חרדות בהריון – אבחון וטיפול

מחבר/ת:בחיק האם - מרכז טיפול ותמיכה רגשית ליולדת לתינוק ולמשפחה
התמחות: הריון ולידה

חרדות בהריון

לידה של תינוק חדש במשפחה, מביאה עמה אתגרים רבים. החיים והשגרה משתנים באופן דרמטי. חוסר בשעות שינה, דאגות, פחדים, חרדות בהריון הופכות להיות חלק בלתי נפרד מהחיים החדשים.
מרבית האנשים מודעים כיום לבעיות רגשיות שמתעוררות במהלך ההריון.
דיכאון לאחר לידה או הבייבי בלוז הן תופעות שנשים רבות חוות ולעיתים גם גברים חווים דיכאון לאחר לידה.

 

 

מה שאנשים פחות יודעים הוא כי ישנן תופעות רגשיות נוספות שמופיעות בשכיחות לא מעטה במהלך ההריון, שחשוב מאד להתייחס אליהן. חרדות לאחר לידה, חרדות בהריון, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית שמתעוררת לאחר לידה ואף פסיכוזה לאחר לידה.
במאמר זה נתמקד בחרדות בהריון ונתאר את הסימנים השונים לאבחון חרדה בהריון ואת דרכי הטיפול בחרדות בהריון.

אל תתני לחרדות או התקפי החרדה בהריון לפגוע בחוויה שלך. פני עוד היום לטיפול רגשי בחרדות בהריון. טיפול פסיכותרפי יכול לסייע גם בקוצר נשימה בהריון שאינו ממקור רפואי

מהן חרדות בהריון?

חרדות במהלך ההריון מתבטאות בטווח של תגובת רגשיות, פיזיות והתנהגותיות שחוות נשים (ולעיתים גם גברים) במהלך ההיריון. הסימנים יכולים לנוע בין תגובה מתונה או קלה לבין מצבים חמורים של פחדים וחרדות שיופיעו במהלך ההיריון ואף לפניו.
ישנן נשים שמדווחות על התקפי חרדה ממשיים ועוצמתיים מאד במהלך ההריון הראשון, אך לא רק.

שכיחות של חרדות בהריון

מסתבר שנשים רבות חוות חרדה במהלך תקופת ההריון. מחקרים מצאו כי כ 8 עד 10 נשים חוות חרדות במהלך ההריון. לשמחתנו ישנם טיפולים מאד יעילים שיכולים לעזור ולהקל על חרדה בהריון.

הסיבות לחרדות בהריון

 • הריון מעורר שפע של שינויים הורמונלים, אשר עשויים להשפיע על מצב הרוח ואלו בתורם עשויים להקשות על ההתמודדות עם לחץ וכך להוביל ללחץ קיצוני ואף לחרדות במהלך תקופת ההריון.
 • תסמיני הריון משתנים מאישה לאישה. חלק מהנשים יחוו במהלך ההריון בחילות בוקר, נפיחות ברגליים או כאבי גב ועוד. השינויים העוצמתיים והקיצוניים (לפעמים) בתפקוד הגופני יכולים בהחלט לעורר מצוקה, מתח ואף חרדה.
 • בנוסף, דרגה מסוימת של דאגות היא טבעית סהכ’, במהלך ההריון. הסיכוי לחוות סיבוכים, החשש מפני הלידה עצמה, מחשבות על גידול וטיפול בתינוק יכולים להיות די מפחידים ועבור חלק מהנשים אף להוביל למתח ולחץ.

אם הדאגות הללו הופכות להיות קיצוניות ופוגעות בתפקוד היומיומי, יתכן שלא מדובר כבר בדאגות “רגילות” אלא חרדות בהריון.

סימפטומים של חרדה במהלך הריון / התקפי חרדה במהלך ההריון

חרדה במהלך הריון מתאפיינת בסימנים דומים לחרדה כללית כמו עצבנות, חוסר שקט, דאגות רבות, תחושת בהלה ומתח, חוסר יכולת להירגע ועוד וכן בסימנים פיזיים כמו קוצר נשימה, יובש בפה, דפיקות לב, מתח שרירים, כאבי בטן, הזעה, שלשולים, עצירות ועוד. אלו סימנים אופייניים להתקף חרדה. חרדות בהריון עלולות לפגוע גם באיכות השינה ואף לפגוע בתיאבון.
חרדות במהלך ההיריון מתאפיינות גם במחשבות שליליות ומטרידות בנוגע להריון עצמו, שלום העובר, דאגות לעתיד, ללידה, לבריאות התינוק ועוד.

תחושת לחץ וחרדה מתמשכת עלולה להתפתח גם להתקף חרדה פתאומי וחזק שיתחיל באופן פתאומי עם כל התסמינים המתוארים לעיל.

התקף חרדה מאופיין במחשבות קטסטרופאליות (נוראיות), מחשבה שאת עומדת להשתגע
או למות, קשיים בנשימה, כאבים בחזה ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות חרדות בהריון

 • למרות שכל אישה עלולה לפתח חרדות בהריון, ישנם כמה גורמי סיכון שמגבירים את הסיכוי שאישה תחווה חרדה במהלך ההריון:
 • היסטוריה משפחתית של חרדות או התקפי חרדה
 • היסטוריה אישית של חרדה, התקפי חרדה או דיכאון
 • טראומה קודמת
 • שימוש לרעה בסמים
 • לחץ עודף בחיי היומיום

טיפול בחרדות בהריון

מקרים קלים של חרדה לא בהכרח יצריכו טיפול רגשי מקצועי בחרדות בהריון, אם כי, כדאי לשתף את הרופא האישי במידה ואת חווה חרדות בהריון. במקרים חמורים יתכן שהרופא ימליץ על טיפול בחרדות.

חרדה בהריון והתינוק שלך

יכול להיות ששמעת או תשמעי מחברים
שיאמרו שכדאי שתרגעי, כי זה לא טוב לתינוק שלך להיות בלחץ ובטח לא בחרדה. למרות
שזה בטח יאמר עם כוונה טובה, זה עלול לגרום לתחושה כי הם לא מבינים אותך ואף
מבטלים את החרדות שלך.

מחקרים מראים כי חשוב להתייחס לחרדה במהלך
ההריון.

רמות חרדה גבוהות במהלך הריון עלולות
לגרום לסיכון גבוה יותר להתפתחות מצבים כמו רעלת הריון, לידה מוקדמת ולידה של תינוק
במשקל נמוך.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה ממרכז רימון?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז יחזור אליכם בהקדם

  חרדות בהריון - גורמי סיכון, סימנים מזהים, טיפול עצמי ודרכי טיפול פסיכולוגי מומלצות - מומחי מרכז רימון מסבירים

  מה תוכלי לעשות כדי לטפל בחרדות בהריון?

  • דברי על זה – חשוב לשתף אנשים קרובים כאשר מרגישים שהחרדה מתעצמת. כדאי לשתף אדם שיוכל להציע תמיכה. שיתוף במחשבות הנוראיות עשוי לעזור לך לעצור את המחשבות הללו מלהשתלט על היומיום שלך.
  • יכול להיות שתרצי לפנות לאיש מקצוע מומחה בטיפול בחרדות.
  • חפשי דרכי הרגעה – לאנשים שונים ישנן דרכים שונות כדי להרגע. פעיות ספורטיבית מותאמת להריון עשויה להיות פתרון יעיל. פעילויות ספורט שנמצאו יעילות להתמודדות עם חרדות בהריון הן יוגה, הליכה ואף ריצה קלה. אם את לא אוהבת פעילויות אלו, תעשי כל פעילות אחרת שאת נהנית ממנה, גם 5 דקות של פעילות ספורטיבית ביום יכולות להקל על תחושות של חרדה ולחץ.
  • פעילות לנפש – גם פעילויות שאינן כולות ספורט והזעה עשויות לעזור ולהקל על חרדות בהמהלך הריון. פעילויות אלו כוללות למשל: מדיטציה, דימיון מודרך, נשימות סרעפתיות. תוכלי למצוא ביוטיוב מגוון של סרטוני הדרכה קלים שיעזור לך לתרגל.
  • מנוחה – ידוע שבמהלך הריון, נשים רבות מתקשות לישון כבעבר. כאבי הגב והשינויים הגופניים עשויים לפגוע ביכולת לישון ולגרום לעייפות מצטברת. עייפות היא גורם סיכון נוסף להתפתחות של חרדה במהלך הריון. היעזרי באנשים סביבך כדי לפנות לך זמן לשינה איכותית ורגועה.
  • כיתבי על החרדות שלך – כתיבה יכולה גם כן לעזור לסדר ולארגן את המחשבות המלחיצות. דרך הכתיבה תוכלי להתבונן ולבחון מחשבות אלו מנקודת מבט שונה.
  • העצימי את עצמך – טוקופוביה זהו פחד מפני הלידה עצמה. אם החרדות שלך קשורות לתהליך הלידה עצמו, כדאי שתשקלי להרשם לקורס הכנה ללידה, כך תוכלי לקבל מידע חשוב על הלידה ועל התהליך הצפוי לך. ידע זה עשוי לעזור לך להרגיש יותר בטוחה וכך להתמודד טוב יותר עם הפחד שלך מפני הלידה. בקורסים כאלו מלמדים שיטות להתמודדות עם הכאב, תוכלי לדבר עם נשים נוספות שנמצאות במצב דומה ואולי דואגות מאותם נושאים.
  • דברי עם איש מקצוע – אם את מרגישה שהחרדות שלך מאיימות להציף אותך, שאינך מצליחה להרגע ולהפחית את המחשבות הללו, כדאי שתקלי פניה לאיש מקצוע מומחה בטיפול בחרדות בהריון.
  • במידה והחלטת לפנות לעזרה מקצועית, עדיף שתעשי את הפניה כמה שיותר מוקדם. ככל שתפני מוקדם יותר, כך יהיה לך יותר זמן לדבר על כך ולהתכונן ללידה עצמה וכן לחשוב על דרכי התמודדות מגוונים.

  חרדה בהריון היא תופעה נפוצה אך גם מאד אינדיבידואלית וכל אישה עשויה לחוות את החרדות במהלך ההיריון בצורה מעט שונה. מה שעזר לחברה שלך לא בהכרח יעזור לך. שמרי על תקשורת פתוחה וכנה עם הקרובים לך, הם יעזרו לך להבין מה את מרגישה ולחשוב כיצד יהיה לך נכון להתמודד.

  כיצד לבחור מומחה בטיפול בחרדות בהריון

  בחירת מומחה לטיפול בחרדות בהריון אינה
  תהליך מורכב, אך ישנם כמה דגשים חשובים בבחירת המטפל המתאים. ישנם כמה
  משתנים בסיסיים שכדאי לבדוק: הכשרה אקדמאית ממוסד מוכר בתחום רלוונטי ולפחות תואר
  שני בתחום טיפולי כגון טיפול בהבעה ויצירה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה וכו. בנוסף
  חשוב שתבדקי האם למטפל יש ניסיון בתחום הספיציפי ולבסוף, מומלץ לבדוק האם למטפל
  ישנן המלצות.

  במרכז רימון תוכלי למצוא מגוון מומחים במגוון תחומיי טיפול. באמצעות כלים שפיתחנו תוכלי למצוא את המטפל המתאים ביותר באזור מגורייך. בנוסף, פיתחנו כלים שיסייעו לך לבחור את המטפל המתאים ביותר, בעל ההכשרה, הניסיון וההמלצות המתאימים.

  אל תשארי לבדהכנסי עכשיו למנוע החיפוש החכם למטפלים ופסיכולוגים מומלצים לאיתור מטפל או מטפלת מתאימה

   

  או השאירי פרטים בטופס ומומחה יצור איתך קשר בהקדם

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה ממרכז רימון?
  השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז יחזור אליכם בהקדם

   שאלות נפוצות - חרדות בהריון - FAQ's

   1. ש: האם התקפי חרדה יכולים להזיק לתינוק שלי במהלך ההריון?
    ת: בעוד שהתקפי החרדה עצמם אינם פוגעים ישירות בתינוק, חרדה ממושכת או חמורה יכולה להשפיע על הבריאות והרווחה הכללית שלך, מה שעלול להשפיע בעקיפין על התפתחות התינוק שלך. חשוב לחפש תמיכה ולנהל חרדה כדי לשמור על הריון בריא.
   2. ש: מה גורם להתקפי חרדה במהלך ההריון?
    ת: התקפי חרדה במהלך ההריון יכולים להיגרם משילוב של גורמים, כולל שינויים הורמונליים, רמות מתח מוגברות, דאגות לגבי הריון ולידה, היסטוריה אישית או משפחתית של הפרעות חרדה ואירועי חיים אחרים. חיוני לזהות את הטריגרים ולעבוד על אסטרטגיות התמודדות.
   3. ש: איך אני יכול להבדיל בין התקפי חרדה ותסמיני הריון אחרים?
    ת: התקפי חרדה כרוכים לעתים קרובות בתחושות עזות של פחד, חשש ותסמינים גופניים כגון דופק מואץ, קוצר נשימה, סחרחורת והזעה. תסמינים אלה יכולים להידמות לבעיות אחרות הקשורות להריון, לכן חשוב להתייעץ עם הרופא שלך כדי לאבחן במדויק ולטפל בחששות שלך.
   4. ש: האם התקפי חרדה במהלך ההריון נפוצים?
    ת: חרדה במהלך ההריון שכיחה יחסית ופוגעת באמהות לעתיד רבות. הריון מביא לשינויים גופניים, רגשיים והורמונליים רבים, שיכולים לתרום להגברת רמות החרדה. זכרו שאתם לא לבד, וחיפוש אחר תמיכה הוא חיוני לניהול החרדה בצורה יעילה.
   5. ש: כיצד אוכל להתמודד עם התקפי חרדה במהלך ההריון?
    ת: ישנן אסטרטגיות שונות שתוכל לנסות לנהל התקפי חרדה במהלך ההריון. אלה כוללים תרגילי נשימה עמוקה, תרגול טכניקות הרפיה (כגון מדיטציה או יוגה), פעילות גופנית סדירה, שמירה על אורח חיים בריא, חיפוש תמיכה מאנשים אהובים או אנשי מקצוע בתחום הבריאות, ובמידת הצורך, לשקול טיפול או ייעוץ.
   6. ש: האם אני יכול לקחת תרופות נגד חרדה במהלך ההריון?
    ת: חיוני להתייעץ עם הרופא שלך לפני נטילת תרופות כלשהן נגד חרדה במהלך ההריון. תרופות מסוימות עשויות להוות סיכונים לתינוק המתפתח, בעוד שאחרות עשויות להיחשב בטוחות בהנחיה מקצועית. הרופא שלך יכול להעריך את המצב הספציפי שלך ולהמליץ על האפשרויות המתאימות ביותר עבורך.
   7. האם יוגה או מדיטציה טרום לידתית יכולים לעזור בהתקפי חרדה?
    ת: יוגה ומדיטציה לפני הלידה יכולים להיות מועילים בניהול חרדה במהלך ההריון. תרגולים אלה מקדמים הרפיה, הפחתת מתח ותשומת לב, שיכולים לעזור להקל על תסמיני החרדה. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם מורה מוסמכת ליוגה לפני לידה או לבקש הדרכה מאיש מקצוע בתחום הבריאות לגבי טכניקות מתאימות.
   8. האם ישנן תרופות טבעיות או טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לעזור עם חרדה במהלך ההריון?
    ת: כמה תרופות טבעיות וטיפולים אלטרנטיביים עשויים להציע הקלה לחרדה במהלך ההריון, כגון ארומתרפיה, דיקור, עיסוי ותוספי צמחים. עם זאת, חיוני להתייעץ עם ספק שירותי הבריאות שלך לפני השימוש בטיפולים אלטרנטיביים כלשהם, מכיוון שלא כולם נחשבים בטוחים או מתאימים לנשים בהריון.
   9. ש: האם השתתפות בקבוצות תמיכה או פנייה לטיפול יכולים להועיל לחרדה במהלך ההריון?
    ת: כן, השתתפות בקבוצות תמיכה או פנייה לטיפול יכולים להועיל מאוד לניהול חרדה במהלך ההריון. קבוצות תמיכה מספקות מרחב בטוח לחלוק חוויות ולקבל תמיכה רגשית מנשים הרות אחרות או מאנשי מקצוע. טיפול, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), יכול לעזור לך לפתח אסטרטגיות התמודדות ולטפל בבעיות החרדה הבסיסיות ביעילות.
   10. ש: מתי עלי לפנות לעזרה מקצועית בהתקפי חרדה במהלך ההריון?
    ת: רצוי לפנות לעזרה מקצועית אם התקפי החרדה שלך הופכים תכופים, חמורים או מפריעים לתפקוד היומיומי ולרווחתך. אם יש לך חששות לגבי הבריאות הנפשית שלך במהלך ההיריון, חשוב לפנות לרופא שלך, שיוכל להדריך אותך למשאבים ואפשרויות טיפול מתאימות.

   המומחים של רימון ב

   טיפול וליווי משפחות לפני ולאחר לידה

   עוד מאמרים בנושא

   דיכאון אחרי לידה תסמינים / סימנים לדיכאון אחרי לידה - מפת דרכים לזיהוי ואבחון עצמי דיכאון אחרי לידה
   סימנים לדיכאון אחרי לידה נשים וגברים הסובלים מדיכאון אחרי לידה, לעיתים קרובות מגלים תסמינים של דיכאון אחרי לידה, אך אינם מאובחנים ואינם מקבלים טיפול מתאים....
   דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה "PPD ארוך טווח"
   דיכאון אחרי לידה אחרי שנה / דיכאון מאוחר לאחר לידה “כל הזמן אמרתי: הילד יגדל וזה יעבור לי, אבל זה לא עובר”…  “חיכיתי מלא זמן...
   ההכנה נפשית ללידה - הכנה רגשית וקוגניטיבית של אמהות ואבות לפני לידה או לידה ראשונה
   הכנה נפשית ללידה הכנה רגשית / נפשית ללידה או להריון ראשון.אם יש לכם שני קווים חדשים על המקלון שבודק הריון, אז מגיע לכם “מזל טוב”....
   דיכאון לפני לידה - תסמינים, סיכונים, טיפול - מאת מומחיות בחיק האם
   בסרטים ההוליוודיים יצירי התרבות המערבית, לא תראו נשים בדיכאון לפני לידה. סרטים אלה מלאים בתמונות של נשים ורודות לחיים, קורנות מאושר, שמלטפות באהבה את הבטן...
   מסתבר שתינוקות מרגישים הרבה יותר ממה שדמיינו. מהן השפעות דיכאון אחרי לידה על התינוק - מומחיות בחיק האם מסבירות את ההשפעות הרגשיות וההתפתחותיות
   השפעת דיכאון אחרי לידה על התינוק – במשך שנים אנשים חשבו שתינוקות לא ממש מרגישים או קולטים מה קורה סביבם. “הם עדיין קטנים, מה הם...
   טיפול בדיכאון אחרי לידה אצל גברים - בחיק האם
   למרות שבשנים האחרונות המודעות בדבר “דיכאון אחרי לידה” עלתה, עדיין אנחנו עדים לדה-לגיטימציה חברתית, כלפי גברים להיות במגע עם הרגשות שלהם ולבטא תחושות קשות ביחס...

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת