תולדות הקומפולסיה: לא רק דחפים שאי אפשר לעמוד בפניהם

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD
 

תולדות הקומפולסיה: לא רק דחפים שאי אפשר לעמוד בפניהם

 

המאמר שלפניכם מתמקד בטבע המורכב של קומפולסיה כסימפטום והתנהגות המושרשים עמוק בחוויות טראומה מוקדמות. המאמר מבוסס על פרספקטיבות פסיכואנליטיות על טראומה מוקדמת.

במאמר נעמיק בהבנה כיצד חוויות טראומטיות מוקדמות מתעצבות ומתבטאות כהתנהגויות קומפולסיביות בבגרות. נחקור את הדרכים הנסתרות שבהן אנשים משחזרים ומתמודדים עם הטראומות הבלתי פתורות שלהם, לעתים קרובות באמצעות התנהגויות כפייתיות (התנהגויות קומפולסיביות). המאמר ידון בביטויים השונים של קומפולסיות, מהתנהגויות חוזרות ועד לדפוסי יחסים מורכבים, וכיצד אלו הם לרוב ניסיונות לא-מודעים להשיג חוויה של שליטה בטראומות העבר. כמו כן, נבחן את תפקיד הזיכרון, תהליך ההתפתחות ומנגנוני ההגנה הפסיכולוגיים המעורבים בהתנהגויות אלו.

מילות מפתח: קומפולסיה, הפרעה קומפולסיבית אובססיבית, הפרעת אובססיביות קומפולסיביות, התנהגות קומפולסיבית, התנהגות כפייתית, התנהגות אובססיבית קומפולסיבית.

 

לקומפולסיה טבע חמקמק - סימפטום והתנהגות המושרשים עמוק בחוויות טראומטיות מוקדמות.
לקומפולסיה טבע חמקמק – סימפטום והתנהגות המושרשים עמוק בחוויות טראומטיות מוקדמות.

 

מתווה המאמר המלא:

 1. קומפולסיה וטראומה מוקדמת – מבוא
  • הגדרת קומפולסיה והרלוונטיות שלה לבריאות הנפשית.
  • סקירה של האופן שבו חוויות טראומטיות מוקדמות יכולות להתבטא כהתנהגות כפייתית.
 2. הבנת שורשי הטראומה בקומפולסיה 
  • חקירה מפורטת של האופן שבו טראומות מוקדמות, לרוב טרום מילוליות, מכינות את הבמה להתנהגויות קומפולסיביות מאוחרות יותר.
  • דיון בנקודות המבט הפסיכואנליטיות על טראומה מוקדמת והשפעתה המתמשכת.
 3. ביטויי קומפולסיה בהתנהגות מבוגרים
  • דוגמאות לאופן שבו התנהגויות כפייתיות מופיעות בחיים הבוגרים, מפעולות פשוטות שחוזרות על עצמן ועד לדינמיקה מורכבת של יחסים.
  • מקרים הממחישים את הביטויים המגוונים של קומפולסיה כתגובה לטראומה מוקדמת.
 4. תפקיד הזיכרון וההתפתחות בהתנהגויות קומפולסיביות
  • כיצד זיכרונות טראומה, מפורשים ומרומזים, משפיעים על התנהגות מבוגרים.
  • ההשפעה של שלבי התפתחות על אופן עיבוד הטראומה ובהמשך מתבטאת כקומפולסיה.
 5. מנגנוני הגנה וכפייה
  • חקר מנגנוני הגנה כמו דיסוציאציה, הדחקה והכחשה בהקשר של התנהגות כפייתית.
  • דיון כיצד מנגנונים אלו מנסים להגן על הפרט מפני ההשפעה הרגשית המלאה של הטראומה.
 6. גישות טיפוליות לקומפולסיה וטראומה
  • סקירה כללית של אסטרטגיות טיפוליות לטיפול בגורמים השורשיים להתנהגויות כפייתיות.
  • תפקידה של פסיכואנליזה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ושיטות אחרות בטיפול בקומפולסיה הקשורה לטראומה.
 7. אתגרים ושיקולים בטיפול
  • לדון באתגרים בטיפול בקומפולסיות המושרשות עמוק בטראומה, לרבות התנגדות, העברה והטבע המורכב של הזיכרון.
  • אסטרטגיות למטפלים לניווט אתגרים אלו ביעילות.
 8. FAQ – שאלות נפוצות בנושא קומפולסיה וטראומה

 

 1. קומפולסיה וטראומה מוקדמת – מבוא

הגדרת קומפולסיה

קומפולסיה היא תופעה פסיכולוגית המאופיינת בהתנהגויות או מחשבות שחוזרות על עצמן, לעתים קרובות לא רציונליות ולכאורה בלתי נשלטות, שאדם מרגיש שהוא חייב לבצע. התנהגויות או מחשבות אלו מוכרות בדרך כלל כמיותרות או בלתי רציונליות על ידי האדם, אך הן ממשיכות לפעול לפיהן, מה שמוביל למצוקה משמעותית או פגיעה בתפקוד היומיומי. קומפולסיות הן תכונה מרכזית של הפרעות פסיכולוגיות שונות, ובראשן הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), שבה הן מקושרות למחשבות אובססיביות ומשמשות כדרך להקל על חרדה או אי נוחות, אם כי זמנית.

הרלוונטיות של קומפולסיה לבריאות נפשית

הבנת קומפולסיה היא חיונית בתחום הבריאות הפסיכולוגית מכיוון שהיא ביטוי לבעיות נפשיות בסיסיות שיכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הפרט. קומפולסיות יכולות לנוע משגרה יומיומית פשוטה ועד לטקסים מורכבים, גוזלים זמן ואנרגיה רבים, מה שמוביל למצוקה ולפגיעה בתחומי תפקוד חברתיים, תעסוקתיים או אחרים. לעתים קרובות הם קשורים להפרעות בריאות נפשיות שונות, כולל OCD, הפרעות חרדה והתמכרות, המשקפות מאבקים פסיכולוגיים עמוקים יותר כמו חרדה, פחד וצורך בשליטה.

חוויות טראומטיות מוקדמות כזרז

חוויות טראומטיות מוקדמות, במיוחד אלו בילדות, יכולות להשפיע עמוקות על ההתפתחות הפסיכולוגית של הפרט ולגרום לו לנטייה להתנהגויות כפייתיות. טראומה, במיוחד כאשר היא חווה בגיל צעיר, יכולה לשבש את ההתפתחות התקינה של ויסות עצמי ואת היכולת להתמודד עם לחץ. ילדים שעוברים טראומה עלולים לפתח תחושת פגיעות מוגברת וצורך מתמשך להפעיל שליטה על סביבתם. צרכים אלו יכולים להתבטא כהתנהגויות כפייתיות, המספקות תחושת ביטחון ושליטה זמנית.

הביטוי של טראומה כהתנהגויות קומפולסיביות

הקשר בין טראומה מוקדמת להתנהגויות כפייתיות מאוחרות יותר הוא מורכב ורב פנים. טראומה יכולה להוביל לשינויים בכימיה ובתפקוד המוח, במיוחד באזורים המעורבים בתגובת לחץ, ויסות רגשי וקבלת החלטות. זה יכול לגרום לנטייה מוגברת לחרדה ולירידה ביכולת להתמודד עם לחץ, מה שמזין את הצורך בהתנהגויות חוזרות ונשנות שמקלות באופן זמני על תחושות לא נוחות אלו.

יתרה מכך, הפרספקטיבה המודעת על הטראומה מציעה שניתן להבין קומפולסיות כניסיון לנהל או לשלוט ברגשות ובזיכרונות המכריעים הקשורים לאירועים טראומטיים. האופי החוזר של הקומפולסיות מספק שגרה מובנית, צפויה, העומדת בניגוד לכאוס וחוסר הניבוי של החוויה הטראומטית.

סיכום

קומפולסיות, במיוחד כאשר נובעת מחוויות טראומטיות מוקדמות, היא מבנה קריטי בהבנה ובטיפול בהפרעות פסיכולוגיות שונות. הוא מייצג ניסיון לנהל ולשלוט בחרדה ומצוקה עמוקים הנובעים מטראומה. על ידי זיהוי השורשים של התנהגות כפייתית בטראומה, אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים לטפל טוב יותר בסיבות הבסיסיות ולספק טיפול יעיל יותר, מושכל בטראומה, החורג מניהול תסמינים בלבד.

 

2. הבנת שורשי הטראומה בקומפולסיה

מבוא

קומפולסיות, הן התנהגות שחוזרת על עצמה ולכאורה בלתי נשלטת, נעוצה לעתים קרובות בחוויות טראומטיות מוקדמות. הבנת המקור של התנהגויות קומפולסיביות אלו חיונית להתערבות וטיפול יעילים. מאמר זה מתעמק בנקודות המבט הפסיכואנליטיות ובהשפעה של טראומה מוקדמת על התנהגויות כפייתיות מאוחרות יותר, בוחן את הקשר המורכב בין חוויות חיים מוקדמות והתפתחות של נטיות כפייתיות.

ההשפעה של טראומה מוקדמת

טראומות מוקדמות, במיוחד אלו שנחוו טרום מילוליות, יכולות להשפיע באופן משמעותי על ההתפתחות הפסיכולוגית של האדם. טראומות אלו עשויות לכלול הזנחה, התעללות או עדות לאלימות. חוויות כאלה יכולות לשבש את ההתפתחות התקינה של מערכות ויסות עצמי ותגובת לחץ. לאורך זמן, הפרעה זו עשויה להתבטא כהתנהגויות כפייתיות, שיכולות לשמש כמנגנון התמודדות לא מסתגל לניהול הטראומה והחרדה הבלתי פתורים.

פרספקטיבות פסיכואנליטיות

התיאוריה הפסיכואנליטית מציעה כי חוויות טראומטיות מוקדמות יכולות להפוך להפנמה ולהתבטא בסימפטומים פסיכולוגיים שונים, כולל התנהגויות כפייתיות. כפייתיות אלו נתפסות לעתים קרובות כביטוי של קונפליקטים בלתי פתורים ודרך להפעיל שליטה על סביבה שבעבר הרגישה בלתי צפויה ומסוכנת. לפי פרספקטיבה זו, קומפולסיות משמשות כמנגנון הגנה מפני החרדה שמייצרים זיכרונות טראומטיים מודחקים.

 1. מנגנוני הגנה: קומפולסיות נתפסות כמנגנוני הגנה המסייעים לאנשים להתמודד עם החרדה הקשורה לזיכרונות טראומטיים. על ידי עיסוק בהתנהגויות חוזרות, אנשים יכולים להסיח את דעתם זמנית מרגשות כואבים.
 2. חזרה כפייתית: מושג זה, שהציג פרויד, מציע שאנשים חוזרים באופן לא מודע על דפוסי התנהגות או מצבים הקשורים לטראומה שלהם. חזרה זו עשויה להיות ניסיון להשיג שליטה באירוע הטראומטי המקורי.
 3. התקשרות ואובדן: שיבושים מוקדמים בהתקשרות, כגון אובדן או פרידה ממטפל ראשוני, יכולים ליצור בסיס להתנהגויות כפייתיות. התנהגויות אלו עשויות להיות ניסיון להחזיר לעצמה תחושת ביטחון ושליטה.

ההשפעה המתמשכת של טראומה מוקדמת

ההשפעות ארוכות הטווח של טראומה מוקדמת על התפתחות המוח והתפקוד הפסיכולוגי הן עמוקות. לחץ טראומטי יכול לשנות את המבנה והתפקוד של המוח, במיוחד באזורים האחראים על ויסות רגשות ושליטה בדחפים. שינויים אלה יכולים לגרום לאנשים לפתח התנהגויות כפייתיות כדרך לנהל מצוקה פנימית מתמשכת.

 1. שינויים נוירולוגיים: טראומה מוקדמת עלולה להוביל לשינויים במערכות תגובת הלחץ של המוח, מה שהופך אנשים לרגישים יותר ללחץ ונוטים לחרדה. מצב עוררות מוגבר זה יכול לתדלק התנהגויות כפייתיות.
 2. ויסות רגשי: אנשים עם היסטוריה של טראומה עשויים להיאבק בוויסות הרגשות שלהם, מה שמוביל להסתמכות על התנהגויות כפייתיות כמנגנון התמודדות.
 3. בקרת דחפים: טראומה עלולה לפגוע ביכולת של המוח לווסת דחפים, מה שהופך אותו למאתגר יותר עבור אנשים להתנגד לדחפים כפייתיים.

לסיכום

קומפולסיה נטועה לעתים קרובות עמוק בחוויות טראומטיות מוקדמות. נקודות מבט פסיכואנליטיות מספקות תובנות חשובות לגבי האופן שבו התנהגויות אלו משמשות כמנגנון הגנה מפני טראומה וחרדה בלתי פתורות. על ידי הבנת המקורות והתפקודים של התנהגויות כפייתיות, אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים להתאים טוב יותר את הגישות הטיפוליות שלהם כדי לטפל בטראומה הבסיסית ולקדם אסטרטגיות התמודדות בריאות יותר.

 

3. ביטויי קומפולסיה בהתנהגות מבוגרים

דוגמאות לאופן שבו התנהגויות קומפולסיביות מופיעות בחיים הבוגרים התנהגויות קומפולסיביות יכולות להתבטא בדרכים רבות, לרוב מונעות על ידי הצורך של הפרט בשליטה, הפחתת חרדה או רצון להימנע ממחשבות או רגשות מטרידים.

דוגמאות לקומפולסיות בקרב מבוגרים

כמה דוגמאות נפוצות להתנהגויות קומפולסיביות בחיים הבוגרים כוללות:

 1. ניקיון או ארגון אובססיבי: אנשים מסוימים עשויים להרגיש נאלצים לנקות יתר על המידה או לארגן את סביבתם, ולהוציא כמויות מופרזות של זמן ואנרגיה במשימות אלו. התנהגות זו עשויה להיות מונעת על ידי צורך בסדר ושליטה, והיא עלולה להפריע ליכולתם לעסוק בפעילויות אחרות או לשמור על מערכות יחסים בריאות.
 2. בדיקה חוזרת: ביטוי נוסף של כפייה הוא בדיקה חוזרת. זה יכול לכלול בדיקה כפולה של מנעולים, מכשירי חשמל או חפצים אישיים כדי להקל על חרדה או פחד שמשהו ישתבש. אנשים עשויים להרגיש נאלצים לבצע את הבדיקות הללו שוב ושוב, ולעתים קרובות מרגישים תחושת הקלה זמנית לאחר כל בדיקה.
 3. ספירה או הקשה: אנשים מסוימים עשויים לעסוק בהתנהגויות ספירה או הקשה כדרך לנהל חרדה או מחשבות חודרניות. זה יכול לכלול ספירת חפצים או הקשה על משטחים מספר מסוים של פעמים. התנהגויות אלו עשויות לספק תחושה זמנית של שליטה או הקלה ממחשבות מטרידות.
 4. אגרנות: אגרנות כפייתית מאופיינת ברכישה מוגזמת וחוסר יכולת להשליך רכוש, מה שמוביל למרחבי מגורים עמוסים ולמצוקה משמעותית. התנהגויות אגירה יכולות להיות קשורות לפחד מאובדן פריטים חשובים, התקשרות לחפצים או קשיים בקבלת החלטות.

התנהגות קומפולסיבית כתגובה לטראומה מוקדמת

מחקרים קליניים ממחישים את הביטויים המגוונים של קומפולסיה כתגובה לטראומה מוקדמת – טראומה מוקדמת יכולה להשפיע באופן משמעותי על התפתחותו של הפרט ולתרום לביטוי של התנהגויות קומפולסיביות בבגרות. כאן, נחקור מספר מקרים המדגישים כיצד טראומה מוקדמת יכולה להשפיע על התפתחות של קומפולסיות:

 1. מקרה 1: התעללות בילדות ופגיעה עצמית קומפולסיבית (כפייתית): במקרה זה, מטופל שחווה התעללות בילדות עשוי לפתח התנהגות של פגיעה עצמית כפייתית כדרך התמודדות עם רגשות עזים, בניסיון להחזיר לעצמו תחושת שליטה . האופי החזרתי של מעשים של פגיעה עצמית מספק הקלה זמנית מכאב רגשי, אך הוא יכול להפוך למנגנון התמודדות לא מסתגל.
 2. מקרה 2: הזנחה ואכילת יתר כפייתית: אנשים שחוו הזנחה במהלך הילדות עלולים לפתח התנהגויות של אכילת יתר כפייתית כאמצעי לחיפוש נחמה וויסות רגשי. אכילת יתר יכולה להקל באופן זמני על תחושות של ריקנות או בדידות, אך היא עלולה להוביל לבעיות בריאות גופניות ורגשיות בטווח הארוך.
 3. מחקר מקרה 3: אובדן טראומטי ודפוסי יחסים כפייתיים: בעקבות אובדן טראומטי, אדם עלול לפתח דפוסי יחסים כפייתיים, המחפש כל הזמן אימות והרגעה משותפים. התנהגות זו יכולה לנבוע מפחד נטישה ורצון לשליטה, מה שמוביל להסתמכות לא בריאה על מערכות יחסים כדרך להתמודד עם אבל לא פתור.

4. תפקיד הזיכרון וההתפתחות בהתנהגויות כפייתיות

זיכרונות של טראומה, מפורשת ומרומזת, יכולים להשפיע באופן משמעותי על התנהגות מבוגרים, לרבות התפתחות של התנהגויות כפייתיות. בנוסף, ההשפעה של שלבי התפתחות על האופן שבו טראומה מעובדת ומתבטאת מאוחר יותר כקומפולסיה משחקת תפקיד מכריע. הבה נחקור את ההיבטים הללו עוד יותר:

איך זיכרונות טראומטים משפיעים על התנהגות בבגרות

 1. זיכרונות מפורשים: זיכרונות מפורשים מתייחסים להיזכרות מודעת של אירועים טראומטיים. זיכרונות אלו יכולים להשפיע ישירות על התנהגות מבוגרים, שכן אנשים עשויים לעסוק בהתנהגויות כפייתיות כדי להימנע ממצבים או טריגרים הקשורים לטראומה. לדוגמה, מי שחווה תאונת דרכים עלול להימנע מכפיית נהיגה או להיות ערני יתר בזמן על הכביש.
 2. זיכרונות מרומזים: זיכרונות מרומזים הם זיכרונות לא מודעים המשפיעים על התנהגות ללא מודעות מודעת. זיכרונות אלו יכולים להוביל להתנהגויות כפייתיות אוטומטיות או רפלקסיביות כאשר אנשים מנסים להגן על עצמם מפני איומים נתפסים. לדוגמה, מישהו שחווה התעללות בילדות עלול לפתח מחשבות חודרניות או פלאשבקים המופעלים על ידי גירויים מסוימים, מה שמוביל להתנהגויות בדיקה כפייתיות כדרך להבטיח בטיחות.

השפעת שלבי התפתחות על ביטוי הכפייה

 1. התפתחות ילדות: חוויות טראומטיות במהלך הילדות יכולות לשבש התפתחות בריאה ולעצב את הביטוי של התנהגויות כפייתיות. ילדים עשויים לפתח טקסים ספציפיים או כפייתיות כדרך להחזיר את תחושת הביטחון והשליטה בתגובה לטראומה. התנהגויות אלה יכולות להימשך בבגרות אם לא מטפלים בהן.
 2. התבגרות ובגרות: הביטוי של התנהגויות כפייתיות יכול להתפתח ולשנות כאשר אנשים עוברים להתבגרות ולבגרות. מנגנוני ההתמודדות שפותחו בשלבים מוקדמים יותר עשויים להפוך למורכבים יותר ולהשתלב בהיבטים אחרים של החיים, כמו מערכות יחסים או בחירות קריירה. לדוגמה, אדם שחווה טראומה בילדות עלול לפתח פרפקציוניזם כפייתי כדרך להתמודד עם הפחד מכישלון.

לסיכום, התנהגויות כפייתיות יכולות להתבטא בדרכים שונות בחיים הבוגרים, המושפעות מזיכרונות של טראומה ומהשפעת שלבי התפתחות. הבנת הביטויים המגוונים של כפייה והסיבות הבסיסיות שלהם היא חיונית להתערבות ותמיכה יעילה עבור אנשים הנאבקים בהתנהגויות אלו. על ידי טיפול בגורמים השורשיים ומתן התערבויות טיפוליות מתאימות, אנשים יכולים לפעול לקראת מנגנוני התמודדות בריאים יותר ושיפור הרווחה הכללית. 

 

טיפול בגורמים השורשיים להתנהגויות קומפולסיביות דורש גישה טיפולית מקיפה המכוונת הן לטראומה המוקדמת והן לקומפולסיות הנובעות ממנה.
טיפול בגורמים השורשיים להתנהגויות קומפולסיביות דורש גישה טיפולית מקיפה המכוונת הן לטראומה המוקדמת והן לקומפולסיות הנובעות ממנה.

 

5. מנגנוני הגנה וקומפולסיה

התנהגויות קומפולסיביות מלוות לעיתים קרובות במנגנוני הגנה פסיכולוגיים הבסיסיים שאנשים מפעילים כדי להגן על עצמם מההשפעה הרגשית המלאה של טראומה. מאמר זה יחקור מנגנוני הגנה שונים, כגון דיסוציאציה, הדחקה והכחשה, בהקשר של התנהגות קומפולסיבית. בנוסף, הוא ידון כיצד מנגנוני ההגנה הללו מנסים להגן על הפרט מפני ההשלכות הרגשיות המוחצות של טראומה.

דיסוציאציה היא מנגנון הגנה הנצפה בדרך כלל אצל אנשים עם התנהגויות כפייתיות. זה כרוך בהפרדה של מחשבות, רגשות וזיכרונות ממודעות מודעת. בהקשר של טראומה, דיסוציאציה מאפשרת לאנשים להתנתק מחוויות מצוקה, ולמעשה יוצר מחסום פסיכולוגי בינם לבין האירוע הטראומטי. ניתוק זה עוזר להקל על מצוקה רגשית מיידית, אך הוא יכול גם להוביל לתחושת עצמי מקוטעת ולקושי בעיבוד הטראומה.

הדחקה היא מנגנון הגנה נוסף הנצפה לעתים קרובות אצל אנשים עם התנהגויות כפייתיות. זה כרוך בחסימה לא מודעת של מחשבות, זיכרונות או רצונות מטרידים מלהיכנס למודעות מודעת. על ידי הדחקה של חוויות טראומטיות, אנשים יכולים למנוע מעצמם לחוות את ההשפעה הרגשית המלאה של הטראומה. עם זאת, זיכרונות מודחקים עשויים לצוץ מחדש בדרכים עקיפות, כמו דרך התנהגויות כפייתיות, כאשר המוח מחפש מוצאים חלופיים לעיבוד הרגשות המודחקים.

הכחשה היא מנגנון הגנה שבו אנשים מסרבים להכיר בקיומה או במשמעותה של מציאות מציקה. בהקשר של קומפולסיות הקשורות לטראומה, ההכחשה משמשת מחסום מגן מפני המצוקה הרגשית המכריעה הקשורה לטראומה. על ידי הכחשת השפעת הטראומה, אנשים יכולים לשמור על תחושת שליטה ולהימנע מלהתמודד עם הזיכרונות או החוויות הכואבים. עם זאת, מנגנון הגנה זה יכול לעכב את תהליך הריפוי ולהנציח את מעגל ההתנהגויות הכפייתית.

כיצד מנגנוני הגנה מופעלים כנגד ההשפעה הרגשית של טראומה

הבנת מנגנוני הגנה

בהקשר של טראומה, אנשים מפתחים לעתים קרובות מנגנונים פסיכולוגיים מגנים כדי להגן על עצמם מההשפעה הרגשית המלאה של חוויותיהם. מנגנונים אלו, היכולים להתבטא בניתוק, ניתוק והקהה רגשית, משמשים כהגנה מפני הרגשות המציפים הקשורים לאירועים טראומטיים. הם עוזרים לאנשים להתמודד ולתפקד למרות הזיכרונות והחוויות המטרידים שלהם. עם זאת, בעוד שמנגנונים אלה יכולים להיות מועילים בהתחלה, הם יכולים גם לעכב את העיבוד של זיכרונות טראומטיים ולהוביל לבעיות פסיכולוגיות ארוכות טווח אם הם הופכים מתמשכים או רגילים.

דיסוציאציה כהגנה

דיסוציאציה היא מנגנון הגנה שכיח הכרוך בניתוק מהמציאות, הנחווה לרוב כחוסר תחושה או ניתוק מתחושות רגשיות ופיזיות. זוהי תגובה מורכבת שיכולה להתרחש בנקודות שונות בעיבוד המידע של אירוע טראומטי. לדוגמה, ניתוק עשוי להתרחש ברגע הטראומה (איסוף נתונים), המשפיע על האופן שבו האירוע מקודד בזיכרון ועלול להוביל לאמנזיה. זה יכול לקרות גם במהלך שליפת הזיכרון הטראומטי, שבו האדם עלול להתנתק מהתוכן הרגשי של הזיכרון כדי למנוע מצוקה. מנגנון זה מאפשר לאנשים להמשיך לתפקד בטווח הקצר על ידי מזעור ההשפעה הרגשית המיידית של הטראומה.

קהות רגשית וניתוק

קהות רגשית הוא מנגנון הגנה נוסף שבו אנשים מדכאים את התגובות הרגשיות שלהם. זה עשוי להתבטא כחוסר רגשי כרוני או דיכוי רגשי זמני בתגובה לטריגרים הקשורים לטראומה. על ידי הרדמת רגשותיהם, אנשים מגנים על עצמם מפני הכאב והפחד הקשורים לחוויותיהם הטראומטיות. ניתוק, לרוב חלק מתגובות דיסוציאטיביות, כרוך בתחושת נפרדות מעצמו או מהסביבה, שיכולה ליצור חיץ נגד מימוש מלא של האירוע הטראומטי.

חרב הפיפיות של מנגנוני ההגנה

בעוד שמנגנוני הגנה מכריעים וקריטים בעת התמודדות מיידית עם טראומה, יש להם אופי דו-ערכי. בטווח הקצר, הם יכולים להפחית את המודעות להשפעת הטראומה, ולאפשר לאדם לתפקד. עם זאת, ירידה במודעות זו יכולה גם לעכב את העיבוד ההולם של זיכרונות טראומה, שעלולה לגרום לניתוק פוסט טראומטי פתולוגי ולבעיות פסיכולוגיות ארוכות טווח אחרות. עצם המנגנונים המספקים הקלה ראשונית יכולים, לאורך זמן, לתרום לשמירה על חרדה, דיכאון ותחושת זהות מופרעת.

סיכום

מנגנוני הגנה כמו ניתוק, קהות רגשית וניתוק משמשים כהגנות מכריעות מפני ההשפעה הרגשית המכריעה של טראומה. הם הדרך של המוח להגן על עצמו מפני פגיעה מיידית ולאפשר המשך תפקוד. עם זאת, ההשפעות ארוכות הטווח שלהם יכולות להיות מזיקות, ולהוביל לבעיות פסיכולוגיות מורכבות אם הטראומה לא מעובדת כראוי. הבנת המנגנונים הללו חיונית הן לאנשים החווים טראומה והן לאנשי המקצוע התומכים בהם, שכן היא מנחה את הגישה לטיפול ולהחלמה.

 

6. גישות טיפוליות לכפייתיות (קומפולסיביות) וטראומה

טיפול בגורמים השורשיים להתנהגויות קומפולסיביות דורש גישה טיפולית מקיפה המכוונת הן לטראומה המוקדמת והן לקומפולסיות הנובעות ממנה. מספר אסטרטגיות טיפוליות הוכחו כיעילות בטיפול בקומפולסיה הקשורה לטראומה, כולל פסיכואנליזה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ושיטות אחרות.

פסיכואנליזה היא שיטת טיפול שמטרתה לחשוף ולפתור קונפליקטים לא מודעים וחוויות ילדות לא פתורות. על ידי חקירת המשמעויות העמוקות יותר והמניעים הנסתרים מאחורי התנהגויות כפייתיות, הפסיכואנליזה יכולה לעזור לאנשים לקבל תובנה לגבי הקשר בין הטראומה שלהם לבין הנטיות הכפייתית שלהם. מודעות עצמית זו יכולה להקל על הריפוי ולהוות בסיס להחלמה ארוכת טווח.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא גישה טיפולית נוספת בשימוש נרחב בטיפול בקומפולסיה הקשורה לטראומה. CBT מתמקד בזיהוי ושינוי מחשבות והתנהגויות לא מותאמות. על ידי קריאת תיגר על דפוסי חשיבה שליליים והחלפתם בדפוסי חשיבה מותאמים יותר, אנשים יכולים ללמוד מנגנוני התמודדות בריאים יותר ולהפחית את התדירות והעוצמה של ההתנהגויות הכפייתית שלהם. CBT משלב גם טיפול בחשיפה, החושף בהדרגה אנשים לזיכרונות או טריגרים טראומטיים בסביבה מבוקרת ובטוחה, ועוזר להם לפתח תגובות חדשות ולהפחית התנהגויות הימנעות.

שיטות טיפוליות אחרות, כגון טיפול בהתנהגות דיאלקטית (DBT), הקהייה ועיבוד מחדש באמצעות תנועת עיניים (טיפול EMDR), וטיפול פסיכודינמי, עשויים להיות מופעלים גם הם כדי לטפל בקומפולסיה הקשורה לטראומה. גישות אלו מציעות טכניקות והתערבויות ייחודיות המותאמות לצרכים הספציפיים של הפרט, ועוזרות לו לעבד את הטראומה ולפתח אסטרטגיות התמודדות בריאותיות יותר.

לסיכום, מנגנוני הגנה כמו דיסוציאציה, הדחקה והכחשה משמשים מחסומי הגנה עבור אנשים החווים התנהגויות כפייתיות בהקשר של טראומה. עם זאת, מנגנוני הגנה אלו יכולים לעכב את תהליך הריפוי ולהנציח את מעגל הקומפולסיות. גישות טיפוליות כגון פסיכואנליזה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ושיטות אחרות מספקות אסטרטגיות יעילות לטיפול בקומפולסיה הקשורה לטראומה על ידי מיקוד לגורמים השורשיים והצעת לאנשים את הכלים הדרושים להם כדי לרפא ולהחלים. 

תפקידם של פסיכואנליזה, טיפול CBT ושיטות אחרות בטיפול בקומפולסיה הקשורה לטראומה

הגישה הפסיכואנליטית

הפסיכואנליזה חופרת עמוק לתוך המוח הלא מודע של האדם כדי להבין את ההשפעה של חוויות בילדות מוקדמת, במיוחד טראומות, על התנהגות ודפוסי חשיבה נוכחיים. גישה זו טוענת כי קומפולסיות הקשורות לטראומה משמשות כמנגנון הגנה מפני הסערה הרגשית והחרדה הקשורים לקונפליקטים בלתי פתורים מהחוויות המוקדמות הללו. באמצעות טכניקות כמו אסוציאציה חופשית, ניתוח חלומות והעברה, פסיכואנליטיקאים שואפים לחשוף ולפרש את המחשבות והרגשות הלא מודעים הללו, לעזור לאנשים להבין ולפתור את הקונפליקטים הפנימיים שלהם, ובכך להפחית התנהגויות כפייתיות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT)

טיפול CBT מתמקד בדפוסי החשיבה וההתנהגות הנוכחיים השומרים על התנהגות כפייתית. CBT יעיל במיוחד בטיפול בקומפולסיות הקשורות לטראומה. מטפלים עוזרים לאנשים לזהות ולאתגר אמונות לא רציונליות הקשורות לטראומה שלהם ולצורך הנתפס בהתנהגות כפייתית. נעשה שימוש גם בטכניקות כמו טיפול בחשיפה, שבה אנשים מתעמתים בהדרגה עם הזיכרונות הטראומטיים או הטריגרים שלהם בסביבה מבוקרת, ומפחיתים את ההשפעה הרגשית שלהם לאורך זמן. מטרת CBT היא ללמד אסטרטגיות התמודדות ומיומנויות לניהול ובסופו של דבר להתגבר על התנהגויות כפייתיות.

שיטות טיפוליות אחרות

 1. טיפול בחשיפה: סוג של CBT, טיפול בחשיפה כולל חשיפה הדרגתית וחוזרת של אנשים לזיכרונות טראומטיים או טריגרים בסביבה בטוחה ומבוקרת. זה עוזר להפחית את הפחד והחרדה הקשורים לטראומה ויכול להפחית את הצורך בהתנהגויות כפייתיות כמנגנוני התמודדות.
 2. טיפול EMDR: הוא טיפול יעיל נוסף לטראומה. זה כרוך באדם המתמקד בדימויים הקשורים לטראומה, מחשבות שליליות ותחושות גופניות ובו זמנית מעורב בגירוי דו-צדדי (בדרך כלל תנועות עיניים). זה נחשב להקל על העיבוד של זיכרונות טראומטיים.
 3. טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT): פותח במקור עבור הפרעת אישיות גבולית, DBT היה יעיל עבור אנשים עם בעיות הקשורות לטראומה. הוא מתמקד בהוראת מיומנויות בסובלנות למצוקה, ויסות רגשות, תשומת לב ויעילות בין אישית, שיכולים לסייע בניהול ההתנהגויות האימפולסיביות והכפייתית הקשורות לטראומה.
 4. פסיכותרפיה פסיכודינמית: התפתחות של הפסיכואנליזה, טיפול זה מתמקד בהבנה רגשית ובחינה מחודשת של קונפליקטים וטראומות בעבר שלא פתרו. זה מתמקד יותר בתובנה רגשית ובמודעות עצמית כדרכים להבין ולהפחית התנהגויות כפייתיות.
 5. טיפול קבוצתי: מציע סביבה תומכת בה אנשים יכולים לחלוק חוויות ואסטרטגיות התמודדות. הבנה שאחרים התמודדו עם אתגרים דומים יכולה להפחית את תחושות הבידוד ולקדם ריפוי.
 6. טכניקות מיינדפולנס והפחתת מתחים: תרגולים כגון מדיטציה, יוגה ונשימות עמוקות יכולים לעזור לאנשים לרכז את מחשבותיהם, לנהל מתח וחרדה ולהשיג הבנה עמוקה יותר של ההתנהגויות הכפייתית שלהם.

סיכום

כל גישה טיפולית מציעה כלים ותובנות ייחודיות בטיפול בקומפולסיה הקשורה לטראומה. הפסיכואנליזה חוקרת את המקורות העמוקים של כפייה, CBT מספק גישה מובנית להבנה ושינוי של דפוסי חשיבה והתנהגות, בעוד ששיטות אחרות מציעות אסטרטגיות התמודדות ונקודות מבט נוספות. לעתים קרובות, שילוב של טיפולים אלו המותאמים לצרכים הספציפיים של הפרט ולהיסטוריה הטראומה מספקת את תוכנית הטיפול היעילה ביותר. חיוני שהטיפול יתנהל על ידי איש מקצוע שיכול לספק סביבה בטוחה ותומכת עבור אנשים לחקור את הטראומה שלהם וללמוד מנגנוני התמודדות בריאים יותר.

 

6. אתגרים ושיקולים בטיפול

קומפולסיות המושרשות עמוק בטראומה מציבות אתגרים ייחודיים למטפלים. האתגרים הללו כוללים התנגדות, העברה והתמודדות עם הטבע המורכב של הזיכרון. על מנת לנווט ביעילות את האתגרים הללו ולספק טיפול מקיף, מטפלים יכולים להשתמש באסטרטגיות שונות.

אחד האתגרים המרכזיים בטיפול בקומפולסיות שמקורן בטראומה הוא התנגדות. אנשים עשויים להתנגד לחקור חוויות טראומטיות עקב פחד, בושה או רצון להגן על עצמם מפני זיכרונות כואבים. מטפלים יכולים לטפל בהתנגדות על ידי יצירת סביבה בטוחה ותומכת, בניית אמון עם המטופל והכנסת נושאים הקשורים לטראומה בהדרגה. חשוב שמטפלים יהיו סבלניים ויאפשרו למטופל לקבוע את קצב הטיפול.

העברה היא אתגר נוסף שמטפלים עשויים להיתקל בו כאשר עובדים עם אנשים עם קומפולסיות הקשורות לטראומה. העברה מתרחשת כאשר לקוחות משליכים את רגשותיהם ועמדותיהם על המטפל, לעתים קרובות על סמך חוויות ומערכות יחסים בעבר. על מטפלים להיות מודעים לדינמיקת ההעברה ולטפל בהם בצורה רגישה ואמפטית. על ידי הכרה וחקירה של העברה, מטפלים יכולים לעזור ללקוחות להבין ולעבוד דרך בעיות לא פתורות מהעבר.

האופי המורכב של הזיכרון מוסיף עוד רובד של מורכבות לטיפול בקומפולסיות שמקורן בטראומה. זיכרונות טראומטיים יכולים להיות מפוצלים, מודחקים או מעוותים, מה שהופך למאתגר את חשיפת את הסיבות הבסיסיות להתנהגויות קומפולסיביות. מטפלים יכולים להשתמש בטכניקות שונות, כגון טיפול ממוקד טראומה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, והקהייה ריגשית ועיבוד מחדש באמצעות תנועת עיניים (EMDR), כדי לעזור לאנשים לעבד זיכרונות טראומטיים ולשלבם לנרטיב קוהרנטי.

אסטרטגיות בטיפול בקומפולסיה למטפלים

על מנת לנווט ביעילות את האתגרים הללו, מטפלים יכולים להשתמש במספר אסטרטגיות. ראשית, על מטפלים ללמוד ולהתעדכן ללא הרף בגישות המחקריות והטיפוליות העדכניות ביותר בטראומה ובקומפולסיות. הישארות מעודכנים בהתקדמות בתחום תאפשר למטפלים לספק את הטיפול היעיל והמבוסס על ראיות עבור לקוחותיהם.

שנית, על מטפלים לאמץ גישה רב-תחומית לטיפול. שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע אחרים, כגון פסיכיאטרים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, יכול לספק תוכנית טיפול הוליסטית ומקיפה עבור אנשים עם קומפולסיות הקשורות לטראומה. על ידי שילוב של נקודות מבט ומומחיות מרובות, מטפלים יכולים לקבל תובנות חדשות ולפתח התערבויות ניואנסיות יותר.

לבסוף, על מטפלים לתעדף טיפול עצמי ולחפש הדרכה מקצועית או התייעצות כאשר הם מתמודדים עם מקרים מאתגרים. טיפול באנשים עם קומפולסיות הקשורות לטראומה יכול להיות תובעני מבחינה רגשית, ומטפלים צריכים לתעדף את רווחתם כדי לספק טיפול מיטבי ללקוחותיהם. פנייה לפיקוח או התייעצות עם אנשי מקצוע מנוסים יכולים לספק הדרכה ותמיכה בניווט אתגרי טיפול מורכבים.

לסיכום, טיפול בקומפולסיות המושרשות עמוק בטראומה מציב בפני מטפלים אתגרים ייחודיים. התנגדות, העברה ואופיו המורכב של הזיכרון יכולים לסבך את התהליך הטיפולי. עם זאת, על ידי שימוש באסטרטגיות כגון יצירת סביבה בטוחה, התייחסות לדינמיקה של העברה ושימוש בגישות מבוססות ראיות, מטפלים יכולים לנווט ביעילות את האתגרים הללו. מחקר מתמשך וגישה רב-תחומית חיוניים כדי לספק טיפול ניואנס ויעיל יותר עבור אנשים הנאבקים עם קומפולסיות הקשורות לטראומה. 

8. FAQ – שאלות נפוצות בנושא קומפולסיה וטראומה מוקדמת

1. כיצד תורמת טראומה מוקדמת להתפתחות התנהגויות כפייתיות? 

טראומה מוקדמת יכולה לשבש את הוויסות הרגשי ואת מערכות תגובת הלחץ של הפרט, מה שמוביל לתחושת פגיעות מוגברת וצורך בשליטה. כדי להתמודד עם המצוקה והחרדה מהחוויות המוקדמות הללו, אנשים עשויים לפתח התנהגויות כפייתיות כדרך להפעיל שליטה ולמצוא הקלה זמנית מהסערה הרגשית שלהם.

2. אילו סוגי טראומות מוקדמות קשורים לרוב להתנהגויות כפייתיות מאוחרות יותר? 

טראומות הכרוכות בהזנחה, התעללות, עדות לאלימות או הפרעה משמעותית ביחסי התקשרות ראשוניים קשורות בדרך כלל להתפתחות התנהגויות כפייתיות. לחוויות אלו, במיוחד כשהן מתרחשות בגיל צעיר, יכולות להיות השפעה עמוקה על ההתפתחות הרגשית והפסיכולוגית של האדם.

3. האם ניתן לטפל ביעילות בהתנהגויות קומפולסיביות, ואילו טיפולים הם המוצלחים ביותר? 

כן, ניתן לטפל בהתנהגויות כפייתיות ביעילות באמצעות מגוון גישות טיפוליות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), במיוחד טיפול בחשיפה, יעיל מאוד בטיפול בקומפולסיות. טיפולים פסיכואנליטיים ופסיכודינמיים יכולים לעזור לאנשים להבין ולפתור קונפליקטים רגשיים בסיסיים. שיטות אחרות כמו חוסר רגישות ועיבוד מחדש של תנועת עיניים (EMDR), טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), ותרגולי מיינדפולנס יכולים גם הם להועיל.

4. האם יש אסטרטגיות ספציפיות לעזור למישהו המתמודד עם קומפולסיה הקשורה לטראומה? 

כן, ישנן מספר אסטרטגיות שיכולות לעזור. אלה כוללים תרגול מיינדפולנס וטכניקות הפחתת מתח לניהול חרדה, עיסוק בפעילות גופנית סדירה להפחתת מתחים, שמירה על רשת חברתית תומכת ופנייה לעזרה מקצועית ממטפל המאומן בטראומה והתנהגויות כפייתיות. למידה ותרגול של מיומנויות התמודדות לוויסות רגשי וסובלנות למצוקה הם גם חיוניים.

5. כמה זמן בדרך כלל לוקח לראות שיפור בהתנהגות קומפולסיבית ברגע שהטיפול מתחיל? 

הזמן שלוקח לראות שיפור יכול להשתנות מאוד בהתאם לפרט, לאופי וחומרת הטראומה, לסוג הספציפי של התנהגויות כפייתיות ולגישת הטיפול. אנשים מסוימים עשויים לראות שיפורים במהירות יחסית, תוך מספר חודשים מתחילת הטיפול, בעוד שאחרים עשויים לדרוש גישה ארוכת טווח כדי לטפל באופן מלא בטראומה הבסיסית וביטוייה. מעורבות עקבית בטיפול וסביבה תומכת הם גורמים קריטיים בהחלמה.

6. כיצד טראומה מוקדמת תורמת להתפתחות התנהגות קומפולסיבית? 

טראומה מוקדמת עלולה לשבש את הוויסות הרגשי ותגובת לחץ, מה שמוביל לשימוש בהתנהגויות קומפולסיביות כמנגנון התמודדות עם חרדה ומצוקה בלתי פתורים.

7. מהי ההשקפה הפסיכואנליטית על קומפולסיה? 

הפסיכואנליזה רואה בקומפולסיה מנגנון הגנה מפני החרדה הנובעת מזיכרונות טראומטיים מודחקים, כאשר אנשים חוזרים באופן לא מודע על התנהגויות הקשורות לטראומה שלהם.

8. האם טראומה מוקדמת יכולה להוביל לשינויים בתפקוד המוח הקשור לקומפולסיה? 

כן, טראומה מוקדמת יכולה לשנות את מבנה ותפקוד המוח, במיוחד באזורים האחראים על ויסות רגשות ושליטה בדחפים, ולגרום לנטייה של אנשים להתנהגויות כפייתיות.

9. איזה תפקיד ממלאת ההתקשרות בהתפתחות התנהגויות קומפולסיביות? 

שיבושים בהתקשרות מוקדמת, כגון אובדן או פרידה, יכולים ליצור השפעה מתמשכת, מה שמוביל אנשים לחפש שליטה וביטחון באמצעות התנהגויות כפייתיות.

טיפול באובססיה במרכז רימון

קומפולסיה היא תופעה פסיכולוגית המאופיינת בהתנהגויות או מחשבות שחוזרות על עצמן ויכולות להוביל למצוקה נפשית רבה.
טיפול מקצועי הוא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם קומפולסיות, מכיוון שהוא יכול לעזור לאנשים להבין את המחשבות וההתנהגויות הקומפולסיביות שלהם, לפתח אסטרטגיות התמודדות יעילות ולמצוא הקלה מהמצוקה הנפשית.

טיפול בקומפולסיות או הפרעה קומפולסיבית אובססיבית – מצריך פסיכותרפיסט או פסיכולוג מקצועי, מומחה ובעל ניסיון בטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית בכלל ובהתנהגויות קומפולסיביות כחלק מ-OCD בפרט. 
אנו במרכז רימון מתחייבים לעשות הכל, על מנת להתאים לכם מטפלים, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים.
כל המטפלים והפסיכולוגים שאנו עובדים עימם, עברו בדיקה מעמיקה ומחמירה של הניסיון המקצועי שלהם, הכשרות אקדמיות ומקצועיות ושל המלצות שקיבלו לאורך שנות עבודתם.

צריכים המלצה למטפל מומחה בטיפול ב OCD? זקוקים להפניה לפסיכולוג בעל ניסיון בטיפול בהתנהגות קומפולסיבית?
הגעתם למקום הנכון
צרו עמנו קשר עכשיו – לחצו על הקישור ליצירת קשר

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

אובססיה לאדם היא מצב פסיכולוגי שבו אדם חווה עיסוק אינטנסיבי ומתמשך באדם אחר. עיסוק זה יכול לבוא לידי ביטוי במחשבות, רגשות והתנהגויות חודרניות המתרכזות סביב אותה דמות.
הפסיכולוגיה של אובססיה לאדם: הבנת העומקים וההשלכות אובססיה לאדם- על התופעה ודרכי התמודדות/ טיפול   אובססיה לאדם היא מצב פסיכולוגי שבו אדם חווה עיסוק אינטנסיבי...
הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית היא מצב בריאותי נפשי המאופיין במחשבות אובססיביות, טורדניות, חוזרות, לא רצויות (אובססיות) והתנהגויות חוזרות ונשנות או מעשים נפשיים (קומפולסיות)
  התנהגות קומפולסיבית: חקירה מקיפה של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית התנהגות קומפולסיבית היא התנהגות חוזרת ונשנית, טקסית או מנטלית, שנובעת מתחושת דחף בלתי נשלט. הדחף הוא...
אובססיביות היא מצב נפשי מורכב המאופיין במחשבות, דחפים או תמונות חוזרות ונשנות, שאינן רצוניות ולא פרודוקטיביות. הן יכולות להופיע במגוון אובססיביות היא מצב נפשי מורכב המאופיין במחשבות, דחפים או תמונות חוזרות ונשנות, שאינן רצוניות ולא פרודוקטיביות.
פתרון חידת האובססיביות: פרספקטיבה קלינית מאמר זה נועד לספק בחינה מעמיקה ומקצועית של תופעת ה”אובססיביות” מנקודת מבט קלינית, תוך בחינת סיווגה, הגורמים, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול...
מחשבה אובססיבית (מחשבות טורדניות) היא תופעה פסיכולוגית מרתקת ומורכבת שיכולה להיות בעלת השפעה עמוקה על אנשים ומערכות היחסים שלהם.
מחשבה אובססיבית: הגבול הדק בין תשוקה לאובססיה במדריך מקיף זה, נתעמק בעולם הרב-גוני של המחשבה האובססיבית. נתחיל בהגדרה ובחקירה של הניואנסים של המחשבה האובססיבית, נכין...
אובססיות הן מחשבות או התנהגויות חוזרות ונשנות שיכולות להוביל למצוקה נפשית רבה.
אובססיה: התרת המבוך הפסיכולוגי בסעיפים הבאים, נחקור כל היבט של אובססיה ביתר פירוט, ונשפוך אור על הגדרתה, ביטויים שונים והשפעות על קבוצות גיל שונות. בנוסף,...
חולה ניקיון: הצצה ל-ocd ניקיון או מחלת ניקיון כפייתית כשהצורך בשלמות, סדר וארגון הופך להפרעה - חולה ניקיוןחולה ניקיון: הצצה ל-ocd ניקיון או מחלת ניקיון כפייתית כשהצורך בשלמות, סדר וארגון הופך להפרעה - חולה ניקיון
הפרעת ניקיון אובססיבית: מה זה או סי די ניקיון או אובססיה לניקיון וסדר כשהצורך בשלמות, סדר וארגון הופך להפרעה – הפרעה טורדנית כפייתית ניקיון האם...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת