טיפול בפוביות

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בחרדה

מהי פוביה?

פוביה היא מצב של פחד כרוני או מוגזם ממצב או מאובייקט מסויים או מציפייה לאובייקט או למצב. חשיפה לאובייקט מעורר הפוביה יגרור תגובת חרדה ולעיתים התקף פניקה, לרוב האדם הסובל מהפוביה יבין כי הפחד הינו מוגזם ולא הגיוני (אצל ילדים, קריטריון זה אינו הכרחי), לרוב האדם משקיע מאמצים מרובים להמנע מאותו מצב או אובייקט מעורר הפוביה. מצבים מעוררי פוביה מחולקים לקבוצות למשל פוביות מתופעות טבע (פחד גבהים, פחד מרעשים), פוביות מחיות (כמו פוביה מכלבים), פוביות מדם ופציעה ופוביה ממצבים (כגון קלסטורופוביה- פחד ממקומות סגורים, פוביית טיסה).

סימנים אופיינים של פוביה

מאפייני הפוביה הם פחד קיצוני עד כדי תגובת אימה בחשיפה לאובייקט או למצב מעורר הפוביה, מופיעות תגובות גופניות המאפיינות חרדה כגון, דפיקות לב, לחץ בחזה, הזעה, רעד ועוד או לחילופין ניסיון להמנע מהמצב או האובייקט, מבחינה קוגניטיבית לרוב יופיעו מחשבות על קטסטרופה או אסון שעומד להתרחש, חשיבה דיכוטומית (שחור או לבן) ונטייה להערכת יתר של סיכון.

הסיבות להתפתחות פוביה

הסיבות להתפתחות פוביה- חשיפה לגירוי מבהיל או מפחיד שנקשר בדרך של למידה לאובייקט או למצב הפובי, צפיה בתגובות חרדה של אנשים אחרים, נטיה גנטית לחרדה.
הסיבה המרכזית שפוביות לא חולפות מעצמן היא הנטיה להמנעות, מה שמשמר את התפיסה כי האובייקט הפובי אכן מסוכן.
הטיפול בפוביה ובפחדים שונה מפוביה לפוביה ותלויה בגיל המטופל. לרוב טיפול רגשי בילדים לצד הדרכת הורים או טיפול פסיכולוגי יכולים להביא להקלה בפחדים ולהתמודדות אדפטיבית ומסתגלת יותר.


טיפול פסיכולוגי בפוביות במרכז רימון

במידה ואתם או בני משפחה או קרובים אחרים סובלים מפוביה כזו או אחרת, אתם בוודאי תרצו לדעת שאתם מגיעים לידיים הנכונות ביותר. לא כל מי שקורא לעצמו איש מקצוע או מומחה בהכרח ידע או יוכל לעזור לכם בצורה המקצועית ביותר.
לכן פיתחנו עבורכם את תו האיכות שלנו למטפלים – מטפלים ופסיכולוגים שעובדים עימנו נבחנים על פי קריטריונים מחמירים. רק מטפלים שעמדו בסטנדרט זה יקבלו את תו האיכות שלנו.
תו האיכות למטפלים של מרכז רימון מעיד על פסיכולוג או מטפל שסיים לפחות תואר שני במקצוע טיפולי במוסד אקדמי מוכר, שהינו בעל ניסיון בתחום התמחותו וכן שקיבל המלצות מאנשי מקצוע בכירים בתחומו.
אל תתפשרו כאשר מדובר באנשים היקרים ביותר לכם, פנו אלינו עכשיו ונשמח לעמוד לרשותכם ולעזור לכם למצוא את המומחה המתאים ביותר באזור מגוריכם.

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

פוביה מכלבים אצל ילדים? גלו מה הם הגורמים, הטיפול והכלבים המתאימים וכן טיפים להתמודדות עם הפחד מכלבים. איך לעזור לילד שמפחד מכלבים? קראו עוד!
התמודדות עם פחד מכלבים אצל ילדים: טיפים, גורמים ודרכי טיפול פוביה מכלבים יכולה להיות מאתגרת. במאמר זה נסקור את הדרכים השונות להתמודדות עם פחד מכלבים...
פחד מכלבים מה עושים - התמודדות יומיומית עם פחד מכלבים
פחד מכלבים מה עושים – התמודדות יומיומית עם פחד מכלבים הקדמה פחד מכלבים מה עושים? פחד מכלבים, או צינופוביה, הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר שעשוי...
פחד מכלבים: הבנה והתמודדות עם פוביה מכלבים
פחד מכלבים: הבנה והתמודדות עם פוביה מכלבים   פחד מכלבים הוא נפוץ יותר ממה שרבים חושבים. אנשים רבים סובלים מפוביה מכלבים ברמות שונות, מה שמקשה...
ארכנופוביה או פחד מעכבישים היא פוביה נפוצה מאד. מאמר זה מתעמק במקורות, סימפטומים ואפשרויות הטיפול בארכנופוביה ומספק מדריך מקיף להתגברות על פחד זה.
הכל על פחד מעכבישים: ארכנופוביה ארכנופוביה או פחד מעכבישים היא פוביה נפוצה הפוגעת באנשים רבים ברחבי העולם. מאמר זה מתעמק במקורות, סימפטומים ואפשרויות הטיפול לפוביה...
המדריך שלנו: חרדה חברתית טיפול עצמי. למדו דרכים יעילות להתגברות על חרדה חברתית. וגם מטפלים מומלצים בחרדה חברתית. קראו עכשיו.
חרדה חברתית טיפול עצמי: איך להתגבר על חרדה חברתית חרדה חברתית יכולה להיות אתגר מרתיע, המשפיע על כל היבט בחייו של האדם – ממערכות יחסים...
גלו את הדרכים להתגברות על אמטופוביה (פחד מהקאות). למדו על הגורמים, הסימפטומים ושיטות הטיפול באמטופוביה. מטפלים מומלצים בפוביות.
כיצד אמטופוביה (פחד מהקאות) משפיעה על חייהם של אנשים רבים אמטופוביה – פחד מהקאות אמטופוביה, המזוהה לעתים קרובות כפחד מהקאות או פוביה מהקאות, תופסת מקום...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת