טיפול דיאדי

מחבר/ת:הנהלת מרכז רימון
התמחות: סוגי טיפול

טיפול דיאדי הוא סוג של פסיכותרפיה התפתחותית ששמה דגש על מערכת היחסים שבין הורה לילד. גישה זו פותחה על בסיס כמה עקרונות בולטים.

עקרונות הטיפול הדיאדי

עקרון ראשון – הטיפול מתבצע באמצעות שיחות עם הילד שמערבות העלאה של רגשות ומחשבות על מנת לחקור ולהבין אספקטים שונים בחיי הילד- היבטים של בטחון וטראומה בהווה ובעבר. כל השיחות והאינטראקציות במהלך הטיפול נועדו לתת לילד תחושת בטחון במערכת היחסים עם הוריו והסביבה ולכן המטפל נוהג בגישה אמפתית ומקבלת תוך סקרנות והבעת עניין.

עקרון שני – טיפול דיאדי דורש עבודה משותפת של ההורה והילד עם המטפל על מנת שהילד יחווה מערכת יחסים בריאה מבחינה רגשית. בנוסף בני המשפחה מסגלים גם הם דפוסי התנהגות ותקשורת נכונים להם ולילד. התוצאה תהיה ירידה בתחושות הפחד, בושה או צורך בשליטה בין בני הבית שלומדים להיות פתוחים אחד עם השני. הילד לומד להגיב לחוויות ההווה והעבר בצורה גמישה ולא מקובעת.

למי טיפול דיאדי מתאים?

טיפול דיאדי נועד לילדים שחוו פגיעה או טראומה כלשהי במשפחה או בסביבה הקרובה (גן, משפחה מורחבת וכולי) בגיל הרך. חוויות אלה יכולות להיות טראומטיות והילד עלול לפתח קושי לחוש בטחון בתוך המשפחה או בסביבתו הקרובה.
במקרים רבים, גם אם ההורות בהווה היא מיטיבה, הילד יזכור את חוויות העבר ויחוש שנפגע או יחשוש שזה עלול לקרות בעתיד, זו טבעה של חוויה טראומטית. המשמעות היא שהילד חווה קושי בתוך המשפחה גם כאשר ההורות היא בריאה, הוא עלול לחשוש מההורים או להביע פחדים וקשיים אחרים ולפתח מנגנוני התמודדות לא יעילים עם רמות החרדה הגבוהות שהוא מרגיש. ההורים מצידם עלולים להתקשות להבין ולהתמודד עם התנהגות הילד ולהתחבר אליו מבחינה רגשית.

איך אדע אם טיפול דיאדי יכול להתאים לילד שלי?

הביטוי העיקרי של מצבים כאלה שתוארו בפסקה הקודמת, הוא קושי של הילד להקשר ולהרגיש בטחון וכן קושי לנהל מערכת יחסים אינטר-סובייקטיבית, כלומר הדדית, בינו לבין ההורים.
אלה באים לידי ביטוי בצורך של הילד לשליטה במערכת היחסים שמספקת תחושה מדומה של בטחון, אך התנהגות שכזו מרחיקה ממנו את החוויה שלה הוא זקוק על מנת להתגבר על הטראומה שחווה בעבר. קשיים אלה יכולים לפגוע בילד גם מחוץ למסגרת הביתית במערכות יחסים אחרות, למשל חברויות בבית הספר ופעילויות פנאי.
לבסוף מה שלרוב נראה זה ילד צעיר או ילדה, שמרגישים לא בטוחים בסביבתם או במשפחתם, או ילדים שמביעים ההתנהגות מתמרדת ועקשנית או התקפי זעם, קשיי ריכוז, קשיים חברתיים.

במידה וקשיים אלו מופיעים בגילאים הצעירים, עד גיל 7-8 לערך, מומלץ לפנות למטפל מומחה בטיפול רגשי בילדים ובטיפול דיאדי על מנת להתייעץ ולקבל החלטה בדבר הטיפול המתאים ביותר.

איך עובד טיפול דיאדי?

 1. כל התחלת טיפול תתחיל בשלב הערכה מקיפה שמטרתה להבין את הקושי ואת מקור הקושי, כדי להמליץ על דרכי הטיפול המתאימות ביותר. אם ההחלטה היא שצריך טיפול דיאדי, המשך העבודה עם ההורים.
 2. העבודה היא עם ההורים, חשוב לוודא שהם מודעים לתהליך הטיפול הדיאדי ומרגישים בנוח עם גישה זו.
 3. המטפל יכין את ההורים לתפקידם בתהליך הטיפול הדיאדי ובמקביל יבנה אמון בינו לבינם.
 4. המטפל יסייע להורים להבין את השפעת הטיפול הדיאדי על הילד בעצמם. במסגרת שלב זה ההורים בעצמם בוחנים את דפוסי ההקשרות (מהמילה קשר) שלהם ומבינים בצורה טובה יותר כיצד הילד מתקשר לכך. בנוסף התבוננות שכזו יכולה לסייע להורים להתייחס לילד ולמצב בצורה אמפתית ומכילה יותר גם אם הם מתקשים להתמודד.
 5. הכנה של ההורים לקראת פגישות טיפוליות עם הילד.
 6. כאשר המטפל יחשוב שההורים מוכנים הילד יצטרף לפגישות הטיפול הדיאדי עם הוריו.
 7. המטפל יתקשר בצורה שתאפשר לו הבנה מעמיקה של הילד. המטפל עוזר לילד לווסת את החוויה הרגשית, לעבד חוויות מהעבר והווה, לעיתים בעזרת פעילויות לא מילוליות כמו משחק או ציור.
 8. המטפל יעזור לילד לתקשר עם הוריו בעצמו או באמצעות תיווך. זה מסייע לילד להתמודד עם רגשותיו ולהבין מה הוא חווה וכמובן גם להורים, להבין את ילדם טוב יותר ולתת לו מענה רגשי טוב יותר.
 9. השיחה בחדר הטיפול, תתנהל בעקבות נושא או אמירה שהילד מעלה. המטפל יחקור את את הנושא מזוויות שונות ויוביל את הילד להבנה מעמיקה של התחושות והרגשות שלו.
 10. מטרת המפגשים היא חקירה של חוויות ועיבוד רגשות. המטרה היא לא השלטת משמעת או שינוי התנהגות, זה בדרך כלל יגיע כחלק מהתליך הטיפול אך זו אינה המטרה הראשית. בפגישות של ההורים בלבד עם המטפל יש מקום לדון כיצד ליישם גבולות ומשמעת בצורה נאותה.
 11. הטיפול יסתיים כאשר המטפל וההורים יחשבו שהילד מפתח דפוסי היקשרות בריאים ותחושת בטחון במשפחה ובסביבה הקרובה. בשלב זה בני המשפחה יודעים כיצד להיות פתוחים וזמינים רגשית עבור הילד ולא זקוקים יותר לתיווך המטפל.
 12. טיפול דיאדי יכול להיות תהליך ממושך, בהתאם לחוויות הילד וההורים. המטפל יכול להציע הפסקות או טיפול נוסף להורים בלבד אם הם חווים קשיים שדורשים תשומת לב מזווית שונה.
משפחה עם ילדים בגיל הרך - מרכז רימון - טיפול פסיכולוגי וטיפול דיאדי בפריסה ארצית
משפחה עם ילדים בגיל הרך – מרכז רימון – טיפול פסיכולוגי וטיפול דיאדי בפריסה ארצית

מה התוצאות של טיפול דיאדי?

התוצאות של טיפול דיאדי צפויות להיות היקשרות בריאה של הילד להורים, תחושת בטחון במשפחה ובסביבה הקרובה, פחות ניסיונות לשליטה של הילד במערכת היחסים ולהתנהגויות מרדניות, התמודדות קלה יותר בעתיד כאשר הילד חוזר לדפוסי התנהגות מהעבר, הילד יפתח מערכות יחסים בצורה קלה מבעבר וידע לווסת את רגשותיו, הילד ילמד התמודדות טובה יותר עם חרדה ונצפה לראות עולם רגשי בריא יותר.

טיפול דיאדי במרכז רימון

במרכז רימון תוכלו למצוא מטפלים מומחים בטיפול דיאדי, בטיפול רגשי בילדים ובהדרכת הורים.
חשוב מאד בעת פניה למטפל מומחה בטיפול דיאדי, לבדוק כי הנכם פונים למטפל בעל הכשרה אקדמית מתאימה, ניסיון רלוונטי בעבודה עם ילדים ומשפחות וכמובן המלצות.
תרגישו נחו לשאול את כל השאלות שחשובות לכם לדעת לפני הטיפול. והכי חשוב שתרגישו בנח עם המטפל שתבחרו.

עוד מאמרים בנושא

טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT
ד"ר מרטין בוהוס, פרופ' ד"ר מרטין בוהוס, דמות מפתח משמעותית בפסיכולוגיה ובריאות הנפש. נכון ל-8 ביוני 2021, בעל רקורד מרשים של 409 פרסומים, התורמים לגורם השפעה מצטבר של 1019.5. ציון ה-RG שלו עומד על 46, עם מדד h של 62, המעיד על השפעה משמעותית בתחומו. עבודתו משתרעת על פני 259 מאמרים מקוריים, 50 מאמרים רעיוניים וסקירות, 93 ספרים ופרקי ספרים, ושש מדיות דיגיטליות. bohus dbt דר' מרטין בוהוס והקשר שלו ל DBT בשנת 2020, פרופ' בוהוס היה שותף בכתיבת מחקר על הערכת החלמה בחולי הפרעת אישיות גבולית (BPD) שעברו בעבר טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT bohus). מחקר זה פורסם בכתב העת Journal of Personality Disorders. הוא גם תרם לסקר של המאפיינים הפסיכומטריים של הגרסה הגרמנית של צורות הביקורת/התקפה והביטחון העצמי (FSCRS), שפורסם ב- Psychological Assessment.
טיפול דיאלקטי התנהגותי לילדים ובני נוער: ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים
ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים נקודות עיקריות: העצמת הצעירים שלנו  – ההשפעות המשמעותיות של DBT ילדים ו DBT מתבגרים : DBT הוכח...
המסע של מרשה לינהאן (Dr. Marsha Linehan) מייסדת טיפול ה-DBT
המסע של דר’ מרשה לינהאן מייסדת טיפול ה-DBT התעמקות במורשת שלמרשה לינהאן: פורצת דרך בתחום הפסיכולוגיה והחדשנות של טיפול התנהגותי דיאלקטי צאו איתנו לחקירה מעמיקה...
DBT מה זה? שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של DBT דיביטי ומה ההבדל בין cbt ל dbt
שנו את חייכם: הסבר מלא על כוחו של ה- DBT דיביטי נקודות עיקריות: לטיפול דיביטי (DBT) יש את הכוח לשנות חיים באמצעות טכניקות הטיפול היעילות...
שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי - טיפול DBT (2023)
מכאוס לרגיעה: שליטה ברגשות בעזרת טיפול דיאלקטי התנהגותי – טיפול DBT נקודות עיקריות: טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT טיפול) הוא גישה טפולית יעילה לשליטה ברגשות ולהשגת...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

  כניסה למערכת