טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרות – מה במאמר?
נסביר מהן התמכרויות, הסיבות להתמכרות, נדבר על סוגי התמכרויות כגון התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול והתמכרות לפורנו, נדבר על הטיפול בהתמכרות ועל שיטות טיפול מומלצות וכמובן מטפלים ופסיכולוגים מומחים בטיפול בהתמכרות.

מה היא התמכרות? התמכרויות הן הפרעה ביו – פסיכו – סוציאליות. הפתלוגיה המרכזית בהתמכרות קשורה לתהליך ביולוגי ובו מעורבת הפרעה מוחית – נוירולוגית המאופיינות בהתנהגויות כפייתיות של חיפוש הגירוי המתגמל, למרות ההשלכות השליליות הכרוכות בהתנהגות זו. טיפול בהתמכרות דורש עזרה מאנשי מקצוע מתאימים (פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים), מומחים בתחום הטיפול בהתמכרות.

מהי התמכרות בעצם?

התמכרויות הן הפרעות מוחית המאופיינות בהתנהגות קומפולסיבית / כפייתית של חיפוש הגירוי המתגמל למרות ההשלכות השליליות של התנהגות זו. התמכרויות הן למעשה תלות פסיכולוגית וגופנית נרכשת בחומר או בהתנהגות מסוימת.
התמכרויות הן, הפרעה מוחית במערכת התגמולים אשר מתרחשת כתוצאה מחשיפה מתמשכת לגירוי הממכר (קוקאין, יחסי מין, הימורים ועוד)
ההתמכרות היא בבסיסה התנהגות שנמשכת גם כאשר יש לה השלכות שליליות משמעותיות על האדם, בין אם על יחסיו החברתיים ובין אם על מצבו הגופני, הכספי וכו’.
לאורך זמן, האדם המכור מאבד את היכולת לשלוט בהתנהגויותיו הנובעות מההתמכרויות וההתמכרות למעשה מתחילה לנהל אותו ולקבוע את התנהגותו.
ההתמכרות היא הפרעה שמביאה לפגיעה רב תחומית בכל תחומי תפקודו של האדם, תפקוד לימודי, חברתי, זוגי, תעסוקתי, בריאותי. מדובר במחלה כרונית אך בטיפול הולם ניתן להביא להחלמה ולהתגברות עליה. מטרת ההתמכרות לרוב הוא להביא להקלה בכאב נפשי או סבל, אך במקביל היא גם גורמת לכאב ולסבל ממנו האדם מתקשה להשתחרר.

טיפול בהתמכרות מצריך עזרה ממטפל מומחה בתחום
צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים?
פנו אלינו עכשיו

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  סוגיי התמכרויות

  מהם הגורמים להתמכרות?

  להתמכרות גורמים פסיכולוגיים – רגשיים, סביבתיים ופיזיולוגיים / ביולוגיים.
  הגורם הביולוגי
  מערב בתוכו שני תהליכים והן הבסיס המרכזי לפתולוגיה ולהשתמרות התופעה וחזרתה: הגירויים הממכרים הינם מחזקים, כלומר במגע איתם, גובר הסיכוי שהאדם ימשיך לחפשם ויחפש שוב ושוב חשיפה לאותם גירויים. זהו סוג למידה הנקרא בספרות המקצועית, למידה אופרנטית. ובנוסף הגירויים מהווים תגמול מהותי כלומר הם נתפסים כבעלי משמעות חיובית, גורמי עונג והנאה. להתפתחות של התמכרות יכולים להיות מגוון רחב של גורמים:

  טיפול בהתמכרות - מרכז רימון - התאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומחים בטיפול בהתמכרות, בפריסה ארצית
  טיפול בהתמכרות – מרכז רימון – התאמת פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומחים בטיפול בהתמכרות, בפריסה ארצית

  גורם ביולוגי גנטי להתמכרות

  אדם ממשפחה בה נטייה גנטית להתמכרות נמצא בקבוצת סיכון מכיוון שהוא שהוא בעל נטייה מולדת ומוכנות ביולוגית לפיתוח התנהגות התמכרותית.

  גורמים רגשיים-התנהגותיים להתמכרויות

  העדר מיומנויות ויסות (התנהגותי ורגשי) מהוות גורם סיכון משמעותי. אירועי חיים שליליים או מצבים רגשיים קשים עלולים לגרום לסבל רב, אשר האדם מחפש דרכים להקל עליו. בהיעדר מיומנויות ויסות, עלול האדם לפנות להתנהגות ממכרת במטרה להביא להקלה כלשהי ברגשות הקשים שחווה, במקום לפנות לאיש מקצוע מומחה בטיפול בהתמכרות.

  גורמים אישיותיים

  ישנן תכונות ומאפיינים אישיותיים אשר עלולים להפוך אדם למועד לפיתוח התמכרות, למשל מאפייני אישיות תלותיים, אלו אנשים התלויים באחרים על מנת להירגע או לחיפוש נחמה, נטיות אישיותיות לדיכאון או חרדות, הסובלים מקושי בוויסות רגשותיהם ובמצב רוחם.

  שימוש בחומרים או התנהגויות ממכרות, עשוי להביא להקלה בטווח הקצר, אך לאורך זמן עלולה להתפתח תלות בחומרים או בהתנהגויות אלה.

  סוגים של התמכרויות נפוצות וטיפול בהתמכרויות

  טיפול בהתמכרויות לסמים

  התמכרות לסמים היא התמכרות שהגירוי המתגמל בה הוא סמים פסיכואקטיבים, כלומר חומרים הגומים לשינויים פסיכולוגים ותודעתיים. במרבית המקרים התמכרות לסמים גורמת להתמכרות פיזית והן להתמכרויות פסיכולוגיות.
  ישנם חומרים רבים בעלי השפע פסיכואקטיבית, רובם נכללים בפקודת הסמים המסכונים ואסורים לשימוש ללא מרשם רופא.

  על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), ניתן לאבחן התמכרות לסמים כאשר מתקיימים לפחות שלושה תנאים מהבאים:

  • תשוקה עזה או דחף אובססיבי לצרוך את הסם.
  • קושי בשליטה על מינון ותדירות השימוש בסם.
  • הופעת תופעות פיזיות כאשר לא משתמשים בסמים.
  • התפתחות סבילות לסמים. כלומר, נדרשת כמות הולכת וגוברת של הסמים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה / לאפקט דומה.
  • הזנחה של הנאות ושל תחומי עניין אחרים בשל השימוש בחומר.
  • התמדה בשימוש בסמים, למרות המודעות של האדם המשתמש לנזק הנגרם לו ולסביבתו.

  טיפול בהתמכרות לאלכוהול

  התמכרות לאלכוהול, נקראת גם אלכוהוליזם והיא התמכרות לכל דבר. התמכרות לאלכוהול מאופיינת בצריכת אלוכוהול ומשקאות חריפים רצון או צורך עז לצרוך אלכוהול, אובדן שליטה בעת שתייה וחוסר יכולת להפסיק את השימוש. תלות פיסית באלכוהול והופעת תסמונת גמילה בשעה שמנסים להמנע משתייה. הסתגלות לאלכוהול, המוביל לצורך לשתות כמות הולכת וגדלה על מנת להגיע לאותה התוצאה.
  התמכרות לאלכוהול נחשבת להתמכרות הרסנית ביותר ומביאה לפגיעה במערכות רבות בגוף, לאורך זמן. בנוסף אלכוהול עלול לגרום לביצוע תאונות ואף להתאבדות. כמו כן להתמכרות לאלכוהול ישנה השפעה על הבריאות הנפשית של האלכוהוליסט וישנה השפעה הרסנית על המצב הסוציואקונומי של המכור ועל מעמדו החברתי וכן פגיעה חמורה בסביבתו וביחסיו עם הסביבה.

  תהליך הטיפול בהתמכרות לאלכוהול כולל, גמילה פיזית מאלכוהול. זהו שלב, בשונה מגמילה מסמים, שעלול להיות מסכן חיים ולכן מצריך השגחה ברפואית ולעיתים שימוש בתרופות ואף באשפוזים. לתהליך הגמילה מאלכוהול שנם תופעות לוואי קשות לעיתים כגון הזיות, רעד, עוויתות, קצב לב מוגבר ולחץ דם גבוה ובמצבים מסוימים אף פסיכוזה.

  טיפול בהתמכרות לפורנו

  התמכרות לפורנו היא התמכרות התנהגותית. המשמעות היא שה”חומר” ששואפים להגיע אליו ולצרוך, הוא לא בהכרח חומר קונקרטי אלא התנהגות מסוימת שמביאה לאפקט מתגמל. בהמתכרות לפורנו מתקיימים כל הקריטריונים של התמכרות לסמים שצוינו קודם לכן:

  • תשוקה עזה או דחף כפייתי לבצע את ההתנהגות.
  • קושי בשליטה על מינון ותדירות ביצוע ההתנהגות.
  • הופעת תופעות פיזיות כאשר לא מבצעים את התנהגות.
  • התפתחות סבילות. כלומר, נדרשת תדירות (או משך) הולכת וגוברת של ביצוע ההתנהגות על מנת להגיע לתוצאה הרצויה.
  • הזנחה של הנאות ושל תחומי עניין אחרים בשל ביצוע ההתנהגות.
  • התמדה בביצוע ההתנהגות, למרות המודעות של האדם המכור לנזק הנגרם לו ולסביבתו.

  טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות

  טיפול בהתמכרויות הוא תהליך המורכב משלבים ובתוכו קיימת התאמה אישית לאדם עצמו, לרצונותיו, למטרות חייו ולזמן שבו הוא נמצא בחיים.

  בעבר היתה סברה כי הדרך היחידה לטפל בהתמכרויות עוברת ראשית בגמילה פיזית וטוטאלית מכל סוג של חומר משנה תודעה, או התנהגות התמכרותית. כיום, אנו מבינים שדרך זו היא אמנם האופטימלית, וכשהיא עובדת זה באמת הפיתרון הטוב והנכון, אך להרבה מאוד אנשים היא אינה מתאימה בהכרח בכל שלב.

  אנו במרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון נבצע ראשית כל הערכה של מצבו של האדם, ונבחן יחד איתו מה יכולה להיות הדרך המתאימה עבורו. לעתים, נמליץ קודם כל לעבור גמילה פיזית בבית או במרכז מפוקח. במקרים אחרים נוכל לחשוב על הפחתה הדרגתית ומבוקרת, עד לגמילה טוטאלית, ולעתים פחתה יכולה להיות מטרה בפני עצמה.

  מעבר לנושא הגמילה עצמה, ולעניין ההתמכרות, אנו מאמינים ששינוי הרגלים דורש פיתוח מיומנויות של ויסות רגשי ואימוץ התנהגויות אדפטיביות חדשות. לשם כך יש צורך בתהליך טיפולי וליווי של אנשי מקצועי בהתמודדות זאת. מטרת התהליך בטיפול היא לעבד את החוויות שהביאו את המכור לפיתוח התלות בהתמכרות, וכן את החוויות שקרו במשך שנות ההתמכרות עצמן.

  שיטות טיפול מומלצות:

  מדוע מומלץ לטפל בהתמכרות דווקא במרכז רימון?

  הטיפול בהתמכרות דורש מטפלים מיומנים ובעלי ניסיון בתחום. כמו כן נחוצה ואף הכרחית התייחסות מערכתית למטופל ומשפחתו, שלעתים קרובות נפגעות כתוצאה מההתמכרות.
  ישנם מטפלים רבים שמציגים עצמם כמומחים בתחום, אך לאור חומרת הבעיה והקושי בהתמודדות ובהחלמה, יש לפנות למטפלים מומחים בלבד בעלי הכשרה בתחומי הטיפול ממוסדות אקדמאים מוכרים ובעלי ניסיון בתחום.
  במרכז רימון, הקמנו את המרכז לטיפול בהתמכרויות ונדאג להפנותכם אך ורק למטפלים מנוסים שיטפלו בהתמכרות ממנה אתם או אדם קרוב אליכם סובל.
  המרכז פועל בשיתוף פעולה עם מטפלים רבים ובמקרה הצורך ניתן לקבל טיפול מערכתי שיכלול כמה אנשי מקצוע, לטיפול בהשלכות ההתמכרות.
  אנו במרכז רימון עורכים תהליך מיון קפדני שמטרתו לאתר מטפלים המומחים בתחומם. כמו כן נדאג להפנותכם למטפל המתאים לצורכיכם ובמידת הצורך ובמידה ולא נוצרה התאמה, נוכל להפנותכם למטפל אחר המומחה בטיפול בהתמכרות, עד אשר תמצאו את המומחה המתאים ביותר לטיפול בהתמכרויות.

  מחפשים מומחה בטיפול בהתמכרויות?
  הגעתם למקום הנכון
  מרכז רימון – התאמת פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים מומחים, בפריסה ארצית
  צרו קשר עכשיו

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
  השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

   מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

   גמילה מאלכוהול
   גמילה מסמים
   התמכרות אצל ילדים
   התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
   התמכרות להימורים
   התמכרות למשחקי מחשב
   התמכרות לסמים
   התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
   טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
   התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
   התמכרות למין / התמכרות לסקס
   התמכרות למסכים
   התמכרות לקוקאין
   טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
   Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

   המומחים של רימון ב

   טיפול בהתמכרויות

   עוד מאמרים בנושא

   שיקום האמון ומציאת מרפא: שביל החמלה לשיקום לאחר בגידה וחוסר נאמנות במערכת יחסים זוגית - מטפלים ופסיכולוגים מומלצים לטיפול בעקבות בגידה
   שיקום האמון ומציאת מרפא: שביל החמלה לשיקום לאחר בגידה וחוסר נאמנות במערכת יחסים זוגית – מטפלים ופסיכולוגים מומלצים לטיפול בעקבות בגידה   אנו במרכז רימון...
   מייאוש לתיקון: 5 השלבים הרגשיים כשיש חשד לבגידה השלבים הרגשיים המלווים בגידה או חשד בבגידה ומה יכול לעזור בכל אחד מהם?
   מייאוש לתיקון: 5 השלבים הרגשיים כשיש חשד לבגידה   השלבים הרגשיים המלווים בגידה או חשד בבגידה ומה יכול לעזור בכל אחד מהם?   כאשר אדם...
   פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור - טיפול פסיכולוגי על ידי מטפלים ופסיכולוגים מומלצים במודיעין והאזור
   מחפשים המלצה למומחה בטיפול פסיכולוגי במודיעין מכבים רעות והאזור או פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת פסיכולוג במודיעין.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג...
   פסיכולוג תל אביב
   מחפשים המלצה לפסיכולוג תל אביב או טיפול פסיכולוגי בילדים תל אביב?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת הפסיכולוג המומלץ ביותר עבורכם.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג להפנותכם למטפלים...
   Psychotherapy for Sex Addiction   outline – sex addiction psychotherapy: IntroductionSex addiction definition and prevalenceAddressing sex addiction through psychotherapy Evolution of Sex Addiction TherapyHistorical overviewPioneers...
   מהי התמכרות למין ומה מאפיין טיפול בהתמכרות למין התמכרות למין מוגדרת כחוסר שליטה במחשבות על מין ובדחפים לבצע פעילות מינית. התמכרות זו מתאפיינת בצורך כפייתי...
   פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור - טיפול פסיכולוגי על ידי מטפלים ופסיכולוגים מומלצים במודיעין והאזור

   פסיכולוג במודיעין

   מחפשים המלצה למומחה בטיפול פסיכולוגי במודיעין מכבים רעות והאזור או פסיכולוג במודיעין מכבים רעות והאזור?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת פסיכולוג במודיעין.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג

   להמשך קריאה
   פסיכולוג תל אביב

   פסיכולוג תל אביב

   מחפשים המלצה לפסיכולוג תל אביב או טיפול פסיכולוגי בילדים תל אביב?תנו לנו לעזור לכם בהתאמת הפסיכולוג המומלץ ביותר עבורכם.התקשרו אלינו עכשיו ואנו נדאג להפנותכם למטפלים

   להמשך קריאה

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת