טריכוטילומניה (הפרעת תלישת שיער)

טריכוטילומניה, הנקראת גם הפרעת תלישת שיער, היא בעיה רגשית בה האדם או הילד חווים דחף חוזר לתלוש שיער מהגוף (ידיים ורגליים למשל), הפנים (גבות, ריסים) או מהקרקפת. בדרך כלל הילד או האדם יתקשו מאד לעצור את הדחף ולהתנגד לו. פעמים רבות, נוצרות קרחות כתוצאה מתלישת השיער, מה שעלול לגרום למצוקה משמעותית ולגרום לבושה ואף לפגוע בתפקוד החברתי, רגשי, לימודי או המשפחתי של האדם. אנשים וילדים שסובלים מטריכוטילומניה, ינסו, לרוב, להסתיר את הבעיה ואת הקרחות שנוצרו כתוצאה. טריכוטילומניה מופיע בשכיחות שבין 1% ל 2% בקרב בני נוער ומבוגרים. טריכוטילומניה, היא בעיה שעשויה להופיע ולהשפיע על הסובל ממנה בדרגות עוצמה שונות, בין עוצמה "קלה", בה האדם מצליח להתנגד מדי פעם לדחף לתלוש שיער, לבין עוצמה "חמורה" ואז הדחף לתלישת השיער, כמעט ולא ניתן לעצירה. עם זאת, חשוב לדעת כי ישנם טיפולים שיכולים לעזור, גם כאשר הבעיה מופיע בצורתה הקשה יותר.

סימפטומים וסימנים אופיינים לטריכוטילומניה

תלישה חוזרת של השיער, בדרך כלל מהראש, הגבות או הריסים ולפעמים גם מאזורים אחרים בגוף. מוקד תלישת השיער יכול להשתנות לאורך הזמן. מצוקה, לחץ ומתח לפני תלישת השיער או אם מתנגדים לדחף לתלוש. הרגשה של הקלה לאחר תלישת השיער. דלדול השיער והקרחות בולטים לעין (בין אם בקרקפת או בגבות או בכל אזור אחר בגוף), לעיתים הסובלים מטריכוטילומניה, ינסו להסתיר את הקרחות שנוצרו על ידי תספורת קצרה, חבישת כובע או מטפחת או אמצעים אחרים. לרוב הסובלים מטריכוטילומניה מפתחים מעין התנהגות טקסית המלווה את התנהגות תלישת השיער, דפוס התלישה ועוד. אנשים וילדים הסובלים מטריכוטילומניה, נוטים לנשוך, ללעוס ואף לאכול את השיער שתלשו. נטיה למשחק עם השיער שנתלש כגון שפשוף על השפתיים או הפנים, אופייני גם הוא. תלישת השיער והתוצאות שלה, גורמת למצוקה משמעותית ולבעיות בעבודה, בלימודים, במצבים חברתיים ועוד. אנשים וילדים הסובלים מטריכוטילומניה, לעיתים סובלים מבעיות נלוות כגון כסיסת ציפורניים, חיטוט בעור, נשיכת שפתיים וכולי. טריכוטילומניה יכולה להתבטא גם בתלישת שיער מבובות, בעלי חיים, חפצים וחפציי בד שונים כגון שמיכות וכריות. לרוב, הסובלים מהבעיה ינסו להסתירה ויעשו את פעולת התלישה בסתר תוך ניסיונות להסתיר את הבעיה ואת תוצאותיה.

טריכוטילומניה - מאפיינים

תלישת השיער יכולה להיעשות בצורה ממוקדת, מכוונת ומודעת, כאשר המטרה של תלישת השיער היא הקלה במתח שמרגישים. אנשים רבים הסובלים מטריכוטילומניה, מפתחים טקסים שונים ומגוונים סביב תלישת השיער. לדוגמא: בחירת שיער בעל מאפיינים ייחודיים (שיער מפוצל, שיער בצבע שונה וכו'), סידור השערות לאחר שנתלשו בסדר מסוים ועוד. לעיתים תלישת השיער נעשית בצורה אוטומטית ולא מכוונת, מבלי לשים לב לכך. כלומר, תלישת השיער נעשית כדרך אגב, תוך שהאדם או הילד שקועים בהתנהגות אחרת כמו קריאת ספר, צפייה בטלוויזיה וכולי. תלישת השיער יכולה להיעשות או בדרך זו (אוטומטית) או בצורה מכוונת ומודעת וזה יהיה תלוי בעיקר במצב הרוח ובהרגשה של אותו האדם. לעיתים קרובות ניתן לזהות טריגרים שגורמים לתלישת השיער או מעוררים את הדחף לתלוש כמו למשל סירוק השיער במברשת, הנחת יד על הראש ועוד.

סיבות רגשיות לטריכוטילומניה

טריכוטילומניה, לעיתים, מלווה ברגשות שליליים ותלישת השיער היא מעין דרך שפיתחו להתמודד עם אותם רגשות. תלישת השיער גורמת לרגשות חיוביים של הקלה מהמתח והנאה וזהו למעשה חלק מהמנגנון שמסביר את התופעה – ההקלה במתח שמתלווה לתלישת השיער, מחזקת את התנהגות התלישה ומשמרת אותה. טריכוטילומניה היא הפרעה כרונית ללא טיפול תרופתי ייעודי עבורה. הסימפטומים של טריכוטילומניה עלולים להחמיר עם הזמן ואיתם גם המצוקה הרגשית הנלווית. טריכוטילומניה מושפעת ממצבים שונים ועשויה להחמיר, למשל כתוצאה משינויים הורמונליים. טריכוטילומניה שאינה מטופלת עשויה להשתנות לאורך הזמן וכך גם הסימפטומים שלה. הסימפטומים יכולים להעלם או להחלש, לתקופות מסוימות ולהתגבר בתקופות אחרות למשך שבועות ואף חודשים, אך רק לעיתים נדירות הבעיה תפטר מעצמה ללא טיפול, לאחר שפרצה.

הגורמים לטריכוטילומניה

הגורמים לטריכוטילומניה אינם ידועים, אך כמו הרבה בעיות פסיכולוגיות, הסיבות לטריכוטילומניה הן שילוב של גורמים גנטים וגורמים סביבתיים.

גורמי סיכון להתפתחות של טריכוטילומניה

 • היסטוריה משפחתית – תורשה – לטריכוטילומניה ישנו מרכיב גנטי. אנשים שיש להם בן משפחה שסבל מטריכוטילומניה או מבעיה מאותה "המשפחה" כגון הפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD , נמצא בסיכון גבוה יותר לפתח טריכוטילומניה.
 • גיל – לרוב טריכוטילומניה מתפתחת סביב גיל הההתבגרות, בשנות העשרה.
 • בעיות פסיכולוגיות אחרות – אנשים שסובלים מטריכוטילומניה, לעיתים קרובות סובלים מבעיה רגשית נלוות כגון דיכאון, חרדה או הפרעה אובססיבית קומפולוסיבית OCD.
 • לחץ – אירועים מלחיצים וגורמי לחץ נוספים עלולים לגרום להתפרצות טריכוטילומניה בקרב אנשים שלא סבלו מהבעיה ועבור אנשים שכן סבלו ממנה, לחץ עלול להחריף את הסימפטומים.
 • המחקר מראה שטריכוטילומניה נפוצה יותר בקרב נשים, אך יכול להיות שאין זה נכון והסיבה שיותר נשים מאובחנות היא כי נשים פונות יותר לקבלת עזרה מקצועית כאשר הן חוות מצוקה. בילדות ובנערות במוקדמת לא נמצא הבדל בשכיחות בין בנים לבנות.

סיבוכים של טריכוטילומניה

טריכוטילומניה עלולה לגרום לקשיים נרחבים ולפגוע באיכות החיים של הסובל ממנה.
 • מצוקה רגשית – אנשים וילדים שסובלים מטריכוטילומניה מדווחים על תחושת בושה, השפלה ומבוכה. תלישת השיער והשלכותיה עלולות להוביל לפגיעה בהערכה העצמית, לדיכאון, חרדה ואף להוביל להתמכרויות.
 • בעיות חברתיות ובעיות במישור התעסוקתי – המבוכה הנגרמת כתוצאה מתלישת השיער וכתוצאה מהקרחות והתדלדלות השיער עלולה להוביל להימנעות מפעילויות וממצבים חברתיים ולנסיגה וכתוצאה, לפגוע גם בתפקוד של האדם במסגרת העבודה או הלימודים. יש אנשים, שכל כך מתביישים במצבם, שהם נמנעים מיחסים אינטימיים, על מנת להסתיר את הבעיה ואת המצוקה ממנה סובלים.
 • פגיעה בעור ונזק לשיער – טריכוטילומניה עלולה לגרום לפציעות ופגיעה בעור, צלקות ונזקים לשיער. כתוצאה מהפצעים עלולים להתפתח זיהומים בקרקפת או באזורים מהם נתלש השיער. נזקים אלו עלולים להיות חמורים ולגרום לנזק בלתי ההפיך שיפגע בצמיחת השיער בהמשך.
 • כדורי שיער – כפי שהסברנו קודם לכן, ישנם אנשים שנוטים לשחק עם השיער שתלשו ואף לאכול אותו. הצטברות של שיער במערכת העיכול, עלולה להוביל להתפתחות של כדורי שיער ואלו עלולים להיות מסוכנים מאד ולהוביל לפגיעה במערכת העיכול, ירידה במשקל, הקאות ובמקרים חמורים אף למוות.

מתי לפנות לטיפול בטריכוטילומניה?

כדאי לפנות לאיש מקצוע מומחה במצבים הבאים:
 • כאשר הדחף לתלוש שיער הוא בלתי נשלט.
 • כאשר תלישת השיער והקרחות שנגרמות כתוצאה, גורמות לסבל, מבוכה או בושה.
 • כאשר התפקוד של הילד או האדם, שסובלים מהבעיה, נפגע כתוצאה מתלישת השיער, למשל בפן החברתי, אם עולה הימנעות ממצבים חברתיים בגלל תלישת השיער, או אם הילד סובל מדחייה חברתית כתוצאה ממצב זה.
 • במצבים אלו כדאי ומומלץ לפנות לאיש מקצוע מומחה לצורך אבחון והתאמת טיפול.

טריכוטילומניה אינה רק הרגל בעייתי, אלא בעיה של ממש. אבחון וטיפול מוקדם עשויים להיות משמעותיים ולחסוך סבל ומצוקה רבים. נדיר שהתופעה תחלוף מעצמה, ללא טיפול מקצועי.

 

אחד הטיפולים המומלצים ביותר לטיפול בטריכוטילומניה הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT, שנקרא אימון בהיפוך ההרגלים. מטרת הטיפול היא להחליף את ההרגל הבעייתי בהתנהגות אחרת, פחות מסוכנת ופחות פוגעת. במהלך הטיפול מתאמנים בזיהוי הבעיה והכרתה, זיהוי הדחף לתלישת השיער, לפני התלישה עצמה ולמידת מיומנויות הרגעה והפחתת המתח שנוצר, לפני תלישת השיער. בנוסף, במהלך הטיפול מנסים לאתר ולשנות דפוסי חשיבה שמשפיעים לרעה על ההתנהגות או כאלו שמחמירים את המצוקה הרגשית. ישנן תרופות, ממשפחת התרופות הנפוצות לטיפול בדיכאון, (משפחת ה SSRI ), שעשויות להיות יעילות ולעזור בטיפול בבעיה, בנוסף, ישנן גם תרופות ממשפחות אחרות שנמצאו יעילות לטיפול בטריכוטילומניה.

טיפול בטריכוטילומניה במרכז רימון

כמו שהסברנו עד עכשיו, טריכוטילומניה היא בעיה רגשית, שעלולה לפגוע בצורה חמורה בתפקוד של הילד או האדם הסובלים ממנה, במישורים שונים. לאבחון וטיפול מוקדם ישנן השלכות משמעותיות והן יכולות להוביל להקלה משמעותית בבעיה ובהשלכות שלה. כאשר מחפשים טיפול בטריכוטילומניה, חשוב מאד לפנות איש מקצוע מומחה, שמבין ומכיר את הבעיה והשלכותיה, בעל ניסיון בטיפול בבעיה זו ובעל הכשרות ממוסדות אקדמאים מוכרים וכמובן בעל המלצות. אנו במרכז רימון פיתחנו עבורכם את מנוע חיפוש חכם למטפלים ופסיכולוגים מומלצים  – השתמשו בו כדי למצוא את איש המקצוע המתאים ביותר עבורכם. בנוסף, פתחנו את תו האיכות למטפלים – סימן המעיד כי המטפל עמד בסטנדרט המחמיר שלנו למטפלים מומחים.

זקוקים לאיש מקצוע מומחה בטיפול בטריכוטילומניה?

פנו אלינו עכשיו, נשמח לעזור לכם.

אל תתפשרו על פחות ממצוין, כאשר מדובר בבריאות הנפשית והפיזית של הילדים שלכם ושלכם.

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית / טיפול בOCD /טיפול בחרדה /טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT /טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ילדים ונוער /לחץ וחרדה