התמכרות לקוקאין – כיצד לזהות ולטפל

מחבר/ת:צוות מרכז רימון
התמחות: טיפול בהתמכרויות

מה זה קוקאין?

קוקאין הוא חומר המופק מצמח הקוקה, בצורה של אבקה לבנה. לקוקאין, שנקרא גם קוק או קריסטל או בצורה המסונתזת – קראק. לקוקאין, השפעה מהירה וישירה על מערכת העצבים המרכזית של הגוף ועל ידי שחרור דופמין, התחושה הגופנית המתקבלת משימוש בקוקאין היא של אנרגיה רבה מאוד ותחושה של אופוריה. את הקוקאין צורכים בדרך כלל בהסנפה, אך ניתן גם לעשן אותו או למהול אותו במים ולהזריק.

למרות ההבנה הרחבה שקוקאין הוא סם ממכר מאוד, רבים משתמשים בו ו”נהנים” מהיתרונות שיש לחומר להציע. הסכנה בקוקאין היא ההתמכרות לחומר וההשלכות שיש לשימוש לטווח ארוך וקרוב. קירראו בהמשך על השפעות הקוקאין, נושאים הקשורים ל-קוקאין התמכרות (התמכרות לקוק).

טיפול בהתמכרות לקוקאין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
טיפול בהתמכרות לקוק – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון – ההחלמה מתחילה כאן – קוקאין התמכרות

השפעת השימוש בקוקאין

לשימוש בקוקאין ישנן השפעות לטווח קצר ולטווח הארוך.

קוקאין הוא סימולטור (ממריץ) של מערכת העצבים המרכזית ובאמצעותו מופרשות רמות גבוהות של דופמין, שהוא כימיקל המשמש כנוירוטרנסמיטר (מעביר עצבי), הקשור להנאה ולמערכת התגמול. כתוצאה, בטווח הקצר האדם שמשתמש בקוקאין, יחווה אופוריה, ערנות עד אי שקט, עודף אנרגיה, חוסר מנוחה, ביטחון ודיבור יתר, אישוניו יתרחבו ותהיה עליה בלחץ הדם ודופק מהיר. בחלק מהמקרים יהיו תחושות של חרדה.

בגלל ההשפעות החיוביות והמיידיות של החומר, שימוש ממושך בקוקאין עלול להוביל לתלות והתמכרות לקוקאין. ההשלכות ארוכות הטווח של קוקאין מתחלקות לרמה הנפשית, לרמה הגופנית, ולהיבטי החיים ולתפקוד בכלל. 

השפעת התמכרות לקוק ברמה הנפשית

תלות בקוקאין משפיעה בעיקר בהתמודדות עם זמנים בהם לא קיים שימוש. ללא שימוש, נוכל לזהות תחושות של דיכאון, חרדה ואף פרנויה, חוט המחשבה אינו ברור, אי שקט ועצבנות, קשיי ריכוז ועוד.

ברמה הגופנית – קוקאין התמכרות

שימוש ממושך בקוקאין עלול לגרום לעומס על הלב, ולמעשה סיבת המוות השכיחה ביותר בקרב משתמשי קוקאין היא שבץ מוחי או דום לב

בהקשר של היבטי החיים ותפקוד – קוקאין התמכרות

קוקאין הוא אחד הסמים היקרים בשוק ופעמים רבות שימוש ממושך בו גורר בעיות כלכליות, ועלול להגיע עד להסתבכות עם השוק האפור ולהתנהגויות עברייניות לצורך המימון שלו. בנוסף, כמו בכל התמכרות, שגוררת תחושות של אשמה ובושה, בהתמכרות לקוקאין, ישנו צורך גדול בהסתרה, המוביל לעתים קרובות, לקושי לשמר מערכות יחסים קיימות, ולנהל מערכות יחסים באופן כללי.

קוקאין בשילוב עם סמים אחרים

לעתים רבות השימוש בקוקאין לא מתקיים לבדו, ולצדו יש שימוש בסמים אחרים כמו מריחואנה וכן שתיית אלכוהול.
הצירוף של התמכרות לקוק ושימוש בו, יחד עם סמים אחרים מגביר את הסכנה לבעיות בריאותיות ולצריכת מנת יתר.

הצירוף הנפוץ ביותר של שימוש בקוקאין יחד עם חומר נוסף הוא שתיית אלכוהול. לעובדה זו ישנו הסבר, שכן שני החומרים מאזנים אחד את השני, בעוד שאלכוהול מהווה סם מרגיע ולעתים גם מרדים, הקוקאין נחשב סם מעורר ויחד נוצר איזון. הצירוף הזה כה נפוץ, ששתיית אלכוהול תהווה טריגר לשימוש בקוקאין בקרב מכורים לקוקאין שמנסים להיגמל, לכן יש לתת לכך את הדעת בעת הגמילה והטיפול בהתמכרות לקוקאין ולשקול גם הפחתה או הימנעות משימוש באלכוהול.

איך נזהה התמכרות לקוקאין?

קוקאין הוא אמנם סם ממכר מאוד, אבל פעמים רבות נתקשה לזהות את ההתמכרות אליו. יתכן והסיבה קשורה לכך שהרבה מהמשתמשים בקוקאין מצליחים לשמר שגרת חיים ועבודה לאורך זמן, תוך כדי השימוש. יחד עם זאת, השתוקקות לקוקאין והתעלמות מההשלכות של השימוש בסם, מהווים סימנים ברורים להתמכרות.

על אף התסמינים הפיזיים הבולטים בהתמכרות לקוק, ההתמכרות הפסיכולוגית היא לעתים קרובות החלק הקשה ביותר בגמילה. מי שמשתמש בקוקאין לעתים קרובות יפתח בו תלות, כלומר הוא ירגיש צורך עז להשתמש בו כדי להרגיש נורמלי. לאחר שהתפתחה תלות, תתפתח סבילות (רגישות מופחתת להשפעת החומר ככל שעולה תדירות וכמות השימוש, הבסיס להתמכרות לקוקאין ולסמים אחרים) ובעת הגמילה יתפתחו תסמיני גמילה.

זיהוי ההתמכרות לקוק, יתחיל בשאלה – כמה פעמים אמרת לעצמך שהפעם זו הפעם האחרונה ומצאת את עצמך שוב ושוב משתמש בקוקאין מבלי לרצות או להתכוון לכך?

קוקאין התמכרות

דרך נוספת היא לבחון את כמויות הצריכה. כאשר ישנה התמכרות לקוק או שימוש לרעה בקוקאין, נשים לב שלרוב הכמויות הולכות וגדלות, תוך פגיעה בבריאות הפיזית והנפשית כאחד, ולעומת זאת ההשפעה של הסם הולכת ופוחתת ולעתים כמעט אינה ניכרת. יחד עם זאת, אין מדובר באינדקציה בפני עצמה, וישנם אנשים שמתמכרים מבלי לעלות את כמויות הצריכה.  

דרך נוספת לזהות את ההתמכרות תהיה בניסיון להפחית  את השימוש תוך בחינה האם מופיעים תסמיני גמילה – האם ישנה עליה ברמת המתח והחרדה ואף התקפי חרדה, אי- שקט, עצבנות, תחושות דכדוך או דיכאון, חוסר באנרגיה, כאבי ראש, בילבול, ובעיקר רצון חזק לשימוש בסם ומחשבה שהשימוש יכול לפתור את התחושות המתוארות.

כיצד נזהה התמכרות לקוקאין אצל אדם אחר?

כמו בכל צורות של שימוש לרעה בחומרים והתמכרות, שימוש לרעה בקוקאין עלול להתגלות באמצעות מגוון סימנים ותסמינים, שיכולים להשתנות במראה ובחומרה מאדם לאדם.

להלן הסימנים הנפוצים ביותר לשימוש לרעה בקוקאין:

תסמינים התנהגותיים:

 • היעדרויות תכופות ובלתי מוסברות מהעבודה או ממסגרת למודים (לא מחייב מכיוון שישנם מכורים לקוקאין שמצליחים לשמור רמת תפקוד גבוהה)
 • הוצאות לא מוסברות ורכישות מהנייד
 • שקרים, סודיות או צורות אחרות של הונאה הקשורות למקומות הימצאו של המכור לקוקאין ו/או פעילויות בהן משתתף
 • צריכת אלכוהול מוגזמת
 • יציאות לא מוסברות מהבית או בשעות שאינן שגרתיות

תסמינים פיזיים ונפשיים של התמכרות לקוקאין:

 • דיבור מוגבר – נטייה לדיבור מהיר או רב מהאופייני לאדם
 • בעיות שינה
 • שינויים בהתנהגות (אי שקט ועצבנות, “קריז”, כעס לא מוסבר, תוקפנות ואגרסיביות)
 • שינויים רגשיים (התקפי חרדה, שינויים קיצוניים במצב הרוח מדיכאון לאקסטזה או תחושת אופוריה, “היי”)
 • משיכות באף שנראות כמו צינון או אלרגיה

תסמינים חברתיים של התמכרות לקוק:

 • נסיגה ממשפחה וחברים
 • התרועעות עם עמיתים חדשים
 • הסתגרות

טיפול וגמילה מקוקאין

התמכרות לקוקאין היא התמכרות קשה, שלעתים נראה שאין דרך “לנצח” אותה. יחד עם זאת אנחנו במרכז רימון, מאמינים שבאמצעות טיפול מקצועי עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות, ניתן להתגבר על הבעיה ולצאת לדרך חיים חדשה.

את שלב הגמילה ניתן לעשות במסגרת אשפוזית סגורה או בצורה עצמאית והדרגתית בהתאם לצורך ולרצון וליכולת של המטופל.

קוקאין התמכרות וגמילה

הטיפול יעשה באמצעות שילוב ואינטגרציה בין מספר גישות טיפוליות המתאימות לטיפול בהתמכרות לקוקאין ביניהן הגישה המוטיבציונית, טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) וטיפול מערכתי. 
במהלך הטיפול נבחן יחד עם המטופל את המטרות שלו, נלמד להכיר את דפוסי ההתמכרות לקוקאין ואת מצבי הסיכון לחזרה לשימוש ונאמץ דרכי התמודדות חדשות למצוקות הקיימות.

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  טיפול פסיכולוגי בהתמכרות לקוקאין

  על אף האופי השונה של התמכרות לקוקאין, ניתן לטפל בהתמכרות זו, בעזרת אנשי מקצוע מומחים בתחום, הטיפול בהתמכרויות. הטיפול לרוב יכלול טיפול רגשי, פרטני עם המטופל.
  לעתים, אם איש המקצוע יבחין כי ההתמכרות לקוקאין קשורה לבעיות פסיכולוגיות אחרות כמו חרדה או הפרעות במצב הרוח, התכנית הטיפולית עשויה לכלול גם היבטים נוספים כמו התערבות במסגרות העבודה, המשפחה, הזוגי, הפנאי ועוד. הכל בהתאם לצורך ובתיאום עם המטופל, כמובן.
  התכנית הטיפולית בטיפול בהתמכרות לקוקאין יכולה לכלול כמה סוגי טיפול כגון:

  טיפול בהתמכרויות?

  השלב ה – 1 בטיפול בהתמכרות , צריך להיות הגמילה הפיזית מהסם או הגמילה מהתלות בהתנהגות ההתמכרות. את הגמילה חשוב לעשות בליווי והתייעצות מקצועית, שכן ישנן גמילות שעלולות להיות מסכנות חיים (למשל גמילה מאלכוהול או מתרופות הרגעה מסוגים מסוימים). ניתן לפנות לרופא משפחה, או להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום. ישנן מקומות ייעודיים (אישפוזיות) לצורך גמילה מסמים בתנאי אשפוז, אולם ישנם מקרים שבהם מתאפשרת גמילה ביתית.
  לעיתים הגמילה הפיסית תעשה תוך כדי שלב הטיפול.
  לאחר שלב הגמילה הפיזית, ישנה חשיבות להמשך טיפול פסיכותרפי (טיפול רגשי), אחרת קיימת סכנה לחזרה להתמכרות (כפי שקורה לעיתים קרובות ללא טיפול מותאם). עכשיו כשהבנו שההתמכרות משפיעה על כל תחומי החיים של האדם, אנו מבינים שהטיפול בה צריך להיות מותאם לכך, וככזה הוא צריך לתת מענה לאותם תחומים. לפיכך, טיפול מיטיב בהתמכרויות ייתן מענה רגשי – פסיכולוגי, ייקח בחשבון אפשרות של מענה רפואי – תרופתי (בהתייעצות עם רופאים מומחים בתחום), וכן יתייחס גם למרכיבים הסוציאליים והסביבתיים (התערבויות משפחתיות וקבוצתיות ו/או התערבות במסגרות חינוך). לאורך כל הטיפול ישנה חשיבות רבה בתמיכה משפחתית וחברתית במטופל המכור.

  טיפול בהתמכרוית במרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון

  אנחנו מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכותרפיסט מומלץ וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
  לנו במרכז לטיפול בהתמכרויות – ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים והפסיכולוגים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
  התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.
  אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
  חשוב לנו שבצוות שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון בטיפול בהתמכרויות, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
  אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול בהתמכרויות.

  מעוניינים להתייעץ עם מטפל/ת המומחים בטיפול בהתמכרויות, כחלק מתהליך הגמילה?
  מנסים להגמל ואתם זקוקים לליווי רגשי?
  הגעתם למקום הנכוןהמרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון, עובד עם מטפלים מומחים, מנוסים ובעלי הכשרות אקדמיות מוכרות, המתמחים בטיפול רגשי / פסיכותרפיה עם אנשים הסובלים מהתמכרות לקוקאין.

  צרו עימנו קשר להתייעצות ללא התחיבות

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
  השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

   FAQ’s – שאלות נפוצות – טיפול בהתמכרות לקוקאין

   מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

   גמילה מאלכוהול
   גמילה מסמים
   התמכרות אצל ילדים
   התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
   התמכרות להימורים
   התמכרות למשחקי מחשב
   התמכרות לסמים
   התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
   טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
   התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
   התמכרות למין / התמכרות לסקס
   התמכרות למסכים
   התמכרות לקוקאין – התמכרות לקוק
   טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
   Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

   המומחים של רימון ב

   טיפול בהתמכרויות

   עוד מאמרים בנושא

   טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
   התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
   טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   טיפול בהתמכרות למין / גמילה מהתמכרות לסקס מדריך מעמיק לגמילה מהתמכרות למין התמכרות מינית, היא מצב מורכב שבו התנהגויות מיניות יוצאות מכלל שליטה, התמכרות זו...
   טיפול בהתמכרות למסכים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
   טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   במרכז רימון, אנחנו מכירים בחשיבות של מתן מידע מדויק, עדכני ומקיף על בעיות בריאותיות שונות. במאמר זה נתעמק בסוגיה שלעתים קרובות לא מובנת – מכורים...
   טיפול בהתמכרות לפורנו - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   מה במאמר? מהי התמכורת לפורנו מהם הסימנים הבולטים גורמים השפעות התמכרות לפורונוגרפיה טיפול בהתמכרות לפורנו מומחים בטיפול בהתמכרות לפורנו התמכרות לפורנו התמכרות לפורנוגרפיה, כמו כל...
   גמילה מסמים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   במאמר נסביר מהי גמילה מסמים ומדוע מתרחשת תסמונת גמילה, היכן ניתן לעשות גמילה מסמים בהשגחה רפואית ונסביר גם כמה זמן לוקחת הגמילה, מה קורה לאחר...

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת