הנסיעה וההגעה לקליניקה של המטפלת הזוגית.
 2. גְמִישׁוּת: ניתן לקבוע טיפול זוגי בזום אונליין בזמן שמתאים לשני בני הזוג, מה שמקל על שילוב הטיפול הזוגי בלוחות הזמנים העמוסים של כולם.
 3. נְגִישׁוּת: לזוגות המתגוררים באזורים מרוחקים או לזוגות בעלי גישה מוגבלת למטפלים זוגיים / מטפלות זוגיות, טיפול זוגי / ייעוץ זוגי אונליין, מאפשר מענה נגיש.

כיצד האינטרנט והזום הפכו את הטיפול הזוגי לנגיש יותר

Zoom, Skype, Google meeting ועוד פלטפורמות אחרות לשיחות ועידה בוידאו באמצעות האינטרנט, מילאו תפקיד משמעותי בהפיכת טיפול זוגי לנגיש יותר, באמצעות השימוש באינטרנט. נתייחס לזום כדוגמא:

 1. קל לשימוש: אפליקציית הזום היא ידידותית למשתמש, מה שמקל על זוגות בעלי רמות מיומנות טכנית מגוונות להשתמש בה.
 2. מאפיינים: ניתן להשתמש בתכונות של זום, כגון שיתוף מסך וחדרים פרטיים, כדי להקל על יישום תרגילים טיפוליים שונים.
 3. בִּטָחוֹן וסודיות: אפליקציית הזום מציעה הצפנה מקצה לקצה, ומבטיחה שהמפגשים יישארו חסויים ופרטיים.

טיפול זוגי בזום אונליין: לחיזוק מערכות יחסים בעידן הדיגיטלי

בעידן הדיגיטלי, כפי שכבר ציינו, אפילו טיפול זוגי מצא את מקומו ברשת האינטרנט. הזום, פלטפורמת שיחות ועידה פופלרית בוידאו, הפכה לכלי נפוץ לביצוע טיפול זוגי אונליין. בחלק זה של המאמר נבחן לאילו סוג של בעיות זוגיות, ייעוץ זוגי / טיפול זוגי אונליין בזום יכול להועיל וכיצד הוא יכול לעזור לחזק מערכות יחסים זוגיות.

טיפול זוגי בזום: לאיזה סוג של בעיות זוגיות זה יכול להועיל?

טיפול זוגי בזום באינטרנט, יכול להועיל למגוון רחב של בעיות זוגיות. הנה כמה בעיות שטיפול זוגי אונליין יכול להועיל להן:

 1. בעיות תקשורת: אם את/ה ובן/ת זוגך מתקשים לתקשר ביעילות, טיפול זוגי בזום יכול לספק אסטרטגיות ותרגילים לשיפור כישורי התקשורת שלכם.
 2. פתרון סכסוכים: טיפול זוגי באינטרנט, יכול לעזור לך ולבן/ת הזוג שלך לפתח דרכים בריאות יותר לפתרון קונפליקטים ואי הסכמות.
 3. בעיות אמון: אם האמון נשבר במערכת היחסים שלכם, בעקבות בגידה או מכל סיבה אחרת, טיפול זוגי אאון ליין, יכול לספק מרחב בטוח לחקור ולעבד את הנושאים הללו ולעבוד על בנייה מחדש של האמון.
 4. בעיות אינטימיות: טיפול זוגי באינטרנט יכול לעזור לטפל בבעיות באינטימיות פיזית או רגשית, לעזור לך ולבן/ת הזוג שלך להתחבר מחדש ברמה עמוקה יותר.
 5. מעברי חיים: שינויים גדולים בחיים, כמו מעבר דירה, החלפת מקום עבודה או לידה, עלולים לעורר מתח ולחץ בתוך ​​מערכות יחסים. טיפול זוגי בזום יכול לספק תמיכה ואסטרטגיות כדי לנווט בין המעברים הללו יחד.

איך עובד טיפיול זוגי אונליין באינטרנט

טיפול זוגי באינטרנט, במיוחד באמצעות פלטפורמות כמו זום, סקייפ וגוגל מיטינג, הפך לחבל הצלה עבור זוגות רבים המבקשים לשפר את מערכות היחסים שלהם. אבל איך זה בדיוק עובד? חלק זה יעמיק בתהליך של טיפול זוגי באינטרנט.

התהליך של טיפול זוגי מקוון

טיפול זוגי אונליין (מקוון) עוקב אחר תהליך מובנה, בדומה לטיפול זוגי, פנים אל פנים מסורתי. להלן פירוט התהליך, שלב אחר שלב:

 1. ייעוץ ראשוני: תהליך הטיפול מתחיל בייעוץ ראשוני. פגישה זו מאפשרת למטפל/ת הזוגי/ת להבין את הבעיות איתם מתמודדים בני הזוג ולקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר.
 2. הגדרת מטרות טיפול: המטפל/ת הזוגי/ת, עובד/ת עם בני הזוג להצבת מטרות הטיפול. מטרות אלו מספקות מפת דרכים לתהליך הטיפול ומסייעות לעקוב אחר ההתקדמות.
 3. מפגשי טיפול רגילים: בני הזוג משתתפים במפגשי טיפול קבועים אונליין דרך הזום או כל אפליקציית וידאו אחרת. מפגשים אלו עשויים לכלול דיונים, תרגילים וטכניקות טיפוליות שמטרתן לטפל בבעיות הזוגיות.
 4. עבודת שיעורי בית: המטפל/ת הזוגי/ת עשויים להציע מטלות בית שמומלץ לבצע בין הפגישות. מטלות אלו עוזרות לחזק את הלקחים שנלמדו במהלך הטיפול.
 5. סקירה וסיום: לאחר עמידה ביעדי הטיפול, המטפל/ת הזוגי/ת בוחנים את התקדמות בני הזוג ודנים בסיום הטיפול. בני הזוג עשויים גם ללמוד אסטרטגיות לשמירה על התקדמותם לאחר הטיפול.

שאלות נפוצות על טיפול זוגי בזום

1. עד כמה טיפול זוגי אונלין יעיל?

מחקרים הראו שטיפול מקוון (אונליין), כולל טיפול זוגי בזום, יכולים להיות יעילים כמו טיפול זוגי פנים אל פנים מסורתי בקליניקה של מטפל/ת זוגי/ת.

2. האם טיפול זוגי בזום בטוח מבחינת שמירה על סודיות?

כן, אפליקציית הזום ואפליקציות מוכרות אחרות לשיחת ועידה בוידאו, מציעות הצפנה מקצה לקצה כדי להבטיח שהמפגשים שלכם יישארו חסויים והסודיות תשמר.

3. איזה ציוד אנחנו צריכים לטיפול זוגי אונליין?

כל מה שאתם צריכים זה חיבור אינטרנט יציב ומכשיר דיגיטלי עם מצלמה ומיקרופון, כמו סמארטפון, טאבלט או מחשב.

4. איך עובד טיפול זוגי בזום?

טיפול זוגי בזום עובד בדומה לטיפול זוגי מסורתי, אך בשונה ממנו, הפגישות הטיפוליות מתבצעות באמצעות שיחת וידאו. זה מאפשר לך ולשותף/ה שלך להשתתף בטיפול בזמן שאתם עדיין נהנים מהנוחות של ביתכם.

5. האם ניתן לעבור לטיפול פסיכולוגי אונליין אישי לאחר התחלת טיפול זוגי בזום?

כן, מטפלים רבים מציעים גם ייעוץ / טיפול פסיכולוגי אונליין וגם טיפול זוגי אונליין בזום. את/ה יכול/ה לדון באפשרות זו עם המטפל/ת שלך.

6. האם טיפול זוגי אונליין טוב כמו טיפול זוגי מסורתי, פנים אל פנים?

מחקרים מראים שטיפול זוגי אונליין בזום או באינטרנט, יכול להיות יעיל כמו טיפול פנים אל פנים. עם זאת, האפקטיביות של הטיפול הזוגי תלויה בנוחות של בני הזוג עם הפורמט המקוון ובאופי הבעיות שלהם.

סיכום

טיפול זוגי בזום הוא פיתוח מבטיח בתחום הטיפול הפסיכולוגי המקוון (אונליין). על ידי הפיכת הטיפול לנוח, גמיש ונגיש יותר, אפליקצייה כמו הזום עוזרת לזוגות לחזק ולשמר את מערכות היחסים הזוגיות שלהם בעידן הדיגיטלי.

טיפול זוגי בזום מציע דרך נוחה ויעילה לטפל בבעיות זוגיות ולחזק את הקשר שלך עם בן/ת הזוג. על ידי הבנה לאיזה סוג של בעיות טיפול זוגי בזום יכול להיות טוב, אתם יכולים לקבל החלטות מושכלות ולשקול האם טיפול זוגי אונליין האפשרות הנכונה עבורכם ועבור בני/בנות הזוג שלכם.


הפניות:

 • American Psychological Association. (2013). Guidelines for the Practice of Telepsychology. https://www.apa.org/practice/guidelines/telepsychology
 • Békés, V., & Aafjes-van Doorn, K. (2020). Psychotherapists’ Attitudes toward Online Therapy During the COVID-19 Pandemic. Journal of Psychotherapy Integration, 30(2), 238–247.
 • Sucala, M., Schnur, J. B., Constantino, M. J., Miller, S. J., Brackman, E. H., & Montgomery, G. H. (2012). The Therapeutic Relationship in E-Therapy for Mental Health: A Systematic Review. Journal of Medical Internet Research, 14(4), e110.

המומחים של רימון ב

טיפול זוגי / ייעוץ זוגי

עוד מאמרים בנושא

No data was found

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת