התמכרות לסמים

מחבר/ת:מרכז לטיפול בהתמכרויות
התמחות: טיפול בהתמכרויות

במאמר נדבר על מהי התמכרות לסמים, סוגי התמכרויות נפוצים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. וכמובן נמליץ על מטפלים ופסיכולוגים מומלצים בטיפול בהתמכרויות.

טיפול בהתמכרות לסמים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
טיפול בהתמכרות לסמים – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון – ההחלמה מתחילה כאן

נתחיל בהגדרה של הסמים עצמם. מהם סמים?

כשאנו אומרים את המילה “סמים”, האסוציאציה הראשונית היא שלילית, משהו לא חוקי, לא טוב. אבל אם נתרגם את המילה לאנגלית נמצא שהמילה DRUGS משמשת הן בעבור המילה סמים והן בעבור המילה תרופה, ולכן ההקשר אינו בהכרח שלילי.
במאמר זה אנחנו מדברים על סמים כחומר פסיכואקטיבי, כלומר שיש לו השפעה על המצב התודעתי של האדם, והוא צורך אותו בדרכים שונות. כל חומר כזה עשוי להיות ממכר (פיזית או נפשית). לצורך הדוגמא, ניתן להיות מכורים גם לתרופות, כמו תרופות שינה, משככי כאבים ותרופות הרגעה למיניהן הן סמים ממכרים.

מהי התמכרות לסמים

התמכרות לסמים היא מצב, שבו האדם פיתח תלות בחומר מסוים, לאחר שימוש בסם לאורך זמן (בלתי מוגדר- יכול להיות ממושך או קצר) והוא זקוק לו כדי לבצע פעולה מסוימת (לדוגמא, אדם שזקוק לסיגריה על מנת להתחיל את היום שלו מבלי להתעצבן על בני ביתו).

במשך זמן השימוש בסם נוצרת סבילות, כלומר לאורך הזמן שימוש באותה תדירות ואותה כמות, לא תניב את התוצאה הרצויה והאדם יצטרך להגדיל את כמות הצריכה ולהגביר את התדירות, כדי להביא להשפעה הרצויה (לדוגמא, אדם שעבר תאונת דרכים והחל להשתמש במשככי כאבים, במשך הזמן הגוף פיתח סבילות והכמות הראשונית לא מספיקה בכדי להעביר את הכאב הקיים, כך שהאדם זקוק למינונים יותר גבוהים של התרופה).
בעת הפסקת צריכת החומר או הפחתה של המינון האדם יחווה תסמיני גמילה, כלומר תסמינים גופניים אשר משתנים בהתאם לסם הנצרך (לדוגמא הפסקת שימוש בתרופות הרגעה יובילו לתסמיני גמילה שיבואו לידי ביטוי ברעידות, חוסר שקט, קשיי שינה וחרדה כללית).

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

  סוגי התמכרויות נפוצות

  התמכרויות לחומרים / לסמים

  התמכרות התנהגותית

  ישנן התמכרויות שאינן דווקא לחומרים, אלא להתנהגויות מסוימות.

  איך נוצרת התמכרות לסמים?

  הרוב המוחלט של בני האדם יתנסו במהלך חייהם בשימוש בחומר פסיכואקטיבי, בין אם בסיטואציה חברתית, בשביל הנאה (שימוש באלכוהול למשל, או קנאביס, או סמי הזיה) ובין אם לצורכי טיפול (ריטלין, משככי כאבים, תרופות הרגעה) ולמרות זאת, רובנו לא נתמכר לחומר ונמשיך לצרוך אותו בצורה חברתית או על פי מרשם רופא. יחד עם זאת, בקרב כ-10% מהאוכלוסיה, תתפתח התמכרות.
  התמכרות היא תופעה מורכבת וניתן לייחס לה מרכיבים ביולוגיים, פסיכולוגיים, וסוציאליים.

  המרכיב הביולוגי

  המרכיב הביולוגי מתייחס לשינויים ביכולתו של המוח להעריך מראש את הנזק, שייגרם על ידי השימוש בסם ולעצור את הפעילות המזיקה. מי שאחראי במוח על התהליך הזה היא “מערכת בלמים” טבעית שנקראת Gaba. נמצא כי בקרב מכורים לסמים המערכת הזאת כנראה פגומה מטבעה ולכן המוח מתקשה לבלום את הדחפים ולהתגבר על הכמיהה לסם.

  מהי התמכרות לסמים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. מומחי המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מסבירים.
  מהי התמכרות לסמים, איך נוצרת התמכרות, איך מזהים התמכרויות ומהו הטיפול המומלץ בהתמכרות לסמים. מומחי המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון מסבירים.

  המרכיב הפסיכולוגי – רגשי

  ישנן תיאוריות רבות המדברות על המרכיבים הפסיכולוגיים להתמכרות לסמים. אנו מבינים כיום, שהשימוש בסמים שמתפתח להתמכרות, מתחיל לרוב במטרה להקל על סבל קיים. אדם שסובל ולא מוצא מזור לבעייתו, מסתייע בסם על מנת להקל על הסבל ולומד שההתנהגות שלו מובילה לתוצאה טובה (חיזוק חיובי). בעקבות למידה זאת הוא מגביר את כמויות ותדירות השימוש, ועושה שימוש בסם גם כאשר ישנן בעיות אחרות.

  לרוב, מכאן נוצר מעגל שבו השימוש, שהתחיל במטרה להביא הקלה לחיי האדם, יוצר בעיות נוספות (כלכליות, חברתיות, תעסוקתיות, בריאותיות, משפחתיות ועוד) והאדם, שלמד שהסם פותר את בעייתו מוצא את עצמו בתוך מעגל של סבל שקשה מאוד לצאת ממנו. זהו מעגל ההתמכרות לסמים.

  המרכיב הסוציאלי – חברתי

  מרכיב אחרון הוא המרכיב הסוציאלי. ידוע לנו שהתמכרות לסמים אינה שייכת רק למעמד אחד באוכלוסייה, והיא משפיעה על כל המעמדות הסוציו-אקונומיים. כך למשל, נראה התמכרות מתפתחת בסביבה של הזנחה פיזית, כמו גם בסביבה של הזנחה רגשית. בנוסף, ההתמכרות אינה נובעת מתוך ריק, לרוב האדם לומד מסביבתו את השימוש בסם כאפשרות להנאה/ להפחתת הסבל.

  כיצד מזהים התמכרות לסמים?

  הסימנים של התמכרות לסמים עשויים להיות שונים בהתאם לסם הנצרך, אולם ישנם סימנים שזהים אצל כלל המכורים:

  • ההרגשה שזקוקים לסם וחושבים עליו באופן קבוע, מדי יום, ולפעמים גם במשך כל היום.
  • ניסיונות חוזרים ונשנים להפסיק את השימוש בסם, ללא הצלחה.
  • הוצאה כספית משמעותית על קניית הסם, יחד עם אובדן הכנסה או הפחתה של ההכנסה.
  • התנהגויות נלוות לשימוש, כדי לאפשר את המשך השימוש עשויות להיות הסתרה, שקרים ולעתים גם גניבות.
  • תחושת חזרה, כלומר, שהסם נדרש כדי להמשיך לחיות ולהתמודד עם אתגרי החיים.
  • פגיעה בכושר השיפוט המובילה להתנהגות מסוכנת כמו נהיגה תחת השפעת הסם.
  • השקעה של זמן ומשאבים רבים להשגת הסם ולשימוש בו, תוך הזנחה של תחומי חיים ועניין אחרים.

  כיצד מטפלים בהתמכרות?

  השלב הראשוני בטיפול בהתמכרות לסמים, צריך להיות הגמילה הפיזית מהסם. את הגמילה חשוב לעשות בליווי והתייעצות מקצועית, שכן ישנן גמילות שעלולות להיות מסכנות חיים (למשל גמילה מאלכוהול או מתרופות הרגעה מסוג בנזודיאזיפינים). ניתן לפנות לרופא משפחה, או להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום. ישנן מקומות ייעודיים (אישפוזיות) לצורך גמילה מסמים בתנאי אשפוז, אולם ישנם מקרים שבהם מתאפשרת גמילה ביתית.

  לאחר שלב הגמילה הפיזית, ישנה חשיבות להמשך טיפול, אחרת קיימת סכנה לחזרה לשימוש בסמים (כפי שקורה במרבית המקרים ללא טיפול מותאם). עכשיו כשהבנו שההתמכרות לסמים חולשת על כל תחומי החיים של האדם, אנו מבינים שהטיפול בה צריך להיות מותאם לכך, וככזה הוא צריך לתת מענה לאותם תחומים. לפיכך, טיפול מיטיב בהתמכרויות ייתן מענה רגשי – פסיכולוגי, ייקח בחשבון אפשרות של מענה רפואי – תרופתי (בהתייעצות עם רופאים מומחים בתחום), וכן יתייחס גם למרכיבים הסוציאליים (התערבויות משפחתיות וקבוצתיות). לאורך כל הטיפול ישנה חשיבות רבה בתמיכה משפחתית וחברתית באדם המכור.

  טיפול בהתמכרוית במרכז לטיפול בהתמכרויות, מבית מרכז רימון

  אנחנו מבינים את הקושי בבחירת מטפלת רגשית / פסיכולוג / פסיכותרפיסט וזו הסיבה שבגללה הקמנו מלכתחילה את מרכז רימון.
  לנו במרכז לטיפול בהתמכרויות – ישנה מטרה אחת ברורה – לעזור לכם למצוא את הפסיכותרפיסטים והפסיכולוגים המתאימים והמומלצים ביותר עבורכם ועבור הקרובים שלכם.
  התמחינו בהתאמת פסיכולוגיות ופסיכותרפיסטים מאז שנת 2013.

  אנו עובדים עם מגוון רחב של מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים מומלצים בכל הארץ, המומחים בטיפול במגוון קשיים וסוגי טיפול.
  חשוב לנו שבצוות שלנו יהיו אך ורק מטפלים ומטפלות בעלות הכשרה אקדמית, ניסיון בטיפול בהתמכרויות, התמחויות והמלצות רלוונטיות.
  אנו עושים תהליך מיון קפדני בבחירת המטפלות עמן אנו עובדים ולכן יש לנו אחוזי הצלחה מאד גבוהים בהתאמת מטפלות רגשיות, פסיכותרפיסטים ופסיכולוגיות לטיפול בהתמכרויות.

  מעוניינים להתייעץ עם מטפל/ת המומחים בטיפול בהתמכרויות, כחלק מתהליך הגמילה?
  מנסים להגמל ואתם זקוקים לליווי רגשי?
  הגעתם למקום הנכון – המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון, עובד עם מטפלים מומחים, מנוסים ובעלי הכשרות אקדמיות מוכרות, המתמחים בטיפול רגשי / פסיכותרפיה עם אנשים הסובלים מהתמכרות לסמים. צרו עימנו קשר להתייעצות ללא התחיבות

  מעוניינים להתייעץ עם מומחה בתחום הטיפול בהתמכרויות?
  השאירו פרטים בטופס ומומחה מהמרכז לטיפול בהתמכרויות יחזור אליכם בהקדם

   FAQ’s – שאלות נפוצות בנושא התמכרות לסמים

   ש: מהי התמכרות לסמים?
   ת: התמכרות לסמים היא מחלה כרונית המאופיינת בחיפוש ושימוש בתרופות וסמים בצורה כפייתית למרות ההשלכות המזיקות.

   ש: מהם הסימנים להתמכרות לסמים?
   ת: הסימנים להתמכרות לסמים יכולים לכלול שינויים בהתנהגות, תנודות במצב הרוח, הזנחת אחריות, נסיגה והתרחקות מחברים ובני משפחה ושינויים גופניים כמו ירידה במשקל או עלייה.

   ש: מהם סוגי התרופות והסמים הנפוצים שאנשים מתמכרים אליהם?
   ת: הסוגים הנפוצים ביותר של תרופות שאנשים מתמכרים לכלול אופיואידים, קוקאין, מתאמפטמין ואלכוהול.

   ש: כיצד התמכרות לסמים משפיעה על המוח?
   ת: התמכרות לסמים משפיעה על המוח על ידי שינוי אופן תפקודו, במיוחד בתחומי המוטיבציה, התגמול וקבלת ההחלטות. התמכרויות לסמים יכולות גם לגרום לשינויים גופניים במוח שעלולים להוביל לנזקים לטווח הארוך.

   ש: מהן אפשרויות הטיפול להתמכרות לסמים?
   ת: אפשרויות הטיפול בהתמכרות לתרופות ולסמים יכולות לכלול טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT), טיפול תרופתי וקבוצות תמיכה כמו מכורים אנונימיים (NA).

   ש: איך בני משפחה יכולים לעזור לאדם אהוב שנאבק בהתמכרות לסמים?
   ת: בני משפחה יכולים לעזור לאדם קרוב שנאבק בהתמכרות לסמים על ידי הצעת תמיכה, עידודם לפנות לטיפול וללמוד בעצמם על נושא ההתמכרות והחלמה ממנה.

   ש: האם ניתן לרפא התמכרות לסמים?
   ת: לא ניתן לרפא התמכרות לסמים, אך ניתן לנהל אותה באמצעות הטיפול והתמיכה הנכונים. ההתמודדות עם התמכרויות היא תהליך הנמשך כל החיים ודורש מאמץ ומחויבות באופן רציף ועקבי.

   מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

   גמילה מאלכוהול
   גמילה מסמים
   התמכרות אצל ילדים
   התמכרות לאלכוהול / אלכוהוליזם
   התמכרות להימורים
   התמכרות למשחקי מחשב
   התמכרות לסמים
   התמכרות לקנאביס / מריחואנה / גראס
   טיפול בהתמכרות / טיפול בהתמכרויות
   התמכרות לפורנו – אבחון וטיפול
   התמכרות למין / התמכרות לסקס
   התמכרות למסכים
   התמכרות לקוקאין – התמכרות לקוק
   טיפול בהתמכרות למין / ההתמכרות לסקס
   Psychotherapy for Sex Addiction – A Comprehensive Exploration

   המומחים של רימון ב

   טיפול בהתמכרויות

   עוד מאמרים בנושא

   טיפול בהתמכרות לאוננות - התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים
   התמכרות לאוננות: סימנים, תסמינים וטיפולים אוננות היא פעילות מינית טבעית ובריאה שמתבצעת על ידי אנשים רבים. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, אוננות יכולה להפוך להתנהגות כפייתית שמפריעה לחיי היומיום ולמערכות היחסים שלהם. במאמר זה נחקור את הנושא של התמכרות לאוננות, כולל הסימנים, התסמינים והטיפולים הזמינים לאוננות כפייתית.
   טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   טיפול בהתמכרות למין / גמילה מהתמכרות לסקס מדריך מעמיק לגמילה מהתמכרות למין התמכרות מינית, היא מצב מורכב שבו התנהגויות מיניות יוצאות מכלל שליטה, התמכרות זו...
   טיפול בהתמכרות לקוקאין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   מה זה קוקאין? קוקאין הוא חומר המופק מצמח הקוקה, בצורה של אבקה לבנה. לקוקאין, שנקרא גם קוק או קריסטל או בצורה המסונתזת – קראק. לקוקאין,...
   טיפול בהתמכרות למסכים - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   התמכרות למסכים – מה במאמר? מאמר זה פורט את ההשפעה של התמכרות למסכים על בריאותם הנפשית של ילדים, בני נוער וצעירים. המאמר בוחן מחקרים עדכניים,...
   טיפול בהתמכרות למין - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   במרכז רימון, אנחנו מכירים בחשיבות של מתן מידע מדויק, עדכני ומקיף על בעיות בריאותיות שונות. במאמר זה נתעמק בסוגיה שלעתים קרובות לא מובנת – מכורים...
   טיפול בהתמכרות לפורנו - המרכז לטיפול בהתמכרויות מבית מרכז רימון - ההחלמה מתחילה כאן
   מה במאמר? מהי התמכורת לפורנו מהם הסימנים הבולטים גורמים השפעות התמכרות לפורונוגרפיה טיפול בהתמכרות לפורנו מומחים בטיפול בהתמכרות לפורנו התמכרות לפורנו התמכרות לפורנוגרפיה, כמו כל...

   צריכים עזרה באיתור מומחה מתאים? השאירו פרטים

    כניסה למערכת