טיפול בדיכאון אחרי לידה גברים

מחבר/ת:בחיק האם - מרכז טיפול ותמיכה רגשית ליולדת לתינוק ולמשפחה
התמחות: הריון ולידה

למרות שבשנים האחרונות המודעות בדבר “דיכאון אחרי לידה” עלתה, עדיין אנחנו עדים לדה-לגיטימציה חברתית, כלפי גברים להיות במגע עם הרגשות שלהם ולבטא תחושות קשות ביחס לתינוק שהם הולידו ודיכאון אחרי לידה אצל גברים, הינו תופעה שהולכת וגוברת והטיפול בה נשאר מאחור.

מי יכול לטפל בדיכאון לאחר לידה אצל גברים?
“אני סובל. מי רשאי לטפל בי?”

הסטראוטיפים החברתיים גורמים, במיוחד לגברים, להכחיש ולהסתיר את התחושות שלהם, בעיקר אם הם עדיין לא פיתחו רגשות חיוביים כלפי התינוק או לא ממש יודעים איך להסתדר איתו. מעט מאוד גברים יודו בפני עצמם שהם בדיכאון. על אחת כמה וכמה, מעט מאוד גברים ידווחו עליו לאחרים ויבקשו סיוע. 

הסתרה של התסמינים של הדיכאון וחוסר הטיפול בהם יכולה לפגוע מאוד גם באדם הסובל מדיכאון לאורך זמן, גם במשפחה שלו ובתינוק שזה עתה הוליד. מחקרים מראים כי דיכאון לאחר לידה אבהי, משפיע לרעה על התפתחותם ההתנהגותית והרגשית של ילדים. חשוב להקדים לאתר את הקושי ולעזור לעצמך למצוא לו פתרון.

דכאון אחרי לידה גברים – אבחון עצמי

הולדת תינוק חדש הוא ללא ספק שלב בחיים אשר מחייב אבות ואימהות “לנווט מחדש” את חייהם  ולגייס את כל הכוחות והמשאבים הקיימים לפניהם כדי לצלוח בשלום את התקופה הראשונה של ההורות. לפעמים השלב הזה עובר בהצלחה, אבל לפעמים ההורים החדשים מרגישים כאילו “הקרקע נשמטת מעל רגליהם” והם אינם מצליחים לתפקד כפי שקיוו לתפקד או כפי שאחרים ציפו מהם לתפקד במצב שבו הם נמצאים.

במאמרים קודמים העלנו מספר שאלות אשר אבות חדשים צריכים לשאול את עצמם כאשר הם מרגישים תסמינים אשר מקשים עליהם את התפקוד היומיומי.

חשוב שתעצור לרגע ותענה על השאלות. תעריך בעצמך את הקשיים שלך. במידה ואתה מזהה כי  אתה סובל “מדיכאון לאחר לידה”, עזור תחילה לעצמך כדי לשנות את המצב שבו אתה נמצא.

סרטונים בנושא דיכאון אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, חרדות בהרייון ולאחר לידה ועוד מתוך פלייליסט של “בחיק האם”

עזרה עצמית לגבר אשר סובל מדיכאון לאחר לידה

אתה לא לבד

זכור שלתינוק שנולד יש גם אמא ושניכם נמצאים ביחד “בסירה הזאת”. גם אתה וגם האמא כנראה לחוצים ומותשים מאוד עכשיו אחרי שהתינוק נולד, אבל אם תעברו את התקופה הזאת ביחד, אתם תצאו מחוזקים הרבה יותר. שוחחו אחר עם השני על איך אתם מרגישים. נסו להבין מה התפקיד של כל אחד מכם  בטריאדה המשפחתית החדשה ואתה תנסה להבין איך אתה יכול להשתלב בתוכה. לעיתים לאמהות קשה לשתף את האבות בטיפול בתינוק והן לא משחררות לאחרים ומבקשות עזרה. לפעמים הן ישמחו ליד נוספת שתסייע להן בטיפול בתינוק. במצב שלכם השלם יכול להיות הרבה יותר מסכום חלקיו!

הפגש עם אנשים אחרים

לא סתם אמרו “שדרוש כפר שלם כדי לטפל בילד אחד”. העזר באנשים מסביבך כדי להבין מה שעובר עליך. ככל שתרחיב את מעגלי העזרה כך תקבל יותר עצות ורעיונות של אנשים, שיחשבו מה אפשר לעשות במצב שבו אתה נמצא. למרות ש”דיכאון לאחר לידה” גורם לך לרצון להיכנס פנימה אל עצמך, להסתגר ופחות להיות בקשר עם אחרים, השתדל בכל זאת להיות בתקשורת עם הסביבה. השתדל לא לשתף פעולה עם ההימנעות ולהיות פתוח יותר לעזרה של אחרים.

טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים - בחיק האם
טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים – בחיק האם

פעילות גופנית

למרות שאחד הסימנים ל”דיכאון לאחר לידה” אצל גברים הוא  עייפות מרובה, פעילות גופנית יכולה להחזיר את רמות האנרגיה ואת הכח לחזור ולתפקד כמו בימים לפני הולדת התינוק. גברים רבים מדווחים כי הם אינם מצליחים לחזור לפעילות אינטנסיבית כפי שהיו בימים לפני הולדת התינוק. למרות הקושי, חשוב לשמור על שיגרה של פעילות ולהחזיר את הגוף לאט לאט לתפקוד. אפשר להתחיל בפעולות קטנות כמו צעידה בשכונה מסביב לבית או עליה וירידה של מדרגות ובהמשך להגביר את המאמץ.  

שינה

מחסור בשעות שינה נמצא כאחד הגורמים המשפיעים על דיכאון בכלל ו”דיכאון לאחר לידה” בפרט. לתינוק אין מערכת שינה כמו לאדם מבוגר ולכן אתה ובת / בן הזוג שלך צריכים להתעורר מספר פעמים בלילה כדי לטפל בו. בדקו מה האפשרויות שלכם לישון במשמרות ותקפידו שניכם על מספיק שעות שינה במהלך היום כדי שהגוף שלכם לא יגיע למצב של תשישות מחוסר שינה. לפעמים, גם כשאתה כבר יכול לישון, אתה לא מצליח להירדם בגלל מחשבות מרובות ומטרידות. השתדל לפחות למצוא זמן לנוח ולהרפות את הגוף ואולי תצליח גם להירדם ולהשלים שעות שינה.

תזונה נכונה ומאוזנת

הקפד לאכול ארוחות מסודרות במשך היום כדי לצבור כוחות להתמודדות. כל מכונה, במיוחד גוף האדם, לא יכולה לתפקד ללא “דלק” והמזון הוא “הדלק” ההכרחי לשיפור המצב הגופני והנפשי כאחד. כדאי לשלב בתפריט היומי פירות וירקות, חלבונים ודגנים.

הימנע משתיה חריפה, הימורים, עישון

שתיית אלכוהול ועישון חומרים פסיכואקטיביים מרגיעה לזמן קצר את הגוף ומספקת מפלט רגעי מהקשיים של היומיום. שימוש במרגיעים כאלו לאורך זמן יכול למכר ולפגוע עוד יותר בתפקוד של גברים “בדיכאון לאחר לידה” וליצור אצלם בעיה משנית הקשורה להתמכרות. חפשו דרכים אשר בעזרתם תוכלו להרגיע את עצמכם ללא שימוש בחומרים מסוכנים לגוף ולנפש.

טיפול רגשי וסיוע לגברים אשר סובלים מ”דיכאון לאחר לידה”

אם אתה מרגיש כי למרות שאתה מקיים סדר יום מותאם למצב החדש ואתה משתף אחרים בתחושות ובמחשבות שלך, אתה עדיין מתקשה לארגן לעצמך את החיים כפי שרצית.
אם אתה מרגיש שאינך מתפקד באופן שמשביע את רצונך,
חשוב שתפנה לקבל עזרה מקצועית.

בעיות שאינן מטופלות הופכות להיות קשות יותר מיום ליום והן לא נעלמות מעצמן. ככל שתקדים לעזור לעצמך, כך תרגיש הרבה יותר טוב עם עצמך ותיטיב גם עם בני משפחתך ועם התינוק החדש שנולד לך.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום?
השאירו פרטים בטופס ומומחית מ”בחיק האם” תחזור אליכם בהקדם

  סודיות רפואית

  ישנה סודיות רפואית על התכנים אשר עולים בטיפול והמטפל אשר תפנה אליו לא ידווח לאחרים ללא ידיעתך על התכנים אשר יועלו בחדר הטיפול. כדאי שתפנה לאיש מקצוע שמכיר ומיומן בכל השירותים המוצעים בתחום בריאות הנפש שידע לאבחן את הקשיים שלך ולדייק את הצרכים שלך כך שהשיפור במצב הרגשי שלך יהיה טוב ומהיר.

  שלב ההערכה

  במהלך הפגישה האבחונית הראשונה (אינטייק), ילמד המאבחן את כל ההיסטוריה הנפשית והרפואית שלך, את מקורות התמיכה שלך, את הנטיות האישיות שלך לסגנונות טיפול מסוימים והאפשרויות הכלכליות שלך והוא יכוון אותך לאן ולמי כדאי לך לפנות באזור שקרוב למקום מגורייך.

  הכשרת המטפל

  חשוב שהמטפל יהיה בעל רישיון טיפולי מוכר מאחד המוסדות המוכרים למתן עזרה נפשית ורפואית. אל תהסס לשאול את המטפל מה ההכשרה שלו ואם הוא מיומן לתת טיפול בתחום שבו את מבקש עזרה.

  מטפלים מומחים בטיפול בדכאון אחרי לידה אצל גברים

  ב”בחיק האם” – בשיתוף עם מרכז רימון  ישנם מטפלים שונים מתחום בריאות הנפש כגון: פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קלינים, פסיכותרפיסטים, מטפלים באומנויות, אשר מחזיקים בתואר אקדמי מוכר בתחום הטיפול במשפחה לאחר לידה.

  ל”בחיק האם” – בשיתוף עם “מרכז רימון” יש תו איכות אשר מבטיח למטופלים כי המטפל או הפסיכולוג הינם בעלי הכשרה פורמאלית ממוסד אקדמי מוכר, בעלי ניסיון בתחומם ובעלי המלצות.

  אנחנו ב”בחיק האם”, דואגים לספק הדרכה מקצועית ועקבית למטפלים עימם אנו עובדים.

  מספקים מגוון טיפולים לאם,לאב, לתינוק ולמשפחה

  טיפולי הורה תינוק

  טיפול דיאדי או טריאדי שבו ההתערבות נעשית עם אב-תינוק/אם-תינוק או אם-אב-תינוק כדי  למנוע או להפחית את הסימפטום של דיכאון לאחר לידה ושיפור מערכת היחסים בין ההורה לתינוק הקשורים להתפתחות הילד. המטרה של הטיפול היא לקדם אינטראקציות חיוביות בין ההורה לתינוק ולהגדיל באופן משמעותי את ההערכה העצמית של ההורה כלפי היכולות שלו לטפל בתינוק בצורה טובה דייה.
  בטיפול הדיאדי / טריאדי יכול המטפל לתצפת ולראות את הקשיים בקשר בין ההורה-לתינוק תוך כדי הפגישה ולעזור להורה לשפר אותם תוך למידה מיידית מההתרחשות שנעשית בחדר.

  טיפול פרטני בהורה

  טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי)

  במהלך טיפול CBT המטפל יעזור לך לזהות ולאתגר מחשבות לא מועילות שיש לך על החיים. לדוגמא: אבא שחושב ש”נגמרו לו החיים”, שהזוגיות שלו לעולם לא תחזור להיות כפי שהייתה מקודם, שהוא לא רצוי / מיותר בחיים של היולדת והתינוק וכד’. לאחר זיהוי המחשבות השליליות,  האבות לומדים בטיפול אסטרטגיות מעשיות לעזרה עצמית שנועדו לחולל שינויים חיוביים מיידיים באיכות החיים שלהם כמו טכניקות של עיגון ושליטה במצב, טכניקות הרפיה ודמיון מודרך.
  בטיפול cbt האבא ילמד לשנות את הדיבור העצמי שלו ולשלב בו משפטים חיוביים יותר כמו למשל: “יש עוד דברים שאני יכול לעשות למען המשפחה”, “התינוק שלי זקוק גם לאבא ולא רק לאמא כדי להתפתח בצורה תקינה ויש לי תפקיד חשוב במערכת המשפחתית הזאת”, “יש גם צבעי ביניים בין השחור והלבן” ועוד…

  טיפול פסיכודינאמי (טיפול רגשי) בדיכאון לאחר לידה

  במסגרת טיפול רגשי / פסכותרפיה דינמית, המטפל הפסיכודינאמי יעלה למודעות באמצעות שיחה עם המטופל, את הגורמים התוך נפשיים שלו אותם הוא יעזור לו לעבד, בכדי לשחרר את הנפש מהצורך לבטא את התוכן הרגשי דרך הסימפטומים. המטפל  יחפש אצל האבות  קונפליקטים של תלות, קונפליקטים של כעס וקונפליקטים שקשורים לעברו של המטופל  ויעבוד איתם ומולם להבנת הרקע להתפתחות “הדיכאון לאחר לידה” של האב. לאחר הבנת הרקע להיווצרות הסימפטום של הדיכאון יהיה לאב קל יותר לשחרר את המקומות בהם הוא נתקע בדרך לתפקוד ולבריאות נפשית.

  טיפול קבוצתי פיזי או בזום

  סיוע באמצעות מפגשים קבוצתיים מידי שבוע של אבות אשר סובלים מדיכאון לאחר לידה עם מטפלים בתחום בריאות הנפש. המפגשים מתקיימים על בסיס קבוע ומאפשרים למשתתפים להיפגש עם קבוצת השווים אשר מתמודדים עם קשיים דומים לשלהם. בטיפול קבוצתי קיימת האפשרות לייצר הבנה משותפת ויחסי אמון בין המשתתפים אשר לעיתים מתקשה להיווצר בסביבה הטבעית שלהם ולהיחשף לאפשרויות סיוע רבות אשר הן היו נחשפים אליהם בכל שיטת טיפול אחרת.

  “טובים השניים מהאחד” וטובה קבוצה על פני הבדידות הרבה אשר חשים גברים לאחר הלידה.

  שלב הטיפול

  אם הגעת עד לכאן החלק הקשה של מציאת מטפל כבר מאחורייך. אתה במקום הנכון.

  עכשיו נותר לך להבין, להרגיש, לחשוב, להתמסר, להעמיק, לקחת ובעיקר להשקיע בעצמך עד שיחזרו לך הכוחות כמו שהיו לך קודם או לצבור כוחות חדשים בדרך לבריאות נפשית.

  בהצלחה!!!
  צוות “בחיק האם”

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום?
  השאירו פרטים בטופס ומומחית מ”בחיק האם” תחזור אליכם בהקדם

   מה זה דיכאון לפני לידה?

   בסרטים ההוליוודיים יצירי התרבות המערבית, לא תראו נשים בדיכאון לפני לידה. סרטים אלה מלאים בתמונות של נשים ורודות לחיים, קורנות מאושר, שמלטפות באהבה את הבטן ההולכת וגדלה ומצפות בקוצר רוח לתינוק שייוולד. מי שלא מרגישה כמו בסרט, הורגלה לחשוב שהיא כנראה “פגומה” או ש”משהו לא בסדר אצלה” והיא בטח הולכת להיות אמא ממש גרועה כשייוולד התינוק/ת שלה. אלו עלולים להיות הסימנים הראשונים לדיכאון לפני לידה.

   מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

   איך מתמודדים פסיכולוגית עם הפלה
   ב”חיק האם” מתרחבת – דרושים פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים
   דיכאון אחרי לידה גברים
   דיכאון אחרי לידה למי פונים – מי יכול לטפל בדיכאון אחרי לידה?
   דיכאון אחרי לידה שאלון / אבחון עצמי
   דיכאון לפני לידה / דכאון טרום לידתי
   דכאון אחרי לידה – כל מה שחשוב לדעת
   השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק
   התמודדות נפשית עם טיפולי פוריות
   התקפי חרדה בהריון / פאניקה
   חרדות אחרי לידה
   חרדות בהריון – אבחון וטיפול
   חרדות במהלך ההריון – איך מזהים?
   טוקופוביה Tokophobia – פחד מהריון
   טיפול בדיכאון אחרי לידה גברים
   טיפול בדיכאון לאחר לידה – מה אפשר לעשות?
   לידה שקטה
   לידה שקטה – השלכות רגשיות של לידת עובר מת
   למה כדאי לפנות “לבחיק האם” לטיפול בקשיים רגשיים לאחר לידה?
   מה זה לידה שקטה? שאלות ותשובות
   פרויקטים ייחודיים בתחום טיפול וסיוע לנשים ומשפחות לאחר לידה
   קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה
   הכנה רגשית ללידה – הכנה נפשית לאמהות ואבות לפני הריון או לפני לידה
   דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה
   דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה

   המומחים של רימון ב

   טיפול וליווי משפחות לפני ולאחר לידה

   עוד מאמרים בנושא

   דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה - מפת דרכים לזיהוי ואבחון עצמי דיכאון אחרי לידה
   סימנים לדיכאון אחרי לידה נשים וגברים הסובלים מדיכאון אחרי לידה, לעיתים קרובות מגלים תסמינים של דיכאון אחרי לידה, אך אינם מאובחנים ואינם מקבלים טיפול מתאים....
   דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה "PPD ארוך טווח"
   דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “כל הזמן אמרתי: הילד יגדל וזה יעבור לי, אבל זה לא עובר”…  “חיכיתי מלא זמן...
   ההכנה נפשית ללידה - הכנה רגשית וקוגניטיבית של אמהות ואבות לפני לידה או לידה ראשונה
   הכנה נפשית ללידה הכנה רגשית / נפשית ללידה או להריון ראשון.אם יש לכם שני קווים חדשים על המקלון שבודק הריון, אז מגיע לכם “מזל טוב”....
   דיכאון לפני לידה - תסמינים, סיכונים, טיפול - מאת מומחיות בחיק האם
   בסרטים ההוליוודיים יצירי התרבות המערבית, לא תראו נשים בדיכאון לפני לידה. סרטים אלה מלאים בתמונות של נשים ורודות לחיים, קורנות מאושר, שמלטפות באהבה את הבטן...
   מסתבר שתינוקות מרגישים הרבה יותר ממה שדמיינו. מהן השפעות דיכאון אחרי לידה על התינוק - מומחיות בחיק האם מסבירות את ההשפעות הרגשיות וההתפתחותיות
   השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק – במשך שנים אנשים חשבו שתינוקות לא ממש מרגישים או קולטים מה קורה סביבם. “הם עדיין קטנים, מה הם...
   למה נשים בדיכאון אחרי לידה לא פונות לעזרה ואיך "בחיק האם" מרכז לליווי וטיפול בנשים ומשפחותיהן לאחר לידה יכול לסייע
   נשים רבות מגיעות לשלב הזה שבו הן שואלות את עצמן מה לעשות עם ה”דיכאון לאחר לידה” שהן אבחנו אצלן, או עם המצב הנפשי הלא מאובחן...

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת