תופעות גיל המעבר אצל נשים

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: מבוגרים

על תופעות גיל המעבר בקרב נשים, כולל הצגת מקרה ודוגמא של טיפול רגשי באישה בגיל המעבר, מאת לינה מרים שלו

תופעות גיל המעבר אצל נשים – מה בין פסח לגיל המעבר?

גיל המעבר (מנופאוזה) הוא חלק בלתי נמנע מחייהם של נשים. זה כמו לצפות לחופשה שבסוף מגיעה, אבל לא בלי כמה מהמורות לא פשוטות ולא נעימות בדרך. במהלך גיל המעבר, השחלות מפסיקות לייצר אסטרוגן, מה שעלול להוביל למגוון של תופעות אצל נשים.

סיפורה של חני (שם בדוי)

“אני לא יכולה יותר”, היא אמרה מיד כשהתיישבה על הכורסא. הדמעות החלו לזלוג ויכולתי לזהות את הייאוש בעיניה.
חני (שם בדוי) היא אישה בת 53. אשת קריירה, אם לשלושה ורעיה. הווסת הסתיימה לה לפני שנתיים. התופעות החלו בהדרגתיות והגיעו לשיא בחצי השנה האחרונה. היא סובלת בטירוף מגלי חום. הם תוקפים אותה כל שעה ובלילה היא מתעוררת לפחות 3 פעמים שטופת זעה.

אני מרגישה כמו פצצה שעומדת להתפוצץ כל רגע ומכל דבר קטן. הכי מבאס זה לקלוט את הילדים שלי, שנהיו זהירים איתי, שהולכים סביבי על קצות האצבעות. 
“אבל כל זה”, היא אומרת לי – “התשישות, גלי החום, ומחסור בשינה בלילה זה כלום… “

החלק הקשה זה הפלשבקים.
חני סיפרה לי בכאב גדול שבהיותה בת 23 היא עבדה במקום עבודה שהיה לה חשוב ממש להחזיק בו והבוס שלה פגע בה מינית. זו הייתה פגיעה מתמשכת וקשה, שעשתה שמות לנפש שלה.

אחרי שנים של טיפול חני הצליחה “לעלות על המסלול”. היא בנתה קריירה, הקימה משפחה. הרגישה שהיא לגמרי “על זה”.
היא הייתה בטוחה ששמה את זה מאחוריה אבל פתאום זה עולה מתהומות הנשייה של נפשה. 

“הלילות הכי קשים”, היא מספרת. היא מתעוררת מגל חום ואז המחשבות והזכרונות שוטפים אותה בלי שליטה. חלק ממחשבות אימה קשורות לגיוס המתקרב של הבת שלה ודמיונה מצייר לה את כל הזוועות שעלולות לקרות.

אז למה דווקא עכשיו כל הסאגה הזו צפה? 

אני קוראת לזה –  “ניקיון הפסח של גיל המעבר”...
מכירה את זה שרק כשאת מנקה לפסח את מבינה כמה לכלוך היה בבית שברגיל בכלל לא היית מודעת אליו?
משהו מאוד דומה קורה בנפש שלנו בתקופה של גיל המעבר.
זו תקופה שבה אנו יכולות להתמודד עם עניינים בלתי פתורים שצברנו במחצית הראשונה של חיינו. להתאבל על דברים שלא קרו או טראומות שקרו.

הדבר המדהים שקורה לעתים הוא שהתמודדות עם “עניינים לא פתורים” תעשה נקיון בתודעה ותקטין את התופעות הפיזיות.
אחרי 4 חודשים אינטנסיביים של טיפול שבהם נגענו וניקינו את הסיפור הזה שכבר היה מאוד בשל להשתחרר ממנה ברובד עמוק יותר – חני קיבלה את החיים שלה בחזרה.
גלי החום פחתו, השינה השתפרה. חזרה השלווה שתמיד אפיינה אותה וגם כשהיה עולה גל רגשי היא ידעה כיצד להתמודד איתו.

על תופעות גיל המעבר בקרב נשים, כולל הצגת מקרה ודוגמא של טיפול רגשי באישה בגיל המעבר, מאת לינה מרים שלועל תופעות גיל המעבר בקרב נשים, כולל הצגת מקרה ודוגמא של טיפול רגשי באישה בגיל המעבר, מאת לינה מרים שלו
על תופעות גיל המעבר בקרב נשים, כולל הצגת מקרה ודוגמא של טיפול רגשי באישה בגיל המעבר, מאת לינה מרים שלו

האנרגייה שלה התפנתה ליצירה – בנוסף לעבודה שלה היא חזרה לרקוד, משהו שאהבה מאוד בצעירותה ועובדת עם המנחה שלה על ריקוד שישתתף במופע משותף בסוף השנה.

זו בדיוק הטרנספורמציה של גיל המעבר מזמן לנו, כך שאם את חשה שעולמך חרב עליך, שפתאום ישנה הצפה מהעבר או הצפה הקשורה לחייך העכשויים, דעי שזו אולי ההזדמנות שלך לעשות ניקיון פסח ולדייק את חייך, כך שיתאימו יותר למי שאת היום.


אם את מכירה אישה במצב דומה – את מוזמנת לשתף אותה במאמר.

ואם את מתחברת לכתוב ויש לך תהיות, שאלות – מוזמנת לשיחת ייעוץ טלפונית ללא עלות.

עוד על תופעות גיל המעבר – נשים

גיל המעבר הוא חלק בלתי נמנע מחייהן נשים. במהלך גיל המעבר, השחלות מפסיקות לייצר אסטרוגן, מה שעלול להוביל למגוון של תופעות וסימפטומים.

אחת תופעות גיל המעבר הנפוצות ביותר הוא גלי חום. הם יכולים להופיע באופן בלתי צפוי, כמו “מסיבת הפתעה” שלא תכננתן. לפתע, בלי כל הכנה או התראה מראש, טמפרטורת הגוף שלך עולה, הלב שלך דוהר, ואת מתחילה להזיע מאוד. זה כמו להיות לכוד בסאונה בלי אפשרות בריחה.

סימפטום נוסף שיכול לגרום לך להרגיש כאילו את חייה על רכבת הרים, הוא שינויים במצב הרוח. רגע אחד את שמחה וחסרת דאגות וברגע הבא את בוכה תוך צפייה בסרטון על חתול ביוטיוב. זה כמו נדנדה רגשית, אקסטרימית במיוחד ללא שליטה ובלי יכולת להשפיע עליה ועל התנודות שלה.

אובדן זיכרון הוא עוד סימפטום נפוץ של גיל המעבר אצל נשים. את עלולה לשכוח היכן שמת את המפתחות שלך, או אפילו את השם של הקולגה שלך לעבודה. זה כאילו המוח שלך משחק משחק מחבואים, ואת תמיד המחפשת.

אם זה לא מספיק, גיל המעבר בקרב נשים, עלול לגרום גם ליובש בנרתיק. זה כמו לנסות לרכוב על אופניים עם שרשרת חלודה ממש – לא חוויה נעימה נעימה בכלל. ובל נשכח את נדודי השינהאחת התופעות המטרידות והמפריעות ביותר לחי היום יום.

אבל אל חשש, ישנן דרכים לנהל את התסמינים הללו. טיפול הורמונלי חלופי, פעילות גופנית ותזונה בריאה יכולים בהחלט לעזור ולהקל על אי הנוחות. ואם כל השאר נכשל, חוש הומור טוב יכול גם לעזור במעט. אחרי הכל, צחוק הוא התרופה הטובה ביותר, גם בגיל המעבר.

תופעות פסיכולוגיות של גיל המעבר אצל נשים

בנוסף לתסמינים הגופניים, גיל המעבר יכול לחולל גם שינויים פסיכולוגיים, שעשויים להשפיע על רווחתן של נשים בתקופת המנופאוזה. שינויים אלו נגרמים בעקבות התנודות ההורמונליות המתרחשות במהלך גיל המעבר ויכולים להיות בעלי השפעה משמעותית על מצב הרוח של האישה ועל בריאותה הנפשית.

אחד התסמינים הפסיכולוגיים הנפוצים ביותר של גיל המעבר הוא חרדה. נשים עלולות לחוות תחושות של דאגה ואף התקפי פאניקה, שיכולים להשפיע מאד על מצב הרוח ולהחליש. מצביים אלו של חרדה ודאגות אלו מושפעים ממגוון גורמים, כולל השינויים ההורמונליים, הפרעות השינה ותסמינים גופניים כגון גלי חום, האופיניים לגל המעבר אצל נשים.

סימפטום פסיכולוגי נוסף שנשים עשויות לחוות במהלך גיל המעבר הוא דיכאון. השינויים ההורמונליים המתרחשים במהלך תקופה זו יכולים להשפיע על נוירוטרנסמיטורים (מוליכים עצביים) במוח המווסתים את מצב הרוח, מה שעלול להוביל לתחושות של עצב, חוסר תקווה ואובדן עניין בפעילויות שנהנתן מהן בעבר.

במצבים אלו, חשוב מאד לבקש עזרה במידה וסימנים אלו אלו נמשכים, שכן דיכאון יכול להיות מצב חמור ואף מסוכן הדורש טיפול, בהקדם.

בנוסף, גיל המעבר יכול להביא גם לשינויים בדימוי העצמי ובהערכה העצמית. נשים בגיל המעבר עשויות להרגיש שהן כבר אינן מושכות או נחשקות או שהן עשויות להיאבק עם אובדן הפוריות והמעבר לשלב חדש בחיים.

חשוב שנשים ישימו דגש על עצמן ועל טיפול בעצמן בתקופה זו וינסו למצוא דרכים לשפר את ההערכה העצמית שלהן. אפשרויות שעשויות לעזור בכך הן למשל עיסוק בפעילויות מהנות שמסבות שמחה והגשמה או חיפוש אחר תמיכה מאנשים קרובים.
במידה ומצבים אלו אינם משתפרים לאורך תקופה מומלץ להתץייעץ עם איש מקצוע מומחה בתחום

המומחים של רימון ב

פסיכותרפיה

עוד מאמרים בנושא

No data was found

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת