מהי חרדה מוכללת GAD

הפרעת חרדה כללית או בשמה המלא באנגלית Generalized Anxiety Disorder ( ובקיצור: GAD ), הינה אחת מהפרעות החרדה השכיחות אצל ילדים ומבוגרים. הפרעה זו מאופיינת במחשבות ודאגות חודרניות (מחשבות שאינן רצויות "וחודרות" למחשבותיו של המטופל) ועיקשות בלתי נשלטות אשר מתפרסות על פני תחומים שונים. למשל דאגה לגבי ביצוע של מטלות, דאגה לגבי בני משפחה, יחסים עם בני משפחה ויחסים עם חברים, דאגה לגבי נושאים הקשורים לבריאות ודאגה לגבי העתיד ו / או העבר. הפרעת חרדה כוללנית מאובחנת כאשר היא פוגעת בתחומי חיים ובתפקוד של המטופל ונחווית כגורמת סבל למטופל. קריטריון זה אינו רלוונטי כאשר מדובר בחרדות אצל ילדים.

סימפטומים אופייניים של חרדה מוכללת אצל ילדים ואצל מבוגרים

בהערכות מחקריות נמצא כי בפרק זמן נתון כ 3-8 אחוז סובלים מהפרעת חרדה מוכללת.
ילדים ומבוגרים עם חרדה כללית או חרדה מוכללת (GAD) תופסים את הדאגות כדבר שקשה לשלוט בו. הפחדים כוללניים ולא מוחשיים או מובחנים ומשפיעים על תחומי חיים שונים: כולל פחד מכיצד יעריכו אותי, מחלות, עיסוק חוזר הקשור להשלכות של התנהגות בעבר ובעתיד.
מאפייני חרדה מוכללת אצל מבוגרים: חרדה ודאגנות מוגזמים המלווים בסימפטומים גופניים כגון מתח שרירי, נטיה לרעד, דפיקות לב מואצות, הזעה, קוצר נשימה, רגזנות, דריכות מתמדת ועוד. מאפיינים קוגנטיבים נפוצים (הקשורים לחשיבה) הם נטיה לצפות לקטסטרופות ותפיסה דיכוטומית ("שחור או לבן") של מצבים שונים.
חרדה מוכללת היא מצב של מתח ודריכות הנמשך לאורך תקופה של לפחות חצי שנה ועלולים להשפיע על היבטים אחרים של חייו של המטופל.

טיפול בחרדה מוכללת GAD

טיפול בחרדות באופן כללי ובחרדה כללית בפרט יכול להעשות במגוון גישות ואמצעים, בין טיפול פסיכולוגי בחרדה ובין טיפול תרופתי במידת הצורך. בחלק מהמקרים מומלץ שילוב של השניים, שילוב זה נמצא במחקרים יעיל יותר מכל אחד מהם בנפרד, במקרים מסויימים.
אחד הטיפולים המומלצים והיעילים בחרדה מוכללת הוא טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT). טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכלול מרכיבים טיפוליים שונים כאשר המטרה המרכזית היא טיפול קצר ויעיל ככל הניתן על ידי רכישת מיומנויות שונות להתמודדות עם המאפיינים השונים של הבעיה.

התקשר עכשיו: 079-5800085

תגיות: אבחון חרדה /טיפול בחרדה /מנוע חיפוש חכם למטפלים