עבור רובנו, ביקור אצל רופא השיניים פירושו חצי שעה של אי נוחות, שלאחריה אולי נסבול כאבים למשך כמה שעות, ולמחרת כבר נשים את החוויה מאחורינו. עבור מי שסובל מחרדה דנטאלית, ביקור אצל רופא השיניים הוא חוויה רגשית מטלטלת, קשה עד בלתי אפשרית.

מהי חרדה דנטלית, וכיצד ניתן לטפל בה?

פחד עמוק

הסובל מחרדה דנטאלית מרגיש סכנה קיומית כשהוא נכנס לחדר הטיפולים של רופא השניים, שכן עבורו הסיטואציה במרפאת השיניים היא מצב מסכן חיים. חוויית הפחד מוחשית ופיזית, והיא משתלטת על הסובל מחרדה, למרות היותה משוללת היגיון או קשר למציאות. אנשים שסובלים מחרדה דנטאלית נוטים לדחות ביקורים אצל רופא השיניים, וכך, כאשר הם מגיעים למרפאת השיניים מאוחר מדי, כשמצב שיניהם קשה מנשוא, הטיפול הדרוש הוא הרבה יותר מסובך מן הסתימה הפשוטה ממנה נמנעו מלכתחילה.

ממה נובעת חרדה דנטאלית?

על מנת לגלות את המקור לחרדה דנטלית, דרוש טיפול פסיכולוגי עמוק וממושך. הסיבות האפשריות מגוונות; לפעמים מקור החרדה הוא טיפול שיניים מכאיב שעבר האדם בילדותו, לעתים זו דווקא חוויה שלילית של מישהו קרוב, שעוררה את החרדה, ולפעמים מדובר ברופא שיניים קשוח, שהטיל מורא על האדם כשהגיע בתור ילד לרופא השיניים. בנוסף, החרדה יכולה לנבוע מחשש ממצב של חוסר שליטה, כאשר אתה על כיסא המטופל, וכן מחרדה מן החדירה למרחב האישי שלך. אלו רק מספר דוגמאות, והסיבות האפשריות הן רבות ומגוונות.

מרפאה ידידותית

מרפאות שיניים המודעות לנושא החרדה הדנטאלית מיישמות שיטות שונות להתמודדות עם הבעיה. במקרים קלים, או כאשר התופעה בראשיתה, ניתן להתמודד עם החרדה באמצעי הרגעה שונים כמו השמעת מוזיקה שהמטופל אוהב בזמן הטיפול, פגישה מוקדמת עם המטופל ותכנון משותף של מהלך הטיפול. מומלץ לבחור מרפאה ידידותית וחמה, השמה דגש על תשומת לב ואכפתיות של הרופא כלפי המטופל, כדאי לבקר במרפאה לפני הטיפול, להתרשם ולהתרגל, ואף לשלב טיפול אלטרנטיבי מרגיע כמו דיקור או שיאצו, כהכנה לטיפול. כמו כן, תכשירי הרגעה אלטרנטיביים כמו רסקיו או רגיעון יכולים אף הם לעזור.
התותחים הכבדים

במקרים קשים יותר, יש צורך להשתמש בתחמושת הכבדה, ולהלן האופציות העיקריות הקיימות:
גז צחוק - גז צחוק יוצר תחושת ריחוף נעימה, מרפה את השרירים, ויוצר ריחוק מסוים בין המטופל לחוויה הפיזית, כך שתחושות הכאב מטושטשות.
היפנוזה – היפנוזה רפואית יכולה להפחית תחושות כאב וחרדה, אולם לא כל אחד מגיב טוב להיפנוזה, ולכן הטיפול אינו מתאים לכל אדם. למניעת תקלות, יש להקפיד כי המהפנט הוא מהפנט רפואי מוסמך ומורשה.
טשטוש – הטשטוש מבוצע דרך הווריד, על ידי רופא מרדים מיומן. הוא מרגיע את המטופל, אשר לא חש כאב או חרדה במהלך הטיפול. הטשטוש מבוצע על ידי מרדים, והוא משלב הרדמה מקומית, עם הרדמה חלקית.
הרדמה – כאשר אף אחת מהשיטות האחרות לא עובדת, ניתן לבצע טיפול שיניים תחת הרדמה כללית.

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: אבחון חרדה /טיפול בחרדה /לחץ וחרדה