טיפול בחרדת נהיגה

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בחרדה

מסתבר שחרדת נהיגה ברמה זו או אחרת, נפוצה הרבה יותר ממה שאנו נוטים לחשוב. ההערכה היא שבין חמישה לעשרה אחוזים מכלל הנהגים חוו, חווים או יחוו חרדת נהיגה. חרדת נהיגה פוגעת בחופש התנועה ובעצמאותו של הסובל ממנה ובמקרים חמורים גורמת להימנעות מוחלטת מנהיגה או אף מנסיעה ברכב לצד נהג אחר. במרכז רימון תוכלו למצוא מטפלים מומחים בחרדות ופוביות וביניהן גם בחרדת נהיגה.

מהי חרדת נהיגה?

חרדת נהיגה היא פחד מנהיגה, הגורם לסובל ממנו להימנע מנהיגה עד כמה שהמצב מאפשר לו, לעתים עד כדי הימנעות מוחלטת. לעיתים הסובל מחרדת נהיגה יטיל על עצמו מגבלות שונות, כמו הימנעות מנהיגה בחושך, הימנעות מנהיגה בנתיב המהיר או הימנעות מעקיפות, על מנת להמנע ממצבים מעוררי חרדה.

מה הגורמים לחרדת נהיגה?

הגורמים לחרדת נהיגה נחלקים לכמה קבוצות עיקריות

חוויה טראומטית כנהג חדש

מעורבות בתאונה בתקופה בה עדיין אין לאדם מספיק ניסיון חיובי בנהיגה, עלולה להיות טראומטית, עד כדי התפתחותה של חרדת נהיגה. גם אם התאונה היתה קלה והנזק מזערי, תגובת הנהג וכן ביקורת המוטחת עליו מסביבתו, יכולות להפוך את החוויה למעוררת פחד קבוע מנהיגה.
מעורבות בתאונת דרכים, צפייה בתאונת דרכים או תאונת דרכים של אדם קרוב.


התקפי חרדה

אנשים בעלי נטייה להתקפי חרדה ופאניקה, מפתחים לעתים פחד מנהיגה, משום החשש שילקו בהתקף חרדה תוך כדי נהיגה. בנוסף, אדם שחווה התקף חרדה תוך כדי נהיגה יכול לשייך באופן בלתי מודע את התקף החרדה לפעולת הנהיגה וכתוצאה מכך לפתח פחד מנהיגה.

חוסר ניסיון

נהג חדש צריך לנהוג הרבה בכדי לשכלל ולפתח את כישורי הנהיגה שלו. ישנם אנשים שמקבלים את רישיון הנהיגה אך חוששים לנהוג לבדם ונמנעים מנהיגה וכך מאבדים את כישוריהם כנהגים משום שאינם מתרגלים נהיגה. בסופו של דבר, הימנעות זו עלולה להתפתח לפחד מנהיגה.


איך תדע שאתה סובל מחרדת נהיגה?

אם אתה מוצא עצמך נמנע מנהיגה בשעות לילה מאוחרות או בכבישים מהירים ואם אתה חושש לבצע עקיפה במהלך נהיגה, כדאי שתפנה לטיפול בחרדת נהיגה. כמו כן, אם במהלך הנהיגה או לפני שאתה יוצא לדרך אתה חווה סימפטומים של חרדה כמו דפיקות לב, דופק מואץ ו/או בעיות בנשימה, כנראה שפיתחת חרדת נהיגה.

טיפול בחרדת נהיגה במרכז רימון

בעידן הנוכחי, בו כל אדם יכול להציג עצמו כמטפל, חשוב להבטיח כי אתה מקבל את הטיפול המקצועי ביותר, מידיו של מטפל מוסמך ומיומן, הנמצא תחת פיקוח ובקרה נאותים.
במרכז רימון תוכל למצוא מטפלים ופסיכולוגים מוסמכים, המתמחים כל אחד בתחומו. המרכז דואג לעבוד אך ורק עם מטפלים מומחים בעלי ניסיון והצלחה מוכחים ובכך נחסכת ממך העוגמה של פנייה למטפל לא מיומן. בנוסף, ידוע לכל שהתאמה מוצלחת של הטיפול לצורכי המטופל היא ערובה לטיפול אפקטיבי ויעיל.
הודות למגוון המטפלים העובדים עם מרכז רימון ומגוון שיטות הטיפול שבהן הם מתמחים, כל מטופל יוכל למצוא באתר המרכז את המטפל והטיפול המתאימים לו ביותר.

המומחים של רימון ב

טיפול קוגניטיבי התנהגותי / טיפול CBT

עוד מאמרים בנושא

חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מדריף מקיף להפרעת חרדת פרידה ועצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023)
חרדת נטישה / חרדת פרידה היא בעיה הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד. מאמר זה בוחן את הבעיה ומספק עצות מועילות להבנתה ולהתמודדות עם חרדת נטישה, מאת מומחים בתחום (2023).
הכוח המרפא של הטבע בזמנים של לחץ ומתח   עולם הטבע מוכר זה מכבר כמקור לשלווה, ריפוי והתחדשות, במיוחד בתקופות של מתח וסערה. מכיוון שמצבים...
שימוש ביצירתיות: אמנות וביטוי עצמי לניהול לחץ וחרדה   למאמר באנגלית – Channeling Stress and anxiety into Art and Self-Expression >   תיעול מתח פוליטי...
כוחה של קהילה   למאמר באנגלית – The Power of Community: Building Support Networks for Coping with Political Stress > כוחה של הקהילה: בניית רשתות...
אבחון וטיפול בהתקפי פאניקה והפרעת פאניקה (Panic disorder) . מרכז רימון - מומחים בהתאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בפריסה ארצית
התקפי פאניקה והפרעת פאניקה התקף פאניקה מאופיין בהרגשה פתאומית של פחד עוצמתי שמעורר תגובות גופניות קשות, כאשר למעשה אין כל סכנה ממשית או סיבה ברורה...
מהי בעצם הפרעת פאניקה? חרדה ופאניקה זה אותו הדבר? האם התקף פאניקה והפרעת פאניקה זה אותו הדבר? איך מזהים ואיך מטפלים בהפרעת פאניקה? מרכז רימון - מומחים בהתאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים
פאניקה מהי בעצם הפרעת פאניקה? חרדה ו PANIC זה אותו הדבר? האם התקף והפרעת פאניקה זה אותו הדבר? איך מזהים ואיך מטפלים בבעיה? התקף פאניקה...

צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת