חרדות במהלך ההריון – איך מזהים?

מחבר/ת:בחיק האם - מרכז טיפול ותמיכה רגשית ליולדת לתינוק ולמשפחה
התמחות: הריון ולידה

דיכאון אחרי לידה ואף חרדות אחרי לידה הם מצבים מוכרים יחסית שהמודעות אליהן התפתחה בזמן האחרון. עם זאת חשוב להכיר כי ישנה תופעה נוספת בקרב נשים הרות – חרדה במהלך ההריון עצמו.

מהן חרדות בהריון?

תקופת ההריון עבור רוב הזוגות היא תקופה חשובה ויפה, לעיתים קרובות תקופה זו משמשת לצורך הכנה פיזית ורגשית של בני הזוג והמשפחה לקראת התינוק החדש.
עבור רוב הנשים תקופה זו מלווה גם בחששות ודאגות לקראת העתיד לבא, אך, ישנן נשים רבות (רבות משנדמה לנו) שתקופה זו אינה כל כך יפה עבורן והן מעבירות אותה בסבל וקושי רבים. אחת הסיבות לכך היא חרדות במהלך ההריון.

איך מאבחנים חרדה במהלך הריון

דאגות מסוימות במהלך ההריון לעובר או לעצמך ולמשפחה הן טבעיות מאד. עם זאת, מצב בו החרדה והדאגה גואות ועולות ופוגעות במצב רוחך או בתפקוד היומיומי שלך, במהלך ההריון, הם כנראה סימן שאת סובלת מחרדות במהלך ההריון.

אם את דואגת בצורה לא רציונאלית, מתמשכת ובעוצמה גבוה מהסביר לגבי מצב העובר, לגבי הלידה הקרבה או לגבי תפקודך העתידי כאמא, יתכן שאת סובלת מחרדות בהריון.

מהם הסימנים לחרדה במהלך ההריון?

חרדה במהלך הריון וחרדה לאחר לידה מתאפיינות בסימנים דומים לחרדה כללית כמו כעסנות, עצבנות וחוסר שקט גופני, דאגות רבות, הרגשת בהלה ומתח מתמשך, קושי  להירגע באופן עצמאי ועוד וכן בסימנים פיזיולוגים/גופניים כגון קוצר נשימה, יובש בפה, קצב דפיקות לב גבוה, מתח שרירים, רעד, כאבי בטן, הזעה, שלשולים, עצירות ועוד.
חרדות במהלך ההיריון מתאפיינות במחשבות שליליות ומטרידות בנוגע להריון עצמו, שלום העובר, דאגות לעתיד, ללידה, לבריאות התינוק ועוד. בעוד חרדות שמופיעות לאחר הלידה קשורות בדרך כלל למחשבות שליליות וטורדניות בנוגע לתפקוד האישה כאימא, בריאות התינוק וכולי.

האם ואיך חרדות במהלך ההריון עלולות להשפיע על העובר? נסביר בהמשך המאמר.

 

מרכז רימון - מומחים בטיפול בחרדות במהלך ההריון.
מרכז רימון – מומחים בטיפול בחרדות במהלך ההריון.

האם חרדות בהריון עלולות להשפיע על העובר?

ישנם מחקרים רבים שמראים כי לחרדות ודיכאון במהלך ההריון עשויה להיות השפעה על העובר.

כאשר אנו חווים מתח או חרדה מתמשכים, הגוף מגיב בצורה מסוימת, כגון דפיקות לב מהירות, קשיי נשימה, שינויים ברמות ההורמונים בגוף (למשל נוכחות גבוה של קורטיזול – הורמון הלחץ בעת חרדה), עליה בלחץ הדם ועוד. תופעות גופניות אלה עלולות להשפיע על ההריון ומהלך ההריון ואף על העובר.

מחקרים מוכיחים כי דיכאון וחרדה במהלך ההריון עלולים להעלות את הסיכון להפלה, ללידה מוקדמת, ללידת תינוק במשקל נמוך ועוד.

כיצד לטפל בחרדות במהלך ההריון?

אחת הדרכים המרכזיות להתמודד עם מצוקות רגשיות ובעיקר בתקופת הריון היא בעזרת שיתוף וקבלת תמיכה מהסביבה הקרובה, שמירה על תקשורת פתוחה וכנה עם בן או בת הזוג, שיתוף במחשבות וברגשות שעולים בזמן לחץ וחרדה.

בנוסף, חשוב לשמור על אורח חיים בריא, על תזונה מסודרת ומאוזנת, על כושר גופני וספורט מותאם לנשים הרות.

ניתן להשתמש גם בטכניקות הרפיה שונות, יוגה, מדיטציה, טכניקות הרגעה נשימתיות. כמו כן אפשר לפנות לרפואה האלטרנטיבית ולבדוק אילו אמצעים קיימים להרגעה בזמן הריון, כמו דיקור סיני, טיפולי מגע שונים וכולי.

פניה לטיפול פסיכולוגי מקצועי לטיפול בחרדות בזמן ההריון

מתי מומלץ לפנות לעזרה מקצועית?

אם את מרגישה שהחרדות משתלטות עלייך וממלאות את רוב יומך, אם את מבלה חלק גדול מהיום בדאגות שלא מרפות אותך, אם את מרגישה שהתפקוד היומיומי שלך נפגע, מרגישה קושי להרכז, עצבנות, חוסר שקט וכעסנות במערכות יחסים זוגיות וחברתיות או מול הילדים, אלו יכולים להיות סימנים עבורך שכדאי לפנות לעזרה מקצועית.

טיפול פסיכולוגי מקצועי בחרדות בהריון במרכז רימון

לנו במרכז רימון חשוב שתוכלו לקבל טיפול פסיכלוגי מקצועי מאנשי מקצוע מנוסים ומוכשרים. חשוב לנו שתקבלו שירות ברמה גבוה ושתוכלו למצוא את המטפל המתאים ביותר עבורכם באזור מגוריכם. לכן פיתחנו את מנוע החיפוש החכם למטפלים ופסיכלוגים מומלצים. בעזרת מנוע החיפוש תוכלו למצוא מטפל או פסיכולוגית מומלצת בתחום שתוכל לסייע לך ולבני משפחתך בתקופה קשה זו ולהסתגל לשינויים הצפויים לבא.

חשוב לדעת שישנו טיפול יעיל לחרדות בתקופת ההריון, אל תשארו לבד,
פנו אלינו עכשיו לאיתור המטפל המתאים ביותר.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום?
השאירו פרטים בטופס ומומחית מ”בחיק האם” תחזור אליכם בהקדם

  חרדות לפני ובמהלך ההריון הן תופעה נפוצה בקרב נשים. בסרטון ענת דניאלי, עובדת סוציאלית קלינית, מדריכה, Msw, פסיכותרפיסטית ומרצה בתחום ההורות לאחר הלידה. ענת מנהלת שותפה ב”בחיק האם” – מרכז לטיפול וליווי משפחות לאחר לידה. תספר על התופעות השונות. אלו הנושאים העיקריים בהם יעסוק הסרטון: התקפי חרדה בהריון / פאניקה חרדות בהריון – אבחון וטיפול חרדות במהלך ההריון – איך מזהים? טוקופוביה Tokophobia – פחד מהריון

  מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

  איך מתמודדים פסיכולוגית עם הפלה
  ב”חיק האם” מתרחבת – דרושים פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים
  דיכאון אחרי לידה גברים
  דיכאון אחרי לידה למי פונים – מי יכול לטפל בדיכאון אחרי לידה?
  דיכאון אחרי לידה שאלון / אבחון עצמי
  דיכאון לפני לידה / דכאון טרום לידתי
  דכאון אחרי לידה – כל מה שחשוב לדעת
  השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק
  התמודדות נפשית עם טיפולי פוריות
  התקפי חרדה בהריון / פאניקה
  חרדות אחרי לידה
  חרדות בהריון – אבחון וטיפול
  חרדות במהלך ההריון – איך מזהים?
  טוקופוביה Tokophobia – פחד מהריון
  טיפול בדיכאון אחרי לידה גברים
  טיפול בדיכאון לאחר לידה – מה אפשר לעשות?
  לידה שקטה
  לידה שקטה – השלכות רגשיות של לידת עובר מת
  למה כדאי לפנות “לבחיק האם” לטיפול בקשיים רגשיים לאחר לידה?
  מה זה לידה שקטה? שאלות ותשובות
  פרויקטים ייחודיים בתחום טיפול וסיוע לנשים ומשפחות לאחר לידה
  קבוצת תמיכה דיכאון אחרי לידה
  הכנה רגשית ללידה – הכנה נפשית לאמהות ואבות לפני הריון או לפני לידה
  דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה
  דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה

  המומחים של רימון ב

  טיפול וליווי משפחות לפני ולאחר לידה

  עוד מאמרים בנושא

  דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה - מפת דרכים לזיהוי ואבחון עצמי דיכאון אחרי לידה
  סימנים לדיכאון אחרי לידה נשים וגברים הסובלים מדיכאון אחרי לידה, לעיתים קרובות מגלים תסמינים של דיכאון אחרי לידה, אך אינם מאובחנים ואינם מקבלים טיפול מתאים....
  דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה "PPD ארוך טווח"
  דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “כל הזמן אמרתי: הילד יגדל וזה יעבור לי, אבל זה לא עובר”…  “חיכיתי מלא זמן...
  ההכנה נפשית ללידה - הכנה רגשית וקוגניטיבית של אמהות ואבות לפני לידה או לידה ראשונה
  הכנה נפשית ללידה הכנה רגשית / נפשית ללידה או להריון ראשון.אם יש לכם שני קווים חדשים על המקלון שבודק הריון, אז מגיע לכם “מזל טוב”....
  דיכאון לפני לידה - תסמינים, סיכונים, טיפול - מאת מומחיות בחיק האם
  בסרטים ההוליוודיים יצירי התרבות המערבית, לא תראו נשים בדיכאון לפני לידה. סרטים אלה מלאים בתמונות של נשים ורודות לחיים, קורנות מאושר, שמלטפות באהבה את הבטן...
  מסתבר שתינוקות מרגישים הרבה יותר ממה שדמיינו. מהן השפעות דיכאון אחרי לידה על התינוק - מומחיות בחיק האם מסבירות את ההשפעות הרגשיות וההתפתחותיות
  השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק – במשך שנים אנשים חשבו שתינוקות לא ממש מרגישים או קולטים מה קורה סביבם. “הם עדיין קטנים, מה הם...
  טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים - בחיק האם
  למרות שבשנים האחרונות המודעות בדבר “דיכאון אחרי לידה” עלתה, עדיין אנחנו עדים לדה-לגיטימציה חברתית, כלפי גברים להיות במגע עם הרגשות שלהם ולבטא תחושות קשות ביחס...

  צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

   כניסה למערכת