פחד מרופא שיניים

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בחרדה

עבור רובנו, ביקור אצל רופא השיניים פירושו חצי שעה של אי נוחות, שלאחריה אולי נסבול כאבים למשך כמה שעות, ולמחרת כבר נשים את החוויה מאחורינו. עבור מי שסובל מחרדה דנטאלית, ביקור אצל רופא השיניים הוא חוויה רגשית מטלטלת, קשה עד בלתי אפשרית.

מהי חרדה דנטלית, וכיצד ניתן לטפל בה?

פחד עמוק

הסובל מחרדה דנטאלית מרגיש סכנה קיומית כשהוא נכנס לחדר הטיפולים של רופא השניים, שכן עבורו הסיטואציה במרפאת השיניים היא מצב מסכן חיים. חוויית הפחד מוחשית ופיזית, והיא משתלטת על הסובל מחרדה, למרות היותה משוללת היגיון או קשר למציאות. אנשים שסובלים מחרדה דנטאלית נוטים לדחות ביקורים אצל רופא השיניים, וכך, כאשר הם מגיעים למרפאת השיניים מאוחר מדי, כשמצב שיניהם קשה מנשוא, הטיפול הדרוש הוא הרבה יותר מסובך מן הסתימה הפשוטה ממנה נמנעו מלכתחילה.


ממה נובעת חרדה דנטאלית?

על מנת לגלות את המקור לחרדה דנטלית, דרוש טיפול פסיכולוגי עמוק וממושך. הסיבות האפשריות מגוונות; לפעמים מקור החרדה הוא טיפול שיניים מכאיב שעבר האדם בילדותו, לעתים זו דווקא חוויה שלילית של מישהו קרוב, שעוררה את החרדה, ולפעמים מדובר ברופא שיניים קשוח, שהטיל מורא על האדם כשהגיע בתור ילד לרופא השיניים. בנוסף, החרדה יכולה לנבוע מחשש ממצב של חוסר שליטה, כאשר אתה על כיסא המטופל, וכן מחרדה מן החדירה למרחב האישי שלך. אלו רק מספר דוגמאות, והסיבות האפשריות הן רבות ומגוונות.

מרפאה ידידותית

מרפאות שיניים המודעות לנושא החרדה הדנטאלית מיישמות שיטות שונות להתמודדות עם הבעיה. במקרים קלים, או כאשר התופעה בראשיתה, ניתן להתמודד עם החרדה באמצעי הרגעה שונים כמו השמעת מוזיקה שהמטופל אוהב בזמן הטיפול, פגישה מוקדמת עם המטופל ותכנון משותף של מהלך הטיפול. מומלץ לבחור מרפאה ידידותית וחמה, השמה דגש על תשומת לב ואכפתיות של הרופא כלפי המטופל, כדאי לבקר במרפאה לפני הטיפול, להתרשם ולהתרגל, ואף לשלב טיפול אלטרנטיבי מרגיע כמו דיקור או שיאצו, כהכנה לטיפול. כמו כן, תכשירי הרגעה אלטרנטיביים כמו רסקיו או רגיעון יכולים אף הם לעזור.
התותחים הכבדים

במקרים קשים יותר, יש צורך להשתמש בתחמושת הכבדה, ולהלן האופציות העיקריות הקיימות:
גז צחוק – גז צחוק יוצר תחושת ריחוף נעימה, מרפה את השרירים, ויוצר ריחוק מסוים בין המטופל לחוויה הפיזית, כך שתחושות הכאב מטושטשות.
היפנוזה – היפנוזה רפואית יכולה להפחית תחושות כאב וחרדה, אולם לא כל אחד מגיב טוב להיפנוזה, ולכן הטיפול אינו מתאים לכל אדם. למניעת תקלות, יש להקפיד כי המהפנט הוא מהפנט רפואי מוסמך ומורשה.
טשטוש – הטשטוש מבוצע דרך הווריד, על ידי רופא מרדים מיומן. הוא מרגיע את המטופל, אשר לא חש כאב או חרדה במהלך הטיפול. הטשטוש מבוצע על ידי מרדים, והוא משלב הרדמה מקומית, עם הרדמה חלקית.
הרדמה – כאשר אף אחת מהשיטות האחרות לא עובדת, ניתן לבצע טיפול שיניים תחת הרדמה כללית.

עוד מאמרים בנושא

פוביה מכלבים אצל ילדים? גלו מה הם הגורמים, הטיפול והכלבים המתאימים וכן טיפים להתמודדות עם הפחד מכלבים. איך לעזור לילד שמפחד מכלבים? קראו עוד!
התמודדות עם פחד מכלבים אצל ילדים: טיפים, גורמים ודרכי טיפול פוביה מכלבים יכולה להיות מאתגרת. במאמר זה נסקור את הדרכים השונות להתמודדות עם פחד מכלבים...
פחד מכלבים מה עושים - התמודדות יומיומית עם פחד מכלבים
פחד מכלבים מה עושים – התמודדות יומיומית עם פחד מכלבים הקדמה פחד מכלבים מה עושים? פחד מכלבים, או צינופוביה, הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר שעשוי...
פחד מכלבים: הבנה והתמודדות עם פוביה מכלבים
פחד מכלבים: הבנה והתמודדות עם פוביה מכלבים   פחד מכלבים הוא נפוץ יותר ממה שרבים חושבים. אנשים רבים סובלים מפוביה מכלבים ברמות שונות, מה שמקשה...
ארכנופוביה או פחד מעכבישים היא פוביה נפוצה מאד. מאמר זה מתעמק במקורות, סימפטומים ואפשרויות הטיפול בארכנופוביה ומספק מדריך מקיף להתגברות על פחד זה.
הכל על פחד מעכבישים: ארכנופוביה ארכנופוביה או פחד מעכבישים היא פוביה נפוצה הפוגעת באנשים רבים ברחבי העולם. מאמר זה מתעמק במקורות, סימפטומים ואפשרויות הטיפול לפוביה...
המדריך שלנו: חרדה חברתית טיפול עצמי. למדו דרכים יעילות להתגברות על חרדה חברתית. וגם מטפלים מומלצים בחרדה חברתית. קראו עכשיו.
חרדה חברתית טיפול עצמי: איך להתגבר על חרדה חברתית חרדה חברתית יכולה להיות אתגר מרתיע, המשפיע על כל היבט בחייו של האדם – ממערכות יחסים...
גלו את הדרכים להתגברות על אמטופוביה (פחד מהקאות). למדו על הגורמים, הסימפטומים ושיטות הטיפול באמטופוביה. מטפלים מומלצים בפוביות.
כיצד אמטופוביה (פחד מהקאות) משפיעה על חייהם של אנשים רבים אמטופוביה – פחד מהקאות אמטופוביה, המזוהה לעתים קרובות כפחד מהקאות או פוביה מהקאות, תופסת מקום...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת