טיפול רגשי לילדים-איך למצוא מטפלת רגשי

מחבר/ת:אלעד דהן
התמחות: סוגי טיפול

טיפול רגשי לילדים הוא סוג של טיפול פסיכולוגי, שנעשה עם ילדים תוך משחק או יצירה או בכל דרך אחרת שיכולה להתאים לילד או לילדה. מטפלת רגשית לילדים, בעלת ניסיון והכשרות מקצועיות, תדע איך למצוא את הדרך לליבו של הילד, על מנת לפתח איתו קשר בטוח, בו יוכל לשתף אותה בקשייו ולהעזר בה ובטיפול.
לפניכם מאמר מקיף, שיענה על השאלות שלכם בנושא, כולל השאלה החשובה – כיצד מוצאים מטפלת רגשית לילדים, מומלצת עבור הילד שלי?

מטפלת רגשית לילדים - איך לבחור מטפלת מומלצת?

לפני שנדבר על בחירת מטפל רגשי לילדים או מטפלת רגשית, ישנם כמה דברם מקדימים שכדאי לדעת. נבהיר אותם בהמשך. 
אבל בשביל שלא תשארו ללא תשובה, צרפנו הסבר ראשוני לגבי בחירת מטפלת רגשית מומלצת. בהמשך המאמר תוכלו לקבל מידע רחב יותר בנושא.
מטפלת רגשית המתמחה בטיפול בילדים, צריכה להיות אשת מקצוע שלמדה תואר טיפולי מוכר, במוסד אקדמי מוכר. עדיף לבחור מטפל רגשית בעלת ניסיון בתחום, שעבדה בפסיכותרפיה עם ילדים ובני נוער בעברה וצברה כמה שנות ניסיון במקום עבודה מקצועי, תחת הדרכה מקצועית.

בחירת מטפל רגשי

בחירה במטפלת לילדים היא משימה מלחיצה עבור הורים רבים. מי תהיה מספיק טובה כדי לטפל בילד שלי? שאלה מורכבת מאד… אבל מובנת. 
כשאתם בוחרים מטפל או מטפלת רגשית עבור ילדכם, לא תוכלו לדעת בבטחון שבחרתם נכון, עד שלא תפגשו איתה ותרגישו את הקשר הראשוני שנוצר. אבל על מנת לכוון נכון, מומלץ להתחיל מבחירת המטפלת שתענה לפחות לקריטריונים הראשוניים שמנינו כאן קודם.
המשיכו לקרוא כדי להבין יותר ולקבל מידע שיעזור לכם לבחור מטפל שיהיה נכון וטוב עבור ילדכם.

טיפול רגשי לילדים וטיפול פסיכולוגי לילדים

אלו השאלות שנענה עליהן במאמר:

טיפול רגשי לילדים – כמה עובדות חשובות, למשל, באילו בעיות טיפול רגשי לילדים יכול לעזור, מהי הדרכת הורים וכיצד היא רלוונטית לטיפול בילדים, מהו טיפול פסיכולוגי לילדים ומהו טיפול רגשי? מה ההבדלים בינהם? למה הילד שלי זקוק? למי הוא מיועד ובמה יכול לעזור? והאם טיפול פסיכולוגי לילדים זה משהו אחר לגמרי?
ומה זה בכלל פסיכותרפיה?
וגם – מי יכול לעסוק בטיפול פסיכולוגי לילדים ומי בטיפול רגשי? ומה ההבדל בין פסיכולוג ילדים למטפלת רגשית? ומהי ההכשרה של כל מטפל?
והכי חשוב – כיצד תמצאו את המטפל הרגשי לילדים המתאים ביותר והטוב ביותר עבור ילדכם.

*במאמר זה נעשה שימוש לסירוגין בשני הביטויים: “טיפול פסיכולוגי בילדים” , “טיפול רגשי לילדים” ו”פסיכותרפיה”,  מתוך הבנה כי מדובר באותו הטיפול.

עובדות חשובות על טיפול רגשי בילדים ונוער

במחקרים רבים ברחבי העולם נמצא כי בין 17% ל-21% מהילדים סובלים מקשיים התפתחותיים, רגשיים או התנהגותיים.

בעיות רגשיות והתנהגותיות עלולות לפגוע בתפקוד הילד בתחומים שונים: בתחום הלימודי, בתחום החברתי ואף בהתפתחותו הקוגניטיבית.

בניגוד למקובל לחשוב, כי “בעיות של ילדים נעלמות מעצמן” המחקר בתחום מראה כי קשיים ובעיות של ילדים לרוב אינן נפתרות מעצמן ודווקא עלולות להחמיר ככל שהקושי מופיע בשלב מוקדם ובגיל צעיר יותר.
טיפול רגשי נמצא במחקרים כ
כלי יעיל ומומלץ לטיפול בילדים ויכול להביא לשינוי בזמן קצר יחסית.
מטרתו של טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי לילדים היא לתת לילד כלים להתמודדות אדפטיבית יותר ולעזור לו לפתח את יכולותיו בצורה המיטבית.

קשים אופיניים לילדים ומתבגרים

קשיים של ילדים תלויים ומושפעים מגיל הילד ועלולים להשפיע על ההתפתחות התקינה. לרוב בגיל צעיר יופיעו קשיים בחינוך שקשורים להתפתחות נורמטיבית, כגון בעיות בשינה או בעיות באכילה, בהרגלי עשיית הצרכים ומשמעת, דרך קשיים ובעיות הקשורות להתפתחות כגון הפרעת קשב וריכוז (ADHD), חוסר בשלות ותסמונות שונות ובשלב מאוחר יותר מופיעות בעיות רגשיות, כגון חרדה ודיכאון, בעיות חברתיות (בדידות חברתית, חוסר במיומנויות חברתיות) ובעיות התנהגות.

 

 

צריכים עזרה? אנו כאן כדי לעזור לכם למצוא את המטפל/ת המתאימים ביותר לילדכם – פנו אלינו עכשיו להתאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים לילדים ונוער

באילו בעיות טיפול רגשי לנוער וילדים יכול לעזור?

טיפול רגשי בילדים ונוער יכול לעזור במגוון רחב של בעיות וקשיים התנהגותיים וחברתיים ש ילדים ומתבגרים:

בעיות חברתיות
בעיות בלימודים
טיפול בחרדות אצל ילדים
טיפול בדיכאון
טיפול בכעסים והתפרצויות זעם
טיפול בהפרעת קשב וריכוז
בעיות אכילה ושינה
בעיות התנהגות
קשיים ובעיות במשפחה
מריבות בין אחים
הסתגלות למצבים ושינויים (מעבר בי”ס, גירושין ועוד)
ועוד…

הדרכת הורים - חלק חשוב מהתהליך

טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי לילדים, יכול לעזור בהתמודדות עם חלק גדול מהקשיים והבעיות ולהביא להקלה ושיפור משמעותיים.

טיפול רגשי בילדים מלווה לרוב בהדרכת הורים, על מנת לשתף את ההורים במתרחש בטיפול, להתעדכן בשינויים במצבו של הילד בבית ובמסגרות וכמובן לספק כלים על מנת שיוכלו להמשיך את תהליך הטיפול גם בבית.

טיפול רגשי לילדים , נוער ומבוגרים - כל מה שחשוב לדעת - מרכז רימון - מומחים בטיפול רגשי לילדים ובטיפול פסיכולוגי לילדים נוער ומבוגרים בפריסה ארצית
טיפול רגשי לילדים בתפיסה משפחתית מערכתית - מרכז רימון

למה הילד שלי זקוק? איך לבחור טיפול רגשי?

טיפול פסיכולוגי בילדים הוא נושא שלהורים רבים לא קל לעסוק בו או לדבר עליו. אף הורה לא רוצה לחשוב שילדו זקוק לטיפול או לפסיכולוג ילדים. עם זאת מדובר בנושא מאד מאד חשוב שצריך לדבר עליו . לצערינו ילדים רבים חווים קשיים התנהגותיים ורגשיים ואף אירועים טראומטים שעלולים להשפיע מאד על תפקודם בחברה, בלימודים או במשפחה.

טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי הם שירותים, שהוכח במחקרים רבים, שיכולים לסייע מאד במצבים שונים ובקשיים שונים שחווים ילדים והוריהם.

איך לבחור את הטיפול המתאים?

במאמר זה נביא בפניכם את כל המידע הנחוץ על מנת לקבל החלטה האם ילדכם זקוק לטיפול, איזה טיפול כדאי לבחור וכיצד תבחרו את המטפל או המטפלת המתאימים ביותר עבורם.
קיימות אי הבנות רבות בהקשר לשני שירותים אלה ולצערינו אין כיום כל חוק או סמכות חוקית שמפקחים על הנושא.
בעיננו זהו מצב לא תקין ואף מסוכן ולכן צוות מרכז רימון החליט שיהיה חשוב לשתף את המתלבטים במידע מקיף שיאפשר להם לקבל החלטה.

צריכים עזרה באיתור מטפלת רגשית לילדים או פסיכולוג ילדים באזור מגוריכם?

אז מה ההבדלים בין הטיפולים? ומה זה בכלל פסיכותרפיה?

נתחיל בשורה התחתונה, טיפול רגשי וטיפול פסיכולוגי הם בדיוק אותו השירות ומתאימים בדיוק לאותם בעיות וקשיים.

ומה בקשר לפסיכותרפיה? ובכן, זה גם כן, שם אחר, לאותו הדבר.
אז מה בכל זאת ההבדלים?
ההבדל היחיד בינהם הוא מקצועו של המומחה שיספק את השירות.
בטיפול רגשי רשאים לעסוק: פסיכולוגים, עובדים סוציאלים, מטפלים בהבעה ויצירה ופסיכאטרים.
בטיפול פסיכולוגי רשאים לעסוק אך ורק פסיכולוגים.
ומה בקשר לפסיכותרפיה? אז מבחינת השם והתרגום המילולי, מדובר באותו הדבר. אבל כאשר אומרים פסיכותרפיה, בעולם המקצועי הכוונה היא למטפלת רגשית או מטפל או פיכולוג או פסיכולוגית שעברו הכשרה מלאה כמטפלים וקיבלו הסמכה לטפל ולאחר מכן, המשיכו ללימודיי טיפול מתקדמים, הנקראים, לימודי פסיכותרפיה. לרוב מדובר בשלוש שנות לימודים, בבתי ספר מוכרים, תחת פיקוח אקדמי כלשהו.

אבל אמרנו שזה אותו הדבר אז מה בעצם ההבדל?

ההבדל הוא סמנטי וחוקי – החוק לא מתיר לאדם שלא סיים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה לטעון כי הוא עוסק בטיפול פסיכולוגי. לעומת זאת, לצערינו אין כל חוק או פיקוח על מי שעוסק בטיפול רגשי ותחום זה פרוץ ונעשה שימוש מאד בעייתי במושג :”טיפול רגשי”. כל אדם, בין אם למד קורס של חודש או שנה או אפילו לא למד כלל יכול לומר וגרוע מזה, לפרסם, כי הוא עוסק בטיפול רגשי.

זהו מצב בעייתי מאד ואף מסוכן ולכן במאמר זה ננסה לענות על השאלות שיעזרו לכם להבין מיהו מומחה בטיפול רגשי וכיצד תבחרו את המומחה המתאים ביותר.

האם ישנו הבדל בין פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים למטפלת רגשית לילדים?

פסיכולוג ילדים הוא מי שלמד תואר שני בפסיכולוגיה קלינית או חינוכית או התפתחותית. למרות שלא כל מי שסיים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה רשאי לעסוק בטיפול, אך על נושא זה נרחיב במאמר אחר: דברים שכדאי לדעת כשמחפשים פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים.

מטפל או מטפלת רגשית לילדים הם אנשי מקצוע שסיימו תואר שני במקצוע טיפולי כמו טיפול בהבעה ויצירה, עבודה סוציאלית או פסיכולוגיה.

המשתנים המרכזיים בבחירת מטפל

גם במקצועות הפסיכולוגיה וגם במקצועות טיפוליים אחרים מה שמגדיר מומחה בטיפול רגשי או בטיפול פסיכולוגי בילדים הם כמה משתנים:
לימודים במוסד אקדמאי מוכר – לימודים לתואר שני לפחות, באחד מהמקצועות שציינו .
ניסיון וותק מקצועי – מומחה בטיפול רגשי בילדים הוא מי שלאחר לימודיו עסק בטיפול רגשי ובהדרכת הורים במסגרות מוכרות במשך כמה שנים לפחות.
הכשרות והדרכה – מומחה בטיפול רגשי או פסיכולוגי בילדים הוא מטפל או פסיכולוג שבמקביל לעבודתו בטיפול המשיך ללמוד ולקרוא חומר מקצועי בתחום וכן קיבל הדרכות מקצועיות בתחום מאנשי מקצוע בכירים.
החוק בישראל לא מגדיר מהו טיפול רגשי ומי רשאי לעסוק בו, אך אנו במרכז רימון הגדרנו עבור לקוחותינו מי הוא מומחה בטיפול רגשי ואילו אנשי מקצוע יעבדו עימנו.
בפניה למרכז רימון אתם יכולים להיות בטוחים שתופנו אך ורק לאנשי מקצוע שעומדים בסטנדרט המקצועי שלנו.

 

 

כל ילד וכל משפחה צריכים מענה שונה ואחר, לכן חשוב שהטיפול יתחיל מאיבחון רגשי והערכה מעמיקה של הקושי ושורשיו (על ידי איש מקצוע מומחה) על מנת לאפשר ולהתאים את הטיפול ואת המטפל המתאים ביותר לילד ולמשפחה.

מהם סוגי הטיפול המתאימים לילדים ומיהו המטפל המתאים?

טיפול פסיכולוגי בילדים או טיפול רגשי בילדים (פסיכותרפיה בילדים) תלוי בין השאר, בגיל הילד, במין הילד ובשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא. לעיתים קרובות הטיפול לא יכול להתבסס על מילים או שיחה בלבד ומחייב שילוב של גישות וטכניקות מגוונות ויצירתיות.

מטפל מקצועי בילדים ידע להתאים את דרך ואופן הטיפול לילד, ליכולותיו ולצרכיו.

 

 

הטיפול יכול לכלול אלמנטים מגוונים כגון:
טיפול במשחק
טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
תרפיה בהבעה ויצירה עם התמקדות בטיפול באומנותדרמה תרפיהטיפול במוסיקה או טיפול בתנועה.

מהי ההכשרה של מטפלת בילדים?

טיפול רגשי לילדים מצריך מטפל או מטפלת רגשית, מקצועיים, בעלי אוריינטציה וחיבור לילדים ובעלי ידע נרחב בתחומים שונים ורלוונטים לילדים ונוער.

חשוב מאד לפנות למטפל מקצועי, בעל ידע והבנה בתחום וכמובן ניסיון בפסיכותרפיה עם ילדים ועבודה עם הורים.
חשוב שהמטפל יהיה בעל הכשרה פורמלית רלוונטית ממוסד אקדמי מוכר (עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט, פסיכולוג קליני, התפתחותי או חינוכי, מטפל בהבעה ויצירה) וכמובן שלמטפל יהיה ניסיון בפסיכותרפיה עם ילדים ובהדרכת הורים.

מרכז רימון - מומחים בטיפול רגשי לילדים

אנחנו במרכז רימון מבינים היטב שאתם רוצים שהמטפלת של ילדכם תהיה בעלת ההכשרות, ניסיון וההמלצות הרלוונטיות. זאת, על מנת שתדעו שהגעתם למטפלת הרגשית הנכונה, שתדע לעזור לכם ולילד שלכם. זו הסיבה שפיתחנו את תו האיכות של מרכז רימון – תו האיכות שלנו יעזור לכם לאתר מטפלת רגשית לילדים, שתתאים בדיוק לצרכים שלכם, מבחינת התמחויות, אזור מגורים ועוד.

אנחנו מסמנים בתו האיכות מטפלים שעומדים בסטנדרט המקצועי הקפדני שלנו הכולל לימודים והכשרה במוסדות אקדמאיים מוכרים, בעלי ניסיון בעבודתם ובעלי המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחום.

 

 

רוצים שלילדכם יהיו הכלים המתאימים להתמודדות עם קשייו? ואתם תדעו לעזור לו בצורה יעילה?
פנו אלינו עכשיו להתאמת מומחה בטיפול רגשי בילדים – מלאו את הטופס ואנו נעזור לכם למצוא את המטפל המתאים ביותר.

המומחים של רימון ב

טיפול רגשי לילדים / פסיכולוג ילדים

עוד מאמרים בנושא

טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT
ד"ר מרטין בוהוס, פרופ' ד"ר מרטין בוהוס, דמות מפתח משמעותית בפסיכולוגיה ובריאות הנפש. נכון ל-8 ביוני 2021, בעל רקורד מרשים של 409 פרסומים, התורמים לגורם השפעה מצטבר של 1019.5. ציון ה-RG שלו עומד על 46, עם מדד h של 62, המעיד על השפעה משמעותית בתחומו. עבודתו משתרעת על פני 259 מאמרים מקוריים, 50 מאמרים רעיוניים וסקירות, 93 ספרים ופרקי ספרים, ושש מדיות דיגיטליות. bohus dbt דר' מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT בשנת 2020, פרופ' בוהוס היה שותף בכתיבת מחקר על הערכת החלמה בחולי הפרעת אישיות גבולית (BPD) שעברו בעבר טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT bohus). מחקר זה פורסם בכתב העת Journal of Personality Disorders. הוא גם תרם לסקר של המאפיינים הפסיכומטריים של הגרסה הגרמנית של צורות הביקורת/התקפה והביטחון העצמי (FSCRS), שפורסם ב- Psychological Assessment.
טיפול דיאלקטי התנהגותי לילדים ובני נוער: ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים
ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים נקודות עיקריות: העצמת הצעירים שלנו  – ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים : DBT הוכח...
המסע של מרשה לינהאן (Dr. Marsha Linehan) מייסדת טיפול ה-DBT
המסע של דר’ מרשה לינהאן מייסדת טיפול ה-DBT התעמקות במורשת שלמרשה לינהאן: פורצת דרך בתחום הפסיכולוגיה והחדשנות של טיפול התנהגותי דיאלקטי צאו איתנו לחקירה מעמיקה...
DBT מה זה? שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של DBT דיביטי ומה ההבדל בין cbt ל dbt
שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של ה- DBT דיביטי (2023) נקודות עיקריות: לטיפול דיביטי (DBT) יש את הכוח לשנות חיים באמצעות טכניקות הטיפול...
שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי - טיפול DBT (2023)
מכאוס לרגיעה: שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי – טיפול DBT (2023) נקודות עיקריות: טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT טיפול) הוא גישה טפולית יעילה לשליטה ברגשות...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת