טיפול קבוצתי / קבוצות תמיכה

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: טיפול קבוצתי

“טובים השניים מהאחד וקבוצות לפעמים טובות אף יותר!!!” – טיפול קבוצתי / קבוצת תמיכה, איך זה עובד ובמה זה יעיל יותר מטיפול פסיכולוגי פרטני?

ישנם סוגים רבים של טיפולים רגשיים יעילים לנשים, גברים ומשפחות. אחת מצורות הטיפול היעילות היא הטיפול הקבוצתי. בטיפול הקבוצתי נפגשים מספר אנשים ביחד בו-זמנית לקבוצת תמיכה, מה שמאפשר לחברי הקבוצה לשתף מחשבות, רגשות ואירועים מחייהם כחלק מקבוצת התמיכה.

סוגים שונים של קבוצות

ישנם כל מיני סוגים של קבוצות. קבוצות רכבת (שיש בהן כמה נקודות כניסה ויציאה לקבוצה על פי החלטת מנחה הקבוצה), קבוצות סגורות (כאלו שאי אפשר להיכנס אליהן לאחר שהחלו), קבוצות קצרות טווח, ארוכות טווח, עם מנחה אחד, עם שני מנחים בהנחייה משותפת, קבוצות פרונטליות וכאלו שמתקיימות דרך האינטרנט, אונליין, יש קבוצות התנהגותיות קוגנטיביות (קבוצות לטיפול CBT), קבוצות בינאישיות, קבוצות דינאמיות, קבוצות תמיכה ועוד.
מה שמשותף לכל הקבוצות זה המפגש האנושי עם אנשים אחרים שנמצאים באותו מצב והיכולת לראות את ההתמודדות שלהם עם בעיות דומות לאלו שהמשתתף היחיד מתמודד עמן.

יתרונות של טיפול קבוצתי / קבוצת תמיכה

בפסיכותרפיה קבוצתית (טיפול קבוצתי) יש יתרונות רבים השונים באיכותם מפסיכותרפיה פרטנית (טיפול רגשי פרטני /אישי).
אירווין יאלום בספרו “תיאוריה של פסיכותרפיה קבוצתית” מציג יתרונות שנאספו מדיווחים אישיים של אנשים אשר עברו השתתפו בטיפולים קבוצתיים או קבוצות תמיכה. לפי יאלום, לטיפול קבוצתי יתרונות רבים:

אופטימיות ותקווה

ישנן קבוצות בהן ישנה אפשרות למשתתפים משלבים שונים של הטיפול להשתתף בהן במקביל, באותו הזמן. בקבוצות כאלו, ניתן לפגוש אנשים שהיו במצב דומה למצב בו משתתפים חדשים נתונים כעת. עדות להצלחתם של אחרים בקבוצה או שיפור במצבם, יכול להשרות תקווה ואופטימיות באחרים, שרק מתחילים את הטיפול ולכאלה שלשיפור לוקח זמן להראות או להיות מורגש עבורם.

שיתוף אינפורמציה

אחד היתרונות המשמעותיים והחזקים של קבוצה היא החשיבה המשותפת של המשתתפים והיכולת להעביר אינפורמציה מאחד לשני. לפעמים אנשים מחזיקים במידע שיכול להיות רלוונטי לאחר ועצם השיתוף בו יכול לעזור לשאר חברי הקבוצה.

טיפול קבוצתי / קבוצת תמיכה - סוגים שונים של קבוצות, מרכז רימון
טיפול קבוצתי / קבוצת תמיכה – סוגים שונים של קבוצות, מרכז רימון

עזרה לאחרים

מחקרים רבים הראו כיצד הנתינה לאחר והעזרה בקבוצת תמיכה, מאפשרת לאנשים להרגיש טוב עם עצמם ומחזקת גם אותם. טיפול קבוצתי מסייע להעלאת המורל והעלאת הביטחון ואת סיכויי ההחלמה במצב שאליו נקלעו המשתתפים. 

התנהגויות מתקנות

קבוצה מאפשרת דינמיקה ותקשורת בין אנשים. טיפול קבוצתי מאפשר לכל אחד מהמשתתפים בקבוצה דפוסים שהם רכשו בעבר, לצפות בהם, לדבר עליהם ולעבד אותם יחד עם המשתתפים האחרים ואז להביא את השינוי גם לחייהם מחוץ לקבוצה.

חלופה להימנעות

כשאנשים נמצאים במצוקה הם נוטים בדרך כלל להסתגר ולהימנע מבקשת עזרה מאנשים אחרים. טיפול קבוצתי מתנגד לדפוס האוטומטי הזה ומעודד את האדם לצאת, לשתף ולהתמודד.

חיקוי

חברי הקבוצה המשתתפים בקבוצת תמיכה או בטיפול קבוצתי מכל סוג שהוא לחקות תגובות והתנהגויות של אחרים. בנוסף, הם יכולים לעבד רעיונות אשר קיבלו בקבוצה ולהשתמש בהם בחייהם שלהם ביומיום.

קבלת פידבק בזמן אמת

במהלך מפגש קבוצתי או קבוצת תמיכה, כל אחד מחברי הקבוצה יכול לקבל פידבק (משוב חוזר) על ההתנהגות שלו, התכנים שהוא מעלה / לא מעלה, על ידי המנחים ועל ידי כל אחד מחברי הקבוצה. המשוב הזה מהיר ומיידי ומספק נקודות מבט חדשות ואפשרויות בחירה לתגובה חדשה ואחרת בעולם מחוץ לקבוצה, עבור כל אחד מחבריה.

איך נראה טיפולי קבוצתי

בדרך כלל, מפגשי טיפול קבוצתי יכולים להמשך בין שעה לשלוש שעות, בהתאם לחוזה שהוסכם מראש עם מנחי הקבוצה או מנהליה. במפגשים משתתפים בין 3-12 משתתפים והם מתקיימים בדרך כלל, אחת לשבוע או פעמיים בשבוע.

המפגש הקבוצתי יתקיים, בדרך כלל, בחדר בו המושבים מסודרים במעגל, כך שהמשתתפים יוכלו לראות כל אחד מהמשתתפים האחרים בקבוצה.
בתקופת מגיפת הקורונה נחשפנו לאפשרות לקיים גם קבוצות טיפוליות אונליין, דרך אחת מאפליקציות שיחות הוידאו.

ניהול המפגשים תלוי במטרות הקבוצה ובסגנון מנחה הקבוצה. הנושאים יכולים להיות מובנים – כאשר מנחה הקבוצה מחליט אילו תכנים להעלות בהם. אפשר גם שהמפגשים יהיו חצי מובנים, כלומר שהמנחה יתחיל את המפגשים בהעלאת נושא כלשהו ודרכו כל משתתף בקבוצה יעלה את התכנים שיבחר. ישנן קבוצות בהן נושא המפגש פתוח לגמרי ומשתתפי הקבוצה יכולים להעלות כל תוכן שעולה בדעתם, מבלי שתהיה התערבות מונחית מראש בתכנים המובאים, על ידי מנחה הקבוצה.

נושאים שונים של טיפול קבוצתי

טיפול קבוצתי בחרדה

מחקרים רבים מראים כי טיפול קבוצתי באנשים עם חרדה נמצא יעיל ומביא לשיפור משמעותי בסימפטומים.

קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה

גם בנוגע לקבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה, ישנם מחקרים רבים המצביעים על האפקטיביות הרבה שיש לטיפול קבוצתי לסיוע ועזרה במקרים של דיכאון אחרי לידה.
בקבוצות, המשתתפים כאמור יכולים ללמוד אסטרטגיות וטכניקות איך להתמודד עם המחשבות ו/או הרגשות שלהם ולווסת אותם עם סיוע ותמיכה.

קבוצות חברתיות לשיפור כישורים חברתיים לילדים

טיפול קבוצתי מיומנויות חברתיות לילדים ובני נוער – קבוצת השווים היא הזדמנות מצוינת לבחון דפוסי התמודדות ואסטרטגיות התמודדות שונות, במיוחד עבור ילדים ובני נוער, שיכולים לקבל משוב מיידי ממנחי הקבוצה או מחברי הקבוצה.


המומחים של רימון ב

טיפול קבוצתי

עוד מאמרים בנושא

"טובים השניים מהאחד וקבוצות לפעמים טובות אף יותר!!!" – קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה, איך זה עובד ובמה זה יעיל יותר? וגם קבוצת תמיכה אונליין בזום - בחיק האם, מומחיות בטיפול רגשי במשפחות לאחר לידה
  “טובים השניים מהאחד וקבוצות לפעמים טובות אף יותר!!!” – קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה, איך זה עובד ובמה זה יעיל יותר? וגם – קבוצת...
טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים - בחיק האם
למרות שבשנים האחרונות המודעות בדבר “דיכאון אחרי לידה” עלתה, עדיין אנחנו עדים לדה-לגיטימציה חברתית, כלפי גברים להיות במגע עם הרגשות שלהם ולבטא תחושות קשות ביחס...
אספרגר בקרב נשים - עם העליה במספר הנשים / בנות המאובחנות עם אספרגר / אוטיזם / SCD , העלינו מאמר המתאר את החוויות של נשים, ילדות וצעירות עם ASD . מרכז רימון - התאמת מומחים באבחון וטיפול באספרגר, אוטיזם, ASD, PDD
בשל מספר סיבות, נשים עם פרופיל אספרגר בעלות פחות סיכוי לאבחון נכון וסיכוי רב יותר לאבחון מוטעה בשל מספר סיבות, נשים עם פרופיל אספרגר בעלות...
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות
עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה...
אספרגר וזוגיות - טיפים ועצות לנשים שנמצאות במערכת יחסים עם אדם עם אספרגר או אוטיזם בתפקוד גבוה.
עבור רוב הזוגות, למצוא איזון בין הצרכים והציפיות שלהם לבין הצרכים והציפיות של בן הזוג זה אתגר. במערכת יחסים שבה אדם אחד נמצא על הספקטרום...
אספרגר וזוגיות - איך זה להתחתן עם אדם עם אספרגר? כל התשובות מאת מומחי מרכז רימון
אספרגר וזוגיות – מבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים ברכישת כישורי חברתיים הכרחיים למערכות יחסים בשל המאפיינים המגדירים את התסמונת, התנסויות עם עמיתים במהלך הילדות והציפיות...
אספרגר בקרב נשים - בשנים האחרונות, קטן היחס בין בנים לבנות באבחון אוטיזם משמעותית. כיצד אספרגר נראה בקרב נשים, נערות וילדות? מומחי מרכז רימון עונים על כל השאלות

אספרגר נשים

עד לאחרונה נאמד היחס המגדרי לאוטיזם כארבעה בנים לכל ילדה. עם זאת, רופאים מקבלים יותר ויותר הפניות להערכות אבחון של נערות ונשים, ומחקר שנערך לאחרונה

להמשך קריאה

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת